USER for ever ;)

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.922
Αντιδράσεις
1.142
Για όσους δεν έχουν δει όλο το thread στο insomnia, αυτό είναι ένα site αφιερωμένο στο USER που είχα φτιάξει πριν από καιρό: http://userforever.50webs.com

Πολλά συγχαρητήρια στον δημιουργό του Greek Retro Maniax. Η επιλογή των sub forums είναι πολύ καλή. (Ειδικά στις τηλεοπτικές σειρές χέχέ ;) )

Να περνάτε καλά. :)
 
Σε ευχαριστούμε φίλε μου. Keep up the good work κι εσύ!

Omen από το γνωστό συγκρότημα;
 
Ναι, από το συγκρότημα είναι. Θυμάμαι ότι όταν είχα διαλέξει αυτό το nick πέρναγα μια τέτοια φάση. :D
 
Good. Eγώ την περνάω διαχρονικά! :D

Έχω την αίσθηση ότι ο Νταγκουνάκης πρέπει να ήταν από τους αγαπημένους σου συντάκτες εχεχε

'Ιn the Arena, Almighty Gladiaaatoor!'
 
Νταγκουνάκης; Μήπως λες τον Μιχάλη Νταμουλάκη aka "Jericho The Paladin Of Truth And Justice"; ;)

Βέβαια δεν αποκλείεται τα 15 χρόνια που έχουν περάσει να θολώνουν τη μνήμη μου... :eek:
 
Νταμουλάκης..σωστός! Μπα, η δική μου γεροντική αμνησία είναι που φταίει εχεχε
 
Ε και αφού είναι από τους αγαπημένους σου συντάκτες ίσως να μην ξέρεις ότι:

Ηταν από τους πρώτους κατόχους Amiga 2000 στην Ελλάδα. (Την είχε πριν έρθει στο User)

Όταν ήρθε στο περιοδικό είχε εκτός από την Amiga και ένα 386 με VGA. Ηταν πολύ μεγάλο πράγμα την εποχή εκείνη και βέβαια πήρε τη θέση του συντάκτη αμέσως αφού μπορούσε να "τρέχει" στο σπίτι του τα δυνατά παιχνίδια της εποχής.

Ηταν από τους πρώτους κατόχους Pentium στην Ελλάδα.
 
Shock, έχεις κάποια σχέση με το παρακάτω αντικείμενο; :D

sb4ui.jpg
 
Πως είναι δυνατό να μείνω cool με μια τέτοια συγκλονιστική επανεμφάνιση;… ;)
 
shock αν όντως είσαι ο Νταμουλάκης, μη μας είσαι ντροπαλός. Ως πρώην δεκαμελές μέλος εξάλλου του Army of Immortals, θα ήθελα / δικαιούμαι να το γνωρίζω. Ο λόγος είναι απλός: Θα έχουμε πολλά να συζητήσουμε περί Μanowar, μουσικής, adventuring και λοιπών σεπτών Μυστικών του Ατσαλιού (το 'πιασες το υπονοούμενο...)

Ασχέτως αν είσαι η όχι, η φωτό του Νταμουλάκη όπου καμάρωνε στο φακό με τα Kings of Metal και Fighting the World ανά χείρας είναι διαχρονικά μια από τις πλέον cult και αγαπημένες μου σε οποιοδήποτε έντυπο.

Κι όπως λέει και ο ποιητής (Mark Shelton): "So ride my son through the snow, if thou be true then thou shalt feel no blow..."
 
:confused: :confused: :confused:

Μα ΔΕΝ είμαι ο Νταμουλάκης. Ελπίζω να μην μπέρδεψα και τον Omen στον οποίο απάντησα. To stay cool (από τη σελίδα του omen) ήταν στήλη για Amiga Users. ΔΕΝ έγραφα για παιχνίδια (τουλάχιστον όχι συχνά). Είχα τη στήλη "Τα Νέα" και την αλληλογραφία (στις πρώτες σελίδες) με το Νίκο και έπειτα με τον Βασίλη (Σάμιο). Στο περιοδικό ήμουν από το 3 τεύχος και έφυγα μέσα του '92 (στρατιωτικό).

@Omen. Δεν θυμάμαι τον Αιδήνη συντάκτη. Αν δεν κάνω λάθος ήταν υπεύθυνος διαφημήσεων.

Θυμάμαι όμως τον Γιώργο τον Κουσσερά ο οποίος ήταν ο πρώτος αρχισυντάκτης του περιοδικού, τον Σωτήρη που ήταν στο Photoshop σε έναν Mac LC και είχε όνειρο να γράψει ένα λειτουργικό σύστημα και να το ονομάσει SotOS (δεν είχε βγει ακόμα το Linux), και τον Διονύση( ;) στο QuarkXpress ο οποίος έδωσε την εικόνα που θυμάστε στο User.

Ο Νίκος Sonic Κροντηράς ήταν, και σίγουρα θα είναι ακόμα, (έχω να τον δω κοντά 15 χρόνια) παιδί διαμάντι. Ενας χαρακτήρας που όμοιο του δύσκολα συναντάς. Επείσης λάτρευε τη δουλειά στο περιοδικό και τα παιχνίδια και αυτό "έβγαινε" στο φύλο.

Αυτοί ήταν το περιοδικό τουλάχιστον τα πρώτα 2-3 χρόνια της ζωής του και 1-2 εξωτερικοί συνεργάτες (με Ιταλικό όνομα ο ένας :) )
 
H αλήθεια είναι ότι μας μπέρδεψες λίγο! Κατά τα άλλα αρκετά ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που μας παρέθεσες.
 
Ωχ, μπλέξιμο. Νόμισα ότι όντως ήσουν ο Νταμουλάκης απ’ αυτά που είπες στο πρώτο σου μήνυμα, για την Amiga του κλπ. Για να βεβαιωθώ, σου έδειξα την εικόνα του Spell Book του τεύχους 28 (Σεπτέμβριος 1992) που υπέγραφε ο Jericho. Τουλάχιστον το ξεμπερδέψαμε τώρα το θέμα. ;)

Ο Αϊδίνης μπορεί να μην έγραφε για παιχνίδια αλλά από τις αρχές του 1993, αν θυμάμαι καλά, έκανε το τρελό «Χορεύοντας με τα bytes» και αργότερα ήταν ο Dalton που έλεγε τα κουφά στη στήλη «10 χρόνια φαγούρα». Ο συνεργάτης με το ιταλικό όνομα λεγόταν Renato Grelloni.
 
Παιδια να ρωτησω κατι ασχετο...οσοι δουλευατε στο user ή σε καποιο αλλο περιοδικο βγαζατε τιποτα απο οικονομικης πλευρας?

Ενωω δουλευατε επαγγελματικα ή για το κεφι σας?

Σημερα αυτη η δουλια εχει ψωμι?

Ενημερωτικα ρωταω...
 
zorbas είπε:
Παιδια να ρωτησω κατι ασχετο...οσοι δουλευατε στο user ή σε καποιο αλλο περιοδικο βγαζατε τιποτα απο οικονομικης πλευρας?Ενωω δουλευατε επαγγελματικα ή για το κεφι σας?

Σημερα αυτη η δουλια εχει ψωμι?

Ενημερωτικα ρωταω...
Οταν έπιασα το 90 πληρωνόμουν με τη σελίδα. Δεν θυμάμαι πόσο ήταν αλλά θυμάμαι το 91 ότι έπαιρνα 90000 τον μήνα. Τρίχες δηλαδή αν συνυπολογίσεις ότι δεν υπήρχε και ασφάλιση (ουπς το είπα φωναχτά αυτό ε ;) .

Το βασικό βέβαια ήταν να πάρεις τα λεφτά σου. Εγώ καλοκαίρι του 92 έφυγα και δε πρόλαβα τις "καλές" εποχές που κάποιοι είχαν να πληρωθούν και 3 και 4 μήνες.

Για σήμερα θα τα πούμε από κοντά στο meeting.
 
AEON είπε:
shock αν όντως είσαι ο Νταμουλάκης, μη μας είσαι ντροπαλός. Ως πρώην δεκαμελές μέλος εξάλλου του Army of Immortals, θα ήθελα / δικαιούμαι να το γνωρίζω. Ο λόγος είναι απλός: Θα έχουμε πολλά να συζητήσουμε περί Μanowar, μουσικής, adventuring και λοιπών σεπτών Μυστικών του Ατσαλιού (το 'πιασες το υπονοούμενο...)"
AEON, άκουγες μήπως HEIR APPARENT ;
 
To USER ήταν πραγματικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ περιοδικό.

Κάποτε είχε κυκλοφορήσει και η ελληνική έκδοση του ZZZAP.

Ήταν μακράν ότι καλύτερο υπήρχε, όσον αφορά περιοδικά AMIGA.

Τεύχος #2 δεν κυκλοφόρησε ποτέ, πράγμα περίεργο, για τόσο καλό περιοδικό.
 
Παιδιά, η καλή εποχή των περιοδικών πέρασε και πάει.....

Εργαζόμουν το 2000 και μέχρι τα μέσα του 2001 στο Computer & Software, σαν συντάκτης. Από στήλη νέων, τεχνολογίας και συγκριτικών. Δεν έγραφα για προγράμματα μόνο. Από λεφτά, έπιανα 170.000 δραχμές, ήτοι 498 ευρά το μήνα. Ευτυχώς ήταν πάντα στην ώρα τους, αυτό τους έλειπε. Ώρες τρελλές, είχε φτάσει Παρασκευή από 8 το πρωί να φύγω ξημερώματα Σαββάτου, ιδιαίτερα όταν ήταν ο καιρός που έκλεινε το τεύχος. Φυσικά αν όλα έπρεπε να γίνουν όπως το ήθελες, υπήρχαν και συντάκτες που "ξεπέταγαν" τα συγκριτικά χωρίς καν να ανάψουν τα μηχανήματα που πήγαιναν για τεστ. Φυσικά εσύ που ήσουν το κορόϊδο και ξενύχταγες σε αντιμετώπιζαν σαν τον ηλίθιο της υπόθεσης.

Το καλό ήταν ότι το αποτέλεσμα που έβγαζες δεν τολμούσε κανένας να σε πείσει να το αλλάξεις, αντίθετα με άλλα περιοδικά του χώρου που τα συγκριτικά βαθμολογούνταν με κρητήριο του όποιος βάλει διαφήμηση στο εξώφυλλο βγαίνει πάντα πρώτος.

Έφυγα από το περιοδικό πριν από 5 χρόνια ακριβώς μια και ο διευθυντής άλλαξε και στη θέση του μπήκε κάποιος ο οποίος ονειρευόταν να δει το περιοδικό να φιγουράρει σε "μεγάλα σαλόνια" πληροφορικής και ήθελε να γράφουμε ακόμα και με κουστούμια. Μας απέλυσε όλους (σιγά τα άτομα 4 ήμασταν όλοι και όλοι αλλά με ΠΟΟΟΛΛΛΥΥΥΥΥ τρέλλα), με τη δικαιολογία ότι ήμασταν ανεπαρκείς στις γνώσεις μας, βλέπετε δεν ενδιαφερόταν να ξέρεις τι εστί SLI με Voodoo II, αλλά έπρεπε να ξέρεις απ΄έξω το τζίρο κάθε χαζοεταιρείας.

Μετά δούλεψα το καλοκαίρι του 2003 στο On-Line, σαν part time. Εκεί είδα πράγματα που με έκαναν να φρίξω. Ο ιδιοκτήτης του περιοδικού είχε μαύρα μεσάνυχτα από τεχνολογία και, φυσικά, επέβαλε τη γνώμη του και στους συντάκτες. Το περιοδικό ασχολιόταν κατά κύριο λόγο με την κινητή τηλεφωνία , έναν τομέα που πάντοτε με ενδιέφερε. Αλλά αν ο διευθυντής δεν καταλαβαίνει τι να κάνεις; Χαρακτηριστικό παράδειγμα, ήθελα να γράψω ένα άρθρο για την τεχνολογία blue tooth, ειδικά για την επικοινωνία του κινητού με φορητό υπολογιστή. Εισηγήθηκα το άρθρο, ο διευθυντής το είδε και, όπως ήταν αναμενόμενο δεν το δέχτηκε. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μου είπε: " Καλά τώρα ρε μεγάλε, ποιόν ενδιαφέρουν αυτές οι μ****ίες, σιγά μην χαλάσουμε χώρο, γράψε ένα τρισέλιδο με τίτλο "Κινητά και καμάκι στην παραλία"".

Μετά από αυτό έφυγα και από εκεί αηδιασμένος από το σκηνικό.

Δεν ξαναγύρισα στα περιοδικά και δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω ποτέ.

Η δουλειά στο πρώτο περιοδικό που ανέφερα, αποτέλεσε το μόνο πράγμα που, από επαγγελματικής άποψης, μου άρεσε να κάνω και το έκανα με την ψυχή μου. Από τότε ότι και αν ασχολήθηκα αποτελεί αγγαρεία, ένας λόγος που αλλάζω συχνά δουλειές.

Σήμερα, Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η επαγγελματική ενασχόληση με τους υπολογιστές, μια και όσοι φίλοι και κολλητοί ασχολήθηκαν επαγγελματικά με το άθλημα, έχασαν στην τελική κάθε ενδιαφέρον με το χώρο. Το Computer & Software δεν νομίζω να υπάρχει σήμερα, για το On-line δεν κάνω τον κόπο καν να κοιτάξω, αλλά μία είναι η διαγεγραμμένη και σίγουρη πορεία όλων αυτών των εντύπων. ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ.
 
Πίσω
Μπλουζα