World Wrestling Federation [WWF] - Αναμνήσεις

Shadowdancer2501

RetroAdept
Joined
5 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.002
Αντιδράσεις
30
Αποφασισα να αναφερθω σε ενα ,οπως και να το κανουμε,εξειδικευμενο θε(α)μα.Το wwf των 80's-early 90's ,ειχε κανει εντυπωση τοτε που πρωτοηρθε στην χωρα μας.Στην αρχη το βλεπαμε απο τα πρωτα δωρεαν δορυφορικα καναλια και υστερα απο τα πρωτα ιδιωτικα(αντ1).Μαθητης του γυμνασιου τοτε και παιδι του Αρνολντ και του Συλβεστρου,ηταν φυσικο να τρελαθω με το wrestling.Τι αθωοτητα και τη γλυκια αφελεια...Νομιζαμε οτι ολα ηταν αληθινα και μαλωναμε μαλιστα για ποιος παλεστης ειναι ο πιο δυνατος.Εμενα μου αρεσε ο Undertaker kai ο Ultimate Warrior.Οι λιγο μεγαλυτεροι του φορουμ ισως να γελατε αυτη τη στιγμη,αλλα δε πειραζει.Ο λογος που ανοιξα αυτη τη συζητηση ειναι μια προχειρη ερευνα που εκανα και ανακαλυψα την καταληξη των σουπερσταρ εκεινης της εποχης.Για να δουμε...

Andre the Giant

Θανατος στα 46 απο καρδιακη προσβολη.Ο Αντρε επασχε απο γιγαντισμο,μια κατασταση που προκαλει συγγενεις καρδιακες παθησεις.

Ravashing Rick Rude

Θανατος στα 40 απο καρδιακη προσβολη... αιτια ηυπερβολικη χρηση αναβολικων

Big Boss Man

Θανατος στα 42 απο καρδιακη προσβολη...αγνωστη αιτια

Mr.Perfect

Θανατος απο υπερβολικη δοση κοκαινης 44 ετων

Miss Elizabeth-η μανατζερ του Χογκαν.

Θανατος στα 42 απο χρηση χαπιων και αλκοολ...υποπτο

Earthquake

Θανατος απο καρκινο στη χολη 42 ετων

British Bulldog

Θανατος απο καρδιακη προσβολη στα 39 του.Αιτια η υπερβολικη χρηση αναβολικων

Hercules

Θανατος απο καρδιακη προσβολη στα 47.Αιτια η υπερβολικη χρηση αναβολικων

Hawk-Legion of Doom

Θανατος απο καρδιακη προσβολη στα 46.Αιτια,τι αλλο(??),η υπερβολικη χρηση αναβολικων

Dino Bravo

Δολοφονια απο οργανωμενο εγκλημα.Αιτια "απλο ξεκαθαρισμα λογαριασμων"case unsolved

Bret Heart

Εγκεφαλικο μετα απο ατυχημα με ποδηλατο(οχι ρε μεγαλε!!)

Αναπηρος για ενα μεγαλο διαστημα,τωρα ειναι καλα.

Brutus the barber

Ατυχημα που του κοστιδε το προσωπο του.Σειρα χειρουργειων,μεταλλικα εμφυτευματα και αναταξη προσωπικου κρανιου.Τωρα ειναι καλα...

Ultimate Warrior

Απλα του σαλεψε!!!Αλλαξε το κανονικο του ονομα σε Warrior.ΝΑι καλα καταλαβατε ,το διαβατηριο του γραφει warrior!Τα εχει βαλει με ολους τους παλιους του συναθλητες,δικαστηρια απειλες κλπ.Επισης κανει σεμιναρια σε αμερικανικα πανεπιστημια για τη ζωη(δε κανω πλακα).

ΚΑι οι σημερινοι αθλητες δεν ειναι και οτι καλυτερο,αλλα το ποστ ειναι για τους "παλιους" του χωρου.

Σας κουρασα ειμαι σιγουρος.Αλλα εστω και ενας να εβλεπε wwf,αξιζε πιστευω τον κοπο να γραψω αυτο το ποστ.
 
Θυμάμαι την πόρωση με τον Hogan.....

Αυτός τι να γίνεται άραγε;

Η φάση που έμπαινε στο ρινγ να παλαίψει και έσκιζε την μπλούζα του αποτελούσε την απόλυτη πόρωση για μένα.
 
Ελα γειτονα!Λοιπον Ο χογκαν χαιρει ακρας υγειας!!!Ζει σε μια βιλα με αμαξια σκαφη ...και την οικογενεια του.Η κορη του θελει να γινει τραγουδιστρια.Τι αλλο...ο ιδιος ο Χογκαν παλευει ακομα.Ειναι ICON το τυπακι κατι σαν το λογοτυπο της κοκα-κολα
 
Πολύ χαίρομαι. Έχω μάθει ότι ο τυπάς είναι και γαμώ τα άτομα. Και από χαρακτήρα και από ήθος. Πολύ καλός άνθρωπος έχει προσφέρει μεγάλη βοήθεια σε πολύ κόσμο.
 
6uw.jpg


Πάντα υπήρχε κόντρα μεταξύ των οπαδών του Hogan και του Warrior. Εγώ γούσταρα πιο πολύ τον δεύτερο. Μάλλον εξαιτίας των ακαταλαβίστικων δηλώσεων που έκανε πριν τους αγώνες αλλά και επειδή ήταν το καλύτερο «τούμπανο». :D
 
Πραγματι Omenforever.O Warrior,μια εποχη ηταν πολυ "σκασμενος".Γι'αυτο ισως αποτρελαθηκε-απο το πολυ φαρμακι!Ο Χογκαν ηταν τεραστιος αλλα θολουρα.Δεν εκοβε πουθενα.Οσοι ασχολουνται με βαρη καταλαβαινουν καλυτερα.
 
Συγκλονιστικά τα όσα μας έγραψες φίλε Shadowdancer !

Τέτοια θηρία, πέθαναν τόσο νωρίς !

Μικρός έβλεπα ΜΑΝΙΩΔΩΣ.

Αγόραζα κασέτες και περιοδικά από το εξωτερικό, με το τσουβάλι.

Εκτός από αυτούς που ανέφερες μου άρεσαν πολύ :

JAKE THE SNAKE

MILLION DOLLAR MAN

HACKSAW JIM DUGGAN

PAUL ROMA

BLUE BLAZER

TITO SANTANA

Δυστυχώς όταν τα ξαναβλέπω σε βίντεο, δεν ασκούν πλεόν αυτήν την μαγική επιρροή που ασκούσαν παλιά.

Πάντως σίγουρα σημάδεψαν τα παιδικά μου χρόνια !
 
Αν και δεν ήταν ποτέ στα άμεσα ενδιαφέροντα μου, μπράβο σου για την έρευνα και τις αναμνήσεις (όσο να 'ναι το "βλέφαρο" μου το είχα ρίξει και εγώ ;) ).

Πάντως έχω την εντύπωση ότι τότε ήταν πιο "αληθινά" σε σχέση με σήμερα που είναι και φάινεται τελείως κοροϊδία το όλο θέαμα.
 
Ως χεβυμεταλλάς υποστήριζα πάντα Ultimate Warrior / Undertaker (για ευνόητους λόγους!).

Πάντως το τι απέγιναν όλοι αυτοί είναι άκρως διδακτικό για το αποτέλεσμα των (μαζικών) καταχρήσεων.
 
Και η κατάχρηση της σύνδεσης στο retromaniax τί απότελέσματα έχει κύριε διαχειριστά;

(ουπς sorry φίλε shadowdancer, ξέφυγα λίγο από το θέμα αλλά η χαλαρότητα των ημερών φταίει). :D
 
@AEON ετσι ετσι!Ο Undertaker,για την ιστορια παλευει ακομα και ειναι αξιοπρεπεστατος σαν ανθρωπος.Original rocker και easy rider.Ο καλυτερος για μενα...

Οσο για τους αλλους...επεσαν στη παγιδα.Νομιζαν οτι ειναι αθανατοι,νεοι και ατρωτοι για παντα.Φυσικα το πληρωσαν οταν ηρθαν αντιμετωποι με το χρονο το γηρας και τη ληθη του κοσμου.Ο Grim Ripper ηρθε γι'αυτους λιγο πιο νωρις...ειχαν χρεωσει πολυ το κορμι και την ψυχη τους! R.I.P οπως λεει και ο Undertaker
 
Ως σοβαρός νεανίας της εποχής εκείνης όχι απλά έβλεπα κάθε Σαββάτο WWF στο eurosport αν θυμάμαι καλά, αλλά έφτιαξα και δικό μου κόμιξ με αυτούς που θαύμαζα τότε....

Ορίστε και ένα screen:

wwfye9.jpg


Πιστεύω είναι εύκολο να βρείτε τους εικονιζόμενους ;)
 
AA+ είπε:
Ως σοβαρός νεανίας της εποχής εκείνης όχι απλά έβλεπα κάθε Σαββάτο WWF στο eurosport αν θυμάμαι καλά, αλλά έφτιαξα και δικό μου κόμιξ με αυτούς που θαύμαζα τότε....
Ορίστε και ένα screen:

wwfye9.jpg


Πιστεύω είναι εύκολο να βρείτε τους εικονιζόμενους ;)
Ο αριστερός είναι ευνόητος.

Ο δεξής, να υποθέσω ότι είναι ο RAVISHING RICK RUDE ?
 
Σωστόοοοοοοος....
 
Αν δε απατώμαι, σε κάποια φάση η WWF (αυτή που ασχολείται με την διάσωση δασών, ζώων κλπ) έκανε μήνυση στο WWF (του κατς) και την κέρδισε !

Έτσι το WWF αναγκάστηκε να μετονομαστεί σε WWE !

Αν δείτε σε DVD παλιά ματς WWF, που έχουν επανακυκλοφορήσει,

θα προσέξετε ότι όπου υπάρχει λογότυπο WWF, έχει "θαμπωθεί" ηλεκτρονικά !

Συνεπώς : PANDA vs HULK HOGAN --> σημειώσατε '1' !!!
 
Σωστος ο φιλος exetlaios.Και δεν εχουν θαμπωσει μονο το λογοτυπο.Εχουν περασει και mute στο wwF οταν γινεται προφορικη αναφορα
 
Χαιρετω ολους τους ρετρολοβερς! Ανακαλυψα προσφατα το φορουμ και εχουν ξυπνησει πολλες και ευχαριστες αναμνησεις. Αποτι εχω καταλαβει ειναι και μερικοι βολιωτες στο φορουμ(ας στειλουν pm για επικοινωνια)

Τους "γιγαντες του κατς" (ετσι λεγοταν οταν το ειχε ο αντ1) τους θυμαμαι με νοσταλγια κι εχω απογοητευθει απο τη συγχρονη συνεχεια wwe. Θυμαμαι επισης ο αντ1 εδειχνε σαββατο μετα τα μεσανυχτα τα κοριτσια του κατς με παλη γυναικων. Εχουμε καμια ινφο για αυτη την προβολη;
 
pirovatis είπε:
Χαιρετω ολους τους ρετρολοβερς! Ανακαλυψα προσφατα το φορουμ και εχουν ξυπνησει πολλες και ευχαριστες αναμνησεις. Αποτι εχω καταλαβει ειναι και μερικοι βολιωτες στο φορουμ(ας στειλουν pm για επικοινωνια)Τους "γιγαντες του κατς" (ετσι λεγοταν οταν το ειχε ο αντ1) τους θυμαμαι με νοσταλγια κι εχω απογοητευθει απο τη συγχρονη συνεχεια wwe. Θυμαμαι επισης ο αντ1 εδειχνε σαββατο μετα τα μεσανυχτα τα κοριτσια του κατς με παλη γυναικων. Εχουμε καμια ινφο για αυτη την προβολη;
Καλωσήρθες φίλε !

Το γυναικείο promotion που αναφέρεις, είναι το

GLOW - Glorious Ladies Of Wrestling

Ήταν πιο ψεύτικο, ακόμα και από το WWF, αλλά ήταν πολύ διασκεδαστικό !
 
Νασαι καλα βρε εχετλαιος. Οντως ηταν πιο ψευτικο,αλλα γυναικες βλεπαμε οχι τους μουσκουλιασμενους. Αρα σκοπος ηταν η διασκεδαση πιστευω....
 
Welcome friend. Happy postings.
 
Πίσω
Μπλουζα