"Walkman και σημερινη νεολαια"

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Ενας 13χρονος βρεθηκε με το Walkman του πατερα του και παραδοξως το καταφερε να λειτουργησει.

Του πηρε κατι μερες βεβαια.

If you want to get an idea of just how fast technology moves, a brilliant piece from the BBC should help light the way. The setup is simple enough: 13-year-old Scott Campbell is given a Walkman and told by his dad that it was "the iPod of his day" -- and that's when the fun begins.

Having never used or even seen the device, the young man proceeds to experience the kind of equilibrium-destroying confusion which we can only imagine the elderly first felt when attempting to set a VCR timer (you do remember what VCRs are, right?).




  • When I wore it walking down the street or going into shops, I got strange looks, a mixture of surprise and curiosity, that made me a little embarrassed.
  • It took me three days to figure out that there was another side to the tape. That was not the only naive mistake that I made; I mistook the metal/normal switch on the Walkman for a genre-specific equaliser, but later I discovered that it was in fact used to switch between two different types of cassette.
  • I managed to create an impromptu shuffle feature simply by holding down "rewind" and releasing it randomly - effective, if a little laboured.
  • When playing, it is clearly evident that the music sounds significantly different than when played on an MP3 player, mainly because of the hissy backtrack and odd warbly noises on the Walkman.
[Via Richard Lai]

Πριν γελασετε σκεφτειτε αν θα καταφερνατε να λειτουργησετε ενα γραμμοφωνο η ενα jukebox και αν ναι ποσες μερες θα σας επαιρνε. :p
 
Aardvark είπε:
Πριν γελασετε σκεφτειτε αν θα καταφερνατε να λειτουργησετε ενα γραμμοφωνο η ενα jukebox και αν ναι ποσες μερες θα σας επαιρνε. :p
Εε έχω λειτουργήσει και τα δύο πολλάκις, απροβλημάτιστα. Μιλάμε για γραμμόφωνο αντίκα με κέρινους δίσκους. Jukebox υπάρχουν ακόμα σε μαγαζιά και όποτε πετυχαίνω κανένα πάντα βάζω ένα κομμάτι.

Τώρα για το παιδί τι να πω; Α ρε πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα. Φίλος του Walkman δεν ήμουν ποτέ, γιατί αισθανόμουν ότι αποκόβομαι από τον κόσμο (φυσικά δεν έχω ούτε ipod). Πάντως αν τύχει να θέλω να ακούσω μουσική (σε κανένα μακρύ ταξίδι) ακόμα walkman και κασέτες παίρνω!
 
2 minutes ago, Risingsunproject said:

Tόσο χάλια..........

Aμα δεν κανουν πλακα οι πιτσιρικαδες απλα και μονο για να γινει η φαση στο βιντεακι μιλαμε για μεγαλους γιωταδες :rofl: :rofl: :points: :points: :rofl: :rofl:
 
Μάλλον το πέρασαν για την βίζα του μπαμπά............ :D
 
Εμένα μου φαίνεται ειρωνεία να βιντεοσκοπείς παιδιά που οκ, δεν έχουν ιδέα απο retro τεχνολογία, πρώτη φορά βλέπουν κάτι τέτοιο, μπορεί και να είναι λίγο κουτά σαν μικρά κλπ,  αλλά εσύ που χρησιμοποιείς το κινητό κάθε μέρα βγάζεις vertical video.
 
Aγαπητε/η σε τριχρονο εχω δωσει κασσετοφωνο και το επαιξε σε 3 λεπτα.Αυτά εδω είναι απλως βλαμενα!Μουρλια επισης να μιλας στο κινητο απο tablet (θειτσα σε καραβι να δινει οδηγιες για συνταγη με σουτζουκακια)

Ευτυχώς που τα έχω καλά με ολο το φάσμα τεχνολογιας και δεν βγαζω vertical video τετοιου τυπου.Αν και πάντα αναρωτιομουν ποιος ο λογος 40αρηδων και 50ρηδων να εχουν tablet οταν δεν γνωριζουν βασικες αρχες υπολογιστη οπως επισης 20χρονια να κυκλοφουν με ios μηχανηματα.Βλέπεις η  "ελευθερια" μας οδηγησε στο αποτελεσμα να μου λεει ταριφας οτι η ταδε τηλεοραση εινai καλυτερη διοτι εχει τοσα pixel αλλα να μην γνωριζει τι ειναι αυτα τα πιξελ και να μην αρχισω για τα κινητα με καμερα.Διοτι οντως μερικοι θα πρεπει να ξεκινησουν με μαθηματα Database..............
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aμα δεν κανουν πλακα οι πιτσιρικαδες απλα και μονο για να γινει η φαση στο βιντεακι μιλαμε για μεγαλους γιωταδες :rofl: :rofl: :points: :points: :rofl: :rofl:

Την πρώτη φορά που μου ήρθε φοιτητής για πρακτική πριν από δεκαπέντε χρόνια και του έδωσα το κασετόφωνο για απομαγνητοφώνηση και δεν ήξερε πώς να το πιάσει, τότε ήταν που συνειδητοποίησα (σχεδόν με τρόμο) πόσο πολύ απείχε τεχνολογικά η δική του η γενιά από τη δική μου (κι ας είχαμε μεταξύ μας περίπου 12 χρόνια διαφορά). Το αντιμετώπισα με συγκαταβατικότητα και κατανόηση γιατί κι εγώ όταν πρωτοήρθα στην δουλειά δεν είχα ιδέα πως δουλεύει ένα μπομπινόφωνο ή πολύ περισσότερο ένας φωνόγραφος. Η διαφορά μου όμως με τον σημερινό φοιτητή ήταν ότι είχα ήδη ζήσει την αναλογική τεχνολογία μέχρι ενός σημείου και ότι μου φαινόταν απόλυτα λογικό να ακολουθήσω μια συγκεκριμένη διαδικασία (χειρωνακτική ως επί το πλείστον) για να μπορέσω να ακούσω ένα οποιοδήποτε κομμάτι ήχου, κάτι που οι νεότεροι δεν μπορούν να το καταλάβουν γιατί υπάρχει αυτοματοποίηση σε τεράστιο βαθμό.
Είχα αναφέρει κάποια στιγμή εδώ μέσα ένα περιστατικό με έναν μεταπτυχιακό φοιτητή γύρω στο 2016 που αφού του εξήγησα πώς λειτουργεί το cassette deck και εκείνος με διαβεβαίωσε ότι κατάλαβε τα πάντα γιατί "έπαιζε την τεχνολογία στα δάκτυλα", ήρθε μετά από ένα πεντάλεπτο να με ρωτήσει με ποιο κουμπί πηγαίνει στο επόμενο track και γιατί δεν βλέπει πουθενά στην οθόνη την playlist! Εκείνη την ώρα δεν ήξερα αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω αλλά μάλλον το δεύτερο γιατί διαπίστωνα για μια ακόμη φορά ότι η αλματώδης εξέλιξη της τεχνολογίας καθιστά πολύ νέο κόσμο απρόθυμο να κουνήσει έστω το χέρι του για να ακούσει δυο νότες (οκ, ακούγεται υπερβολικό όπως το λέω αλλά νομίζω καταλαβαίνετε τι εννοώ).
Από την άλλη κι εμένα μου πήρε κάτι μήνες να μάθω στη μάνα μου πώς δουλεύει το λαπτοπ αλλά στο τέλος τα κατάφερε και τώρα το χειρίζεται σχετικά καλά. Είχε θέληση όμως!
 
Το άρθρο για τα Walkman μου φέρνει κάποιες (σχετικές με αυτά) ωραίες αναμνήσεις. Πήγαινα στο video club της γειτονιάς και έκανα παραγγελία κασέτα με τα τραγούδια που ήθελα εγγραφή σε TDK ή Maxell. Τα έδινα σε χαρτάκι. 90άρα ή 60άρα, είχε άλλη τιμή. Κάποιες φορές όμως μάσαγε την ταινία το κασετόφωνο, άνοιγα την κασέτα, αφαιρούσα προσεκτικά το τσακισμένο μέρος, με λίγο κόλα ή σελοτέιπ την ένωνα, και απλώς έχανα λίγα δευτερόλεπτα μουσικής. Έπαιζε κανονικά. Τι να μας πει το MP3 Cutter.
 
Τα walkman είχαν χάλια αναπαραγωγή ήχου και τα 80s ακουστικά ήταν για κλάματα. Ταλαιπωρία και η συχνή (και ακριβή) αντικατάσταση μπαταριών. Ήταν όμως επανάσταση!
 
όταν είχαμε πάει με τον καλύτερο μου φίλο τότε το '88 με το interrail στην Ευρώπη, είχαμε δανειστεί το walkman της αδερφής του που έπαιρνε δυο ακουστικά, ένα για τον καθένα μας! μιλάμε για επαναστατική τεχνολογία! είχαμε μαζί μας 2-3 κασέτες τις οποίες ακούγαμε συνέχεια, η μια ήταν Michel Jarre σίγουρα κι είχε ένα εφέ που άκουγες σαν ένα τρένο να περνάει από το ένα αυτί σου και να πάει στο άλλο, στέρεο εφέ! φυσικά οι μπαταρίες φεύγαν σαν καραμέλες. που να στείλεις τώρα παιδί με interrail, κι όμως τότε περάσαμε μέσα από την κομουνιστική Γιουγκοσλαβία! τώρα έχω δυο walkman, ένα κλασικό με ράδιο και ένα USB, ειδικό για να κάνεις κασέτες mp3! και μάλιστα είχε μείνει τόσο καιρό στο ράφι που ήθελε ιμάντα, δεν έβρισκα πουθενά και τελικά βρήκα τυχαία από ένα σετ με ιμάντες για βίντεο, που είχα πάρει για κάτι άλλο! @Takero72 : τότε όμως δεν το βλέπαμε έτσι, γιατί δεν υπήρχε κάτι καλύτερο! φυσικά με τα σημερινά κριτήρια οι υπολογιστές των '80ς μοιάζουν με κομπιουτεράκια, τότε όμως ήταν βασιλιάς όποιος είχε ένα home micro!
(edit); και όντως το concept του αναλογικού μέσου είναι άγνωστο στη σημερινή νεολαία, προσπαθούσα να εξηγήσω στα ανιψάκια μου ότι θα χαλάσει ο δίσκος και η βελόνα αν χτυπάμε το πικάπ ενόσω παίζει, προσπάθησα να τους εξηγήσω πως λειτουργεί, δεν ξέρω αν κατάλαβαν κάτι, πάντως όμως δείχνανε γοητευμένα! μάλιστα μου χάρισαν ένα δίσκο στη γιορτή μου!γουωκμαν.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα