VecPilot

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
To VecPilot, είναι το καινούργιο παιχνίδι που ετοιμάζει ο Kristof Tuts (δημιουργός του εξαιρετικού vectrexians).

Όπως έχω αναφέρει και παλαιότερα, το VecPilot θεωρώ ότι χωρίς υπερβολή μπορεί να είναι το καλύτερο homebrew παιχνίδι που έχει φτιαχτεί ποτέ για το Vectrex.

Το παιχνίδι βασίζεται στο γνωστό Time Pilot...

Έχει εκπληκτικά εθιστικό gameplay, εξαιρετικά καλοσχεδιασμένα γραφικά, πολύ ομαλή κίνηση και καταιγιστική δράση!

http://www.kristofsnewvectrexgames.comli.com/

Το ΣΚ που μας πέρασε στη Γερμανία έγινε η Retroborse...όπου πραγματοποιήθηκε η πρώτη "επίσημη" παρουσίαση του παιχνιδιού.

Το παιχνίδι παρουσιάστηκε σχεδόν ολοκληρωμένο, μέσω vecflash...το gameplay είναι ολοκληρωμένο σε αυτή την έκδοση, απλώς δεν υπάρχουν οι επιπρόσθετες επιλογές για calibration της οθόνης, ένα κρυφό μενού όπου επιλέγεις διαστημόπλοιο και η λειτουργία αποθήκευσης του high score.

Στο βίντεο που παραθέτω, γύρω στο 5:02 ξεκινάει η παρουσίαση του παιχνίδιου.

Η γωνία λήψης δυστυχώς δεν είναι η καλύτερη, αλλά σίγουρα θα πάρετε μια ιδέα για το παιχνίδι.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yokGO5aw_Nk]YouTube - Retro Snippets #15: 4. Retro BΓΆrse pt.1

Εγώ πάντως ζήλεψα με το βίντεο...και θα ήθελα πολύ να γίνει μια αντίστοιχη παρουσίαση και εδώ.

Ο Kristof μου έχει κάνει την τιμή να με συμπεριλάβει στην ομάδα των ανθρώπων που κάνουν το beta testing και μου έχει εμπιστευθεί ένα prototype της τελικής έκδοσης του παιχνιδιού με πλήρης λειτουργικότητα, αποθήκευση high scores κλπ κλπ.

Σκέφτομαι να του ζητήσω την "άδεια" και αν υπάρχει ενδιαφέρον από εσάς, θα μπορούσαμε ένα πρωϊνό ή απόγευμα να κανονίζαμε για ένα vectrex fans meeting...να πιούμε καφεδάκι και να παίξουμε με την αγαπημένη μας κονσόλα!
 
Ναι, αυτό θα το χτυπήσω όταν γίνει release !!!

Kristoff Rox !! ;)

UPDATEΜόλις είδα το video :eek: o_Oo_O

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!

Τι να πρωτογράψω...για την overlay, την μουσική , την πιστότητα ....

SUPER !!! Πάω να γράψω στον Kristoff !! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geoanas είπε:
Ναι, αυτό θα το χτυπήσω όταν γίνει release !!!Kristoff Rox !! ;)
Αυτό επιβάλλεται!!!!!

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι προς το παρών είναι άγνωστη η ημερομηνία του release...

Ενώ το παιχνίδι έχει τελειώσει ουσιαστικά εδώ και 3 περίπου μήνες...(ήταν τόσο καλά προγραμματισμένο που δυσκολεύτηκα πάααααρα πολύ να βρω 1-2 χαζά bugs για να δικαιολογήσω το ρόλο μου ως beta tester χχεχεεχε...) ο Kristoff (ως τελειομανής που είναι), ασχολείται όλο αυτό τον καιρό για να φτιάξει ένα πολύ καλό animation για το τέλος του παιχνιδιού!!!!

Θέλω να ελπίζω ότι μέχρι το τέλος του καλοκαιριού θα είναι τα πάντα έτοιμα....
 
Πίσω
Μπλουζα