Win7 σε Amstrad CPC464

Fistikis

RetroActive
Joined
30 Δεκ 2009
Μηνύματα
240
Αντιδράσεις
33
:D Humor mode ON

Ξέρει κανείς εαν μπορώ νε εγκαταστήσω Win7 σε Amstrad CPC464?

Θα τρέχουν τα windows απο κασσέτα ή θα πρέπει να βάλω εξωτερικό drive? :p
 
Καλημέρα έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να προμηθευτείς την κατάλληλη κασέτα αλλά προσοχή, για να φορτώσουν τα win, θα πρέπει να τη βάλεις να παίξει ανάποδα.
 
τα έχω βαλει εγώ που έχω κασσετες ...χρωμίου και φορτώνει σφαίρα...
 
βγάλε την επέκταση μνήμης όμως , το βαραίνει..... με 64κ καλά είναι.
 
χαχαχα ρε τι λέτε ρε? εγώ πάντως θα σου πρότεινα μείνεις στα xp sp3 γιατί με τα 7 όλο και καμία ασυμβατότητα θα έχεις.. ένα gryzor να μου σου παίξει βρε αδελφέ δεν θα είναι κρίμα?
 
Γίνεται να εγκατασταθούν, απλά λόγω του μεγέθους τους σε σχέση με τις χωριτηκότητες της εποχής μας θα πρέπει απλά να προμηθευτείς ένα εξωτερικό κασετόφωνο....

Αυτό :

picture.php


απλά θα πρέπει να βολευτείς στην βασική έκδοση των windows 7 που είναι εδώ :

picture.php


:D :D :D
 
Εγω πηρα την μινι version των win7 σε μια κασσετα,παει μια χαρα :D

a1.jpg
 
Το 464 δεχεται μονο XP .

winxp_on_tape.png


7Αρια μονο σε 6128+ plus.
 
Ας τους να λένε φίλε ρετρομανιακέ. Σε δουλεύουν όλοι τους!!! :p

 


Θα πρέπει να βρεις πρώτα από όλα ένα εξωτερικό floppydrive, που θα του κάνεις πατέντα για να τοποθετήσεις ένα 1.44, επειδή είναι μεγαλύτερης χωρητικότητας και γρηγορότερο. Σε κασέτες θα παιδευτείς πολύ και άσκοπα. Για φαντάσου 4Giga δεδομένων σε κασέτες! Καλύτερη λύση είναι να πάρεις επιτέλους έναν AmstradCPC 6128,επειδή το έχει ενσωματωμένο και βέβαια διπλάσια μνήμη! Δεν θα γλιτώσεις όμως την τοποθέτηση του1.44! Ά! Μην ξεχνάς πως το BIOS που έχει ενσωματωμένη την LocomotiveBasic θα πρέπει επίσης να αναβαθμιστεί σε VisualBasic 6.0 ή QB64 V0.91! Καλή προσπάθεια! ;)
 
Μόνο το φοβερό Emailer μπορεί να σηκώσει 7άρια...

amstrad.jpg
 
Όλα αυτά είναι εκτός τόπου. Όλοι ξέρουν ότι μόνο με Linux θα βρείς την υγειά σου. Φρόντισε μόνο να περάσεις 64bit έκδοση για να εκμεταλεύεται πλήρως το hardware :D :D:D:D
 
cyberknight είπε:
Όλα αυτά είναι εκτός τόπου. Όλοι ξέρουν ότι μόνο με Linux θα βρείς την υγειά σου. Φρόντισε μόνο να περάσεις 64bit έκδοση για να εκμεταλεύεται πλήρως το hardware :D :D:D:D
:D 64bit σε Amstrad CPC δεν γίνεται. Αλλα μπορούμε να συνδέσουμε παράλληλα (βρισκωντας το καταλληλο interface) 8 Amstrad CPC οποτε..

8 CPC x 8bit = 64bit...Perfect! :cool:
 
κοροϊδεύουμε τόση ώρα όμως ακόμα θυμάμαι το ...δέος που είχα νιώσει με το εξώφυλλο στο πίξελ του 1985 ότι 2 cpc που αντάλλασσαν αρχεία λίγων k μέσω modem!

Αυτό το συναίσθημα σε μη home μηχάνημα απλά είναι ανύπαρκτο!
 
σας έχω πει ότι με το σπέκτρουμ τον γομολάστιχα που έχω ανακάλυψα τα πρώτα... 7 δισεκατομμύρια ψηφία από το π (3,14159...);

Ωμή δύναμη... :)
 
Εχεις βαλει και εσυ Σπύρο Win7 στον Spectrum?
 
τον έχω με 32αρια γιατί ειναι πιο συμβατά με παιχνίδια σαν το crysis ή το far cry 2!
 
Εγω παντως στον msx, μονο εναν ταπεινο PS3/Xbox360 emulator εχω.

Και για να παιζω καλυτερα το βαζω σε 10Χ ταχυτητα σε σχεση με τα

κανονικα PS3/Xbox360.
 
ειχα ενα θεμα με τους drivers του mouse και με την αναλυση του CM monitor αλλα επαιξε.... :D

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
άντε να βγει ο commodore 64 με εντόσθια pc.. πολύ ψήνομαι να τον πάρω
 
Πίσω
Μπλουζα