WHDLoad setup

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Eνώ είχα βάλει την τελευταία έκδοσή του, πολλά games αρνούνταν πεισματικά να τρέξουν με μιά ποικιλία απο errors στην Α4000Τ μου. (Τρέχω το 3.1 μετά απο συνεχείς αποτυχίες στο setup του classic :mad: )

Στο setup του classic βρήκα κάτι kickstart που μπάινουν στα devs, τα οποία δέν ήταν μαζί με το αρχικό setup του Whdload. Tα πέταξα μια κόπια εκει μέσα και τα πράγματα είναι καλύτερα, όμως πάλι μερικά games και demos κολλάνε.

Βασικά τί περιλαμβάνει ένα πλήρες και λειτουργικό setup του Whdload, εκτός απο το πακέτο install που βρίσκεται στο site ? Φαντάζομαι πως τα παιχνίδια και τα demo που βρίσκονται έτοιμα θα πρέπει να δουλέυουν όλα. Χρειάζονται τίποτα περίσσια set εντολών ή κάτι άλλο που μπαίνουν στο C, devs ή κάπου αλλού, και άν ναί πού τα βρίσκουμε ?
 
apla egkathistas to whdload sta default paths pou thelei , vazeis ta kickstarts sto DEVS: kai tipota allo...

mhpos exeis palia whdload-games? pare ta apo edo : http://guildserver.co.uk/kgwhd/
 
@keropi

εχεις τρελο ερωτα με αυτο το site :biglaugh:
 
Επίσης δες το igame του MrZammler. Κάνει παρόμοια αρχειοθέτηση με αυτή του ΜΑΜΕ... Πολύ καλό και πολύ γρήγορο στην τελευταία του έκδοση.

To WHDLOAD παίζει ιδανικά με 030. Οχι ότι δεν παίζει με τον default 020, αλλά με 030 είσαι πιο άνετα...
 
Βασικά απο εκεί τα πήρα όλα keropi ! Πήρα και μερικά άλλα απο το http://www.whdownload.com/ . Άρα τα τελευταία είναι μάλλον. Σε ότι αφορά τα kickstarts τα βρήκα μέσω ...Λαμίας, αφού τα πήρα απο το image του setup απο το classicWB. Αλλά αυτά είναι απότι ξέρω...Anyway, μπορεί να έχει conflicts σε μερικά λόγω του 060 (αυτόν φοράει η 4000Τ μου) , δέν ξέρω....

Αυτά τα περίεργα με τις σκακιέρες (!) δέν μου έτυχαν, απλά κάποια games κολλάνε, άλλα πρίν κάν ξεκινήσουν, και άλλα κάπου στην αρχή, π.χ το Turrican 2 με πετάει μετά την intro screen, ενώ το Darkseed δέν ξεκινάει κάν. Μήπως φταίει που τα έχω κάνει unzip στο PC, και μετά αντέγραψα τα περιεχόμενα σε CD, και μετά στον σκληρό στην Amiga ?

Άν μπορείτε δώστε και ένα link για κάποιον καλό και εύκολο στη χρήση archiver για το WB 3.1, μπάς και φταίει το extraction....!
 
ego ekana to eksis gia thn 030 1200 mou, ebala ton disko sto PC kai ekana ta panta extract meso Amiga Forever... opote htan taxytato, egrapse ap'eutheias sto disko kai einai ola komple.
 
Έχω ξεχάσει να απαντήσω !! Βρήκα ένα καλό σέτ απο Kickstarts το οποίο δουλέυει μιά χαρά, και στα παιχνίδια που πηγαίνουν αργά, εκτελώντας τα απο CLI με εντολές όπως nocache κλπ (απο το manual του Whdload) όλα δουλέυουν ρολόι (π.χ το Goal!)

RTFM λοιπόν !
 
εγκατάσταση WHDLoad?

Ρε παιδιά πως γίνεται η εγκατάσταση στο WHDLoad???

Δεν βγάζω άκρη με αυτά που έχω βρει στο ιντερνετ!

Είμαι έτοιμος να τις πουλήσω :bash: και να μείνω με

την 500άρα :angry:
 
έχει δικό του insall script, πού μπερδεύεσαι;
 
ποιο είναι το Install script? κατέβασα από εδώ

http://www.whdload.de/

τα

WHDLoad_usr_small.lha

WHDLoad_usr.lha

WHDLoad_dev.lha

WHDLoad_16.9_usr.lzx

WHDLoad_16.9_dev.lzx

τι τα κάνω?
 
κατβάζεις το WHDLoad_usr.lha , το κάνεις extract κάπου (ακόμα και στο ram: ) και κάνεις 2 φορές κλικ στο εικόνίδιο του install :)
 
extract με τι το κάνω? μη γελάς είμαι άσχετος από amiga :)

δοκίμασα απ τον υπολογιστή αλλά όταν πήγα να τα αντιγράψω

αποσυμπιεσμένα στην cf είχα πρόβλημα, μάλλον η κάρτα τα χει πάρει
 
τί workbench έχεις;

εναλλακτικά το winrar το κάνει αποσυμπίεση, κάνε το exctract στην cf που έχεις και βάλτην στην amiga σου
 
workbench 3.1, δε τα βλέπει όμως τα αρχεία της κάρτας όταν κάνω διπλό

κλικ στο εικονίδιο στην επιφανειας εργασίας του workbench, αν όμως τα ανοίξω

απο το προγραμματακι utilities/multiview τα βλέπει, από εκεί όμως τι μπορώ να κάνω?

πατάω διπλό κλικ και δεν γίνεται τιποτα
 
το έκανα εγκατάσταση στο sys :)

τώρα από που μπαίνω στο sys; :)

τι κάνω μετά ?
 
κοίτα, κανονικά δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα από τις default ρυθμίσεις.

Τώρα θέλεις kickstart 1.3 και 3.1 roms μαζί με τα rtb tables τους, τα χώνεις στο DEVS:Kickstarts

Οπότε μετά περνάς τα παιχνίδια σου και τα τρέχεις από το εικονίδιό τους. (το whdload τρέχει αυτόματα δεν το τρέχεις εσύ , στην ουσία εσύ τρέχεις τα .slave αρχεία που ανοίγουν με το tool whdload, αυτό καταλαβαίνει το σύστημα)
 
[edit - συνομιληστε με pms καλυτερα ]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μου στελνεις ρε Ηρακλη, τι εγραψα και εσβησες, γιατι δεν θυμαμαι ακριβως!

να τα κανω copy-paste να του τα στειλω LOL !
 
Πίσω
Μπλουζα