Workbench Enhancer

stratos84

RetroMaNiaC
Joined
27 Μάρ 2010
Μηνύματα
769
Αντιδράσεις
213
Καλησπέρα φίλοι μου!

Θέλω να αλλάξω το μονότονο γκρίζο workbench που έχω στην amiga και ψάχνω κάποιο enhancer, να βελτιώσει λίγο τα χρώματα, τα fonts, τα εικονίδια κλπ. Επίσης έχω δει κάτι κόλπα με pop up menus, συντομεύσεις κλπ. Γενικότερα κάτι να γίνει το workbench πιο "φιλικό" προς χρήση.

Υπάρχει κάποιο add-on το οποίο να κάνει αυτή τη δουλειά χωρίς να χρειάζεται να ξηλώσω τα πάντα από πάνω και χωρίς (αν είναι δυνατό) να επιβαρύνει πολύ το σύστημα;

Δεν είναι το super επείγον θέμα που χρειάζεται λύση, απλώς αν υπάρχει κάτι τέτοιο θα μου βγάλει κάποιες κακές σκέψεις που έχω στο μυαλο για εγκατάσταση ClassicWB και AmigaSYS.

Έχω WB 3.0, Kickstart 3.0 και 030 με 8ΜΒ RAM.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Εφόσον απορρίπτεις τις λύσεις τύπου ClassicWB & MagicWB (συμφωνώ μαζί σου παρεμπιπτόντως), σου προτείνω τα εξής για αρχή:

1) New Icons για πολύ πιο καλοσχεδιασμένα icons, όχι μόνο στα system εικονίδια αλλά και στα WHDLoad που σίγουρα θα έχεις ήδη και δεν σου εμφανίζονται.

2) Tools Daemon για να βάζεις ό,τι θες στο menu του Workbench και Magic Menu για να το παρεμετροποιείς (πχ. για να το ανοίγεις από οπουδήποτε στην οθόνη)

3) Windows-like Taskbar

Για τα 2 & 3 έχω γράψει και στο Phoenix.

Χρώματα και fonts μπορείς να προσθέσεις και να αλλάξεις αντίστοιχα από τις σχετικές επιλογές του Workbench, δεν χρειάζεσαι άλλο πρόγραμμα.
 
Το ομολογώ ότι δεν τα ήξερα αυτά που βάζεις Αλκη. Επιτρέψατέ μου να κάνω το θρεντ Υπομνημα γιατί σίγουρα κι αλλοι θα θελουν (θελήσουν στο μελλον) να κανουν κάτι τέτοιο στο στοκ OS της Α1200 τους, κι εγώ είμαι ενας εξ αυτών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλκη σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!

Θα τα δοκιμάσω σήμερα κιόλας και θα επανέλθω με εντυπώσεις!
 
Επι τη ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι τα ClassicWB & MagicWB (η Wikipedia δεν αναφερει κατι) :)
 
Πέρασα τα εικονίδια και έκανα βλακεία... Δε μπορώ να ανοίξω από το WB ένα partition, κάτι χάλασε στη συντόμευση, ούτε στο Information δε μπορώ να μπω...

Στο διαμέρισμα, έχω πρόσβαση και από το shell και από το DirOpus... Τι πατάτα έκανα??
 
Rakeesh είπε:
Επι τη ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι τα ClassicWB & MagicWB (η Wikipedia δεν αναφερει κατι) :)
Ειναι μια ανεπίσημη έκδοση του Amiga OS με αναβαθμισμένες λειτουργίες, όπως π.χ. εξτρα μενού όταν κανεις δεξί κλικ σε καποιο αρχείο κάτι που δεν υπάρχει εκ φύσεως, πιο όμορφα εικονίδια κλπ. Με λίγα λόγια είναι ενα καλωπισμένο Amiga OS με μερικές διευκολύνσεις. Για να το εγκαταστήσεις, πρέπει να διαθέτεις το original OS σε δισκέτες (οχι ντε και καλα ορίτζιναλ δισκέτες ;) ).
 
stratos84 είπε:
Πέρασα τα εικονίδια και έκανα βλακεία... Δε μπορώ να ανοίξω από το WB ένα partition, κάτι χάλασε στη συντόμευση, ούτε στο Information δε μπορώ να μπω...Στο διαμέρισμα, έχω πρόσβαση και από το shell και από το DirOpus... Τι πατάτα έκανα??
Προφανώς το εικονίδιο που πατάς για να ανοίξεις το partition δεν αντιστοιχεί πια σ' αυτό. Σίγουρα δεν σου εμφανίζεται κάπου αλλού στο Workbench κάποιο άλλο; Δες μήπως σκρολάρουν η οριζόντια ή η κάθετη μπάρα, ίσως να χρειαστεί να τις μετακινήσεις για να το δεις.

Διαφορετικά, αφού το βλέπεις μέσα από το DirOpus, δες αν στο root του υπάρχει ένα αρχείο με όνομα Disk.info. Μπορείς να δοκιμάσεις να το αντικαταστήσεις (ή να το αντιγράψεις εκεί, αν δεν υπάρχει) άφοβα με κάποιο από αυτά που έχεις σε άλλα partitions που εμφανίζονται στο Workbench.
 
alkis21 είπε:
Διαφορετικά, αφού το βλέπεις μέσα από το DirOpus, δες αν στο root του υπάρχει ένα αρχείο με όνομα Disk.info. Μπορείς να δοκιμάσεις να το αντικαταστήσεις (ή να το αντιγράψεις εκεί, αν δεν υπάρχει) άφοβα με κάποιο από αυτά που έχεις σε άλλα partitions που εμφανίζονται στο Workbench.
Ουφ! Αυτό ήταν. Έχεις απόλυτο δίκιο! Ευχαριστώ (για άλλη μια φορά!)

UPDATE-----------------------------

Τελικά όλα έπαιξαν μια χαρά!

Να προσθέσω ότι για να εγκαταστήσεις τα NewIcons, χρειάζεται να είναι εγκατεστημένο ήδη το πακέτο ClassAct
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν έβαλες το ToolsDaemon, τότε καλό είναι να εγκαταστήσεις και το TDPrefs που το συμπληρώνει. Ουσιαστικά αντικαθιστά τον text-based editor με GUI, που βέβαια είναι πολύ πιο πρακτικό.
 
Ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω (ελπίζω αυτή τη φορά να μην ανατινάξω την Amiga μου :p )
 
ομολογώ ότι έχω αφήσει την αμίγκα μου όπως τότε και απλά έχω βάλει τα καλούδια σε hardware + whdload registered!

Αυτά που προτείνετε στον φίλο μου αρέσουν αλλά δεν τα κάνω διότι ποιος θα την φτιάξει αν την χαλάσω;

Ήθελα να έχει για background μια ωραία εικόνα σε σχέση με το γκρι άσπρο περιβάλλον!
 
Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο έδωσα αποκλειστικά safe επιλογές. :) Δεν μπορείς να κάνεις κάτι που θα χαλάσει την Amiga σου με αυτά που πρότεινα.

Ιδού μια εικόνα από την Amiga μου, με έναν απλό 68020 και τα enhancements που προανέφερα:

attachment.php


Παρεμπιπτόντως για να βάλεις ένα ωραίο background δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τίποτα, απλώς αυξάνεις τα χρώματα της οθόνης, επιλέγεις τον χρωματισμό που θες και βάζεις ένα background pic με σωστή ανάλυση & αριθμό χρωμάτων.
 
τι λες τώρα!!!θα το δοκιμάσω....(αν κολλήσω πουθενα θα σου στειλω pm)
 
alkis21 είπε:
Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο έδωσα αποκλειστικά safe επιλογές. :) Δεν μπορείς να κάνεις κάτι που θα χαλάσει την Amiga σου με αυτά που πρότεινα.
Ιδού μια εικόνα από την Amiga μου, με έναν απλό 68020 και τα enhancements που προανέφερα:

attachment.php


Παρεμπιπτόντως για να βάλεις ένα ωραίο background δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τίποτα, απλώς αυξάνεις τα χρώματα της οθόνης, επιλέγεις τον χρωματισμό που θες και βάζεις ένα background pic με σωστή ανάλυση & αριθμό χρωμάτων.
Άλκη, τι γραμματοσειρά χρησιμοποιείς??? :) :D
 
Workbench Icon Text: grac2 8

System Default Text: ChessSystem 8

Screen Text: ChessSystem 8

Δες attachment αν τα θες.

fonts.zip
 

Συνημμένα

  • fonts.zip
    3,6 KB · Προβολές: 5
alkis21 είπε:
Εφόσον απορρίπτεις τις λύσεις τύπου ClassicWB & MagicWB (συμφωνώ μαζί σου παρεμπιπτόντως), σου προτείνω τα εξής για αρχή:
1) New Icons για πολύ πιο καλοσχεδιασμένα icons, όχι μόνο στα system εικονίδια αλλά και στα WHDLoad που σίγουρα θα έχεις ήδη και δεν σου εμφανίζονται.

2) Tools Daemon για να βάζεις ό,τι θες στο menu του Workbench και Magic Menu για να το παρεμετροποιείς (πχ. για να το ανοίγεις από οπουδήποτε στην οθόνη)

3) Windows-like Taskbar

Για τα 2 & 3 έχω γράψει και στο Phoenix.

Χρώματα και fonts μπορείς να προσθέσεις και να αλλάξεις αντίστοιχα από τις σχετικές επιλογές του Workbench, δεν χρειάζεσαι άλλο πρόγραμμα.
λοιπόν....εγκατέστησα το classact και τα new icons και πλέον έχω πανέμορφα μενου για τα παιχνίδια του whdload και ορισμένα προγράμματα! Δεν αλλάξαν όμως τα κλασσικά icons στην αρχική οθόνη...εκεί δεν ξέρω τι να κάνω! Τα υπόλοιπα τα έβαλα αλλά δεν κατάφερα να τα δουλέψω...βγαίνει ένα μενού σαν των windows κάτω αλλά όλες οι λειτουργίες του δεν κάνουν κάτι οπότε στην πράξη είναι άχρηστο! Άσε που μου ζητάει τις δισκέτες του workbench που πρέπει να ψάξω για να βρω και δεν ξέρω αν δουλεύουν πλέον...εμένα μ' ενδιαφέρει και να μπορέσω να βάλω μια ωραία εικόνα στο background(δεν ξέρω πως και τι)!

Έχω βγάλει φώτο πριν και μόλις καταφέρω να κάνω μια ωραία αρχική οθόνη θα σας τις ανεβάσω να τις δείτε!

Άλκη αναμένω την βοήθεια σου!
 
Άλκη αναμένω την βοήθεια σου! ;)
 
Sorry δεν το είχα δει! Έχω πολλές απορίες: Τι είναι "τα κλασσικά icons στην αρχική οθόνη"; Το "μενού σαν των windows κάτω" πιθανολογώ ότι είναι η Taskbar. Απλά διάβασε τις οδηγίες, βάζεις shortcuts και εμφανίζονται και οι τίτλοι των παραθύρων κάτω όταν τα ανοίγεις, αυτά κάνει. Το πιο ανησυχητικό όμως είναι οι δισκέτες του Workbench που λες... τι στις ζητάει και πότε;;; Η λογική λέει ότι το Workbench σου δεν έχει εγκατασταθεί πλήρως, ή δεν τρέχει σωστά στην εκκίνηση.
 
καλημέρα Άλκη! Με τον όρο κλασσικα icons εννοώ τα αρχικά που βγάζει στα 3.1 παραδοσιακά η αμίγκα! Για την μπάρα κάτω μάλλον έχεις δίκιο! Νόμιαζα ότι αυτοποιημένα σου έδινε δυνατότητες...προφανώς πρέπει να επέμβω! :) Θα το δοικμάσω και θα έρθω με νέες ερωτήσεις! Περί δισκετών λειτουργικού: μου ζητάει την δισκέτα "work" !

Πάντως σε ορισμένα προγράμματα και στα whdload icons οι αλλαγές είναι καταπληκτικές!

Άλλη ερώτηση: θέλω να βάλω μια εικόνα για wallpaper που όμως να χωράει στη native ανάλυση και να μην καλύπτει εμτά τα icons! Πήγα prefs στο pattern αλλά δεν τα κατάφερα. Υπάρχουν ετοιμα patterns σε iff μορφή για να βάλω στο διαδίκτυο;
 
Πίσω
Μπλουζα