Video Technology Laser -- Laser 500 Home System.

sansiro.sugata

RetroWannaBe
Joined
8 Μάρ 2010
Μηνύματα
38
Αντιδράσεις
2
καλησπερα σε ολους.

Αυτο ειναι το πρωτο μου Home PC , την εποχη που ολα τα αλλα Home Systems ειχαν την τιμητικη τους.. εγω πηγα και πηρα ενα ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΥΜΒΑΤΟ με οτι κυκλοφορουσε τοτε.... το Laser 500 !!!!

http://old-computers.com/museum/computer.asp?c=449

οπως ηταν φυσικο δεν κουμπωνε τιποτα επανω του απο ολα τα αλλα Home Systems της εποχης του.. γιατι ηταν δικη του κατηγορια απο μονο του..

Νομιζω συμβατο με Apple παλιοτερα...

Λιγα Games , ακομα λιγοτερα προγραμματα , και συμβατο με RomBasic 1.0

Περισσοτερες φωτο εδω..

http://old-computers.com/museum/photos.asp?t=1&c=449&st=1
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι εποχη τον αγορασες?

Κανα παιχνιδακι σου φαινεται γνωστο?

l500_games.jpg
 
ειμαι 35 , τον αγορασα οταν ημουν 15.. Πριν 20 χρονια....

Ποτε δεν επαιξα παιχνιδια.. γιατι απλα δεν εβρισκα ΠΟΥΘΕΝΑ κασσετες , ενω θυμαμαι σε ραφια καταστηματων , κασσετες για Sinclair (με λαστιχενιο πληκτρολογιο)

ευτυχως που επαιζε με συμβατικο κασσετοφωνο , γιατι το δικο του εκανε 15.000 δρχ.. τοτε... μια περιουσια..

τον ειχα παρει 35.000 δρχ... μεταχειρισμενο... απο εναν οικογενειακο μας φιλο , που ειχε μαγαζι με Ηλεκτρικα Ειδη και πουλαγε και τετοια..
 
Kρίμα που δεν ήταν κάποιο μοντέλο όπως το Laser 128... θα είχες "χορτάσει" Apple II games !! (διάβασα και για κάτι άλλα Laser μοντέλα, που είχαν μία κάποια συμβατότητα με CoCo. Δυστυχώς, το "Laser 500" δεν φαίνεται ανήκει ούτε σε αυτά...)
 
Παντα ειχα μια συμπαθεια για τους "αγνωστους" υπολογιστες και φυσικα για τους χρηστες τους..Λογω του κολλητου μου ειμασταν στην ιδια κατηγορια με τον φιλο μας εδω αφου το TRS-80 Color Computer που ειχε ο φιλος μου τοτε βλεπαμε το software με το κυαλι...Sunsiro.sugata περιμενουμε photos απο τον Laser 500 σου..
 
O 500αρης παντως υποστηριζε 80στηλο CP/M (αν και ποτε δεν καταλαβα το προσον να τρεχεις CP/M)
 
Oντως, αναφέρεται πως έχει 80στηλο mode (δίχρωμο α-λα amstrad - αν και η ανάλυση δεν είναι απόλυτα ίδια)... και εφόσον διαθέτει και διάφορα άλλα "προαπαιτούμενα" (τον κατάλληλο επεξεργαστή, δυνατότητα σύνδεσης disk drive, κλπ), μάλλον θα υποστήριζε και CP/M. :thumbup:

Wally είπε:
ποτε δεν καταλαβα το προσον να τρεχεις CP/M
Kλασσική αντιμετώπιση "sinclairoφανατικού" σπεκτρουμά, ο οποίος και καλά... "δεν καταλαβαίνει" τα αυτονόητα. :p :p (+3 πότε θα πάρεις, να δείς φως; :tease: )

Οπως και να το δεί κανείς, η υποστήριξη του πλέον διαδεδομένου οκτάμπιτου λειτουργικού συστήματος της εποχής, είναι ένα μεγάλο "συν".

Ακόμα και μετά την ταχύτατη καθιέρωση των "16μπιτων λειτουργικών" για μικροϋπολογιστές (βλέπε PC-DOS/MS-DOS για τους IBM PC και συμβατούς), οι οκτάμπιτοι δεν "εξαφανίστηκαν" αμέσως απο την αγορά, και κατά συνέπεια η πρόσβαση στην βιβλιοθήκη προγραμμάτων που είχαν γραφτεί για CP/M (όπου φυσικά συμπεριλαμβάνονταν και πολλά PD προγράμματα) μόνο ως κάτι θετικό μπορεί να χαρακτηριστεί...

Πάρε μερικές ενδεικτικές εικόνες απο WordStar & dBase II σε CP/M, καθώς και: MS Basic, Turbo Pascal, Forth, Lisp, Fortran.

Μέχρι και games βρίσκεις - όπως Sargon, Ladder (εμπορικά), και Quatris (PD κλώνος του Tetris). Φυσικά σε text adventures (σαν τα κλασσικά της Infocom) νομίζω πως είναι περιττό να αναφερθούμε, αφού ήταν απο τα πλέον διαδεδομένα...

wordstar.png


dbaseii.png


forthz.png


fortran.png


lisp.png


msbasic.png


turbopascal.png


sargon2.png


ladderct.png


quatris.png


....

(όλες οι παραπάνω εικόνες, απο τον τιτανοτεράστιο 6128 :boss: )

....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχα παιξει αρκετα με τον Laser 128 , μου τον ειχανε δανεισει για 1 μηνα... Αλλα σε προστατευμενο περιβαλλον... με λιγες ωρες να ασχολουμε.

ναι ηταν φοβερος.. και αυτος ειχε καποια Games..

Παντως τον 500αρη που ειχα τον Laser , τον ειχα συνδεσει με bnc coaxial antenna cable σε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΙΓΑΝΤΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ!!

Να φανταστειτε το READY Prompt ηταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!

Ξερω οτι εδω το Thread ειναι ασχετο για να δωσω συγχαρητηρια , αλλα.. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την φανταστικη δουλεια που εχετε κανει ολοι εδω !!

Επιτελους αναφερω καπου το ονομα Laser 500 και δεν με κοιτανε σαν εξωγηινο..

Χωρια που με οσους το εχω σηζητησει , προσπαθουσαν να με πεισουν επι 5 χρονια οτι ποτε δεν υπηρξε Laser 500.. και οτι ολα αυτα τα ειχα φανταστει τοτε στο παιδικο-εφηβικο της ηλικιας μου..

Τραγικο ε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Billy

Πραγματικα αισθανομαι ρακος που το 1989 δεν επαιζα στο Spectrum μου το σουπερκαταπληκτικο CP/M shareware Quatris! χαχα

@Sanshiro ;)
 
:) :)

Επρεπε να ειχατε δει τα μουτρα μου οταν εκανα LOAD κασσετα απο Spectrum...

ΦΟΡΤΩΣΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ... και οταν εκανες RUN .. δεν κουνιοταν ΤΙΠΟΤΑ!!

T.R.A.G.I.C !!!
 
sansiro.sugata είπε:
:) :)
Επρεπε να ειχατε δει τα μουτρα μου οταν εκανα LOAD κασσετα απο Spectrum...

ΦΟΡΤΩΣΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ... και οταν εκανες RUN .. δεν κουνιοταν ΤΙΠΟΤΑ!!

T.R.A.G.I.C !!!
Tragic indeed, αλλά έτσι είναι ο spectrum.

Φημολογείτο όμως ότι αν τον άλειφε κάποιος με μουστάρδα, ξεκόλλαγε και σταμάταγαν τα όποια errors !! Ρώτα τον Wally που είχε (την ατυχία να διαθέτει) spectrum, να σου πεί ποιά είναι η σωστή διαδικασία για την επάλειψη. :D :D

sansiro.sugata είπε:
Ειχα παιξει αρκετα με τον Laser 128 , μου τον ειχανε δανεισει για 1 μηνα... Αλλα σε προστατευμενο περιβαλλον... με λιγες ωρες να ασχολουμε.ναι ηταν φοβερος.. και αυτος ειχε καποια Games..
Σοβαρά τώρα, γιατί δεν προσπάθησες να πάρεις τον Laser 128 στη θέση του Laser 500 ?

Υποθέτω πως εκείνος ο φίλος με το μαγαζί τον έδινε σε πιό ακριβή τιμη, αλλά με λίγες παραπάνω οικονομίες (και κανα "σκόντο" στην τιμή απο τον φίλο :D ), λογικά θα κατάφερνες να τον αποκτήσεις.

sansiro.sugata είπε:
Παντως τον 500αρη που ειχα τον Laser , τον ειχα συνδεσει με bnc coaxial antenna cable σε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΙΓΑΝΤΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ!!

Να φανταστειτε το READY Prompt ηταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!

Ξερω οτι εδω το Thread ειναι ασχετο για να δωσω συγχαρητηρια , αλλα.. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την φανταστικη δουλεια που εχετε κανει ολοι εδω !!
Εμείς ευχαριστούμε, για τις ωραίες αναμνήσεις σου !!

Wally είπε:
@BillyΠραγματικα αισθανομαι ρακος που το 1989 δεν επαιζα στο Spectrum μου το σουπερκαταπληκτικο CP/M shareware Quatris! χαχα
Πφ !! ...εξυπνάδες. :p

To "φόρτε" του CP/M δεν είναι τα games, απλά ανέφερα ότι μπορούσες να βρες *και* games.

Οσο για την ποιότητα τους, τι ακριβώς περίμενες να δείς, αφού είναι φτiαγμένα με χαρακτήρες; :p

...όχι βέβαια ότι τα διάφορα παλιά games με χαρακτήρες δεν έχουν κλασσική αξία !! Ας μην ξεχνάμε το Colossal Cave Adventure (το πρώτο adventure), το πασίγνωστο Rogue, το Star Trek (*όχι* εκείνο της Sega !! :p :p), το κλασσικό Empire, το Hunt the Wumpus, κ.α.

(δύο απο τα παραπάνω είχαν εκδόσεις και σε CP/M. Για τα υπόλοιπα, επιφυλάσσομαι).

Βέβαια στον 6128 με το CP/M Plus είχαμε και GSX (που αποτέλεσε την πρώτη ας πούμε "βάση" του μετέπειτα GEM) για δυνατότητα graphics, ώστε να μην μένουν παραπονεμένοι κάτι "βαμμένοι" σπεκτρουμάδες σαν και του λόγου σου. :p :p

Θες να φτάξεις graphics σε CP/M ? Aρπα τα πακετάκια σου:

drdrawdrgraph.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποιος να μαζέψει τον Billy, το σοκ της επαφής με το CP/M τον έκανε να χάσει "επαφή" με το thread. :p
 
Το μόνο που έκανα (ως πρόθυμο και εξυπηρετικό άτομο), ήταν απλά να απαντήσω σε "απορίες" του στυλ "δεν καταλαβαίνω το προσόν του να τρέχεις CP/M". :diablotin:

Tώρα που λύθηκαν oι απορίες, ξαναμπαίνω "on track". :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απαντηση προς --> Billy, σχετικα με "Σοβαρά τώρα, γιατί δεν προσπάθησες να πάρεις τον Laser 128 στη θέση του Laser 500 ?

Υποθέτω πως εκείνος ο φίλος με το μαγαζί τον έδινε σε πιό ακριβή τιμη, αλλά με λίγες παραπάνω οικονομίες (και κανα "σκόντο" στην τιμή απο τον φίλο :D ), λογικά θα κατάφερνες να τον αποκτήσεις."




Εθιξες φιλες μου ενα πραγματικα αξιολογο ερωτημα.. Γιατι...

Προσπαθω να θυμηθω τιμες (πανε 20+ χρονια..)

Ειχα παρει τον Laser 500 εντελως ΣΚΕΤΟ χωρις ΚΟΥΤΙ , ουτε καν το δικο του τροφοδοτικο , με οικονομιες απο το Σερβιτοριλικη... γυρω στις 35.000 δρχ...

Συγχωρεστε αν υπαρχουν αποκλισεις στις τιμες παιδια...

ο Laser 128 , νομιζω εκανε γυρω στις 70.000 δρχ (γιατι θυμαμαι οτι ο Κυριος Γιωργος μου ειπε "Δεν θα το χαρεις , οι δισκεττες ειναι ακριβες , παρε καλυτερα δυο 500αρηδες , χαμογελοντας

quote_icon.png
Αρχικό μήνυμα απο sansiro.sugata :) :) 


Επρεπε να ειχατε δει τα μουτρα μου οταν εκανα LOAD κασσετα απο Spectrum...


 


ΦΟΡΤΩΣΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ... και οταν εκανες RUN .. δεν κουνιοταν ΤΙΠΟΤΑ!!


 


T.R.A.G.I.C !!!


 







Tragic indeed, αλλά έτσι είναι ο spectrum.

Φημολογείτο όμως ότι αν τον άλειφε κάποιος με μουστάρδα, ξεκόλλαγε και σταμάταγαν τα όποια errors !! Ρώτα τον Wally που είχε (την ατυχία να διαθέτει) spectrum, να σου πεί ποιά είναι η σωστή διαδικασία για την επάλειψη. :D :D
Μια μικρη παρενθεση εδω , καθοτι ισως εγινε καποια παρανοηση.

Αυτο που ηθελα να πω , ειναι οτι εβαλα τις Κασσετες απο τον Spectrum ΣΤΟΝ Laser 500 , εκανα LOAD , και οταν εκανα RUN εσκαγαν , προφανως γιατι δεν ηταν συμβατο το συστημα.

Το ενδιαφερων ειναι οτι εκανε LOAD !! και εβλεπες οταν εκανες LIST , τον κωδικα απο Spectrum!!

Φανταστικο ε??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sansiro.sugata είπε:
Μια μικρη παρενθεση εδω , καθοτι ισως εγινε καποια παρανοηση.

Αυτο που ηθελα να πω , ειναι οτι εβαλα τις Κασσετες απο τον Spectrum ΣΤΟΝ Laser 500 , εκανα LOAD , και οταν εκανα RUN εσκαγαν , προφανως γιατι δεν ηταν συμβατο το συστημα.

Το ενδιαφερων ειναι οτι εκανε LOAD !! και εβλεπες οταν εκανες LIST , τον κωδικα απο Spectrum!!

Φανταστικο ε??
Oπα!Ενδιαφέρουσα πληροφορία!Πρεπει να το δοκιμασω σε emulator!Κριμα παντως που δεν ειχες τον 128,αλλα με την τιμη που θα ειχε ηταν οντως δυσκολο!
 
Ναι παιδια , μαλιστα θυμαμαι οτι ειχα παει σε μαγαζι της επαρχιας , οπου επαναστατικα τοτε εφερνε πολλα προγραμματα σε Κασσετες , και το ειχα αγορασει.

Παλι με ειχε στεναχωρησει το υφος και το υθος καθως του ειχα εξηγησει οτι εχω "Laser 500" , και γυρισε και μου ειπε "Παιδι μου ενα ειναι , και λεγετε Commodore 64 , προφανως δεν διαβασες καλα την ετικετα που εχει πανω. παρε το προγραμμα και θα δουλεψει. Ειναι 3.000 δρχ , περνα απο το ταμειο.."

Ειναι κριμα που εκεινη την περιοδο επεφτε τοση εκμεταλευση..

Κανονικα θα επρεπε να ανοιχτει ενα νεο Thread με τιτλο "Η Απατη στην δεκαετια των 80s Home Computes" οπου ξεφυτρωναν καταστηματα "Πληροφορικης" , και πουλαγανε φυκια για μεταξωτες κορδελες..

angel_grig είπε:
Oπα!Ενδιαφέρουσα πληροφορία!Πρεπει να το δοκιμασω σε emulator!Κριμα παντως που δεν ειχες τον 128,αλλα με την τιμη που θα ειχε ηταν οντως δυσκολο!
Φιλε μου αν βρεις Emulator για τον Laser 500 , please πες μου και εμενα. Θα το εκτιμησω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μολις χθες διαβαζα σε ενα παλιο PIXEL για τους lazer.

Oπως ολα τα home της εποχης του, ειχε τα δικα του περιφερειακα.

Θα κοιταξω ξανα τα review και θα γραψω περισσοτερα.

Οσο για την "απατη στην πληροφορικη" εχω γραψει τοσες φορες για το δικο μου παραδειγμα με την αγορα της αμιγκας μου, αλλα διαβαζοντας και σε παλια περιοδικα τις στηλες αλληλογραφιες ειδα οτι αυτο γινοταν κατα εξακολουθηση.
 
@sansiro

Δοκιμασε τον M.E.S.S

Στην επαρχια απο αυτα που εχω συζητησει με παιδια, τα home micros τα εφερναν συνηθως ανιδεοι καταστηματαρχες ηλεκτρικων ειδων.

Πολλοι αετονυχηδες τους φορτωναν με πεθαμενα (απο αποψη υποστηριξης) μηχανηματα και οι καταστηματαρχες με τη σειρα τους (οταν το επαιρναν χαμπαρι αργοτερα) προσπαθουσαν να τα πασαρουν.
 
sansiro.sugata είπε:
Ειχα παρει τον Laser 500 εντελως ΣΚΕΤΟ χωρις ΚΟΥΤΙ , ουτε καν το δικο του τροφοδοτικο , με οικονομιες απο το Σερβιτοριλικη... γυρω στις 35.000 δρχ...

Συγχωρεστε αν υπαρχουν αποκλισεις στις τιμες παιδια...

ο Laser 128 , νομιζω εκανε γυρω στις 70.000 δρχ (γιατι θυμαμαι οτι ο Κυριος Γιωργος μου ειπε "Δεν θα το χαρεις , οι δισκεττες ειναι ακριβες , παρε καλυτερα δυο 500αρηδες , χαμογελοντας
Οκ φίλε, κατάλαβα...

Πάντως, κατά τη γνώμη μου, άξιζε να μαζέψεις λίγο χρήμα παραπάνω για τον Laser 128 (έστω κι αν έπαιρνε χρόνο), παρά την αντίθετη άποψη του κυρ-Γιώργου... :)

sansiro.sugata είπε:
Προσπαθω να θυμηθω τιμες (πανε 20+ χρονια..)
Οντως υψηλές οι τιμές σε επαρχία, ειδικά αν αναλογιστούμε ότι το '92 "μεσουρανούσαν" οι Amiga, ST και τα PC, με τις τιμές των (παλιών) οκτάμπιτων να μειώνονται όλο και περισσότερο για να "ξεπουλήσουν" οι μαγαζάτορες το όποιο απόθεμα τους είχε απομείνει... (ειδικά τους λιγότερο δημοφιλείς οκτάμπιτους στην Ελλάδα, όπως τους Laser, λογικά θα έπρεπε να "σκοτώνουν" τις τιμές τους για να "φύγει" το στοκ !!)

sansiro.sugata είπε:
Παλι με ειχε στεναχωρησει το υφος και το υθος καθως του ειχα εξηγησει οτι εχω "Laser 500" , και γυρισε και μου ειπε "Παιδι μου ενα ειναι , και λεγετε Commodore 64 , προφανως δεν διαβασες καλα την ετικετα που εχει πανω. παρε το προγραμμα και θα δουλεψει. Ειναι 3.000 δρχ , περνα απο το ταμειο.."

Ειναι κριμα που εκεινη την περιοδο επεφτε τοση εκμεταλευση..
Ημαρτον !!

Καλά τους έλεγε παλιότερα ο Κανελλόπουλος "φυστικέμπορους" και "σαλαμέμπορους" κάτι τέτοιους !! (αν και δεν είχε την επαρχία ως στόχο, αλλά τέλος πάντων...)

Πραγματικά, επρόκειτο για ένα "κύκλωμα" όπου είχε μπεί μέσα και η "κουτσή Μαρία"...

sansiro.sugata είπε:
Μια μικρη παρενθεση εδω , καθοτι ισως εγινε καποια παρανοηση.

Αυτο που ηθελα να πω , ειναι οτι εβαλα τις Κασσετες απο τον Spectrum ΣΤΟΝ Laser 500 , εκανα LOAD , και οταν εκανα RUN εσκαγαν , προφανως γιατι δεν ηταν συμβατο το συστημα.

Το ενδιαφερων ειναι οτι εκανε LOAD !! και εβλεπες οταν εκανες LIST , τον κωδικα απο Spectrum!!

Φανταστικο ε??
Χαχαχα !! Φανταστικό όντως !! (και ιδιαίτερα ενδιαφέρον, όπως έγραψε και ο φίλτατος angel_grig :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα