Wii homebrew

Saulot

RetroNuts!
Joined
14 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.789
Αντιδράσεις
199
Υπέροχα νεα απο την wii homebrew σκηνή.

Πλέον και δοκιμασμένα, το soft mod του wii δουλευει (δεν εχω δοκιμάσει παιχνίδια ακόμα, οπότε μην ρωτήσετε)

Μετα απο αρκετο ψάξιμο (και βρίσιμο) ιδόυ τα αποτελέσματα ως τώρα.

1) Homebrew channel να δουλευει ακόμα και με το τελευταίο update. (3.3)

2) Media player με δυνατότητα παιξίματος αρχείων απο την SD κάρτα ΚΑΙ απο usb flash drive!!! (τωρα βλέπω battlestar galactica!!!)

3) DVD movie support, καιρός λοιπόν να φύγει το ΧΒΟΧ απο το σαλόνι και να μπεί κάτι πιό μικρό και στυλάτο.

Αν κάποιος θέλει μπορώ να τον καθοδηγήσω στην διαδικασία (απαραίτητη προυπόθεση να έχει το Zelda twilight princess για wii) η κανονίζουμε συναντηση για να το περάσω εγω. PM me!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσοχή

ΜΗΝ περασετε το τελευταιο update (24/10/08 ) 3.3Ε

Αν δέν έχετε περάσει ήδη το Wii homebrew channel δεν θα σας επιτρεψει να το χρησιμοποιήσετε.

Επίσης ξέχασα να αναφερω οτι χρειαζόμαστε και μια SD memory card
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πλεον εχει και downgrader για την τελευταια αναβαθμιση οποιος εκανε την αναβθμιση μπορει να γυρισει στην 3.3
 
Ακουσα καλα Zelda?Ωραια θα σου πω οταν το παρω!Αλλα για μενα το Καλυετρο ειναι το Wind Waker!Τεσπα!Ποσα Giga SD memory card χρειαζεται?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μεχρι 2gb υποστηριζει
 
Συνέχεια:

Το τελευταίο update (4.0) ξεκίνησε την υποστήριξη SDHC up to 32GB και σταματέι την δράση του twilight hack.

Αν βέβαια έχετε ήδη το Homebrew Channel εγκατεστημένο, θελει λιγο ψάξιμο και 15 λεπτά κόπο για να παίζουν πάλι όλα και το backup launcher.
 
Έχουμε φτάσει στο 4.2 update και το softmod μου τα φτυσε.

Το ΣΚ που ελπίζω να βρώ χρόνο θελω να δοκιμάσω να το ξαναmodαρω και να δω αν δουλεψει το backup launcher (το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν θελουν να pachαριστουν κάποια IOSes) και να πειραματιστώ με το usb launcher (θα βάλω δοκιμαστικά ενα 16GB φλασακι που μου περισσευει).

ΥΓ στο 4.2 έχουμε τα εξής για softmod

Twilight Hack --> Δεν δουλευει

Bannerbomb --> Θεωριτικά δουλεύει αλλα δεν το έχω δοκιμάσει

Indiana Pawns --> Δουλευει μια χαρά.
 
Με το bannerbomb freezαρε το Wii μου όλες τις φορές.

Ο Theoritikos μου έχει πει ότι το κατάφερε μια χαρά να το κάνει. Δυστυχώς το Wii μου είναι για επισκευή. Το νέο που θα παραλάβω το βράδυ ΔΕΝ το αγγίζω θα μείνει με το chip.
 
Να κανονίσουμε να συναντηθούμε να σου δώσω το Lego Indiana Jones για να δοκιμάσεις το Indiana pawns!!!
 
Thanks Georgie!!!!

Το έχω έτοιμο για το βράδυ (μαζί με πολλά άλλα. )

Και να φανταστείς ότι κάποιοι από εδώ έλεγαν ότι το Wii είναι μια κονσόλα που είναι για τους casual gamers.

Δυό μέρες χωρίς Wii και νοιώθω ότι είμαι στη ξενιτειά!!!! Ότι πρέπει λίγο Mario για "διάλειμμα" από το Dragon's Age.......
 
Old news going... new!

Μετα την τελευταια αναβάθμηση, αλλαξε και ο τρόπος που γίνεται το soft mod και εχει γίνει πλεον σταθερή η υποστίριξη των usb loaders.

Με την πολύτιμη βοήθεια του theoritikos softmodαρα (Για εχω το βίτσιο να κάνω αναβαθμίσεις οπότε το προηγούμενο softmod πηγε στους αντίποδες) το Wii μου και το αδερφάκι του την black edition.

Θα αφήσω την τιμή της ανάρτησης του οδηγού στον theoritikos καθώς είναι το πρέπον.

Θα σταθώ μόνο σε ένα σημείο, τα καινουρια Wii (και ολα τα μαυρα) εχουν την καινουρια πλακέτα στο drive που αρνείται πεισματικά να διαβάσει DVD's με κωδική ονομασία D3-2.

Αυτο ΑΧΡΗΣΤΕΥΕΙ ολα τα τσιπάκια απο την στιγμή που δεν διαβάζει dvd οπότε οι μόνες λύσεις είναι 3:

1&2 στην πραγματικότητα είναι η ίδια λύση, ειτε softmod και USB loader είτε τσιπάκι με μνήμη που δεν εμπλέκει DVD.

3 Η αλλαγή του drive με παλιότερο (κυκλοφορούν ανταλακτικά και σε ελληνικα μαγαζια)

Η προσφιλή μου τακτική είναι να μήν κανω hardware επεμβάσεις σε κονσόλες πρίν εξαντληθεί η εγγύηση (αν και τελικά καταλήγω να μην τις κάνω ποτέ, softmod & flash carts rules) οπότε το 3 δέν ειναι λύση για μένα.

Αν ο θεωρητικός δεν θελει να κάνει το guide (pm me), θα το κάνω εγω αν συμφωνεί και η διαχειριστική ομάδα σαν proof of concept χωρίς άμεση παροχή των εργαλείων φυσικά (pm me also).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
softmode παιδια, ειναι η καλύτερη λύση. Με τα USB loaders δεν αξίζει να καιμε καν DVDs.

Πάντως εγώ έβαλα softmode με bannerbomb και σε μαυρο Wii, με εκδοση 4.2Ε (για το Ε δεν ειμαι σίγουρος) και δούλεψε. Μέχρι τώρα το έχω κάνει σε 5-6 Wii, όλα με διαφορετικές εκδόσεις firmware και σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις έπρεπε να κάνω κάτι διαφορετικο για να δουλέψει.
 
Τελικά δέν θα αναρτηθεί οδηγός οπότε όποιος θέλει βοήθεια να στείλει ενα pm για να το διευθετίσουμε το θέμα.
 
4.2E όπου Ε=Europe. Τίποτε το περίεργο.
 
πάντως αν δεν μπούνε καινούρια "κεφάλια" στο χώρο, θα την κάτσουμε την βάρκα... ο waninkoko δεν ξαναφτιάχνει cIOS και οι usbloaders πρέπει να αλλάξουν τρόπο λειτουργίας (το οποίο προϋποθέτει νέο cIOS) , αλλιώς τα καινούρια καλούδια ούτε εκεί θα τρέχουν... υπάρχει ήδη η προβληματική τριλογία metroid (το πιο πρόσφατο παράδειγμα, υπάρχουν και καμοια 10αρια παλιότερα) και τα φτηνά κόλπα που θέλει για να τρέξει (με τρέξιμο τον εκτελέσιμων απ'εθείας) , συν το γεγονός της καινούριας προστασίας της Ν που εμφανίζεται σε διάφορα παιχνίδια...

προσωπικά ελπίζο ο Hermes να συνεχίσει τη δουλειά του και να βελτιώνεται συνεχώς!
 
Να πώ την αμαρτια μου, οτι παιχνίδια μου αρέσουν τα παίρνω αυθεντικά, το mod το χρησιμοποιώ για δοκιμές και για να μην φθείρω τα αυθεντικα.

Εξέρεση η VC γιατι μου αρεσει να μπορω να τα παίξω στο wii και οχι στο PC αλλα δεν μου αρεσει να πληρώνω κατι και να μην εχει υλική υπόσταση στα χέρια μου (cd, dvd, disk, πήλινη πλάκα κλπ)

Τι να πεί κανείς, βίτσια.
 
εγώ εφαρμόζω ΑΥΣΤΗΡΑ την τεχνική "try before buy" . Ότι έχω παίξει και μου αρέσει το παίρνω αυθεντικό. Νόμος και το eBay σύννεφο, μόλις "επένδυσα" 240ε σε λογισμικό "για επαγγελματική χρήση" ΛΟΛ

Εμένα από την άλλη δεν με χαλάνε τα wiiware/xbla παιχνιδάκια, στο 360 έχω ήδη αγοράσει 32 ως τώρα... στο wii δεν έτυχε, αλλά δεν βλέπω το νόημα της VC την στιγμή που τα emulators για nes/snes/megadrive/sms/ktl είναι εξαιρετικά.
 
Για το VC αστο, μην το συζητας. Αγορασα το Wii για 2 λογους. Το Metroid και τα VC. Παρολο που υπαρχουν emus στο PC, με ενδιεφεραν του N64 περισσοτερο, λόγο του ότι το emulation status του δεν εχει φτασει στα επιπεδα των 8-16bit ακομα. To Metroid καλο. Tα VC ομως... Ευρωπαϊκα 50hz (ουτε καν PAL60). Οπότε αναγκαστικά Homebrew και Wadmanager για να βαλω τα λιγα US injected roms που υπαρχουν και καποιο region free προγραμμα για τα υπολοιπα US VC.

Εκτος κι αν δεν έχω προβλημα να παιζω το F-zero σε slow motion ή το waverace σε οθονη μικρότερη του spectrum. H Nintendo μάλλον δεν εχει παρει χαμπαρι ότι υπαρχουν emulators και roms εδω και 15 χρονια στα PC, οποτε εχουμε και άλλες επιλογες απο το να πληρώσουμε για να παίξουμε τις κατωτερες εκδόσεις που μας πετούσαν στα μούτρα δεκαετιες πριν.

Αυτος ήταν ο λόγος που ήθελα να βάλω Homebrew στο wii, παρόλο που στην αρχή δεν σκόπευα να το κανω ποτέ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To διπλό metal slug με 2 ασυρματα thrustmaster δεν το ξεπερνάει τίποτα!!!
 
Πίσω
Μπλουζα