V (Visitors)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Mε αφορμη το trailer του remake της θρυλικης σειρας V ανοιγω το παρον thread ωστε να συζητησουμε τοσο για την παλια οσο και για τη νεα πιλοτικη σειρα.

Σκηνες/τρειλερ απο τη νεα σειρα (παιζει και το cougar απο το Lost :) )

TV SERIES PILOT PROMO TRAILER

 
Που το βλεπαμε και ποτε,μηπως ΑΝΤ1 ,δεν μου θυμιζει κατι αλλα φαινεται ενδιαφερον με ανεκτα εφε και τον Ιronside.
 
Ούτε εγώ το θυμάμαι καν. Ετσι αναφερόταν στο πρόγραμμα TV, ως σκέτο V, ή είχε άλλο τίτλο;
 
Δεν θυμασαι ουτε καν το παιχνιδι σε Spectrum/Amstrad/C64 ιεροσυλε?
 
Αν βγηκε μετά το 90 σίγουρα δεν το θυμάμαι, γιατί τότε αγόρασα την Α500 μου. :D
 
Στα μεσα του 2010 θα το δουμε να παιζεται!!

Αργει ακομα πολυ! :( Κριμα και ειναι φοβερο!!!

Το παλιο V το θυμαμαι πολυ λιγο. Που μπορω να το βρω την παλια σειρα ξερει κανεις να με βοηθησει??? Καποιο βιντεοκλαμπ η' στο ιντερνετ???

Για καθε info 1000ευχαριστω απο μενα :)
 
circleag είπε:
Το παλιο V το θυμαμαι πολυ λιγο. Που μπορω να το βρω την παλια σειρα ξερει κανεις να με βοηθησει??? Καποιο βιντεοκλαμπ η' στο ιντερνετ??
Το Amazon έχει ότι θέλεις. [ame=http://www.amazon.co.uk/V-The-Complete-Collection-DVD/dp/B001G8NV1K/ref=sr_1_4?ie=UTF8&s=dvd&qid=1244119432&sr=8-4]Click

Edit: Όσο για το παιχνίδι...στον C64 ήταν κάκιστο. Για τις άλλες εκδόσεις δεν ξέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, δεν έλεγε και πολλά το παιχνίδι...
 
Καλη σειρα,ειχα προτα το παιχνιδι σε C64 αλλα μου αρεσανε και τα 2,κριμα που δεν βλεπουμε πια τετοιες σειρες,κριμα!
 
Ο "πιλοτος" μεταδοθηκε πριν καμια βδομαδα και τα σχολια που διαβασα ηταν ενθαρυντικα

 
Αρκετά καλό ήταν. Τίποτα το εκπληκτικό, αλλά αρκετά καλό για να με κάνει να περιμένω και το 2ο. Θα δείξει...
 
Παιζεται τις μεταμεσονυχτιες ωρες απο το Σταρ και οντως ο πιλοτος ειναι καλος,δεν ξερω αν θα συνεχισει ετσι...


Τελικα παιχτηκε το original απο την ελληνικη TV;;
 
Παιζοταν στον ΑΝΤ1 το 90 ή 91. Καθε Τεταρτη κοντα στα μεσανυχτα! Ειχα φαει τρελο σκαλωμα!

Δυστυχως το ριμεικ με απογοητευσε. Το Falling Skies ομως ειναι μια νεα σειρα που η ατμοσφαιρα

πλησιαζει το παλιο ν.
 
Iσως να το ειχα πετυχει νωριτερα και σε βιντεοκασσετες,θυμαμαι μια σκηνη σε ενα σοκακι με κατι υπερμεγεθεις αρουραιους,δεν ξερω αν ειναι αυτο.
 
Δεν θυμαμαι να ειχε τιποτα αρουραιους, αλλα δεν το αποκλειω κιολας. Ισως καποιος αλλος θυμαται

περισσοτερες λεπτομερειες. Παντως θυμαμαι οτι επαιζε και ο Ρομπερτ Ενγκλαντ, ο γνωστος Φρεντυ

Κρουγκερ, και η επικεφαλης των ερπετομορφων εξωγηινων ηταν η jane badler που επαιζε και στην 80'ς σειρα

"Mission Impossible" (oxi στην κλασσικη).

http://www.imdb.com/name/nm0000826/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακυρο με τους Αρουραιους,πρεπει να ηταν απο το Food of Gods αυτο που θυμαμαι!
 
Rygar είπε:
Ούτε εγώ το θυμάμαι καν. Ετσι αναφερόταν στο πρόγραμμα TV, ως σκέτο V, ή είχε άλλο τίτλο;
Για να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο, υπάρχουν 4 σειρές. Οι τρεις πρώτες είναι οι εξής:

"V: Η Τελευταία Ελπίδα Για Τη Διάσωση Της Ανθρωπότητας" ("V"/"V: The Original Miniseries") ('83) (την οποία επιμένουν πεισματικά στην IMDB να την έχουν λανθασμένα ως "Τηλεταινία".)

"V: The Final Battle" ('84)

"V" ('84-'85)

όπου οδήγησαν, στις μέρες μας, στην σειρά "V" (2009-2011), την οποία και έκοψαν, δυστυχώς... Η 1η σειρά είχε τον τίτλο που αναφέρω παραπάνω, αποτελείται από 2 επεισόδια ενώ έχει προβληθεί και ως τηλεταινία. Γι' αυτό πολλοί νομίζουν ότι πρόκειται για ταινία. Το ίδιο ενδεχομένως να ισχύει και στην 2η μίνι σειρά. Κάτι αντίστοιχο με μίνι σειρές των 2-5 επεισοδίων που βλέπουμε ως "ταινίες" και στην χώρα μας και που ο κόσμος τις νομίζει για τέτοιες, έχει συμβεί σε κάποιες μεταφορές βιβλίων του Stephen King όπως "Το...Αυτό" ("It") ('90), "Η Έπαυλη" ("Rose Red") (2002), "Νυχτερίτες" ("The Tommyknockers") ('93), "Η Λάμψη" ("The Shinning") ('97), "Λανγκόλιερς" ("The Langoliers") ('95) ή άλλων όπως το "Η Οδύσσεια" ("The Odyssey") ('97) με τον Armand Assante, τα πιο πρόσφατα "Το Τρίγωνο Των Βερμούδων" ("The Triangle") (2005), "Hogfather: Η Μαγική Αποστολή" ("Hogfather") (2006), "Κάλλας Και Ωνάσης" ("Callas E Onassis") (2005) κ.α. Στην παραπληροφόρηση αυτή του, απαίδευτου σε μίνι τηλεοπτικές σειρές, κόσμου βοήθησαν και τα video club όταν πας να τις νοικιάσεις που σου λένε ότι πρόκειται για ταινίες (και τις έχουν ως τέτοιες στις βάσεις δεδομένων τους).

Η 2η σειρά αποτελείται από 3 επεισόδια. Η 3η σειρά είχε προβληθεί στην Ελλάδα με αυτόν ακριβώς τον τίτλο ("V") και όπως θα δείτε και στην IMDB, αποτελείται από 19 επεισόδια. Δεν θυμάμαι πότε είχε προβληθεί αλλά νομίζω πριν έρθει η ιδιωτική τηλεόραση. Ο δημιουργός αυτού του franchise, Kenneth Johnson, είναι αυτός που μας έδωσε την γνωστή σε όλους (φαντάζομαι) τηλεοπτική σειρά "Alien Nation" ('89-'90)!
 
Το εβλεπα φανατικα οταν προβαλλοταν στον Ant1 πολυ καλη σειρα (τηρουμενων των αναλογιων)

Btw καμια σχεση με την προσφατη μπαρουφα που καλως την εκοψαν .....( φωτεινες ή για την ακριβεια ενδιαφερουσες σκοτεινες εξαιρεσεις οι Morena Baccarin και Jane Badler)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα