Videogames και ξενύχτι μέχρι το πρωί

Psy_Danis_3

RetroActive
Joined
19 Mαϊ 2013
Μηνύματα
291
Αντιδράσεις
3
Ανοιγω αυτο το θεματακι (και ελπιζω να μην υπαρχει πιο παλια απο αλλο χρηστη ) για να μοιραστουμε ομορφες αναμνησεις απο παιχνιδια απο οποιαδηποτε δεκαετια η κονσολα(φορητη η σταθερη ) που μας εκαναν να ξενυχταμε συστηματικα και για πολυ καιρο να ασχολουμαστε μαζι τους .Φυσικα συμπεριλαμβανεται και το online στην κατηγορια που σε κολαει ασχημα και περναν οι ωρες σαν λεπτα ;) .Σιγουρα ολοι εχουμε πολλα παιχνιδακια να αναφερουμε ! Για αρχη θα αναφερω μερικα που με εκαναν βρυκολακα :

Killer Instinct snes

Killer instinct gold n64

Gears of war 2 και 3 online xbox 360

zelda wind waker gamecube

Pro evolution soccer online xbox 360

Unreal tournament και unreal online και offline pc

Super mario 64 n64

Super metroid snes

Wipe out στα playstation 1,3 και psvita

Αυτα για αρχη ονομαστικα . Μονο ακραιες περιπτωσεις παρακαλω ! Ητανε βραδυ πως ξημερωσε ξαφνικα ? :cool:
 
Fatal Frame 2 και Siren και τα δυο σε PS2
 
Red Alert 2 στο PC. Έπαιζα χωρίς να κοιτάξω το ρολόι και κάποια στιγμή γυρνάω το κεφάλι μου στην μπαλκονόπορτα που ήταν "πλάτη" μου και είχε ξημερώσει...
 
Warcraft 3 Dota στο Battle.net μαζι με φιλους σε Internet Cafe , γινοταν σχετικα συχνα καποτε . Πανε ομως αυτες οι εποχες.

Αποκορυφωμα : Εχουμε παει για Dota και εχει παει 11-12 το βραδυ και αρχιζω να "πριζω" τους φιλους οτι εχουμε μαθημα στη σχολη στις 10 την επομενη μερα και οτι πρεπει να πηγαινουμε σιγα σιγα, απαντηση που πηρα " αλλο ενα , αλλο ενα και φευγουμε" . Εε πηγαμε κατευθειαν για μαθημα στις 10 το επομενο πρωι :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω ανοιξη ενα παρομοιο θεμα παλαιοτερα εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?23576-%CC%DD%F7%F1%E9-%F0%FC%F3%E5%F2-%FE%F1%E5%F2-%F3%F5%ED%E5%F7%FC%EC%E5%ED%E1-%DD%F7%E5%F4%E5-%F0%E1%DF%EE%E5%E9-%EA%DC%F0%EF%E9%EF-videogame οποτε για να μην ξαναγραφω τα ιδια τα δεικα μου παιχνιδια ειναι τα εξης:

1.Pacman

2.The legend of zelda: A link to the past

3.The legend of zelda: Ocarina of time

4.Dragon Warrior VII

5.Final Fantasy V
 
Δεν ειναι ιδιο ακριβως αλλα καπως παρομοιο, εδω λεει σε πια games μας βρηκε το πρωι, οχι σε πια παιχνιδια παιξαμε πολλες ωρες συνεχομενες :D .

ps. Ειδες ειχα ξεχασει να γραψω το dota στο αλλο thread :p . Ενα μυαλο το εχουμε.

Update. Σωστος Billy , γραψε λαθος :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mα δεν το εβαλα για να συγχωνευτει το θεμα αυτο στο δεικο μου δεν με νοιαζουν εμενα αυτα απλα το ανεφερα για να μην ξαναγραφω τζαμπα ολα αυτα που εγραψα σε εκεινο το θεμα που ειναι παρομοιο μαυτο γιατι βαριεμαι :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με 4 παιχνιδια με εχει βρει το ξημερωμα...ολα στο PS2. :)


Lord of the Rings: The Two Towers



" " " " : The Return of the King



God Of War 1 & 2





Να ξεκιναω το απογευμα κατα τις 5 με 6 για 1-2 ωριτσες, να τρωω γερο σκαλωμα του τυπου...

"αντε λιγο ακομα,να δω τι γινεται παρακατω"

και οταν καποια στιγμη καταφερνω να ξεκολλησω τα ματια μου απο την οθονη

και να ριξω μια ματια απο την μπαλκονοπορτα προς τα εξω...ειχε βγει ο ηλιος!!!
 
Πολυ ωραιο το θεματακι εμενα με ειχε βρει το πρωι ποοοοοοοοοοοολες φορες με διαφορα games αυτο που θυμαμαι χαρακτηριστικα ειναι τα Rick Dangerus 1 & 2 στον Amstrad6128 πανδυσκολα κ τα 2 γιαυτο με εβρεισκε το πρωι πολλες φορες πηγαινα κατευθειαν στο σχολειο αυτα ηταν μεγαλεια ξενιασια τι αλλο!!!Επισης με εβρεισκε ο ηλιος με strategy games πχ C&C k Age of Empires 1,2 φυσικα..A κ προσφατα οταν τελειωσα το God Of War το τελευταιο αντε να δουμε τι εχει πιο κατο πιο κατο κ στο τελος το τερματισα κ ηρεμισα #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδη δεν θυμαμαι πολλα παιχνιδια στα οποια ειχα ξενυχτισει αλλα θα πω μερικα μονο:

1. Phantasy Star online v2 (Dreamcast)

Με το συγκεκριμενο παιχνιδι εκανα ωραια ξενυχτια μεχρι πρωιας.Σε φαση να φευγουν ολοι οι ευρωπαιοι παιχτες και να συνεχιζω με τους Ιαπωνες.Για ενα χρονο πληρωνα στον ΟΤΕ κοντα στα 100 ευρω για dial up μονο αλλα μετα ηρθε η εποχη του 384 kbs και αγορασα BBA για DC.

2. Shining Force 3,Nights,Burning rangers,sega rally,atlantis! Με τα συγκεκριμενα ειχα φαει σκαλωμα λεμε!

3. Gears of War 2 και 3. Με το 2 στο online να ξεχνας οτι υπαρχει ζωη εξω. Να κολλαει ο αδερφος με το onlne και να παρακαλας να σου δωσει το χειριστηριο! Επισης πολλα ματς εχουν γινει με το ακατανομαστο παλικαρι που ειναι ανοιξε το θεμα!

4.the legend of zelda και f-zero n64. Εδω δεν χρειαζονται ..λογια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Strategy και RPG μου έχουν δώσει τα μεγαλύτερα ξενύχτια!

Τι κλασσικότερο από το "έναν γύρο ακόμα" σε παιχνίδια όπως το Civilization 2, το Heroes of Might & Magic 2 και το Championship/Football Manager (το τελευταίο το λιώνω μέχρι σήμερα στο PSP στην Football Manager Handheld εκδοχή)

Από RPG έχω φάει νύχτες ολόκληρες με Baldur's Gate και Might & Magic VI.

Και ένα και μοναδικό adventure, το Phantasmagoria. Όταν έπεσε στα χέρια μας το 1996 κάτσαμε με έναν φίλο μια νύχτα ολόκληρη και κατά τις 6 το πρωί το τελειώσαμε. Ταίριαζε και η ατμόσφαιρα...

Και όταν πρωτοσυνάντησα PC με Windows 3.1 είχα φάει μεγάλο ολονύχτιο κόλλημα με τον Ναρκαλιευτή. :)
 
Καθ' ότι "νυκτόβιο ον", έχω ρίξει ούκ ολίγα ξενύχτια σε πληθώρα games διαφόρων ειδών (κυρίως όμως simulators, rpg, strategy & adventure).

Αν και δεν κάνω τεράστια "σερί" ωρών στο gaming, υπάρχουν πάντα οι εξαιρέσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επισης και το online ειναι εξαιρετικα εθιστικο .Δεν ασχοληθηκα πολυ με online τα προηγουμενα χρονια .Με το gears of war 2 και 3 ασχοληθηκα για αρκετα χρονια και καταστραφηκα .Τα παρατησα ομως γιατι ειναι επικυνδυνο .Οι ωρες περναν σαν λεπτα και στην κυριολεξια χανεσε απο το περιβαλλον .Γερο κολλημα για πολυ καιρο .Και για ολα φυσικα φταιει ο Darksynbios ο οποιος με παρεσηρε στον βουρκο για πολοστη φορα . :cool:
 
Πραγματικό ξενύχτι για 3-4 μέρες συνεχόμενα (ίσως και παραπάνω), ήταν όταν έπαιζα το Final Fantasy X. Δηλαδή και τις ελάχιστες 2-3 ώρες που κοιμόμουν έβλεπα τον Auron στον ύπνο μου. Αυτό είναι που ονομάζω κάψιμο....
 
Οχι τετοιο σερι απαιτει κοτσια και πολy υπομονη ! Αναφερεις ενα παιχνιδι το οποιο εχει καθηλωσει χιλιαδες κοσμο για απειρες ωρες.Πραγματικα πολυ δυσκολο να το πετυχεις .Ειναι λογικο να βλεπεις ονειρα με τους χαρακτηρες στον υπνο σου .Σιγουρα το εχουμε παθει ο περισοτεροι μετα απο πολλες πολλες ωρες ασχολιας με καποιο τιτλο . To σερι σου ειναι οντως hardcore .Is it dream or reality ? :cool:
 
Psy_Danis_3 είπε:
Οχι τετοιο σερι απαιτει κοτσια και πολy υπομονη ! Αναφερεις ενα παιχνιδι το οποιο εχει καθηλωσει χιλιαδες κοσμο για απειρες ωρες.Πραγματικα πολυ δυσκολο να το πετυχεις .Ειναι λογικο να βλεπεις ονειρα με τους χαρακτηρες στον υπνο σου .Σιγουρα το εχουμε παθει ο περισοτεροι μετα απο πολλες πολλες ωρες ασχολιας με καποιο τιτλο . To σερι σου ειναι οντως hardcore .Is it dream or reality ? :cool:
Ναι, δεν έχεις και άδικο αν και θα προσέθετα ότι η πρώην Square γενικά μας χάριζε τίτλους που μας μαγνήτιζαν. Κάθε φορά που ασχολήθηκα με τη σειρά το έκανα σε υπερβολικό βαθμό. Θυμάμαι πάλι όταν άρχισα να παίζω Final Fantasy IV με το SP μου, λίγες μέρες πριν πάω διακοπές με τους φίλους μου; το αποτέλεσμα ήταν να με "δουλεύουν" που κουβαλούσα το SP μαζί μου, ακόμα και στις παραλίες, αλλά που να καταλάβουν οι ανίδεοι φίλοι μου ότι η σειρά FF είναι θρησκεία.... :D
 
Starflight 1 στην Amiga. (Αφού ξεκινούσα το παιχνίδι στις 02:00, τι περίμενε κανείς :p ?). Τώρα μετά τις 22:00 γλαρώνω!!! #) #) #)
 
Θα σας πω οσα μου ερχονται στο μυαλό ανα κονσόλα γιατι το καψιμο αρχισε απο μικρός και συνεχιζεται μεχρι σημερα...

1)Gameboy:

Metroid 2 (απο τα δυσκολότερα παιχνιδια λόγω της ελλειψης χάρτη, όσοι το εχουν παιξει γνωριζουν)

Gargoyle's Quest (μιλάμε για μυθικό παιχνιδι, δεν χόρταινα να ακουω την μουσικη του)

2)SNES:

Super Metroid (απο τα πλεον καλυτερα μεχρι σημερα παιχνιδια που εχω παιξει και άκρως εθιστικά)

Super Mario World (δεν χρειάζεται συστασεις...)

3)PlayStation 1:

Final Fantasy 7 και 8 (τεράστια παιχνιδια με πολυ περιεχομενο)

Castlevania:Symphony of the Night (φανταστικο παιχνιδι)

και φυσικα ολα τα ΜΚ που βγηκαν στο PS1.

4)PS2:

ολα τα ΜΚ που βγηκαν στο PS2

Final Fantasy 12 (απιστευτο παιχνιδι με πάρα πολλές ωρες στο ενεργητικο μου και χωρις ακομα να εχω βρει τα πάντα!!!)

και τα Kingdom Hearts...

5)PS3:

Mortal Kombat vs DC Universe και Mortal Kombat 9 φυσικααα ονλαιν...

Dark Souls και Demon Souls

καθως και το Batman:Arkham asylum και city
 
Resident evil 1 Ξενύχτια με κολλητό χωρίς memory card οπου πάντα χάναμε στα hunter και άντε πάλι απο την αρχή :p

Final fantasy 7 Απλά το έλιωνα πρωί μεσημέρι βράδι...κάψιμο κανονικό(αν ήμουν πιο μικρος ηλικιακά όταν βγήκε το ffvii παιζει να ντυνόμουν στα καρναβάλια sephiroth) :cool:

Donkey kong country 1-2 πόρωση...ΑΥΤΟ!!
 
Gamers do it all night :D :cool: και απο οτι βλεπω οι περισοτεροι αναφερουμε τιτλους που αφησαν εποχη και ασχοληθηκαμε ολοι λιγο πολυ
 
Πίσω
Μπλουζα