Vintage Fashion doll τσεπης: Dawn by Topper και Pippa by Palitoy ('70s)

Αναστασια

RetroNuts!
Joined
10 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.724
Αντιδράσεις
55
(Εχω καιρο να γραψω στο φορουμ μας παιδια μου, αλλα για να μην με μαλωσετε καθησα και σας εγραψα πολυ υλικο, ωστε να εχουμε και μελετη για το καλοκαιρι!) :flower:

Fashion doll τσεπης:

Dawn (by Topper). Ετος 1970

Σας παρουσιαζω μια προσφατη ανακαλυψη μου στον χωρο των Fashion doll!

Η Dawn απο την εταιρεια Topper. Της εποχης του 70!

attachment.php


attachment.php


Βεβαια αν με διαβασει καποιος απο την Αγγλια ή την Αμερικη θα μου πει "ο κοσμος το χει τουμπανο και συ κρυφο καμαρι!" :D

Αλλα παιδια μου, τι να πρωτοδιαβασω τετοιες δυσκολες εποχες;;;;

Επεσε λοιπον μια μερα το ματι μου σε ενα παζαρακι της συμφορας (οικονομικης συμφορας) σε μια μικροσκοπικη κουκλιτσα, τοση δα, μεσα στην μπιχλα!

Ρωταω την τιμη της κι ο πωλητης μου απανταει ολο καμαρι λες και πουλαγε πινακα του Τσαρουχη, "και ειναι σπανια κουκλα", "και δεν βγαινει πια", "και ειναι του 70" κτλ κτλ.

Ασε μας φιλε τετοιες εποχες, θα κοιταξω αλλου! :xm:

Τελος παντων επεσα σε εναν πληστηριασμο, ουτε του παππα, ουτε και του καρδιναλιου, και κατορθωσα να παρω δυομισι Dawn. Και λεω δυομισι γιατι ενω οι δυο ειναι αψογες , η αλλη ηταν κομματια, με σπασμενο μηχανισμο.

(Την προβληματικη σας θα την ποσταρω στην Συντηρηση διαφορων vintage doll. )

Αυτη λοιπον η κουκλιτσα μπορει να μην σας γεμιζει το ματι αλλα ειναι απο τις πιο αγαπημενες σε Αγγλια και Αμερικη.

Κυκλοφορησε το 1970 απο την εταιρεια Topper, με εδρα το Elizabethtown, New Jersey USA, και εκανε μεγαλη θραυση γιατι οντας μικροσκοπικη την εβαζαν η μικρες στην τσεπη και την πηγαιναν παντου.

Ολοι μας, πιστευω, νιωσαμε την αναγκη στην παιδικη μας ηλικια να εχουμε την ευκολια του να μπορουμε να βαλουμε στην τσεπη ή στην σχολικη τσαντα το αγαπημενο μας παιχνιδι.

Ετσι και η μικρη αυτη fashion doll, με τον μικροκοσμο της, εκανε αληθινο αυτο το παιδικο ονειρο.

Και οπως συμβαινει με ολες τις αγαπημενες κουκλες, και τα αγαπημενα παιχνιδια γενικα, οσο πιο πολυ παιζονται τοσο πιο πολυ χανονται και λιωνουν, χαλανε τα μαλλια, χανονται ρουχα, ποδια, κεφαλια και χερια.

Και μετα, οταν μεγαλωνουμε, ψαχνουμε εκεινη την μικρη κουκλιτσα, γιατι το μονο που μας εμεινε ειναι η θυμηση της ή ενα ακεφαλο μπουτι της.

Για αυτο λοιπον και η Dawn ειναι απο πιο συλλεκτικες κουκλες!

Οι κούκλες ήταν αρκετά δημοφιλής αγγιζοντας τις πωλήσεις της Barbie. Η παραγωγη τους σταματησε ξαφνικα το 1973.

(Οι κούκλες επανεκδόθηκαν το 2000 απο την εταιρεια Checkerboard ως 30χρoνη anniversary της πρώτης κούκλας Dawn.

Επανεκδόθηκαν ξανα το 2004 από την Toy O Rama. )

Ιδου η επανεκδοση: (πηγη: toppertowers.com)

30Dawn1.jpg
30DawnSmallBox.jpg


Οι αυθεντικες Dawn dolls εχουν το σημα © 1970 , TOPPER CORP , HONG KONG στο πισω μερος των γοφων.

Επισης στο πισω μερος του κεφαλιου εχουν ενα γραμμα και 2 νουμερα.

Τα ματοκλαδα τους ειναι αληθινα και εχουν ενα πολυ ομορφο μακιγιαζ εποχης του 70.

Βγηκαν σε 5 release:

1. Head To Toe: Με κοντα μαλλια και 3 εξτενσιον. (κατι σαν την vintage Barbie "Fashion Queen" αλλα πιο προχωρημενη για το μεγεθος της!)

2. Dancing: Κουναει το κεφαλι και τα ποδια οταν της κουνας το μπρατσο. (Ο σπασμενος μηχανισμος που επιδιορθωσα στην Συντηρηση διαφορων vintage doll )

3. Flower Fantasies: κυκλοφορησε σε μια συσκευασια ολο πλαστικα λουλουδια

4. Majorette: με στολη μαζορετας

5. Model Agencies: με υψηλης μοδας ρουχα και αξεσουαρ

Εχει πολυ ομορφα αξεσουαρ οπως το βαλιτσακι της, τα απιστευτα μικροσκοπικα επιπλακια, κτλ κτλ.

Σας ποσταρω και φωτο διπλα σε μια Barbie για να καταλαβετε ποσο μικροσκοπικη ειναι!

Οχι τιποτε αλλο αλλα οταν την εφερα στο σπιτι κανεις δεν τολμησε να πει: παιδι μου τι κουβαλησες παλι, που θα την βαλουμε και αυτην την χιλιοστη κουκλα, δεν υπαρχει χωρος!




attachment.php


Αυτα τα ολιγα για την Dawn!

Pippa by Palitoy

Το 1973, οπως ειπαμε, η εταιρεια Topper σταματησε την κυκλοφορια της Dawn.

Eνα χρονο πριν σταματησει η αμερικανικη κουκλιτσα, δηλαδη τo 1972, στην αλλη ακρη του Ατλαντικου, η βρετανικη εταιρεια Palitoy κυκλοφορησε μια fashion doll παρομοια με την Dawn, την οποια ονομασε Pippa. (Μη με ρωτησετε πως και δεν κυκλοφορησε στην Ελλαδα... :precry: )

Tο σλογκαν του μαρκετινγκ της ηταν: "The pocket money fashion doll that puts fashion in your pocket"! (Βεβαια καλυτερα ισως θα ηταν να εβαζε και money in the pocket αλλα τοτε ημασταν μικρα, ζουσαμε με ονειρα! :) )

H Pippa βγηκε σε 30 διαφορετικα μοντελα. Η μια πιο ομορφη απο την αλλη!

Ιδου μια φωτο απο το wikipedia οπου μπορειτε να απολαυσετε τα υπεροχα μαλλια τους και τα γλυκα τους προσωπακια. Κυκλοφορησε και με ασιατικο και afroamerican mold για να ενθαρρυνει την πολιτισμικη ανταλλαγη μεταξη των λαων.

Jasmine_gail_penny.jpg


:flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραια και με ενδιαφερον η ανακαλυψη σου Αναστασια!!!!!!!

πολυ ιδιαιτερη αυτη η χαριτωμενη μικρουλα Dawn :)

ευχαριστουμε πολυ για την πολυ ομορφη (οπως παντα) παρουσιαση :)
 
Αναστασία μας, ευχαριστούμε πολύ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες! Εγκατέλειψα την προσπάθεια να αποκτήσω μια τέτοια κούκλα πριν δυο χρόνια. Ο λόγος? Πανάκριβες και οι αλλοδαποί πλειοδότες ασυναγώνιστοι! :eek: Τις βουτάνε στο τελευταίο δευτερόλεπτο όσο όσο!! :xm:
 
Που τις ξετρύπωσες βρε Αναστασάκι μου!!!! Να τις χαίρεσαι!! Είναι γλυκύτατες αυτές οι κουκλίτσες!!!

Πραγματικά πολύ έξυπνη ιδέα. Και η ιστορία επαναλαμβάνεται νομίζω με τις mini B τις polly pocket και τις mini Sindy. Σε ευχαριστούμε πολύ για όλες αυτές τις μοναδικές πληροφορίες που μας έδωσες και μας μύησες σε ένα καινούριο κουκλόκοσμο!!! :thanx2: :thanx2: :bow: :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα