Xυμός ροδάκινο σε μεγάλες κονσέρβες και κάσες πορτοκάλια / μήλα

Starbuck

RetroMaNiaC
Joined
28 Σεπ 2007
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
44
Θυμάται κανείς που κάποια χρονιά μας δώριζαν στο Δημοτικό χυμό ροδάκινο σε μεγάλες, χρυσαφιές κονσέρβες; Θυμάμαι την μητέρα μου να τις χρησιμοποιεί για να βάζει επάνω τις γλάστρες της, στο μπαλκόνι.. :eek: Μου φαίνεται πως επρόκειτο για ροδάκινα που θα πήγαιναν στην χωματερή και προτίμησαν να τα κάνουν χυμό και να τα δωρίσουν στα σχολεία.. καλή ιδέα..
 
Μας τα μοίραζαν στο τέλος της σχολικής χρονιάς, μαζί με τους ελέγχους.

Όποιος μπορούσε έπαιρνε παραπάνω από έναν ή φώναζε συγγενείς, γνωστούς

και φίλους προκειμένου να τα ξεφορτωθούν.

Κράτησε κανα δυό χρόνια νομίζω.

Μετά (είμασταν στην ΕΟΚ, μαθαίναμε για την ΕΟΚ) ξαναπήγαιναν στη χωματερή αφού δεν είχαμε δικαίωμα να τα εξαγάγουμε.

Η μεγάλη αμαρτία ήταν που, ενώ από τη χώρα μας είχε γίνει πρόταση προς την ΕΟΚ αντί να τα θάβουμε να τα στέλνουμε στις τρίτες χώρες, η ΕΟΚ (!)

αρνήθηκε.
 
Καποιος εδω μεσα ειχε ανεβασει και μια φωτογραφια αν δεν κανω λαθος.
 
Juanita είπε:
Μετά (είμασταν στην ΕΟΚ, μαθαίναμε για την ΕΟΚ) ξαναπήγαιναν στη χωματερή αφού δεν είχαμε δικαίωμα να τα εξαγάγουμε.

Η μεγάλη αμαρτία ήταν που, ενώ από τη χώρα μας είχε γίνει πρόταση προς την ΕΟΚ αντί να τα θάβουμε να τα στέλνουμε στις τρίτες χώρες, η ΕΟΚ (!)

αρνήθηκε.
:eek: κάπως παράξενο!! και τέλος πάντων τι μας είχε πιάσει και παράγαμε τόσο πολλά ροδάκινα;!
 
Θυμάμαι που ήταν τόσο βαρύ για μένα τότε που το κυλούσα στο πεζοδρόμιο μέχρι το σπίτι :)
 
nkarytia είπε:
Θυμάμαι που ήταν τόσο βαρύ για μένα τότε που το κυλούσα στο πεζοδρόμιο μέχρι το σπίτι :)
ναι.. και πολλά καταστρέφονταν στην διαδρομή..
 
Εκτος απο κονσερβες ροδακινου καμια φορα μας μοιραζαν και πορτοκαλια ή μηλα.
 
Kambia είπε:
Εκτος απο κονσερβες ροδακινου καμια φορα μας μοιραζαν και πορτοκαλια ή μηλα.
Σε ΚΟΥΤΕΣ!Παιδάκια και να παλεύουμε να τα πάμε σπίτια μας.

Μου θυμίζεις προσωπικές στιγμές κουβαλήματος- απελπισίας...:nervous:
 
Starbuck είπε:
... τέλος πάντων τι μας είχε πιάσει και παράγαμε τόσο πολλά ροδάκινα;!
Προφανώς βαρεθήκαμε να κατασκευάζουμε εργοστάσια, αεροσκάφη, μηχανήματα τεχνολογίας κλπ,

και το ρίξαμε στα "εύκολα" για αλλαγή ! :diablotin:
 
μια χρονιά είχα κοψομεσιαστεί προσπαθώντας να κουβαλήσω μια κούτα πορτοκάλια...και δεν μ'αρέσουν καν τα πορτοκάλια!!
 
crimson είπε:
μια χρονιά είχα κοψομεσιαστεί προσπαθώντας να κουβαλήσω μια κούτα πορτοκάλια...και δεν μ'αρέσουν καν τα πορτοκάλια!!
μήπως η απέχθειά σου γι' αυτά άρχισε ακριβώς μετά εκείνο το ταλαίπωρο κουβάλημα;
 
Αν και το ξανάγραψα αλλά δεν ξέρω τι απέγινε το post μου,

η ΕΟΚ μας είχε επιβάλλει ποσόστωση στις εξαγωγές ροδάκινων

με αποτέλεσμα όσα δεν καταναλώνονταν, να παίρνουν το

δρόμο της χωματερής.

Αργότερα, με τα εργοστάσια παραγωγής φρέσκου χυμού,

η κατάσταση βελτιώθηκε.
 
Starbuck είπε:
μήπως η απέχθειά σου γι' αυτά άρχισε ακριβώς μετά εκείνο το ταλαίπωρο κουβάλημα;

μπορεί! όπως επίσης και οι δύο δισκοκήλες μου!! καταραμένα πορτοκάλια! :mad:
 
Τώρα πια όμως εξευρωπαϊστήκαμε και αντί να τα μοιράζουμε στα σχολία τα πετάμε στις χωματερές και τις βουνο πλαγιές!
 
Οι χυμοι πρεπει να ηταν γυρω στο '83-'84. Μας εδιναν καθε μερα ενα ποτηρακι.

Επισης μηπως θυμαστε τα γαλατακια που μας εδιναν λιγο νωριτερα? Πρεπει να ηταν γυρω στο '82? Ηταν σε μικρα μπουκαλακια, πλαστικα, διαφανη με το αλουμινοχαρτο-καπακι!

Αλλες χρονιες μας ειχαν δωσει μηλα, αχλαδια και πορτοκαλια! Αντι να τα ριχνουν στις χωματερες, ηταν πολυ καλη ιδεα.
 
crimson είπε:
μπορεί! όπως επίσης και οι δύο δισκοκήλες μου!! καταραμένα πορτοκάλια! :mad:
μετά σου λέει πως τα πορτοκάλια είναι υγειινά.. κάτι τέτοια βλέπεις κι αρχίζεις το κάπνισμα.. :anim-smokin:

Domniki είπε:
Επισης μηπως θυμαστε τα γαλατακια που μας εδιναν λιγο νωριτερα? Πρεπει να ηταν γυρω στο '82? Ηταν σε μικρα μπουκαλακια, πλαστικα, διαφανη με το αλουμινοχαρτο-καπακι!
Αλλες χρονιες μας ειχαν δωσει μηλα, αχλαδια και πορτοκαλια! Αντι να τα ριχνουν στις χωματερες, ηταν πολυ καλη ιδεα.
γαλατάκια; μήλα; αχλάδια; πορτοκάλια; :confused:

είσαι σίγουρη πως δεν τα φαντάστηκες όλα αυτά;
 
Starbuck είπε:
μετά σου λέει πως τα πορτοκάλια είναι υγειινά.. κάτι τέτοια βλέπεις κι αρχίζεις το κάπνισμα.. :anim-smokin:
βρε λες να ευθύνονται τα πορτοκάλια ΚΑΙ για το ότι άρχισα το κάπνισμα;; :eek:

θα ζητήσω αποζημίωση από το ελληνικό κράτος!

:diablotin:
 
crimson είπε:
βρε λες να ευθύνονται τα πορτοκάλια ΚΑΙ για το ότι άρχισα το κάπνισμα;; :eek:
θα ζητήσω αποζημίωση από το ελληνικό κράτος!

:diablotin:
:biglaugh: χαχα.. σε κέρασαν πορτοκάλια και θα τους ζητήσεις αποζημίωση; κάτι τέτοια βλέπουμε και άντε μετά εμείς να τολμήσουμε να κεράσουμε μια κοπέλα..
 
Θυμάμαι που κουβαλήσαμε με μια φίλη μου μια κονσέρβα και μολις φτάσαμε σπίτι μου ο πατέρας μου την πεταξε! Οχι τίποτε άλλο αλλά θυμάμαι την κούραση που τραβήξαμε για να την μεταφέρουμε!
 
το θυμαμαι και εγω αυτο ,πολυ καλη φαση!μακαρι να ξαναγινοταν και ας μη παω σχολειο!
 
Πίσω
Μπλουζα