Visual WebGUI framework

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.285
Αντιδράσεις
3.332
Πόσοι από εσάς που φτιάχνετε εφαρμογές για Windows σε VB ή C#, θα θέλατε να τρέχετε αυτή την εφαρμογή με ελάχιστες αλλαγές, κάτω από IE; Και ο λόγος για να τρέξεις μια εφαρμογή κάτω από ΙΕ δεν είναι για να την έχεις σε ένα κεντρικό μέρος και να την κάνεις upgrade εκεί και όχι στο πισί του κάθε χρήστη;;;; Και να μη του φορτώνεις και runtimes;;

Εάν υπάρχει έστω και ένας από εσάς που θα το ήθελε αυτό ας μπεί εδώ. Το χρησιμοποιώ το τελευταίο 9μηνο και δεν μπορείτε να φανταστείτε τί έχω φτιάξει με αυτό. Πάντοτε έφτιαχνα εφαρμογές για Windows. Από το 2002 που ηρθα, εδώ που ήρθα, προέκυψε το πρόβλημα του πώς να αναναθμίζω εφαρμογές για Windows που χρησιμοποιούν περισσότεροι του ενός χρήστες. Επρεπε ή να την βάλω σε ένα κεντρικό server και από εκεί όλοι να τρέχουν το EXE ή σε κάθε πισί ξεχωριστά. Επίσης αυτό απαιτούσε κάθε φορά, εγκατεστημένο framework + ό,τι άλλες βιβλιοθήκες για Oracle/AS400 απαιτούσε η εφαρμογή μου στο πισί του κάθε χρήστη. Οπότε το έριξα για κάποιο φεγγάρι στο WEB και διαπίστωσα την κόλαση που επικρατεί. Υστερα βγήκε και αυτό το MS AJAX που ο Θεός να το κάνει user friendly και μου βγήκαν τα μάτια. Ε, το συγκεκριμένο framework που αφορά το θρεντ, εκτός του ότι είναι free, σου δίνει τη δυνατότητα να φτιάξεις μια εφαρμογή με τον ίδιο τρόπο που θα την έφτιαχνες για να τρέχει κάτω από Windows (με φόρμες, popup κλπ κλπ), με τη μόνη διαφορά ότι τρέχει ΟΛΟΚΛΗΡΗ στο server. ΟΛΟΚΛΗΡΗ και μάλιστα κασάρεται μόλις την τρέξει ο πρώτος. Εχετε δει στον Task manager τί CPU resources καταναλώνει ο ΙΕ ορισμένες φορές;; Κατά 90% τρέχει κάποιο java applet. Ε, με αυτο που σας λέω, ΤΕΡΜΑ. Και δεν το λέω έτσι για πλάκα. Το χρησιμοποιώ ήδη αρκετό καιρό. Είναι αρκετά έως πολύ ώριμο προϊόν, έχει δυνατό team πίσω του και ένα αρκετά μεγάλο έυρος χρηστών που το υποστηρίζουν με feedback για bugs. Δεν το γνωρίζει πολύς κόσμος γιατί είναι στο κουρμπέτι 1.5 χρόνια, αλλά έχει υπόβαθρο 3 ετών. Οσοι ενδιαφερθείτε τελικά, πείτε μου εδώ την άποψή σας.

Είναι χαρακτηριστικό ότι όσοι μπήκαν στη σελίδα αυτή, άφησαν όλοι πολύ θετικό σχόλιο και μάλιστα όλα ήταν σχεδόν ίδια "Ψάχναμε κάτι τέτοιο, γιατί π.χ. δεν ξέρουμε Java, ή με το MS AJAX δε βγάζεις άκρη" κλπ κλπ.

Α, το πιο βασικό. ΔΕΝ ΕΧΕΙ POSTBACKS, όπως μια web σελίδα!!!!

Ενα μικρό δείγμα απο κάτι που έχω φτιάξει. Εχει πολλή δουλειά μπροστά του, αλλά μέχρι τώρα είναι αξιοπρεπές. Συμπεριφέρεται όπως μια εφαρμογή για Windows. Αυτός ήταν και ο σκοπός μου. Πατάς π.χ. ESC και κλείνει το παράθυρο επιστρέφοντας CANCEL, ή ENTER και πατιέται το default πλήκτρο που έχεις για τη φόρμα, π.χ. το "Αποθήκευση":



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλο....με μια πρωτη ματια. Θα πρεπει να το ψαξω λιγο ομως. Αληθεια τι ξερεις απο τα controls που εχει, ειναι αρκετα, μπορεις να φτιαξεις και δικα σου? Απο bugs πως τα παει? Τελος απο datasourses τι κανει? Ενδιαφερον παντως!, αντε γιατι η μικρομαλακή μας τα εχει...πρηξει ;-)
 
Πίσω
Μπλουζα