Virtua Fighter 2

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.934
Περιέργως δεν υπάρχει θέμα για το πιο γνωστό fighting του Saturn και είπα να το ανοίξω μιας και σήμερα παρέλαβα ένα από (που αλλού) το ebay. Το Virtua Fighter 2 έιναι το πιο διαδεδομένο παιχνίδι της κονσόλας και ένα από τα πιο αγαπημένα fighting που θυμάμαι με νοσταλγία την εποχή εκείνη που έτυχε να παίξω σε γνωστούς και φίλους. Η αλήθεια είναι ότι από τότε μέχρι σήμερα δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου. Θυμάμαι πάντως τους μαχητές και τις κινήσεις τους που με είχαν εντυπωσιάσει τότε. Κρίμα που δεν βγήκε και συνέχεια στο Saturn. Αντίπαλος της εποχής το TEKKEN.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η έκδοση του Saturn ήταν πολύ advanced γιατί είχαν διατηρήσει το ομαλό animation και τα 60fps του arcade. Θεωρώ την σειρά VF πολύ ανώτερη από τα Tekken αν και δεν είμαι φαν των 3D fighting.
 
παιχνιδαρα..

ποσο μας λειπει η sega..
 
To Virtua Fighter 2 μαζί με το Virtual Cop ήταν τα πρώτα παιχνίδια που είδα με πραγματικά 3D γραφικά και με είχαν αφήσει με το στόμα ανοιχτό. Κι εννοείται η σειρά Virtua Fighter πάντα ήταν ανώτερη από την σειρά Tekken ως πατέρας των 3D fighting games και κατά την γνώμη μου το καλύτερο 3D fighting. Kρίμα που μετά το Sega Saturn έπαψε να είναι δημοφιλές. Και παρόλο που είναι το τέλειο fighting για τουρνούα (μιας κι είναι το πιο ισορροπημένο απ' όλα) δεν βλέπω ν' ασχολούνται και πολύ στα fighting games communities. Kαι οι φίλοι μου παρόλο που παίζουν αρκετά fighting δεν πολυγουστάρουν Virtua Fighter. Mάλλον η Sega πρέπει να ξαναρχίσει να στηρίζει καλύτερα την σειρά με μεγαλύτερη προβολή.
 
Το ειχε ενα console club στην περιοχη μου (την καμπινα ολοκληρη) και το ειχαμε λιωσει τοτε. Εχοντας παιξει μονο την Arcade εκδοση του εχω να πω οτι τα γραφικα και το gameplay ηταν "αλλου" για την εποχη του!
 
Εγω δεν ειμαι φαν των 3D fighting games, δεν επαιζα ουτε virtua fighter ουτε tekken. Και μαλιστα εκνευριστηκα παρα πολυ οταν βγηκε το mortal kombat Gold και ηταν 3D, και πολυ χειροτερο απο το UMK3 που ηταν 2D.

Αλλα παρολα αυτα για την εποχη του το VF2 ηταν πολυ καλο, μαλλον το καλυτερο 3D fighting game.
 
Όντως, αυτό το framerate "βελούδο", έβαλε το port του Saturn αιώνια στις μνήμες μας και στην λίστα με τα αγέραστα παιχνίδια. Αν και ο κύριος αντίπαλος του ήταν το Tekken, τα δύο αυτά παιχνίδια διαφέρουν στην φιλοσοφία. Ενώ στο Tekken μπορείς, είτε να παίξεις με στρατηγικά combos, είτε με button mashing και να το ευχαριστηθείς εξίσου, o τρόπος παιχνιδιού του Virtua Fighter θέλει σαφώς πιο δεξιοτεχνικά δάχτυλα και λεπτούς χειρισμούς. Με απλά λόγια το παιχνίδι δεν είναι playable χτυπώντας τα κουμπιά σαν να μην υπάρχει αύριο. Αυτός πιστεύω είναι και ο μόνος λόγος που δεν έχει τόσο ευρεία αποδοχή καθώς απευθύνεται σε μικρότερο κοινό (πρόθυμο να αφιερώσει μήνες στην εκμάθηση ενός και μόνο χαρακτήρα). Στην Ιαπωνία όμως εννοείται του δίνουν τον σεβασμό που του αρμόζει.
 
aims είπε:
παιχνιδαρα..ποσο μας λειπει η sega..
Ναι, η παλιά SEGA!

Vetus είπε:
To Virtua Fighter 2 μαζί με το Virtual Cop ήταν τα πρώτα παιχνίδια που είδα με πραγματικά 3D γραφικά και με είχαν αφήσει με το στόμα ανοιχτό. Κι εννοείται η σειρά Virtua Fighter πάντα ήταν ανώτερη από την σειρά Tekken ως πατέρας των 3D fighting games και κατά την γνώμη μου το καλύτερο 3D fighting. Kρίμα που μετά το Sega Saturn έπαψε να είναι δημοφιλές. Και παρόλο που είναι το τέλειο fighting για τουρνούα (μιας κι είναι το πιο ισορροπημένο απ' όλα) δεν βλέπω ν' ασχολούνται και πολύ στα fighting games communities.
Πραγματικά την εποχή εκείνη είχαμε μείνει να κοιτάμε σα ξερολούκουμα τα παιχνίδια. Κρίμα γενικά που το Saturn είχε τόσο μικρή διάρκεια ζωής.

Ajax87 είπε:
Το ειχε ενα console club στην περιοχη μου (την καμπινα ολοκληρη) και το ειχαμε λιωσει τοτε. Εχοντας παιξει μονο την Arcade εκδοση του εχω να πω οτι τα γραφικα και το gameplay ηταν "αλλου" για την εποχη του!
Το θυμάμαι και γω να το παίζω στα ηλεκτρονικά και ήταν άλλο πράμα!! Και μόνο το artwork της καμπίνας έφτανε!!

mike είπε:
Και μαλιστα εκνευριστηκα παρα πολυ οταν βγηκε το mortal kombat Gold και ηταν 3D, και πολυ χειροτερο απο το UMK3 που ηταν 2D.
Για το Gold δεν έχω απόψη αλλά το ΜΚ4 με ξενέρωσε πάρα πολύ όταν πήγα να το παίξω στο PC. Κάποια παιχνίδια πρέπει να μένουν 2D πως να το κάνουμε δηλαδή?

johnny_salonica είπε:
Όντως, αυτό το framerate "βελούδο", έβαλε το port του Saturn αιώνια στις μνήμες μας και στην λίστα με τα αγέραστα παιχνίδια. Αν και ο κύριος αντίπαλος του ήταν το Tekken, τα δύο αυτά παιχνίδια διαφέρουν στην φιλοσοφία. Ενώ στο Tekken μπορείς, είτε να παίξεις με στρατηγικά combos, είτε με button mashing και να το ευχαριστηθείς εξίσου, o τρόπος παιχνιδιού του Virtua Fighter θέλει σαφώς πιο δεξιοτεχνικά δάχτυλα και λεπτούς χειρισμούς. Με απλά λόγια το παιχνίδι δεν είναι playable χτυπώντας τα κουμπιά σαν να μην υπάρχει αύριο. Αυτός πιστεύω είναι και ο μόνος λόγος που δεν έχει τόσο ευρεία αποδοχή καθώς απευθύνεται σε μικρότερο κοινό (πρόθυμο να αφιερώσει μήνες στην εκμάθηση ενός και μόνο χαρακτήρα). Στην Ιαπωνία όμως εννοείται του δίνουν τον σεβασμό που του αρμόζει.
Ξεφύλλισα λίγο το manual του παιχνιδιού χθες και παρατήρησα ότι κάθε παίκτης πραγματικά έχει πολλές κινήσεις (combo). Στο οπισθόφυλλο του κουτιού λέει για 2000 κινήσεις! Ας βάλουμε και μια φώτο να θυμηθούμε τα παλιά! BTW ο παππούς που δεσπόζει στο εξώφυλλο, σύμφωνα με το manual θα έπρεπε σήμερα να είναι 102 χρονών!!

VF2.jpg

VF2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έπιασα το ΣΚ και έπαιξα μετά από 15+ χρόνια ξανά Virtua Fighter. Είχα ξεχάσει πόσο ξενέρωμα είναι να είσαι στην άκρη της πίστας και έπειτα από ένα πέσιμο από τον αντίπαλο να γλυστράς και να χάνεις λόγω ring out! Οι ειδικές κινήσεις θέλουν πολύ εξάσκηση για να τις πετύχεις. Γενικά μου άφησε ωραίες εντυπώσεις και ειδικά στον ήχο μερικά soundtracks μου φάνηκαν πολύ ωραία.
 
Υπερ-αγαπημένο fighting game !! Eυτυχώς η Sega δεν σνόμπαρε τα pc, και μας ευλόγησε με την κυκλοφορία των δύο πρώτων τίτλων της εκπλητικής αυτής σειράς.

Ποτέ δεν συμπάθησα ιδιαίτερα την σειρά "Tekken" (επίσης ιδιαίτερα δημοφιλής στα arcades και τις κονσόλες της εποχής), οπότε το VF2 αποτέλεσε για μεγάλο διάστημα ό,τι καλύτερο είχα στο pc μου στον τομέα των 3D fighting games. :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα