W.A.S.P

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
Eiτε σαν ''white anglo saxon protestants'' ειτε σαν ''We are sexually pervert'' ειτε σαν ''we aren't short people'' οι w.a.s.p θα μεινουν για παντα στην ιστορια του heavy metal σαν μια απο της πιο ακραιες μπαντες που περασαν ποτε.Τι αλλο να βρει κανεις για να περιγραψει αυτες της μορφες απο το L.A που στης συναυλιες τους πετουσαν ωμο κρεας και ηταν ντυμενοι απο την κορυφη ως τα νυχια με πριονοκορδελες;Ο Blackie laelwss γεννηθηκε για να σοκαρει και αυτο εκανε για ωσο καιρο ηθελε μεχρι να βρει κατι πιο ενδιαφερον στην καλιτεχνικη του ζωη.

Σε μια συναυλια τους ειδε ο manager των iron maiden Ron smallwood και αποφασισε κατευθειαν να τους μανατζαρει και να τους βοηθησει να υπογραψουν με την capitol.Aκομα και αυτη η επαγγελματικη συνεργασια ξεκινησε προβληματικα και ακραια αφου το πρωτο single που ο Blackie τους παρεδωσε ονομαζοταν Αnimal(fuck like a beast)και φυσικα η capitol αρνηθηκε να το κυκλοφορησει για να το βγαλει στη συνεχεια η ανεξαρτητη Music for nations.To τρελο πανυγηρι που ξεκινησε απο κεινη την στιγμη κρατησε για αρκετα χρονια στα οποια οι w.a.s.p εγιναν μια απο της σημαντικοτερες live μπαντες ολων τον εποχων με τα shows τους να θυμιζουν περισσοτερο λουτρο αιματως παρα Rock συναυλια.Η μπαντα κυνηγηθηκε απο την πανυσχηρη P.M.R.C( parental music resource center)την οργανωση στην οποια πρωτοστατουσε η Tipper Gore συζηγος του μετεπειτα αντιπροεδρου και υποψηφιου προεδρου των HΠΑ Αl Gore.Οργανωση που σκοπο της ειχε να φιμωσει το rock,metal κτλ και ειχε φτασει σε σημειο να εκδωσει λιστα με τα επικυνδηνα για την νεολαια τραγουδια .Το γεγονος αυτο βεβαια λειτουργησε τελικα θετικα για την μπαντα αλλα μεχρι να συμβει αυτο ο Blackie lawless ειχε περασει δια πυρος και σιδηρου δεχοντας απειλητικα για την ζωη του μηνυματα και διαφορα αλλα τετοια ωραια.

Πολλοι ηταν αυτη που θεωρησαν οτι οι w.a.s.p δεν ειχαν καμια μουσικη αξια αλλα οταν ο Blackie ενιωσε πως η εποχη του αιματος ειχε περασει και ηρθε η ωρα να σοβαρευτει καταφερε να κυκλοφορησει μια σειρα απο φοβερους δισκους που απεδειξαν πως κατω απο της πριονοκορδελες και το ωμο κρεας υπηρχε ενα πολυ μεγαλο μουσικο ταλεντο αξιο να δημιουργηση εξαιρετικη μουσικη.Παρα την ασταθεια στο line up του συγκροτηματος και την εντυπωση πως οι w.a.s.p ανοικαν σε μια αλλη περασμενη και εντελως ξεχασμενη εποχη ο Blackie και το εκαστοτε line up της μπαντας καταφερνουν εδω και 30 χρονια να ειναι συνεχως επικαιροι να κανουν καινουριους οπαδους να εξελισουν το υφος τους και ειτε το θελουν ειτε οχι να κανουν με τον καλητερο τροπο αυτο που που ηξεραν παντα να κανουν,να προκαλουν με την αυθεντικοτητα τους.

Τους γουσταρω με 1000 και δεν υπαρχει μερα που να μην ακουσω της κομματαρες ''The idol'', ''Wild child'',''Ι wanna be somebody''.To 2004 στο Rockvave πραγματικα τα εσπασαν και νοιωθω πολυ τυχερος που ημουνα εκει.

 
i wanna be sombody :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Στα πρώιμα μου metal χρόνια ήταν το πιό αγαπημένο μου συγκρότημα!

Ειδικά το The Last Command το θεωρώ ένα εξαιρετικο ακατέργαστο διαμάντι, αλλά είχα λιώσει οτιδήποτε είχαν βγάλει την πρώτη τους πενταετία.

Μεγάλη μορφή ο Blackie!

Μερικά ακόμα τραγούδια που ξεχωρίζω:

The Last Command (έπος)

Και βέβαια το απίστευτο cover από Ray Charles: I don't need no doctor

http://www.youtube.com/watch?v=PkY0jWF2CzA
 


Θυμαστε παλιοτερα την φημη, οτι η πρωταγωνιστρια της 'Xena' ειναι κορη του Lawless;; :cool:
 
wow πως δεν ειχα πετυχει αυτο το thread ποτε?? λατρευω wasp εχω σε μπλουζα το εξωφυλλο του The crimson idol Και ειναι το αγαπημενο μου ο Blackei τα σπαει και σας συστηνω να δειτε (αν δεν το εχετε κανει ηδη) το ragewar οπου δινει ρεστα μαλιστα ηταν να παιξει τον τ-1000 στο terminator 2 αλλα τελικα διαλεξαν τον robert patrick

 
metalcandyman είπε:
Τους γουσταρω με 1000 και δεν υπαρχει μερα που να μην ακουσω της κομματαρες ''The idol'', ''Wild child'',''Ι wanna be somebody''.To 2004 στο Rockvave πραγματικα τα εσπασαν και νοιωθω πολυ τυχερος που ημουνα εκει.
 

 


Ναι, μια χαρά 'ηταν η συναυλία που έδωσαν το 2004 οι WASP στη Μαλακάσα .... Αν δεν απατώμαι, ήταν η πρώτη χρονιά που λειτούργησε ο συναυλιακός χώρος του Terra Vibe !!! Πάντως, για μένα ήταν η πρώτη φορά που τον επισκεπτόμουν και μπορώ να πω ότι το σκηνικό που έβλεπα πρώτη φορά, με τα πεύκα πίσω από το stage, τα βουνά γύρω απ' το Terra Vibe κλπ μού άρεσε πολύ ....

Ε, αφού είχα ενθουσιασθεί με το "σκηνικό" του συναυλιακού χώρου, υποδέχθηκα τους WASP με την πλέον θετική προδιάθεση !!! Και, όπως προανέφερα, μια χαρά ήταν η συναυλία τους !!! Τα προσπέκτ της συναυλίας μάς έλεγαν για "εκπλήξεις επί σκηνής [μακάβριες φυσικά] κλπ" αλλά ... δεν είδαμε τίποτε από "σκηνικά τρόμου" κλπ κλπ .... Μόνο τους μουσικούς με τα μουσικά τους όργανα και τα τραγούδια τους κι αυτό πολύ μού άρεσε .... Πάντως, κάποια μέρη της συναυλίας ήταν προηχογραφημένα !!! Η στιγμή που κρατάω : Όταν ο Blackie βγήκε μόνος του με μια κιθάρα και μάς τραγούδησε το Sleepin' in the fire !!! Μάλιστα, προσπάθησα να τον ακολουθήσω, τραγουδώντας κι εγώ το τραγούδι, και ... δεν τα κατάφερα !!! Ο άτιμος, το έπιανε από ψηλές οκτάβες, γεγονός που σημαίνει ότι ... τα έχει τα φωνητικά προσόντα του !!!

Γενικά ... ως μαθητής Λυκείου αφιέρωσα αρκετές ακροάσεις στα τραγούδια τους, με τα οποία κάποιες φορές "μεράκλωσα" κάααποτε ως "χεβιμεταλλάς" .... Αλλά ... ως εκεί .... την ίδια εποχή υπήρχαν άλλα συγκροτήματα του είδους πολύ σημαντικότερα από μουσικής απόψεως !!!

Για τέλος ... σάς αφιερώνω τις πρώτες γραμμές από το αφιέρωμα του Γιάννη Κουτουβού στο περιοδικό Αγόρι γύρω στο 1986 [το τι άχρηστα πράγματα έχει συγκρατήσει η μνήμη μου .... ] : "Οι WASP είναι ό,τι φοβάται η μαμά σας για το χέβι μέταλ. Τουρμπινοφόρες κιθάρες [αλήθεια, αυτό τι είναι :eek: o_O????], αίματα επί σκηνής κλπ κλπ ..." .....

Και για το τέλος ... να το πιο αγαπημένο μου τραγούδι από αυτούς .... Sleepin' In The Fire, τι άλλο ....

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η καλύτερη εξήγηση για τα αρχικά WASP που έχω ακούσει είναι το We Are not Sure Pale (βασικά είχα διαβάσει πως το είχε αναφέρει ο blackie σε έναν δημοσιογράφο τις τότε ρετρό εποχές). :p
 
H χροιά της φωνής του Blackie μου αρέσει αρκετά όπως και πολλά από τα τραγούδια τους. Και για μένα το αγαπημένο τους τραγούδι είναι το sleeping in the fire.

Εμ... μου θυμίζει λίγο Κ. Γαρμπή το κούνημα του κεφαλιού του!
 
ξέρετε φαντάζομαι ότι ο blackie lawless είναι αδερφός της τηλεοπτικής Zήνα! Μοιάζουνε άλλωστε αρκετά
 
Kambia είπε:
Εμ... μου θυμίζει λίγο Κ. Γαρμπή το κούνημα του κεφαλιού του!
Δεν υπάρχει παρθενογένεση στην τέχνη (που έλεγε και η Θεοπούλα) :p

spyros_s είπε:
ξέρετε φαντάζομαι ότι ο blackie lawless είναι αδερφός της τηλεοπτικής Zήνα! Μοιάζουνε άλλωστε αρκετά
Ακουγόταν έντονα εκεί στα μέσα προς τέλη της δεκαετίας του 90 υπήρχε και αυτή η σχετική ομοιότητα, είχαν και το ίδιο επώνυμο (Λούσι Λόλες η Ζίνα)... Όμως αν θυμάμαι καλά είχε πει ο Μπλάκι σε συνέντευξη στο Μέταλ Χάμερ ότι δεν έχουν κάποια σχέση.

Προσωπικό αγαπημένο τραγούδι το Murders in the new morgue
 
εγώ πάντως ήξερα ότι είναι αδέρφια! Έκανα λάθος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
εγώ πάντως ήξερα ότι είναι αδέρφια! Έκανα λάθος...
είχε ακουστεί πολύ τότε. και εγώ για χρόνια αυτή την εντύπωση είχα αλλά δες:

http://www.imdb.com/name/nm0492498/ το πραγματικό όνομα του Μπλάκι είναι Steven Edward Duren και γεννήθηκε στη Νέα Υόρκη ενώ

http://www.imdb.com/name/nm0005128/ του πραγματικό όνομα της Λούσι Λόουλες είναι Lucille Francis Ryan και γεννήθηκε στη Νέα Ζηλανδία

(αν μπορούμε να δώσουμε βάση στο imdb)
 
το έψαξα και αλλού...έχεις δίκιο! Η λουσυ πήρε το όνομα του συζύγου της!
 
οι wasp ερχονται για ακομη μια φορα στην ελλαδα για 2 εμφανισεις (σε αθηνα και θεσσαλονικη) και τα εισητηρια ειναι σε καλη τιμη οποτε οσοι πιστοι προσθελθετε http://www.redfm.gr/main/706/article
 
Ballcrusher...και δεν είμαι καλά !!!

:D
 
metalcandyman είπε:
Τι κομματάρα είναι αυτή ρε παιδιά; Το ξέρω ντροπή, αλλά δε θυμάμαι να είχα ξανακούσει το συγκεκριμένο κομμάτι. Και το κυριότερο, οι στίχοι (αν και δεν του φαίνεται) δεν έχoυν να κάνουν καθόλου με έρωτες και γλυκανάλατες... αυτές. Απίστευτο κομμάτι. Το 1992 μάλιστα;;; Τι υπάρχει τώρα αντίστοιχο; Τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπεροχο concept album
 
Alucard είπε:
Τι κομματάρα είναι αυτή ρε παιδιά; Το ξέρω ντροπή, αλλά δε θυμάμαι να είχα ξανακούσει το συγκεκριμένο κομμάτι. Και το κυριότερο, οι στίχοι (αν και δεν του φαίνεται) δεν έχoυν να κάνουν καθόλου με έρωτες και γλυκανάλατες... αυτές. Απίστευτο κομμάτι. Το 1992 μάλιστα;;; Τι υπάρχει τώρα αντίστοιχο; Τίποτα.
Από τα κομμάτια που βάζει συχνά ο Rygar στο "κουτί" :)
 
Πίσω
Μπλουζα