Van Halen - η επιστροφη

don dokken

RetroMasteR
Joined
14 Μάρ 2009
Μηνύματα
1.532
Αντιδράσεις
216
Κυκλοφορει σε 3 μερες το πολυαναμενομενο αλμπουμ τιτανων,που συμπληρωνουν 40 χρονια στο μουσικο κουρμπετι...

Πιο Van Hallen απο ποτε,καθως τη θεση του συμπαθους σουρωμενακια στο μπασσο Μαικ Αντονυ, πηρε ο γιος του Εντυ,Βολφγκανγκ..

Ο Ροθ μοιαζει με βετερανο πορνοσταρ,μπορει την τελευταια τουμπα επι σκηνης να την εκανε το πρωτο μισο των 90ς αλλα το χει μια χαρα..

Δεν περιμενω να χουμε κανα δευτερο "Jump",αλλα οπως λεγει και ο Δωκκενιδης

"

"ΤΟΥΣ VAN HALLEN ΘΕΛΩΜΕΝ ΚΑΙ Ας ΤΡΩΓΩΜΕΝ ΠΕΤΡΕΣ..."

[video=youtube;3WfQ-hV3WtA]

 
Να "τσακιστούν" να έρθουν στην Ελλάδα για συναυλίες !!! Είμαστε πολλοί .... Κουικάρες :p :p που έχουμε μια πελώωωωρια λαχτάρα να τους δούμε λάιβ .....
 
Σορι, δε θα παρω! Αυτές είναι αρπαχτές. Και δε μ'αρέσουν πλεον τί να κανΟμε; Ομως αν έρθουν, πολύ πιθανόν να παω να τους δω για να πω ότι τους είδα.

don dokken είπε:
Ο Ροθ μοιαζει με βετερανο πορνοσταρ
μουχαχαααααααααααααααα!!!!! Οντως!
 
Τους γουσταρω τρελα και οτι και να ειναι το καινουριο αλμπουμ θα το παρω αξιζει δεν αξιζει.Εδω πηραμε αλλα κι αλλα που τα ακουσαμε μια φορα και με το ζορι Van Hallen δε θα παρουμε.
 
Μπα, εγώ δε θα παρω. Το τελευταίο των Maiden μετα βίας μ'αρεσε. Δε θελω να πιέζομαι να μ'αρέσει ό,τι καινούριο βγάζει ο εκάστοτε συνταξιουχος, μονο και μονο επειδή μ'αρεσε όταν ηταν νέος. :)
 
Rygar είπε:
Μπα, εγώ δε θα παρω. Το τελευταίο των Maiden μετα βίας μ'αρεσε. Δε θελω να πιέζομαι να μ'αρέσει ό,τι καινούριο βγάζει ο εκάστοτε συνταξιουχος, μονο και μονο επειδή μ'αρεσε όταν ηταν νέος. :)
Συμφωνω φιλε απλα και γω επιλεγω τι θα παρω δεν περνω καθε σαβουρα που θα κυκλοφορησει καποια μπαντα που καποτε αξιζε.
 
Εγώ θα συμφωνήσω με το Ρηγανάκο εν μέρει & το άλλο "μέρει" με το Βασίλη! :)

Βασικά, ναι, αρπαχτή είναι όπως και να το κάνουμε, αλλά όπως είπατε, είναι Van Halen και θα ήθελα πολύ να τους ακούσω!....

Τώρα, ας κυκλοφορήσει μια με το καλό, να κάνω και μια βολιδοσκόπηση στο tune style & αν είναι αυτοί που μου άρεζαν ή αν δω αλλαγμένα στοιχεία που είναι βελτίωση, γιατί όχι?! Θα το πάρω!

Όπως πολύ εύστοχα είπε και ο Βασίλης, εδώ άλλα κι άλλα πήραμε! :D

P.S. Πώς θυμάμαι ότι γράφονταν με ένα "λ"??? (Ρήγανη, εσύ, μη μιλήσεις! :p )
 
Δικειο εχεις Μαριανα με ενα L ειναι και γω μπερδευτηκα και το εγραψα με 2
 
metalcandyman είπε:
Δικειο εχεις Μαριανα με ενα L ειναι και γω μπερδευτηκα και το εγραψα με 2
Έλα, μην αγχώνεσαι και δεν είσαι ο μόνος! Θα τακτοποιηθεί και ο τίτλος του θρέντ! ;)
 
Από δισκογραφικής απόψεως, δεν περιμένουμε, φυσικά, από τους Van Halen του 2012 να μάς εκπλήξουν !!! Ό,τι είχαν να δώσουν από σπουδαία τραγούδια και από σπουδαία άλμπουμς, το έδωσαν [αν και ... ποτέ δεν ξέρεις ... διόλου απίθανο π.χ. να βάλεις στο cd player το καινούριο τους cd και, εκεί που έχεις νυστάξει, να ακούσεις ξαφνικά καμιά τραγουδάρα, να ... ξυπνήσεις και να πεις "πω πωωωω, τι γράψανε πάλιιι" !!! ] !!! Αν, λοιπόν, θέλω να ακούσω Van Halen, θα "ξεθάψω" απ' τη δισκοθήκη τους το παλιό βινύλιο του παρακάτω δίσκου, θα το ξεσκονίσω και ... θα το τοποθετήσω κάτω απ' τη βελόνα του πικάπ :

1984




Όμως από συναυλιακής απόψεως .... να ανέβουν εν έτει 2012 στη σκηνή να απολαύσουμε τη δεξιοτεχνία τους στα μουσικά τους όργανα, να μας "ψαρώσουν", να βλέπουμε Eddie και να κάνουμε "παίζουμε αόρατες ηλεκτρικές κιθάρες" ... να μάς ξεδιπλώσουν "στο σανίδι" την ιστορία τους [που είναι συνυφασμέμη με την εφηβεία πολλών από εμάς ... ] ... εκεί .... νααιιιιι .... τους θέλουμεεεεε !!! Είμαι σίγουρος ότι στα λάιβ μπορούν ακόμη να πιάνουν υψηλές επιδόσεις !!!
 
...εμενα παλι μου αρεσαν ως.. Van Hagar!

καθιστε ν ακουσουμε το αλμπουμ και μετα κρινουμε.

για αρπαχτη,ειδικα ΑΥΤΟΙ δε νομιζω οτι εχουν αναγκη,ουτε απο χρημα ουτε απο δοξα.

και φυσικα οσο υπαρχουν,υπαρχει και ελπιδα να τους δουμε απο κοντα.
 
338629για αρπαχτη,ειδικα ΑΥΤΟΙ δε νομιζω οτι εχουν αναγκη,ουτε απο χρημα ουτε απο δοξα.
Φυσικά, αυτό εννοείται !!! Όμως, τόσο αυτοί, όσο και άλλοι "παλαιοί", έχουν ανάγκη, σε αυτην την ηλικία που βρίσκονται, από κάτι πολύ σημαντικότερο από τη δόξα και το χρήμα : Από το να μάς θυμίζουν ότι ... ακόμη υπάρχουν ... ότι ... ακόμη αυτή η "υψηλή Κυρία" που λέγεται "έμπνευση" εξακολουθεί να τους επισκέπτεται ....

[ οφφτόπικ = Αυτό, όμως, δυστυχώς, ελάχιστοι από εκείνη τη "φουρνιά" το καταφέρνουν .... Ένα παράδειγμα που μού έρχεται στο μυαλό : Η "συνεύρεση" των εναπομεινάντων Queen με τον Paul Rodgers !!! Είχαν, άραγε, ανάγκη και οι Queen και ο Rodgers το χρήμα και τη δόξα, και "συναντήθηκαν" για να βγάλουν αυτό το "απαράδεκτο" πράγμα με τον "ξεθυμασμένο" τίτλο Cosmos Rocks ??? Φυσικά και όχι ... Όμως ... ήθελαν να μάς δείξουν : "να, είμαστε κι εμείς εδώ, στα 60βάλε μας ακόμη "ετοιμοπόλεμοι" και ... ακόμη γράφουμε τα τραγούδια μας" .... Το αποτέλεσμα, όμως, δεν τους δικαίωσε ούτε κατ' ελάχιστον ... Όπως, άλλωστε, και τους περισσότερους από την "παλιά φουρνιά" τους .... Μοναδική εξαίρεση του κανόνα, που υπέπεσε στην αντίληψή μου, ήταν το περυσινό άλμπουμ που έβγαλαν οι Eloy υπό τον τίτλο Visionary [μετά από 12-13 χρόνια απουσίας της μπάντας] : Χωρίς να είναι ΤΟ άλμπουμ [και φυσικά καμία σχέση με τις δουλειές τους απ' τα 70ς], όμως ... το έβλεπες, είχε πέντε πράγματα να πει, είχε "λόγο ύπαρξης" .... τέλος οφφτόπικ] ....

Έτσι, από το ποστ του προλαλήσαντος κρατάω το σημαντικότερο : και φυσικα οσο υπαρχουν,υπαρχει και ελπιδα να τους δουμε απο κοντα.

 


Αυτό ακριβώς : Η "δύναμη" αυτών των παλιών συγκροτημάτων δεν είναι άλλη από τα λάιβ τους !!! Ακόμη και σε αυτήν την ηλικία, όσο έχουν τις δυνάμεις για συναυλίες, ξεδιπλώνουν στο σανίδι την ιστορία τους και ... μας ταξίδεύουν με τη "χρονομηχανή" σε παλιές εποχές !!! Όσο για "καινούρια τραγούδια" .... αυτά ας τα αφήσουν, καλύτερα, στα "φρέσκα μυαλά", στους καινούριους δημιουργούς .....

[Α, επίσης για τον Samy Hagar που ανέφερε ο προλαλήσας, τον τραγουδιστή που αντικατέστησε τον Lee Roth .... φοβερή μορφή, αλλά και φωνή !!! Το παρακάτω βίντεο των Van Halen, όπου ακούγεται η φωνή του, είχε γίνει το αγαπημένο μας εκεί στα 80ς, όταν προβλήθηκε σε κάποια μουσική επομπή : http://youtu.be/Bwi8m4SIejE !!! Η δε "μεταγραφή" του Hagar στους V.H. είχε, θυμάμαι, συζητηθεί πολύ στις εφηβο-παρέες μας όταν πιάναμε κουβεντούλα για μουσική !!! Εμένα, όμως, ο Hagar μού αρέσει και ως τραγουδιστής στους χαρντ-ροκάδες Montrose από τις αρχές των 70ς [ονομάσθηκαν έτσι από τον κιθαρίστα τους Ronie Montrose] !!! Πάρτε ένα δείγμα κι από δαύτους :

http://youtu.be/lUeuAnMNDhA ]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...άλλη μια μπάντα που της λείπουνε μερικά ένσημα για να κλείσει τα συντάξιμα.

Και νόμιζα ότι μόνο οι πολιτικοί δεν ξέρουν πότε να αποχωρήσουν.

Θα τους κρατήσω στο 1984.
 
βαρια κουβεντα συντροφε..και το 84 να σχολαγαν ειχαν ενσημα..παραβλεπεις μια πολυ δημιουργικη συνευρεση καλλιτεχνων.. :)
 
D@redevil είπε:
Παιδιά, σήμερα αναφέρθηκε στο ραδιόφωνο του Ant1 (το πρωί που ερχόμουν στη δουλειά) ότι θα έρθουν κι από Ελλάδα (Αθήνα)!
Μακάρι, αλλά απ' ότι είδα στο site τους, δεν έχουν αναρτήσει ακόμα ημερομηνία....
Στο site τους έχουνε αναρτήσει μόνο ημερομηνίες για συναυλίες επί 'αμερικάνικου εδάφους" !!! Όταν θα ανακοινωθούν και οι ημερομηνίες για συναυλίες τους επί "ευρωπαϊκού εδάφους" ... θα δούμε [και ... μάλλον θα χοροπηδήσουμε απ΄τη χαρά μας ... να, κάπως έτσι : http://youtu.be/wlq0lYB3iSM] ...... :D :D:D
 
Είμαι Fan της μετέπειτα περιόδου με Hagar και το Dreams αποτελεί το αγαπημένο μου κομμάτι ever, οπότε ούτε κρύο, ούτε ζέστη :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η συντριπτική πλειοψηφία των κομματιών του νέου δίσκου έχει γραφτεί στα 70s και υπάρχουν οι εκδόσεις τους από demo ή live της εποχής στο youtube... πχ bullethead, she's the woman, big river (ως big trouble), blood and fire( απο το soundtrack της ταινιας wild life με τον eric stoltz, που είχε γράψει ο Eddie Van Halen) κλπ...
 
manosun είπε:
Η συντριπτική πλειοψηφία των κομματιών του νέου δίσκου έχει γραφτεί στα 70s και υπάρχουν οι εκδόσεις τους από demo ή live της εποχής στο youtube... πχ bullethead, she's the woman, big river (ως big trouble), blood and fire( απο το soundtrack της ταινιας wild life με τον eric stoltz, που είχε γράψει ο Eddie Van Halen) κλπ...
Ενδιαφέρουσες πληροφορίες!

Κοίτα να δεις, που με "ψήνετε" όλο και περισσότερο να το ακούσω! ;)
 
D@redevil είπε:
Κοίτα να δεις, που με "ψήνετε" όλο και περισσότερο να το ακούσω! ;)

Εγώ, απεναντίας, μετα από αυτά που διάβασα, δεν ψήνομαι καθόλου !!! Δηλαδή, ελλείψει καινούριων τραγουδιών και καινούριας εμπνεύσεως .... "ξεθάβουμε" από το αρχείο μας ό,τι παλιό υλικό έχουμε από demos, από ηχογραφημένες πρόβες, από δοκιμές, από τραγούδια που τα προορίζαμε για δίσκο αλλά, εντέλει, τα απορρίψαμε κλπ κλπ κλπ και ..... έτοιμη η νέα μας δισκογραφική δουλειά !!! Αυτό, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ακόμη χειρότερη αρπαχτή : Χίλιες φορές να έχεις γράψει κάμποσα - έστω, άνευρα, έστω, αδύναμα - καινούρια τραγούδια και να βγεις να τα παρουσιάσεις [και στη συνέχεια να έχεις τη "δύναμη" να δεχθείς την άποψη του κοινού σου που θα σού πει : "άστα μεγάλε, η έμπνευσή σου στέρεψε"] παρά αυτό ...... Και ... πάνω που νόμιζα ότι μόνο οι Rolling Stones "καταπιάνονται" με το να "ξεθάβουν" τις παλιές, πρωτόλειες ηχογραφήσεις τους .....

Εύλογα θα μού αντιτείνετε : "Ναι, αλλά αυτές οι ηχογραφήσεις ίσως έχουν ενδιαφέρον από ιστορικής απόψεως .... " .... Και εγώ απαντώ : Ας μείνει, πια, και κάτι για το αρχείο τους ... δεν είναι, πια, ανάγκη αυτά τα ιστορικά και πολύ σπουδαία συγκροτήματα να δημοσιεύσουν ο,τιδήποτε έχουν ηχογραφήσει, μα πρόχειρο, μα πρωτόλειο, μα δοκιμαστικό ..... Σε αυτή τη ζωή, πια, δεν είναι τα πάντα ... "δημοσιεύσιμα" .....
 
Πίσω
Μπλουζα