Wii + Wiimote

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Λοιπόν ετοιμαστείτε να σας εκθέσω τις απόψεις μου για το Wii και το Wiimote..... :diablotin: :diablotin:
 
Αντε ριχτες μην φανω παλι εμπαθης..

(παλιοχαρακτηρα! με εστησες μεσα στη Nintendo-τρυπα!!)
 
Σήμετα το απογευματάκι μαζί με τον φίλτατο Telonio πήγαμε στην εκδήλωση - έκθεση της Nortec όπου και μπορέσαμε από πρώτο χέρι να παίξουμε με το πολυαναμενόμενο χειριστήριο και την κονσόλα "νέας" γενιάς της Nintendo.

Τα δικά μου συμπεράσματα είναι τα παρακάτω:

1). Wii: Ξεπερασμένα γραφικά επιπέδου DX 8.1, καμία σχέση με την κοσμογονία που ανομάζεται X-BOX 360. Φυσικά οι υπάλληλοι της Nortec δεν παρέλειπαν σχεδόν συνέχεια να λένε σε όλους ότι πρόκειται για demos παιχνιδιών που χρονολογούνται από τον.... Μάρτιο.... Έλεος ρε παιδιά η κονσόλα σε 15 μέρες είναι στα καταστήματα, αν και είναι ποτέ δυνατόν να μην έχετε κάνει παραλαβή. Πότε περιμένετε; Τα μηχανάκια που ήταν στην έκθεση ήταν όλα dummy και τα καλά παιδιά εκεί δεν παρέλειψαν να μας λένε ότι μόνο το λευκό κονσολάκι θα πωλείται στην χώρα μας.

2). Wiimote: Μόλις το πιάσεις στα χέρια σου και ξεπεράσεις το αρχικό σοκ που σου προκαλεί, αρχίζεις να σκέφτεσαι που είναι το κλασσικό pad που έχεις συνηθίσει άλλος στο 360 και άλλος στο Cube.... Καλή μαρκετίστικη ιδέα, δεν λέω αλλά μέχρι εκεί. Αν είναι ποτέ δυνατόν παιδιά, εγώ ο κακομοίρης θέλω να παίξω κανά μισαωράκι και να ξεκουρατώ ξάλπα στον καναπέ μου ή στην πολυθρόνα που έχω στο computer room. Αν είναι να γυρίσω στο σπίτι και να αρχίσω να χτυπιέμαι ή να κοπανιέμαι σαν υστερικός μπροστά στην οθόνη άστο καλύτερα, ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω. Σε ένα demo χρήσης του Wiimote ένα καλό Nortecάκι μου είπε ότι σε κάποιο σημείο έπρεπε να χορέψω .... χούλα!!!! μπροστά στους υπόλοιπους για να νοιώσω λέει και καλά το πως κινείται το mote και τρίχες κατσαρές. Σιγά ρε μεγάλε μη χορέψω και break dance.. Ήμαρτον!!!! Φυσικά σε όλη την έκθεση είχαν αναρτηθεί πινακίδες που λίγο πολύ έλεγαν να προσέχετε κατά την κίνηση του Wiimote μην χτυπήσετε κανένα φουκαρά που παρευρίσκεται πίσω σας. Α, και σε κάποια φάση ένας που έπαιζε τέννις εκσφενδόνισε ένα Wiimote πάνω σε μια TFT οθόνη.... Έλεος και πάλι..... Να παίξω θέλω όχι να χοροπηδάω σαν το κατσίκι μπροστά στην τηλεόρασή μου ρε παιδιά. Αφήστε τους παρευρισκόμενους που αν κάποιος δεν ήξερε τι κάνουν θα έλεγε ότι πρόκειται για μαστουρωμένους με ληγμένα.....

3). Games: Κανένα ενδιαφέρον, φτωχά γραφικά, τίποτε παραπάνω από ένα Cube με απαράδεκτο χειρισμό. Φυσικά και πάλι οι υπάλληλοι έτρεξαν να μας διαβεβαιώσουν ότι πρόκειται για beta εκδόσεις, ενώ εγώ σεβάστηκα μόνο το γεγονός ότι πρόκειται για παιδιά που τα έχει φάει η ορθοστασία εδώ και μια εβδομάδα και δεν είπα τίποτε.....

Συμπέρασμα:

To Wii είναι μια ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ για αυτά που προσφέρει, κονσόλα περασμένης τεχνολογίας, με μόνο ενδιαφέρον το Wiimote που προσωπικά δεν μου άρεσε.

Θα την αγοράσω; Όχι. Προτιμώ να πάρω μια DS πολύ καλύτερη εμπειρία είναι.

Προχωρώ στην αγορά ενός 360; Με κλειστά τα μάτια!!!!!!

Θα πουλήσει; Αναμφίβολα!!!!

Σημείωση: Τα παραπάνω είναι η δική μου προσωπική γνώμη και μόνο. Κάποιος μπορεί να διαφωνεί, δικαίωμά του. Δικαίωμά μου να μην θέλω να ξανακούσω για το Wii.

Συνολική βαθμολογία:

Wii: 50/100


Wiimote: 60/100



Games:40/100


------EDIT---------

Ζητώ συγνώμη από τον Wally, μια και ήρθε νωρίς και εμείς αργήσαμε μια και είχα πάει στο metro να πάρω τον Telonio, για να πάμε μαζί στην έκθεση. Όταν φτάσαμε και σε τηλεφωνήσαμε είχες ήδη γίνει καπνός... Χάθηκε και συ να πάρεις ένα τηλέφωνο ρε Wally???? :rolleyes: Χώρια την πλακα θα τα πούμε λίαν συντόμως για να κανονίσουμε για το 360. :D
 
pooky(1) είπε:
Α, και σε κάποια φάση ένας που έπαιζε τέννις εκσφενδόνισε ένα Wiimote πάνω σε μια TFT οθόνη.... Έλεος και πάλι..... Να παίξω θέλω όχι να χοροπηδάω σαν το κατσίκι μπροστά στην τηλεόρασή μου ρε παιδιά. Αφήστε τους παρευρισκόμενους που αν κάποιος δεν ήξερε τι κάνουν θα έλεγε ότι πρόκειται για μαστουρωμένους με ληγμένα.....
KaraLOL :rofl:
 
Συμφωνω με Pooky...

Ηταν μια θλιβερη παρουσιαση :(

Τα graphics ηταν xbox1,τα μισα Wii παιζαν μονα τους,οι πιο πολλοι επισκεπτες ηταν χυμενοι στους καναπεδες και δουλευανε τους τυπους που κουνιοντουσαν με το Wii-mote ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΛΑ!!!!!

Αφήστε τους παρευρισκόμενους που αν κάποιος δεν ήξερε τι κάνουν θα έλεγε ότι πρόκειται για μαστουρωμένους με ληγμένα.....
:D :D :D
 
Και συνεχίζουμε, όπως τα θυμόμαστε ένα - ένα:

Οι μπαταρίες στο Wiimote κρατούν περί τις 9 ώρες, ΑΡΚΕΙ να είναι Energizer....

Κιτ επαναφορτιζόμενων δεν θα διατεθεί και ο υπάλληλος μας είπε αν θέλετε κάτι τέτοιο αγοράστε μόνοι σας από το εμπόριο....

Πόσο θα κρατάνε αυτές άγνωστο, αν και κόβω πως το 5άωρο δεν θα το ξεπερνούν με τίποτε..... Αν μπορέσει κανείς να χτυπιέται 5 ώρες συνεχόμενες μπροστά στην τηλεόραση.

Τελικά κάτι ήξερε η Nintendo που δεν υποστήριξε τις 720p τηλεοράσεις. Υπάρχει κίνδυνος να σας φύγει το Wiimote και να καταστρέψετε την ακριβή συσκευή σας.........
 
pooky(1) είπε:
Τελικά κάτι ήξερε η Nintendo που δεν υποστήριξε τις 720p τηλεοράσεις. Υπάρχει κίνδυνος να σας φύγει το Wiimote και να καταστρέψετε την ακριβή συσκευή σας.........
Αδερφέ pooky, επειδή ο xalia μάλλον θα το κάνει γαργάρα (posted on mame.gr), ποστάρω το νέο καταπληκτικό link που ανακάλυψα φρέσκο-φρέσκο σήμερα! :diablotin:

ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ!

(δεν μιλάμε πλέον θεωρητικά...)
 
Maddog, ακριβώς αυτό έγινε μπροστά μας στην έκθεση. Ακούστηκε ένα δυνατό μπαμ και όλοι σάστισαν...... Ένα Wiimote είχε εκδικηθεί μια άμοιρη Panasonic TFT TV..... Και να πεις ότι δεν φόραγε το παληκάρι λουράκι. Αλλά δεν έχει κανένας παράπονο. Το λουράκι έμεινε στο χέρι του.........

Τελικά αυτό που κοροϊδεύαμε με τον Telonio συνέβει.... Αν και το παλληκάρι στο εν λόγω thread που postaρε ο Maddog την γλύτωσε φτηνά. Η τηλεόρασή του είναι οπίσθιας προβολής και την γλυτώνει με ένα κρύσταλλο σπασμένο. Φαντάζεσαι στη θέση της να ήταν μια tv σαν του AEON (Sharp Aquos με ανάλυση 1080p και κόστος πάνω από 5000 ευρώ; )

Ούτε για πλάκα δεν θέλω να το σκέφτομαι........

LOL Wally και φαντάσου ότι πρόκειται για το παιχνίδι που δίνει μαζί με το Wii η Nintendo!!!!!! Αυτή τη φορά φαίνεται ότι η τηλεόραση την γλύτωσε. Την πλήρωσε ο τοίχος.... Να μου λείπει το βύσσινο......
 
αν κάνεις πολύ προπόνηση και έχεις δυνατό καρπό (από την προπόνηση) όλα είναι πιθανά... :biglaugh:
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Pooky οπότε να μην πω στον κόπο να γράφω ακριβώς τα ίδια. Το pad του Wii εντάξει είναι πρωτοποριακό (και αστείο μέχρι ενα σημείο) και θέλει χρόνο για να το συνηθήσεις, αλλα δεν δικαιολογεί την τιμή της κονσόλας.

Pooky να σε έβλεπα μόνο να χόρευες με το pad...:tickle:

Ο τύπος που εκσφεδόνισε το pad στην τηλεόραση ήταν όλα τα λεφτά!:biglaugh:
 
Συμφωνα με το Famitsu για το νεο Zelda στις 2 πλατφορμες (GameCube,Wii)

ισχυουν τα εξης

"The GC version is easier to operate"

"You can get into the GC version easier"

"Awesome puzzles. Light users should be prepared for a high difficulty. If you are an experienced Zelda player you should prolly get the GC version"

Και κατι που ελπιζω να διορθωσει ειναι οτι τα virtual console games stretch-αρονται υποχρεωτικα στα 16:9 χαλωντας το aspect ratio! :(

Aν καποιος καλυτερος γνωστης επι του θεματος ξερει κατι παραπανω ας post-αρει...
 
Το κακό είναι ότι για λόγους βλακείας που μόνο η Νίντυ ξέρει η GC έκδωση του Ζέλντα θα είναι διαθέσιμη ΜΟΝΟ μέσω internet. Αν κάποιος δεν έχει πρόσβαση ή δε γουστάρει αγoρές μέσω διαδικτίου (όπως εγώ) τι θα κάνει; Με κόβω να μην παίζω Ζέλντα παρόλο που το περίμενα χρόνια, ειδικά μετά το χαζό wind waker.

Όσο για αυτά που ανέφεραν οι φίλοι που δοκίμασαν το Wii θα ήθελα να πω πως από την αρχή ήμουν επιφυλακτικός. Πάντως γενικά στα gaming sites οι απόψεις διαφέρουν.

Τελικά τεχνικώς η κονσόλα είναι απλώς κάπως καλύτερη από τον Κύβο και πολύ πίσω από τους άλλους δύο.

Και κατι που ελπιζω να διορθωσει ειναι οτι τα virtual console games stretch-αρονται υποχρεωτικα στα 16:9 χαλωντας το aspect ratio!
;?; Πρώτη φορά το ακούω αυτό...Είναι πολύ χαζό να επιβάλλεις κάτι τέτοιο...

Τέλως πάντων προσωπικά θεωρώ αυτή την υπηρεσία εντελώς άχρηστη καθώς όλα τα διαμάντια του παρελθόντος έχουν πλέον επανεκδωθεί σε συλλογές που έχουν εκπληκτικές τιμές και όχι τις πανάκριβες της virtua console. Προσωπικά ως παλιός SEGAκιας περιμένω την κυκλοφορία της mega drive collection σε PS2/PSP αυτή την εβδομάδα. Μετά της 2ης συλλογής της Capcom,την συλλογή EA replay και την συλλογή της KONAMI που αναμένεται στο DS (αλλά και τα FF5,6Advance) τα ports των τίτλων που όλοι αγαπήσαμε ολοκληρόνονται και δεν χρειάζεται να υποστούμε την διαδικασία κατεβάσματος από την virual console με αρκετά ακριβές τιμές.
 
Συμφωνώ, αν οι τιμές που διάβασα (8$ για ένα παιχνίδι NES) ισχύουν, είναι εξωφρενικές, ειδικά όταν η ποιότητα απεικόνισης/interface είναι απλώς μέτρια. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσειι το κόστος; Τα περισσότερα sites που έτυχε να δω το δίνουν σε Nintendo points και δεν σκοπεύω να γραφτώ στην Nintendo (μπρρρρ) για να τσεκάρω σε τι ακριβώς μεταφράζεται αυτό!

PS: belmont, αν δεν γουστάρεις να αγοράσεις μέσω web (απορώ γιατί) μπορείς να βάλεις κάποιον άλλο να το κάνει για εσένα! Συνιστώ τον xalia για 2 λόγους:

1) τον εκπαίδευσα εγώ :diablotin:

2) έχει βαλθεί να κάνει τους πάντες Nintendo και Zelda fans οπότε θα χαρεί να σε εξυπηρετήσει :D
 
Αγοράζεις μια κάρτα που λειτουργεί σαν ξυστό.

Αυτή έχει 20 ευρώ και έχει 2000 πόντους.

Τα NES games κάνουν 500 πόντους, τα SNES 800 και τα N64 1000.
 
Τελικα οντως stretch-αρει θες δε θες τα virtual console games στα 16:9.

Επισης δεν υποστηριζει online multiplayer και ο PC Engine emulator ειναι για κλαματα...

Παντως το Mario64 φαινεται, λενε, καλυτερο οπτικα οποτε μπορει να ειναι hint οτι ισως μεσω VirtualConsole τα Ν64 games χασουν την εκνευριστικη θολουρα τους...

Στα υπολοιπα (nes,snes,pcengine) δεν γινεται κανενα post processing....

θα περιμενα παντως μια επιλογη 10*11 pixel ratio τουλαχιστον για τα NES και SNES (το οποιο οντως μεταμορφωνει το emulation,συνεκρινα πραγματικο SNES με τον ZSNES του XBOX και ηταν πανομοιοτυπα οταν το 10*11 feature ειναι enabled..)
 
Να πω και εγω την γνωμη μου για το WII και αυτη ειναι οτι θα ηταν καλυτερα να το εβγαζε (το wiimote) οπως αρχικα ειχε σχεδιασει δηλαδη σαν περιφερειακο για το GAMECUBE και οχι σαν ξεχωριστη κονσολα.Ετσι και το CUBE θα βοηθουσε στις πωλησεις του και θα εβγαζε αργοτερα μια super-duper κονσολα με hi-def επεξεργαστες ετσι ωστε και εμεις να μην ειχαμε διλλημα που θα ριξουμε τα φραγκα μας (στους γιαπωνεζους η στον Billακο). :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα