Where on Earth is Carmen Sandiego?

Diogr

Retro Member
Joined
10 Σεπ 2013
Μηνύματα
182
Αντιδράσεις
37
Where on Earth is Carmen Sandiego? Είναι μια Αμερικάνικη σειρά κινουμένων σχεδίων βασισμένη σε μια σειρά ηλεκτρονικών παιχνιδιών σε υπολογιστές (PC, AMIGA, AMSTRAD, κλπ) από την εταιρεία Broderbund Software. Η σειρά φτιάχτηκε από την εταιρεία DIC Entertainment το 1994 και συνεχίστηκε για 4 χρόνια και έπαιζε κάθε Σάββατο πρωί στο κανάλι FOX της Αμερικής. Βέβαια, πριν βγει η σειρά κινουμένων σχεδίων υπήρχε το 1991 έως το 1995 και ένα τηλεπαιχνίδι στην Αμερικάνικη τηλεόραση με την ονομασία "Where in the World is Carmen Sandiegο?" όπου και αυτό ήταν βασισμένο στα ομώνυμα ηλεκτρονικά παιχνίδια της Broderbund Software.

Η υπόθεση της σειράς όπως και στα ηλεκτρονικά παιχνίδια της σειράς έχει να κάνει με την Carmen Sandiego και την οργάνωση της V.I.L.E. όπου ληστεύουν πανάκριβα αντικείμενα από όλο τον κόσμο και είναι στο χέρι των δύο ντεντέκτιβ, του αρχηγείου ACME, τον Ζάκ και την Άϊβι (με την βοήθεια του Αρχηγού) για να την σταματήσουν.

Προβολή συνημμένου 126552

 
Diogr είπε:
Where on Earth is Carmen Sandiego? Είναι μια Αμερικάνικη σειρά κινουμένων σχεδίων βασισμένη σε μια σειρά ηλεκτρονικών παιχνιδιών σε υπολογιστές (PC, AMIGA, AMSTRAD, κλπ) από την εταιρεία Broderbund Software.
Μα λέω κι εγώ! Αυτό είναι παιχνίδι στο Mega Drive. :)

Diogr είπε:
Η σειρά φτιάχτηκε από την εταιρεία DIC Entertainment το 1994 και συνεχίστηκε για 4 χρόνια και έπαιζε κάθε Σάββατο πρωί στο κανάλι FOX της Αμερικής.
Στην Ελλάδα μάλλον δεν προβλήθηκε όμως, σωστα;
 
johnny19818 είπε:
Μα λέω κι εγώ! Αυτό είναι παιχνίδι στο Mega Drive. :)
Στην Ελλάδα μάλλον δεν προβλήθηκε όμως, σωστα;
Ναι, ξέχασα ότι υπάρχει και στο Mega Drive. To παιδικό νομίζω ότι δεν παίχτηκε ποτέ στην Ελλάδα αλλά νομίζω παιζόταν κάπου (ίσως σε ξένο κανάλι) διότι είχα δεί ένα επεισόδιο μικρός και για αυτό μετά πήρα και το βιντεοπαιχνίδι.
 
Πίσω
Μπλουζα