Wrath Of The Demon

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To wrath of the demon ήταν ένα από το πρώτα παιχνίδια που είχα δει σε Amiga 500 και είχα μείνει με το στόμα ανοικτό. Όντως καταπληκτικά γραφικά και ήχος αλλά πολύ μονότονο gameplay (τουλάχιστο στην έκδοση της Amiga). Κάθε επίπεδο κρατούσε ώρα και τα healing potions ήταν δυσεύρετα. Ήθελε πολύ υπομονή να προχωρήσεις. Ακόμη θυμάμαι στην φωτογραφία εκείνου του τελευταίου τεράστιου κόκκινου δαίμονα στο pixel! Τρομερά γραφικά!

DINO εξαίρετο review. Τα συγχαρητήριά μου αγαπητέ!
 
Πραγματικά ένα καταπληκτικό παιχνίδι που όντως σου έφερνε στο νου το Shadow of the beast. Για Amiga, που το είχα παίξει, θυμάμαι ήταν 7 δισκέτες. Βάλε βγάλε όλη την ώρα....
 
DINO.. απλά άψογο και με πολύ μεράκι.
 
telonio είπε:
Όντως καταπληκτικά γραφικά και ήχος αλλά πολύ μονότονο gameplay (τουλάχιστο στην έκδοση της Amiga).
Πραγματικά το gameplay, δεν είχε βάθος, αλλά ήταν λιγότερο μονότονο από το SOTB, πιστεύω...

Thanx for the comments!

@Rygar : Σωστή παρατήρηση! (Αν κι εγώ το έχω σε 3 δισκέτες - συμπιεσμένο)

@ Anemos : Πάντα με στηρίζεις. Να είσαι καλά!
 
Ωραια γραφικα ωραιο παιχνιδι και ενα ακομα ωραιοτερο review.:vb_xmassanta:
 
DINO .....Πραγματικά ξεπέρασες τον εαυτό σου! Ένα Review χάρμα οφθαλμών!!!

Συνέχισε την καλή δουλειά φίλε!!!

:clap: :clap: :clap:

Το θυμάμαι το παιχνίδι από την καταπληκτική εισαγωγή του.Είναι από εκείνες τις δουλειές που μας έκαναν υπερήφανους που είχαμε 16bit home micro. Ταυτόχρονα όμως έδειχνε και την αχίλλειο πτέρνα τους! Οι σκληροί δίσκοι πανάκριβοι και συνεπώς σπάνιοι δεν κατόρθωσαν ποτέ να εδραιωθούν και το συνεχές βάλε βγάλε της δισκέτας (όπως λέει ο Rygar) είχε καταντήσει εκνευριστικό.

Δεν είχα την ωριμότητα τότε να καταλάβω την σχεδόν σκανδαλώδη ομοιότητα του με το SOTB και (το φόρτωσα μόλις διάβασα αυτό το Review) ομολογώ ότι ξαφνιάστηκα μόλις το ξανά έπαιξα και ένοιωσα λιγάκι περίεργα με αυτό...Ακόμα και η μουσική του David Wittaker....!
 
Thanks guys!!! :)

See you at the new subforums! :cool:
 
Θυμάμαι ακόμη το review του Pixel στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Φαινόταν να έχει απίστευτα γραφικά στην Amiga.

Αργότερα το πήρα στον Commodore 64 αλλά δυστυχώς δεν είχε σχεδόν καμία σχέση με τα screenshots που έβλεπα στο Pixel.

DINO συγχαρητήρια για την παρουσίαση... :thumbup:
 
Ευχαριστώ Alucard! :)

Όντως, ο Λεκόπουλος είχε κάνει ένα Hyper View, του παιχνίδιού, στο τεύχος #72 του PIXEL, το Δεκέμβριο του 1990.

Η βαθμολογία ήταν:

ΓΡΑΦΙΚΑ : 96%

ΗΧΟΣ : 96%

GAMEPLAY : 87% (Not bad eh?)

ΓΕΝΙΚΑ : 92%

Σημ. Το review είχε γίνει σε AMIGA, αλλά υπήρχε και ένα screen shot από Atari ST.

Αν και ποτέ δεν έπαιξα την έκδοση του Commodore64, από τα screen shots συμπεραίνω πως έγινε μια καλή προσπάθεια να μεταφερθεί το παιχνίδι από τα 16 στα 8-bits, σίγουρα όμως δεν μπορούσε να φτάσει τα επίπεδα του ST ή της Amiga...

wrathofthedemon01ij2.gif


wrathofthedemon02pb0.gif

wrathofthedemon06aj5.gif

wrathofthedemon04ac8.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι το ξενερωμα που ειχα φαει οταν ανακαλυψα οτι αφου παρελαβα τις δισκετες απο πειρατη της εποχης, ο ταπεινος μου Schneider με 512 kb ram δεν μπορουσε να το τρεξει γιατι απλουστατα το παιχνιδι χρειαζοταν τουλαχιστον 640 τη στιγμη που ενας γειτονας μου με Hyundai PC τα καταφερνε μια χαρα και μαλιστα με δικες μου δισκετες. Μαλλον επροκειτο για τη καταρα των πειρατικων παιχνιδιων:biglaugh::biglaugh:
 
...Dino, όπως πάντα άψογος !! :thumbup:

Tα φανταστικά γραφικά και το υπέρχο animation είναι αυτά που μου έχουν μείνει περισσότερο απο αυτό το "beastικό" παιχνίδι. Αν και πολύ εντυπωσιακό, δυστυχώς δεν το προχώρησα αρκετά, διότι έπαιζα κάποιο άλλο παιχνίδι εκείνη την εποχή.

portarinos78 είπε:
(...) Μαλλον επροκειτο για τη καταρα των πειρατικων παιχνιδιων
Αυτή η κατάρα ήταν όντως καθολικό φαινόμενο, ανεξαρτήτως μηχανήματος... :D

Η δική μου δουλειά έγινε ένα απόγευμα στην υπόγα του (μπάρμπα) Θωμά, αλλά ποτέ δεν προχώρησα και πολύ το παιχνίδι για να δώ αν κόλλαγε πουθενά το αντίγραφο. Λες; :D .

Πάντως μέχρι τώρα δεν γνώριζα ότι υπήρχαν εκδόσεις για PC & C64.

Φαίνεται πως το παιχνίδι είχε αρκετά μεγάλη "πέραση" !!
 
Κι εγω το ειχα κοπια το παιχνιδι και δεν μπορουσε να προχωρησει περα απο καποιο σημει :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Και στον C64 μια χαρα τα βλεπω τα γραφικα. :cool:
 
Χμ... Με πορώσατε!

Θα το παίξω trainer (boooo), στον ST, να δω μέχρι που θα πάει...
 
DINO είπε:
Αν και ποτέ δεν έπαιξα την έκδοση του Commodore64, από τα screen shots συμπεραίνω πως έγινε μια καλή προσπάθεια να μεταφερθεί το παιχνίδι από τα 16 στα 8-bits, σίγουρα όμως δεν μπορούσε να φτάσει τα επίπεδα του ST ή της Amiga...
wrathofthedemon01ij2.gif
wrathofthedemon02pb0.gif
loool

Η αλήθεια είναι πως ποτέ μου δεν κατάφερα να περάσω την πρώτη πίστα (αυτή με το άλογο). Μάλλον με απογοήτευσε αυτό.

Θα του δώσω όμως μια ακόμη ευκαιρία μιας και οι επόμενες δε φαίνονται άσχημες :rolleyes:. Κι ελπίζω βέβαια, γιατί ήταν από τα μεγάλα σε μέγεθος παιχνίδια για Commodore (έπιανε τη μια πλευρά της 5,25 δισκέτας αν θυμάμαι καλά).
 
!!

Φοβερό παιχνιδι!! και γώ είχα πάθει πλάκα με τα γραφικά του και το animation...το team των rewiaδων είναι κορυφαίο στο φορουμ...Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να τα εκδίδουμε ολα αυτα? :)
 
Αν εχετε προβλημα με την πρωτη πιστα, εγω την περνουσα ευκολα με χρηση του πληκτρου P :D
 
ωραια γραφικά αλλά όχι και τόσο καλό gameplay...
 
DINO είσαι ο βασιλιάς των reviews!!!Συγχαρητήρια!!!
 
Πίσω
Μπλουζα