Xορεύοντας με τους λύκους - Dances with Wolves (1990)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.095
Αντιδράσεις
15.418
http://www.imdb.com/title/tt0099348/

σκηνοθεσία Κεβιν Κονστερ αυτη τη φορά είμαι σίγουρη 100% #) !!

Τι να πει πια κανείς γι' αυτην την ταινία, έχει κερδίσει 7 όσκαρ, είναι πια θρύλος για την ποιότητα της φωτογραφία της :award: :award: :award: είναι μια ταινία που θα σε συνταράξει, είναι σινεμά, αυθεντικό σινεμά που το απολαμβάνεις από την αρχή μέχρι το τέλος! εχω διαβάσει και το βιβλιο και πραγματικά είναι πιστότατο στην ταινία!! τι άλλο να πω για το 'χορευοντας με τους λύκους':wait2: από τις πιο πλέον αγαπμένες μου, όταν ο άνθρωπος έρχεται κοντά στην φύση και στον καλό του εαυτό!!!!!!!!!! όταν η υλη μένει πίσω και κερδίζει το συναίσθημα και η λιτότητα!! όταν η ομορφιά της ζωής βρίσκεται σε μια απροσδόκητη συνάντηση με έναν μοναχικό λύκο! όταν ανακαλύπτεις ότι όλη σου η ζωή μέχρι τότε κυλούσε σε ένα ψέμα! όταν νομίζεις οτι είσαι χαμένος και όμως πρόκειται σε λίγο να ανακαλύψεις το μυστήριο της ζωής! όταν η αγάπη δεν γνωρίζει σταθμά και μέτρα και σε συνεπαιρνει το τραγούδι της ίδιας της φύσης, αυτό ειναι το dances with the wolves, μοναδικές σκηνοθετικές στιγμές με φόντο την άγρια δύση!

περιληψη: Ο υπολοχαγός Τζων Ντανμπαρ μετατειθεται στα δυτικά στην περιοχή των συνόρων ως ανταμοιβή για τον ηρωισμό που επέδειξε σε μια μάχη μεταξυ των Βορειων και των Νοτειων! συντομα ανακαλύπτει οτι δεν είναι μόνος, ερχεται σε επαφή με μια φυλή Ινδιάνων που ζει στην περιοχή της Ντακότα. Εκεί θα βρει την βαθια φιλία και τον αμοιβαίο σεβασμό με τους Ινδιάνους και τον ερωτα στο πρόσωπο μιας λευκής που υιοθετηθηκε από τους Σιου πολύ μικρή.

[video=youtube;jexlSjyXO-U]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php


Uploaded with ImageShack.us

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αριάδνη αν οι φωτογραφίες που ανεβάζεις δεν είναι σε προσωπικό σου λογαριασμό στο imageshack θα σβηστούν μετά από λίγο καιρό και τα ποστ σου θα μείνουν κενά! Καλύτερα να ανεβάζεις εικόνες απο άλμπουμ στο προφίλ σου :)
 
Η ταινία αυτή λειτουργεί ηρεμιστικά για μένα με τα υπέροχα τοπία, τη μουσική, κτλ..

Για όσους δεν το ξέρουν, υπάρχει και η σχεδόν 4ωρη βερσιον της ταινίας..
 
"Εφυγε" το Σαββατο (σ.σ. χθες) στα 69 του χρονια ο βραβευμενος με Οσκαρ σεναριογραφος της ταινιας,Michael Blake.... :(

Michael Blake, the author and Oscar-winning screenwriter of Dances With Wolves,
died Saturday in Tuscon, Ariz., after a long illness, Variety reports. He was 69.
Πηγη

Rest In Peace....
 
Πολύ καλή ταινία, από τα αγαπημένα μου "σύγχρονα" γουέστερν και κατά πάσα πιθανότητα η καλύτερη ταινία του Κόστνερ. Ό,τι και να πεις γι αυτήν την ταινία είναι λίγο.
 
Πραγματικά απίστευτη ταινία, από τις αγαπημένες μου των 90's, και ζηλεύω όσους την είδαν στον κινηματογράφο. Κρίμα για τον Michael Blake.
 
Πολύ καλή ταινία!!! Έπος!!!
 
ταινιαρα και πλεον το λετε και σεις ;)
 
Περα απο δυσαρεστη ειδηση για τον θανατο του Michael Blake... :( ...

θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες,οτι ειναι ΕΠΟΣ!!! :)

Ο Costner πραγματικα εχει ξεπερασει τον εαυτο του με αυτη την ταινια,τοσο σκηνοθετικα,οσο και σαν πρωταγωνιστης! :worship:

Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι τσιμπησε 7 χρυσα αγαλματακια. :cool:

Ισως - οπως ανεφερε και ο Σκανδιναβος Θεος πιο πανω - η καλυτερη του ταινια,μαζι με τον "Σωματοφυλακα". :)
 
Πίσω
Μπλουζα