'Vectrex Regeneration'

Πρέπει να δώσεις λεφτά για να μπορεί ο emu να τρέξει παιχνίδια ή σου πουλάνε τα roms? Γιατί αν ισχύει το 2ο τότε προφανώς θα πρέπει να έχουν τα δικαιώματα για όλα τα παιχνίδια του Vectrex.
 
Δεν ξερω,πρεπει και εσυ και εγω να διαβασουμε τα λινκς,lol
 
Δεν ξέρω αν σας καλύπτει το ποστ του Maddog εδώ για τα παιχνίδια του Vertex
 
Τη μαγεια του να παιζεις παντως Vectrex σε αληθινο μηχανημα δεν μπορει να τη μεταφερει δυστυχως...Σε android υπαρχει περιπτωση να βγει?
 
Kambia είπε:
Δεν ξέρω αν σας καλύπτει το ποστ του Maddog εδώ για τα παιχνίδια του Vertex
Στο link αναφέρει ότι τα παιχνίδια του είναι public domain. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να είναι δωρεάν? Δεν είμαι σίγουρος αν ο όρος "public domain" πάει χεράκι χεράκι με το "δωρεάν" αλλά αυτήν την εντύπωση έχω.
 
Το ιδιο πραγμα θυμαμαι ειχε γιννει και με εναν emulator για spectrum στο ios.Aγοραζες τον emulator με ενα,δυο παιχνιδια και μετα οτι αλλο ηθελες το πληρωνες.Ας ειναι καλα το [edit].
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει να πληρώνεις για τον Emulator, το καταλαβαίνω. Aλλά το να πληρώνεις για roms τα οποία δεν ανήκουν σε αυτόν που τα πουλάει είναι απλή κοροϊδία (αν όντως τα πουλάνε). Εφόσον είναι public domain γιατί να μην τα κατεβάσεις δωρεάν?

Τώρα βέβαια θα μου πεις ότι οι κάτοχοι smartphones πληρώνουν για apps και games τα οποία κάνουν τα δωρεάν PC flash games να μοιάζουν με υπερπαραγωγές, στα roms θα κολλήσουν? :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Στο link αναφέρει ότι τα παιχνίδια του είναι public domain. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να είναι δωρεάν? Δεν είμαι σίγουρος αν ο όρος "public domain" πάει χεράκι χεράκι με το "δωρεάν" αλλά αυτήν την εντύπωση έχω.
Κανονικά θα έπρεπε να πάει χέρι-χέρι με το δωρεάν. Αλλά στην πιό πλήρη του έννοια το "public domain" ανήκει σε όλους και ο καθένας μπορεί να το κάνει ότι απολύτως θέλει. Πχ αν εγώ αύριο θελήσω να βγάλω παιχνίδι για κάποια ιστορία του Ιουλίου Βερν (που είναι πλέον public domain, έχει λήξει το copyright) δεν οφείλω τίποτα στους κληρονόμους του, στην Γαλλία ή οπουδήποτε αλλού. Αυτό είναι διαφορετικό από άδειες χρήσης τύπου "free for non-commercial use", GNU και πολλά άλλα που είναι μεν δωρεάν για τον χρήστη αλλά που επίσης θέτουν κάποιους μερικούς ή πλήρεις περιορισμούς στο τι μπορείς να κάνεις, ειδικά εμπορικά.

Δεν ξέρω τι ακριβώς είχε γίνει με τα παιχνίδια του Vectrex (αυτά που γνωρίζω είναι στο link που έδωσε η kambia), αλλά υποθέτω ότι θα δόθηκαν ως πλήρες public domain και τα συγκεκριμένα σαίνια το εκμεταλλεύονται εμπορικά. Το να έχεις smartphone δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είσαι και αντίστοιχα smart, οπότε μπορεί και να χαίρεσαι να πληρώσεις για κάτι που βρίσκεις δωρεάν και νόμιμα. :p

ΥΓ: Ο emulator για Spectrum που αναφέρει ο metalcandyman δεν είναι το ίδιο πράγμα, εκείνα τα παιχνίδια δεν είναι public domain και η εταιρία που τον εβγαλε (Elite) πήρε κανονικά τα δικαιώματα χρήσης τους από τους κατόχους των copyrights.
 
Οπως τα λεει ο Maddog ειναι.

Απο τη μια υπαρχουν τα εργα με Αδεια Χρησης - ειτε ειναι κλειστη, ανοιχτη, proprietary, non proprietary, copyrighted, non copyrighted, GNU, ξε GNU κλπ κλπ - και απο την αλλη υπαρχουν τα εργα που ειτε οι δημιουργοι τους τα παρεδωσαν εξ αρχης αποποιουμενοι καθε δικαιωμα τους επι του εργου, ειτε εληξε η περιοδος ισχυς της Αδειας Χρησης και εγιναν και αυτα Public Domain.

Το θεμα του κοστους διακινησης ισχυει αυτουσιο και στις 2 κατηγοριες. Το βιβλιο με το ταδε μυθιστορημα του Βερν πωλειται κανονικα με τιμη. Αυτο περιλαμβανει το κοστος δημιουργιας του βιβλιου - το ιδιο ισχυει και με το cd που περιεχει τα roms του Vectrex - εχει κοστος αρα και τιμη πωλησης - το ιδιο ισχυει και για τον σερβερ που ψηφιακα διανημει τα roms του Vectrex - εχει κοστος αρα και τιμη πωλησης. Στην οποια τιμη βεβαια περιλαμβανεται και καποιο "κερδος", αυτο δυστυχως παει πακετο.

Το ζητημα τελικα ειναι οτι αν θες τα (public domain) roms τα βρισκεις πραγματικα δωρεαν και νομιμα - ενω αν τα θες με συσκευασια, με βιβλιο οδηγιων, με installers, loaders κλπ κλπ κλπ ειναι προφανες οτι θα σου ζητησουν χρηματα και δεν ειναι καθολου παρανομο επισης.
 
Πίσω
Μπλουζα