W Django! (1971)

Fulci

RetroMaNiaC
Joined
18 Μάρ 2018
Μηνύματα
553
Αντιδράσεις
902
W Django! ( Viva! Django ή A man called Django)

Υπόθεση:
Κακοποιοί εισβάλουν σε ένα σπίτι που βρίσκεται μια γυναίκα μόνη.Θέλουν να ληστέψουν,να βιάσουν,αυτή αμύνεται αμέσως και τελικά τη σκοτώνουν!
Δεν ξέρουν όμως ότι σκότωσαν τη γυναίκα του Τζάνγκο..

Σκηνοθεσία : Edoardo Mulargia
Παίζουν : Anthony Steffen, Glauco Onorato..
Μουσική : Piero Umiliani

Ο σκηνοθέτης δεν είναι από τους πολύ γνωστούς.Είναι δημιουργός κάποιων όχι τόσων γνωστών spaghetti και διάφορων άλλων ειδών ταινιών,ανάμεσα σ'αυτές εκτός από action και κάποιες soft ερωτικές, τα λεγόμενα sexploitation.
Αναθέτει το ρόλο του "Τζάνγκο" στον Άντονι Στέφεν,έναν ηθοποιό που συνεργάστηκε μαζί του κάμποσες φορές.
Όπως διαβάσαμε και στην υπόθεση,καταλαβαίνουμε πως η ταινία είναι απλοϊκή,μια ταινία εκδίκησης! Άλλωστε "Τζάνγκο" και " εκδίκηση" είναι λέξεις αλληλένδετες!.. Από τους τίτλους αρχής βλέπουμε κιόλας έναν "Τζάνγκο" θολωμένο,χαμένο στις σκέψεις του,στην παράνοια του γιατί είναι ένας άνθρωπος που μόλις έχει χάσει τη γυναίκα του.Και ο μόνος του σκοπός είναι να βρει τους φονιάδες!..Έχει στην κατοχή του ένα κουτάκι που παίζει μουσική όταν το ανοίγει,με τη φωτό της γυναίκας του μέσα.Μάλλον ταμπακιέρα είναι,αλλά με μουσική (κάτι αντίστοιχο με το μουσικό ρολογάκι που είχε ο στρατηγός Μόρτιμερ,Λι Βαν Κλιφ, στο "Μονομαχία στο Ελ Πάσο")..Φτάνει σε μια πόλη,ψάχνοντας έναν κακοποιό,τον Καράντζα (Glauco Onorato),ο οποίος είναι ο μόνος που ξέρει αυτούς που σκότωσαν τη γυναίκα του.Αρχίζει μια "φιλική σχέση" (παρόμοια με αυτήν του Τούκο και του Κλιντ Ιστγουντ στην "ναυαρχίδα" των γουέστερν), και αναζητούν έναν-έναν τους δολοφόνους.

Η ταινία είναι ένα spaghetti western!..Δεν του λείπει τίποτα..Γεμάτο μουσική,με καλές και κακόγουστες σκηνές (υπάρχει σκηνή που ο Τζάνγκο τρέχει με ζικ ζακ για να αποφύγει τις σφαίρες των κακών!),με τις γνωστές φάτσες ιταλών ηθοποιών-κομπάρσων που έπαιζαν στα ιταλικά γουέστερν,με αμέτρητες σφαίρες,με το reload των πιστολιών να γίνεται όπως όταν παίζουμε games στα δεκαρικοφάγα (αμέσως και γρήγορα πυροβολώντας την οθόνη).Οι κακοί είναι πολλοί,άρα έχουμε και πολλούς νεκρούς,μιας και υπάρχουν και αμέτρητες σφαίρες.Γίνεται συνεχώς ένας μεγάλος "παντζουρλισμός" με φασαρία,πυροβολισμούς,τα πάντα.Όλα αυτά που λατρεύουμε στα spaghetti..Στην ουσία είναι ένα μέτριο εώς καλούτσικο spaghetti γουέστερν.Μέχρι εκεί όμως.

Είναι το πρώτο μου γουέστερν με πρωταγωνιστή τον Άντονι Στέφεν..Γι αυτό ήθελα να ανεβάσω αυτό το thread..Τον λατρεύω.Είναι ο αγαπημένος μου,μαζί με τον Τζουλιάνο Τζέμα..Εντάξει,δεν θα γράψω για Κλιντ Ιστγουντ, γιατί είναι σαν να ρωτάς έναν μεταλά να πει ποιο metal συγκρότημα του αρέσει και να λέει "Iron Maiden"..Χαίρω πολύ ρε φίλε.Κάτι άλλο?.. Έτσι για τον Κλιντ..Βγάζουμε λοιπόν τον Ιστγουντ από τον συναγωνισμό.
Ο Άντονι Στέφεν, έχει μια σκυθρωπή φάτσα,ένα πικραμένο πρόσωπο,είναι λιγομίλητος.Ακριβώς ότι πρέπει για "Τζάνγκο"..Σε συνδυασμό με την υπόθεση και το όνομα "Τζάνγκο" μου ταίριαξε γάντι. Ήταν το πρώτο μου "Τζάνγκο" (το ορίτζιναλ ήταν το 4ο στη σειρά που είδα).. Αγάπησα τον "Τζάνγκο",αγάπησα Άντονι Στέφεν, έψαχνα μανιωδώς τότε στα 80s,στα βίντεοκλαμπ, συνέχεια να βρω ταινίες του..Δεν υπήρχαν και πάρα πολλές.Στο σύνολο ήταν 6-7 που ΄χα δει τότε..

Το λάτρεψα το "W Django!" . Tο είδα το 1986 πρώτη φορά..Το ΄χα νοικιάσει 6 φορές τότε..Ελληνικός τίτλος δεν υπήρχε πάνω στην ετικέτα της βιντεοκασέτας.Ήταν κανονικά στα ελληνικά οι ηθοποιοί.Ο τίτλος όμως ήταν "W Django!"..Αν και απ' ό,τι είδα στο imdb, έχει έναν τίτλο ελληνικό " οι απόκληροι". Αυτό,σίγουρα δεν υπήρχε τότε..Δεν νοικιαζόταν συνέχεια,οπότε, όποτε ήθελα μπορούσα να το νοικιάσω.Όταν μετά από κάποια χρόνια έκλεινε το βίντεοκλαμπ και πουλούσε ταινίες,πήγα να την αγοράσω. Και δεν τη βρήκα! Πήγα στο βιντεοκλαμπά,τον ρώτησα "ρε Χρήστο,που είναι το Τζάνγκο?"(δεν είχε άλλη ταινία με Τζάνγκο,μόνο αυτήν,αν και ήταν το μοναδικό βιντεοκλαμπ που είχε τα περισσότερα γουέστερν σε σχέση με τα άλλα 6 που είχε το χωριό μας). "Την πούλησα χθες" μου είπε!..Δεν το πίστευα!..Ένα δευτεροκλασάτο spaghetti,που δεν νοικιαζόταν συχνά, και βρέθηκε κάποιος που πρόλαβε και το αγόρασε πριν πάω εγώ!.. Δεν το είδα ποτέ στη tv, αλλά μετά από καμιά 20αριά χρόνια το είδα να υπάρχει στο διαδίκτυο!..Δεν υπήρχε περίπτωση να βρίσκεται στις αναμνήσεις μου μόνο.. Το πρώτο μου με τον Άντονι Στέφεν..Το πρώτο μου "Τζάνγκο" ...
"W Django !"

Οι τίτλοι αρχής της ταινίας με την μουσική του Piero Umiliani

 
Πίσω
Μπλουζα