Where Have All The People Gone ? (1974)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.832
Αντιδράσεις
67.090
Προβολή συνημμένου 88301

Πατέρας ( Peter Graves) γιος και κόρη, βρίσκονται στο βουνό για εκδρομή. Καθώς εξερευνούν μια σπηλιά, ένας δυνατός σεισμός τους αναγκάζει να βγουν πανικόβλητοι, έξω. Εκεί ο συνοδός τους, κάνει λόγο για κάποια εκτυφλωτική λάμψη, που κάλυψε τα πάντα για μερικές στιγμές. Υποπτευόμενοι κάποια πυρηνική επίθεση, αποφασίζουν να επιστρέψουν στην κοντινή πόλη, όπου βρίσκεται η μητέρα της οικογένειας.

Στον δρόμο ο συνοδός θα αρρωστήσει ξαφνικά και λίγο αργότερα θα πεθάνει, για να ανακαλύψουν με τρόμο το επόμενο πρωί, πως το σώμα του έχει εξαφανιστεί μυστηριωδώς. Τα χειρότερα όμως έρχονται όταν φτάνοντας στην πόλη, θα την βρουν εντελώς έρημη από ανθρώπους και με τα σκυλιά, να έχουν γίνει ιδιαίτερα επιθετικά.

Χαρακτηριστική 70ς τηλεταινία, με αρκετά καλό ρυθμό και πειστικές ερμηνείες, ειδικά απo τον έμπειρο Graves. Παρά τον χαμηλό προυπολογισμό (λόγω του ότι προορίζονταν για την τηλεόραση), είναι αρκετά καλογυρισμένη και βλέπεται ευχάριστα...

Προβολή συνημμένου 88302

http://www.imdb.com/title/tt0072400/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To σεναριο που περιγραφεις μου εχει κινησει την περιεργεια! Ξεκιω τον εντοπισμο του εργου αμεσα
 
Wally είπε:
To σεναριο που περιγραφεις μου εχει κινησει την περιεργεια! Ξεκιω τον εντοπισμο του εργου αμεσα

Δεν θα είναι δύσκολος το ψάξιμο. ;) Αξίζει Wally... :)
 
Επειδη εχω μεγαλη τρελα με την σειρα The Twilight Zone η συγκεκριμενη ταινια ανετα θα μπορουσε να ειναι επεισοδιο σαυτην και δεν μπορω να θυμηθω καλα τωρα αλλα θα το ψαξω γιατι κατι με λεει οτι υπαρχει ενα επεισοδιο με περιπου τετοιο σεναριο.Η ταινια τωρα εχει καλο cast καλες ερμηνειες και βλεπετε πολυ ευχαριστα αν και ειναι καπως καταθλιπτικη σε καποια σημεια.Γενικα παντως ειναι μια απο της καλες ταινιες καταστροφης του κοσμου και σιγουρα αξιζει να την δει καποιος που γουσταρει ταινιες με τετοια θεμα.
 
metalcandyman είπε:
Επειδη εχω μεγαλη τρελα με την σειρα The Twilight Zone η συγκεκριμενη ταινια ανετα θα μπορουσε να ειναι επεισοδιο σαυτην και δεν μπορω να θυμηθω καλα τωρα αλλα θα το ψαξω γιατι κατι με λεει οτι υπαρχει ενα επεισοδιο με περιπου τετοιο σεναριο.
Και βεβαια υπαρχει παρομοιο επεισοδιο στο The Twilight zone. Ο τιτλος του ειναι Where is everybody? και ηταν το πιλοτικο επεισοδιο της σειρας με διαρκεια κατα ενα 10λεπτο μεγαλυτερη απο τα αλλα των 25 λεπτων.

Προβληθηκε τετοιον καιρο πριν απο 54 χρονια, αρχες Οκτωβριου του 1959.

Οσο για την ταινια, φαινεται να εχει πολυ ενδιαφερον σεναριο και θα επιχειρησω να τη βρω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα