virtual console games, HDTV & component cable

divined

RetroNuts!
Joined
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.702
Αντιδράσεις
43
Έχω το Wii συνδεμένο σε LG M2262D με component cable και ρυθμισμένο για 480p display. Παρατήρησα εχτές ότι στα NES games virtual console games μου βγάζει error "INVALID FORMAT" και πρέπει να επστρέψω στο wii menu. Αυτο δεν το έκανε με μία SONY 32" που το είχα συνδεμένο πριν πάλι με component. Τι γίνεται οπότε; Έχει πρόβλημα το component με ορισμένες τηλεοράσεις;;;
 
όχι απλά πρέπει να τα παίξεις με το κανονικό καλώδιο καθώς πολλά games δεν μπορούν να αποδόσουν πιο υψηλά!
 
Εμενα παντως σαν πρόβλημα της τηλεόρασης μου ακούγεται. Εχω κι εγώ καποια virtual console παιχνιδια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το component. Μαλιστα απο ότι ξέρω τα έχουν φτιάξει όλα ωστε να υποστηρίζουν 480p. Το κακό είναι ότι στην Ευρώπη μας ξανα πάσσαραν τα PAL σκουπίδια που έτρεχαν στα 50 hertz. Δες μήπως η τηλεόραση έχει πρόβλημα με αυτό.
 
aha. Οπότε ίσως παίζουν σε interlaced mode κανονικά. Θα το δοκιμάσω το βράδυ.

Ευχαριστώ!!!
 
κι εμενα αυτο εκανε και το αλλαξα οπως λεει το link και παιζουν μια χαρα. Αν θυμαμαι καλα, μια φορα το κανεις κι απο κει κι υστερα το θυμαται και για ολα τα games.
 
το είχα αντιμετωπίσει και εγώ αυτό αλλά έβαλα τους ***GX emulators και σχόλασε το θέμα...
 
Καλά λεει ο Keropi. Βαλε homebrew και τους GX emulators. Ετσι θα μπορεις να παιζεις τα US roms (60 hertz, full screen, καλύτερη ταχύτητα). Δεν υπάρχει λογος να πληρώνεις για να ξαναζείς τον εφιάλτη των Pal εκδόσεων, όπως πριν απο 10+ χρόνια....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema , πάντως για το SNES τουλάχιστον - σε πραγματικό hardware, διαφορά μεταξύ pal/ntsc είναι μόνο στο ότι τα PAL δεν είναι fullscreen... από ταχύτητα έχουν ακριβώς την ίδια (στο megadrive δεν ισχύει αυτό πάντα φυσικά, έκανα πρόσφατα πειράματα με το SNES και on-the-fly αλλαγές από pal<->ntsc και εντυπωσιάστηκα)

Πάντως στο wii περνάς πανεύκολα το Homebrew Channel για να τρέχεις τα emus και δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτε άλλο...
 
Πίσω
Μπλουζα