Δημοσκόπηση για Xρηματοδότηση του Retromaniax

Θα σας ενδιέφερε να υπάρχει η δυνατότητα δωρεών για το Retromaniax;

  • Ναι

    Ψηφοφορίες: 28 90,3%
  • Όχι

    Ψηφοφορίες: 3 9,7%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    31

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.790
Αντιδράσεις
1.725
Θα σας ενδιέφερε να ενεργοποιηθεί σύστημα προαιρετικών δωρεών για το Retromaniax ώστε να μπορέσουν να καλύπτονται με συνεισφορά των μελών (σε κάποιο ποσοστό ή και συνολικά) τα παρακάτω;
  1. Τα έξοδα στέγασης & συντήρησης του server
  2. Ετήσια συνδρομή στο xenForo forum software (καλύπτει τεχνική υποστήριξη)
  3. Συνδρομές πιθανών plugins όπως Enhanced Search, Μedia Gallery, Resource Manager, Portal που θα μπορούσαν εμπλουτίσουν σημαντικά την λειτουργικότητά του.
  4. Διάφορα events & δραστηριότητες.
(Παρακαλούμε απαντήστε στο poll που βρίσκεται στην κορυφή της σελίδας)
 
Τελευταία επεξεργασία:
@AEON αυτή τη στιγμή ο τρόπος χρηματοδότησης είναι μόνο από κάποια συγκεκριμένα μέλη; Αν πούμε ναι και στη συνέχεια ατονησει η φάση τι θα συμβεί. Είμαι θετικός στο ναι αλλά θα ήθελα να ξέρω κάποιες λεπτομέρειες.
 
@foutix Ναι, αυτή τη στιγμή το κόστος επιμερίζεται μεταξύ των ενεργών διαχειριστών και είναι αρκετά αλμυρούτσικο, έτσι ώστε να παρέχεται ένα ασφαλές και ταχύτατο περιβάλλον επικοινωνίας. Δεν πρόκειται να ατονήσει βρέξει-χιονίσει, καθώς δεν έχουμε τέτοια πρόθεση. Πάντα θα το καλύπτουμε εξ ολοκλήρου στο μέγιστο των δυνατοτήτων μας, ακόμα κι αν δεν συμβάλλουν άλλα μέλη. Το ζητούμενο είναι αν θα σας ενδιέφερε τμήμα έστω από τα παραπάνω να μπορεί να καλυφθεί από δωρεές χρηστών, ώστε αφενός να ανακουφίσετε κάπως και εμάς και αφετέρου να μπορέσει να αφιερωθεί ένα επιπλέον κεφάλαιο στον εμπλουτισμό του site με νέα χρήσιμα χαρακτηριστικά.

Δεν είναι δυστυχώς όπως παλιά που αγόραζες μια έκδοση λογισμικού και καθάριζες. Το XenForo, αλλά και τα διάφορα plugins του, απαιτούν σταθερά ετήσιες συνδρομές. Ο δε server μηνιαίες.

Σημείωση: Το πως ακριβώς θα υλοποιηθούν οι δωρεές είναι υπό συζήτηση και θα το εξετάσουμε αναλυτικά σε δεύτερο χρόνο.
 
Το Patreon πιστεύω θα ήταν η πιο κατάλληλη λύση αλλά και εύκολα υλοποιήσιμη.

Και έπειτα επιλογές για one off donations όπως PayPal donations, Buy Me a Coffee, Liberapay, Flattr κλπ.
 
Επειδή παλιότερα συμμετείχα σε διαχειριστική ομάδα ενός φόρουμ που χρηματοδοτούσε τη λειτουργία του χωρίς συνδρομές μελών (*), ξέρω ότι έχει σημαντικά έξοδα, και απορούσα ποιος τα επωμίζεται για το RM. Βρίσκω απόλυτα λογική την ύπαρξη αυτής της δυνατότητας (ψήφισα ναι) και σκοπεύω να τσοντάρω. Νομίζετε θα βοηθούσε αν γράφατε τα κατά προσέγγιση ετήσια έξοδα, ώστε να συνειδητοποιήσουν όσοι δεν το έχουν σκεφτεί με τι ποσό επιβαρύνεστε για να κάνουμε εμείς το κέφι μας?

(*) παρόλο που πολλοί φίλοι μας επιμένανε να συνεισφέρουν στα έξοδα, δεν το είχαμε δεχτει για να αποφύγουμε δυσάρεστες εκπλήξεις, όχι από εκείνους αλλά από άλλα μέλη που ίσως έλεγαν ότι αυτό έγινε για κερδοσκοπικούς λόγους, ή από άλλους που διαφωνώντας με κάποια διαχειριστική απόφαση θα το έπαιζαν "πελάτες" με απαιτήσεις του στυλ "πληρώνω και θέλω". Ελπίζω να μη συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά εχουν δει διάφορα τα μάτια μου στα 20+ χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα, οπότε μην παραξενευτείτε.
 
@elephadas Τα πάγια με τα βασικά licenses μπορούν άνετα να ανέλθουν περί τα 500 ευρώ ετησίως και αν συμπεριληφθούν τα extras (π.χ. όλα τα ενδιαφέροντα plugins, cloud backups κλπ) μπορεί να φτάσουν και να ξεπεράσουν τα 1000. Δες π.χ. μόνο του forum software (χωρίς τίποτα άλλο) και θα καταλάβεις.

Σχετικά με τον αστερίσκο: Πρέπει να διευκρινιστεί εξ αρχής ότι οποιαδήποτε δωρεά μέλους δεν πρόκειται να συνεπάγεται οποιασδήποτε μορφής απαίτηση εκ μέρους του. Αν π.χ. δημιουργηθεί κάτι στο Patreon, μπορεί να παρέχονται κάποια έξτρα perks (π.χ. αποκλειστική πρόσβαση σε κάποιες νέες ενότητες, κάποιο ειδικό avatar που να υποδεικνύει ότι ο χρήστης είναι δωρητής κλπ κλπ - όλα αυτά τελούν υπό συζήτηση και διαμόρφωση), αλλά το "πληρώνω και θέλω" δεν πρόκειται να παίξει εδώ. Κι εγώ 20+ χρόνια ασχολούμαι με το άθλημα (προφανώς το Retromaniax δεν είναι ούτε το πρώτο ούτε τελευταίο forum που δημιούργησα) και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για όλες τα πιθανές αναποδιές.

Επίσης, για να μη βιαστούν να "χαρούν" τυχόν καλοθελητές, όλα πρόκειται να γίνουν σε πλήρη συνεννόηση με τους δικηγόρους και τους λογιστές μας. Αν υπάρξει πλεόνασμα εσόδων, θα χρησιμοποιηθεί αυτόματα για να καλύψει το επόμενο έτος.
 
Αν και αυτά είναι αποκλειστικά δική σας αρμοδιότητα κι απόφαση, θα σας πρότεινα να μη χρησιμοποιήσετε τις όποιες δυνατότητες παρέχει το software για extra perks όπως ενότητες ανοιχτές μόνο σε "premium members". Πιστεύω πως όσοι συνεισφέρουμε δεν θα το κάνουμε για να έχουμε ειδικά προνόμια αλλά για να δείξουμε ότι εκτιμάμε αυτό που κάνετε και θέλουμε να ελαφρώσουμε το φορτίο σας. Ε, καλά, ειδικό avatar δεν θα ήταν τίποτε σπουδαίο, αλλά μέλη δύο ή περισσότερων ταχυτήτων θα άλλαζε τελείως τη μορφή του RM. Στο κάτω-κάτω μπορεί να μην έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να τσοντάρουν. Βέβαια θα μου πείτε και με το δίκιο σας ότι πολύ βιάζομαι, εδώ δεν έχει παρθεί η βασική απόφαση κι εγώ μιλάω για λεπτομέρειες. Ε, μια που είμαι στο θέμα...
 
Xαχα, όντως βιάζεσαι λιγάκι, αλλά μάλλον συμφωνούν και οι συνδιαχειριστές μαζί σου. Είμαστε ανοιχτοί σε ιδέες πάντως, αν σκεφτείτε κάτι καλό που δε θα δημιουργεί αβαρείες έναντι των υπολοίπων μελών.
 
Η αποψη μου ειναι να κρατησουμε τα πραγματα απλα. Ενα paypal και μια απλη καλαισθητη ενδειξη του ποσοστου των μηνιαιων εξοδων που εχει καλυφθει μεχρι στιγμης απο δωρεες. Την πρωτη καθε μηνα επιστρεφει στο μηδεν (εκτος και αν εχουν περισσεψει λεφτα απο τον προηγούμενο μηνα).

Να πως ειναι σε ενα αλλο site που συχνάζω:

Image1.jpg

Οχι elite vip subforums και προνομια, ουτε 1002 συνδρομες σε διαφορα sites.

Ενα paypal account εχουν οι περισσοτεροι μας, αλλα ακομα και για αυτους που δεν εχουν, το paypal υποστηριζει και απευθειας χρηση πιστωτικης καρτας. Αν θελετε να το κανετε πιο περιποιημενο, βαζετε δυο επιλογες, η πρωτη για μια σκετη δωρεα και μια αλλη για μια επαναλαμβανομενη.
 
Άν πρόκειται για μηνιαία συνδρομή, θα ξεκινήσει καλά και στη συνέχεια θα ατονήσει... Το λέω από προσωπική εμπειρία, καθώς είμαι μέλος σε μια Λέσχη Φίλων και ντρέπομαι που το λέω, δεν είμαι τυπικός στις υποχρεώσεις μου, χωρίς να συντρέχει κανένας ιδιαίτερος λόγος... Απλά σε παίρνει "κουτρουβάλα" η καθημερινότητα και γίνεσαι αναξιόπιστος σε πολλά, ακόμα και για ένα καφεδάκι με φίλους (το γνωστό "θα τα πούμε")...

Αν πρόκειται για ένα ποσό "μια κι έξω", πιστεύω ότι αυτό θα "περπατήσει" καλύτερα.
 
Δεν νομιζω οτι μιλησε κανεις για συνδρομες, αλλα για δωρεες. Εξαλλου αν γινει με το paypal, μπορεις να ρυθμισεις ενα ποσο να πεφτει μια φορα το μηνα αυτοματα χωρις την παρεμβαση σου.
 
Ευχαριστούμε παιδιά για τις πολύ χρήσιμες και ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας. Θα ενεργοποιηθεί λοιπόν για αρχή σήμερα ένα απλό paypal donation button στη δεξιά στήλη της αρχικής σελίδας του forum να δούμε πως θα πάει.

Επίσης θα δημιουργηθεί και ένα ξεχωριστό thread που θα σας ενημερώνει για το status των δωρεών. Ότ(αν) θα επιτυγχάνεται ο ετήσιος στόχος, θα αφαιρείται αυτόματα μέχρι το επόμενο έτος.
 
Μπήκε το button στην δεξιά στήλη της αρχικής σελίδας κάτω από το discord. Καλό βόλι!

Oι δωρητές θα αναφέρονται σε ξεχωριστό thread (το nickname τους εννοείται), μαζί με το ποσό που συνεισέφεραν, ώστε να υπάρχει διαφάνεια.

Αν κάποιος επιθυμεί για οποιοδήποτε λόγο να παραμείνει ανώνυμος, ας μου στείλει pm.
 
Συμφωνώ με την χρηματοδότηση και από μέλη.

Διαφωνώ με την ιδέα οι "χρηματοδότες" να φάινονται η να ξεχωρίζουν με οποιονδήποτε τρόπο μέσα στο forum (special avatar, title κλπ). Αλλά συμφωνώ στο να υπάρχει ένα ξεχωριστό thread για όσους ενδιαφέρονται.
 
@Imgema Έτσι θα γίνει τελικά. Νομίζουμε κι εμείς ότι είναι το πιο σωστό.
 
Συμφωνω και εγω με το donate , αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να γραφονται ποιοι εδωσαν κτλ.. καλυτερα ανωνυμα δεν χρειαζεται να ξεχωριζουν.

Το μονο που χρειαζεται ειναι ενας μετρητης που να λεει ποσο % θελει ακομα για να καλυφθουν τα εξοδα και να κλεισουν τα donations.
 
Θα πρέπει να υπάρχει καταστατικό ούτως ώστε να υπάρχει έλεγχος από τα μέλη......καθαρός ουρανός.....
 
Εδώ και απειρα χρόνια το έχω συζητήσει αυτό. ΠΡΕΠΕΙ να μπει donation. Το φόρουμ πλέον δεν είναι ένας κουβάς δεδομένων, είναι ένας Νιαγάρας. Θελει λεφτά για να συντηρηθεί. Εγώ είμαι 100% υπερ.

Θα είμαι όμως αντίθετος, αν ποτέ δημοσιοποιηθεί λίστα με πόσα χρήματα έδωσε ο κάθε χρήστης, κάτι που κάνουν πολλά άλλα φόρουμς.
Δηλαδή αν καποιος δώσει 1000 ευρώ, είναι καλύτερος από έναν άλλο που έχει κάνει 10000 ποστς και είναι άνεργος;
Δίνει όσα θέλει/μπορεί ο καθένας, όσα γουστάρει, όσα τον ευχαριστούν, με δεδομένο την ευχαρίστηση που εισπράττει.

Χρήστο επειδή εγώ τουλάχιστον δεν πήρα χαμπάρι ότι έπρεπε να πατησω στο ΝΑΙ/ΟΧΙ, μαρκάρισε την τελευταία γραμμή του αρχικού σου ποστ για να βγάζει μάτι :) . Μπορεί κι άλλα παιδιά να βιαστούν να απαντήσουν με ποστ χωρίς να κλικάρουν στο poll.
 
Θα συμφωνήσω ότι εδώ μέσα συχνάζουν πολλλοί άνεργοι. Καλύπτει μια δημιουργική πλευρά μας. Συμφωνώμε τη δωρεά άπαξ. Και ο δείκτης είναι πολύ χρήσιμος για να βάλουμε πλάτη αν χρειαστεί. Με τη μηνιαία συνδρομή δε συμφωνώ. Οι υποχρεώσεις είναι πολλές γι αυτους που εχουμε οικογένεια και το να βάλουμε ένα πάγιο το μηνα είναι άγχος και ας είναι χαμηλό. Προτιμώ όποτε μπορω να καταθετω οποτε μπορώ και όσα μπορώ.
 
Πίσω
Μπλουζα