VecFlash

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Μόλις μίλησα με τον Richard που φτιάχνει το VecFlash (καλά με όλους μιλάω πια χαχαχαχα).

Με ενημέρωσε ότι έχει παραλάβει επιτέλους τα cart cases και ότι ήδη έχει έτοιμα για αποστολή κάποια κομμάτια...

Το δικό μου θα βρίσκεται στο δρόμο ελπίζω αύριο ή τη Δευτέρα... :) :cool:

Αν κάποιος άλλος ενδιαφέρετε, ίσως είναι καλή ευκαιρία να δοκιμάσετε άμεσα να του στείλετε ένα μήνυμα ;)

http://www.vectrex.biz/
 
Plink είπε:
Μόλις μίλησα με τον Richard που φτιάχνει το VecFlash (καλά με όλους μιλάω πια χαχαχαχα).
Με ενημέρωσε ότι έχει παραλάβει επιτέλους τα cart cases και ότι ήδη έχει έτοιμα για αποστολή κάποια κομμάτια...

Το δικό μου θα βρίσκεται στο δρόμο ελπίζω αύριο ή τη Δευτέρα... :) :cool:

Αν κάποιος άλλος ενδιαφέρετε, ίσως είναι καλή ευκαιρία να δοκιμάσετε άμεσα να του στείλετε ένα μήνυμα ;)

http://www.vectrex.biz/

Aχ ! Τι μι φτιάντ'ς τώραϊς, τι μι φτιάντ'ς ......... :mad:

Με το VECflash Φορτώνεις και ξεφορτώνεις roms?

Νομίζω οτι αυτό θέλω ...... :cry:

Πότε θα μπορούμε να παραγγείλουμε?

Μήπως να γινόταν καμια ομαδική , εμείς οι 2-3 που δεν έχουμε πολλά games ?

:D :D
 
teflon είπε:
Aχ ! Τι μι φτιάντ'ς τώραϊς, τι μι φτιάντ'ς ......... :mad:
Με το VECflash Φορτώνεις και ξεφορτώνεις roms?

Νομίζω οτι αυτό θέλω ...... :cry:

Πότε θα μπορούμε να παραγγείλουμε?

Μήπως να γινόταν καμια ομαδική , εμείς οι 2-3 που δεν έχουμε πολλά games ?

:D :D
χαχαχα...

λοιπόν, με λίγα λόγια 2 πράγματα και για τις δύο λύσεις ώστε να ξέρεις και να αποφασίσεις...

το multicart...έχει κανονικά 72 παιχνίδια (original, prototypes, hacked, demos, homebrew, homebrew demos) και λειτουργεί με μενού εκτός αν είσαι άτυχος και το vectrex σου έχει την ίδια έκδοση bios με το δικό μου..ή του gtsamour..

(το multicart που πόσταρα φωτογραφίες είναι custom made και έχει ένα έξτρα παιχνίδι)

Στο VecFlash...περνάς roms μέσω usb...και χωράει συνολικά περίπου 32 παιχνίδια (δηλαδή μισή χωρητικότητα).

Ωστόσο, όποια λύση και αν επιλέξεις να ξέρεις ότι θα έχεις τις ίδιες ακριβώς επιλογές σε παιχνίδια..καθώς ουσιαστικά τα 72 που έχει το multicart είναι όλα τα νόμιμα και ελεύθερα διαθέσιμα roms.

Επίσης, να ξέρεις ότι τα περισσότερα καλά Homebrew παιχνίδια δεν θα τα βρεις πουθενά στο ίντερνετ σε μορφή bin (roms)..και ο μόνος τρόπος για να απολαύσεις είναι να αγοράσεις το cartridge...

Προσωπικά...λόγω του βίτσιου που πλέον έχω με το Vectrex...δεν θα μπορούσα παρά να τα πάρω και τα 2 :cool:
 
teflon είπε:
Μήπως να γινόταν καμια ομαδική , εμείς οι 2-3 που δεν έχουμε πολλά games ?

:D :D
Α και επειδή ξέχασα να σχολιάσω το παραπάνω...

Εσείς οι 2-3 που δεν έχετε πολλά games πείτε για ομαδική...εγώ που έχω πολλά παιχνίδια θα το πάρω μόνος μου χαχαχαχαχαχαα :acoustic: :headbang:

Πάντως πέρα από την πλάκα...από τη στιγμή που ο τύπος έχει ενσωματώσει τα ταχυδρομικά στη συνολική τιμή ...δεν νομίζω ότι έχει νόημα η ομαδική..

80 δολάρια το δίνει με την αποστολή μαζί...με σημερινή ισοτιμία εγώ έδωσα 52,80 ευρώ ;)
 
Plink είπε:
χαχαχα...λοιπόν, με λίγα λόγια 2 πράγματα και για τις δύο λύσεις ώστε να ξέρεις και να αποφασίσεις...

το multicart...έχει κανονικά 72 παιχνίδια (original, prototypes, hacked, demos, homebrew, homebrew demos) και λειτουργεί με μενού εκτός αν είσαι άτυχος και το vectrex σου έχει την ίδια έκδοση bios με το δικό μου..ή του gtsamour..

(το multicart που πόσταρα φωτογραφίες είναι custom made και έχει ένα έξτρα παιχνίδι)

Στο VecFlash...περνάς roms μέσω usb...και χωράει συνολικά περίπου 32 παιχνίδια (δηλαδή μισή χωρητικότητα).

Ωστόσο, όποια λύση και αν επιλέξεις να ξέρεις ότι θα έχεις τις ίδιες ακριβώς επιλογές σε παιχνίδια..καθώς ουσιαστικά τα 72 που έχει το multicart είναι όλα τα νόμιμα και ελεύθερα διαθέσιμα roms.

Επίσης, να ξέρεις ότι τα περισσότερα καλά Homebrew παιχνίδια δεν θα τα βρεις πουθενά στο ίντερνετ σε μορφή bin (roms)..και ο μόνος τρόπος για να απολαύσεις είναι να αγοράσεις το cartridge...

Προσωπικά...λόγω του βίτσιου που πλέον έχω με το Vectrex...δεν θα μπορούσα παρά να τα πάρω και τα 2 :cool:
Εγώ να δεις τι πλάκα έπαθα με το Vectrex, για να μην πω για τον ανηψιό μου που έχει τρελλαθει με το clean sweep :eek: ;)

Πάντως τα homebrew παιχνίδια είναι άλλη φάση να τα έχεις σε cartridges και για να βοηθάς τους δημιουργούς να συνεχίσουν το χόμπυ τους ;)

Λοιπόν, αποφάσισα ....... :) το VecFlash ..........
 
teflon είπε:
Πάντως τα homebrew παιχνίδια είναι άλλη φάση να τα έχεις σε cartridges και για να βοηθάς τους δημιουργούς να συνεχίσουν το χόμπυ τους ;)
Συμφωνώ 10000% μαζί σου...

Και γενικά με λίγες μόνο εξαιρέσεις τα παιχνίδια είναι σε πολύ πολύ λογικές τιμές....

ειδικά αυτά που έχει στο classicgamecreations...κοστίζουν 10-20 ευρώ ;)

Άσε που είμαστε που είμαστε λίγοι, αν δεν υποστηρίζουμε και τους ανθρώπους που συνεχίζουν να δημιουργούν διαμάντια...τότε το vectrex δεν θα έχει μέλλον ;)
 
Για το vecflash (επειδή είδα που ρωτούσες πιο πάνω πότε μπορείς να το παραγγείλεις) μην ψαρώνεις που στο site λέει ότι δεν τα βγάζει πια..

στείλε του email...είναι πολύ καλός ο τύπος και συνήθως απαντάει αρκετά γρήγορα ;)
 
teflon είπε:
Λοιπόν, αποφάσισα ....... :) το VecFlash ..........
Και το IDE64;;; Θα το απαρνηθείς;;

Plink είπε:
Άσε που είμαστε που είμαστε λίγοι, αν δεν υποστηρίζουμε και τους ανθρώπους που συνεχίζουν να δημιουργούν διαμάντια...τότε το vectrex δεν θα έχει μέλλον ;)
Ειδάλλως έχει πολύ μέλλον....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!
 
Rygar είπε:
Και το IDE64;;; Θα το απαρνηθείς;;
:eek: ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ....!!! :frypan:

Ηδη έβαλα 2 C64 πάνω στον retroπάγκο και το περιμένουν.......

Ειδάλλως έχει πολύ μέλλον....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!


Εχει και παρα έχει και μάλιστα ...... λαμπρόν !!! :eviltongue:

αλλά που να ξέρεις εσύ ????? .......... :cool: ΠΦΦΦΦΦΦΦ !!!!

gs II........και στ'ς μύτες...... :tease:
 
Μόλις παρέλαβα :cheers: :cheers: :cheers:

picture.php


picture.php


Δεν έχω προλάβει ακόμα να φορτώσω τίποτα επάνω του, αλλά το δοκίμασα στο vectrex...έχει ένα ηχητικό demo μέσα από ένα prelude του bach! ...

Παίζει μια χαρά..και το μενού φαίνεται ότι λειτουργεί άψογα...

Ελπίζω αργότερα σήμερα να βρω χρόνο να φορτώσω μερικά roms και να κάνω διεξοδικότερο τεστ ;) και φυσικά να γράψω ένα review (ήδη βέβαια χρωστάω διάφορα review που έχω υποσχεθεί, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου είναι δύσκολο αυτή τη βδομάδα...ελπίζω το Σαββατοκύριακο να χαλαρώσω από τη δουλειά και να κάνω αυτά που πρέπει ;) )

:bow: :bow:
 
Γιώργο να σε ρωτήσω μπα και ξέρεις...

Μόνο bin αρχεία μπορώ να φορτώσω στο vecflash??

Έχω μια GoodVect συλλογή που τα roms..έχουν extension .vec

μπορώ να τα φορτώσω στο vecFlash αυτά; Το έχεις δοκιμάσει εσύ?
 
Άστο άκυρο...το τέσταρα..

flashara 3 παιχνίδια..και όλα έγιναν άψογα.

Το flasharisma πολύ γρήγορο και εύκολο...τα παιχνίδια παίζουν άριστα!!!

δοκίμασα με vec και bin αρχεία..όλα κομπλέ!!! :)

πάω να συνεχίσω δουλειά τώρα.....κλαψ
 
Τι να σου κάνω που μου είσαι ανυπόμονος και με προλαβαίνεις !!!!!
 
geoanas είπε:
Τι να σου κάνω που μου είσαι ανυπόμονος και με προλαβαίνεις !!!!!
:D :D

Συνήθως δεν κάνω τέτοιες δοκιμές αν δεν ακούσω μια δεύτερη γνώμη...αλλά είδα ότι το πρόγραμμα που κάνει το flasharisma..διαχωρίζει τα συμβατά αρχεία οπότε αφού τα έβλεπα μέσα από το πρόγραμμα προφανώς και δεν θα είχαν πρόβλημα ;)

Πάντως, έκανα ένα διάλειμα από δουλειά τώρα...και το γέμισα με διάφορα...

Παίζει άψογα και το flasharisma γίνεται πολύ εύκολα και γρήγορα...

Με 1-2 παιχνίδια είχα πρόβλημα και δεν τα φόρτωνε (έβγαζε μαύρη οθόνη την ώρα που ξεκινούσε, αλλά λογικά με το patcher tool θα διορθωθεί και αυτό το πρόβλημα!)

Γενικά οι εντυπώσεις είναι εξαιρετικά θετικές και εννοείται ότι το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους...

:bow: V E C T R E X:bow:

:cool:
 
E-Ε-Ερχεται..........! :cheers: :cheers:
 
O Ροναλτνίνιο;
 
Πίσω
Μπλουζα