WinWorld online operating museum!

Muttley Black

Retro Member
Joined
21 Φεβ 2015
Μηνύματα
174
Αντιδράσεις
157
Αν και κάτι μέσα μου, μου λέει ότι γνωρίζεται το εν λόγο site, παίρνω το ρίσκο και κάνω την ανάρτησή μου. :supergrin:

Πρόκειται για το WinWorldpc.com που στην ουσία είναι ένα μουσείο από λειτουργικά συστήματα (και όχι μόνο!), έτοιμα για download!

Για να επισκεφθείτε το site: https://winworldpc.com/ και στην συνέχεια για να δείτε την λίστα με τα λειτουργικά συστήματα που είναι διαθέσιμα για κατέβασμα επιλέξτε "Library" από την μπάρα μενού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σου πω την αλήθεια δεν το ήξερα το site.Να σαι καλά.Μόλις πάω σπιτι θα το τσεκαρω.
 
Δεν ξερω εαν το amigaOS 3.9 που εχει για download, ειναι σωστο να υπαρχει εκει, νομιζω οτι πουλιεται ακομα.
 
Xm.... Αν υπάρχει έστω και η παραμικρή υπόνοια για υλικό που ακόμα πωλείται τότε το θέμα θα κλειδωθεί. Θα περιμένω λίγο ακόμα για όποιον έχει πληροφορίες. Ευχαριστώ.
 
Ναι ας μάθουμε περισσότερα, αν και νομίζω ότι η σελίδα είναι 100% νόμιμη!
 
Ψάχνοντας πληροφορίες στη Wikipedia λέει πως δώθηκε άδεια στη Γερμανική Haage & Partner να το εξελίξει και να το διαθέσει. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι στο site της εταιρίας δεν υπάρχει το παραμικρό σχετικό σήμερα, όπως επίσης και αυτό που γράφει για τα windows xp στο winworldpc, δηλαδή :

In order for a piece of software to be abandonware, it must, as a general guideline:

  • Be over 7 years old.
  • Be out of support by the manufacturer.
  • Be mostly out of use by the general populace (abandoned)

The Windows XP marketshare as of November 2014 is ~17%. This is higher than Windows 8 and 8.1 combined. As a result, we are not offering Windows XP downloads. Please do not ask.
θα έλεγα πως δεν υπάρχει θέμα. Φυσικά έχει να κάνει με το πως αντιλαμβάνεται και χρησιμοποιεί κανείς τον όρο Abandonware.

Επίσης από Wikipedia :

Abandonware (αγγλ. to abandon = εγκαταλείπω) θεωρείται λογισμικό υπολογιστών που δεν πωλείται ή δεν υποστηρίζεται πλέον από τον κάτοχο πνευματικών δικαιωμάτων του. Επομένως δεν πρόκειται για ελεύθερο λογισμικό. Εναλλακτικά, ο όρος χρησιμοποιείται επίσης για το λογισμικό που είναι ακόμα διαθέσιμο, για το οποίο όμως κάθε περαιτέρω υποστήριξη (technical support) μέσω του παραγωγού έχει διακοπεί. Και στις δυο περιπτώσεις ο νόμιμος χρήστης του λογισμικού χάνει κάθε υποστήριξη από πλευράς του παραγωγού για το συγκεκριμένο προϊόν, όπως πχ. σε περίπτωση ζημιάς του φορέα δεδομένων (CD-ROM κλπ).Μερικές φορές ο όρος abandonware, χρησιμοποιείται και ως γενική κατηγορία για οποιοδήποτε λογισμικό πέρα από μια ορισμένη ηλικία, συνήθως πέντε έτη.
Αν καταλαβαίνω σωστά, μιας δεν έχω ιδέα από Amiga, υποστήριξη για την συγκεκριμένη έκδοση δεν παρέχεται. Από την άλλη κάποια εταιρεία που μεταπωλεί λογισμικό μπορεί να έχει στις αποθήκες της κάποια CD για πώληση. Με αυτή τη λογική, και ερμηνεία του abandonware, εφόσον πωλείται δεν θα γίνει ποτέ τέτοιο(ή τουλάχιστον όσο έχουν απόθεμα οι συγκεκριμένοι προμηθευτές).

Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά βρίσκω πως το site είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον, και θα έλεγα πως είναι κρίμα να κλειδωθεί εξαιτίας λόγω ενός link που δεν αντιπροσωπεύει ούτε το 1% του συνολικού του όγκου, και για το οποίο οι απόψεις διίστανται περί της νομιμότητάς του. Αν τα ερμηνεύω σωστά πάντα. Στην αντίθετη περίπτωση διορθώστε με και κλειδώστε το αν θέλετε.
 
Το site προφανώς δεν είναι νόμιμο, και το concept του abandoware είναι απλά δημιούργημα τις φαντασίας μας για να κατεβάζουμε τα αγαπημένα μας retro games χωρίς τύψεις:biglaugh: αφού ουδεμία νομική βάση δεν έχει από πίσω του.
 
arpacolla είπε:
Το site προφανώς δεν είναι νόμιμο, και το concept του abandoware είναι απλά δημιούργημα τις φαντασίας μας για να κατεβάζουμε τα αγαπημένα μας retro games χωρίς τύψεις:biglaugh: αφού ουδεμία νομική βάση δεν έχει από πίσω του.
Διαφωνω...δεν ειναι δημιούργημα τις φαντασίας μας,γιατι εαν θελω να παιξω κατι στο spectrum/amiga/whatever και δεν υπαρχει να το αγορασω ειμαι παρανομος?Εαν ο δημιουργος δεν εχει ενδιαφερθει και το εχει αφησει στην τυχη του φταιω εγω που το κατεβαζω για να το χρησιμοποιησω σε αρχαιο hardware που δεν κατασκευαζεται πλεον και χρησιμοποιειται μονο απο ανθρωπους για λογους νοσταλγιας??
 
Ε, καλά τώρα. Ειδικά για τα παιχνίδια στην Ελλάδα δεν είχες πρόβλημα νομικό ούτε τότε που τα βγάζανε. Τη σημερινή εποχή, ακόμα και να μην έχει νομική βάση, δεν νομίζω να υπάρχει το παραμικρό θέμα για να αποκτήσεις αντιγραμμένα παιχνίδια. Από τη στιγμή που δεν πωλούνται, ούτε υπάρχει υποστήριξη.
 
Πίσω
Μπλουζα