XBMC linux port

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.786
Αντιδράσεις
4.266
O ,με διαφορα,καλυτερος media player (XBoxMediaCenter) "ψαχνει κοσμο" για port στο Linux!!!

http://wiki.xbmc.org/?title=Linux_port_project

Nαι μαζοχες συμφορουμιτες,θα εχετε και εσεις σε λιγο ενα MC της προκοπης (βασικα το κορυφαιο...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mα o xbmc βασίζεται στον mplayer που είναι του Linux. Α και ρίξε μια ματιά στο Myth
 
Video

XBMC uses two different multimedia player 'cores' for video-playback,one is mplayer

Audio

For audio playback, XBMC includes its own in-house developed audio-player: PAPlayer (Psycho-Acoustic Audio Player).
περισοτερα για τους παπαδες που κανει,εδω
 
:biglaugh:

1. Απο ποτε το XBMC εγινε ο κορυφαιος media player ??? :animeek:

2. Ακομα και αν μεταφερθει (η SDL ειναι πραγματι πολυ δυνατη βιβλιοθηκη) ποιος λες να τον χρησιμοποιησει ??? Εκτος αν βαλεις εσυ Linux επιτελους και θελεις να νιωσεις σαν το "σπιτι" σου :biglaugh:

3. Δεν εχεις ιδεα (και αρκετοι ακομα αναγνωστες του αρθρου) για τον τροπο που δουλευει ενας (media) Player κατω απο linux. Στα 3/4 του κειμενου αυτου ο εμπνευσμενος συγγραφεας του εξηγει για τη δουλεια που πρεπει να γινει στο GUI και στα εργαλεια του Desktop (!!!) , καλως κακως η ΟΛΗ δουλεια πρεπει να γινει "κατω" απο το GUI και θα χρειαστει να φτιαχτουν dedicated βιβλιοθηκες γιαυτο.

4. Το ποσο εκτος τοπου και χρονου ειναι ο συγκεκριμενος συντακτης φαινεται καθαρα σχεδον παντου - βγαζει γελιο παντως ειναι αληθεια.

[MAJOR - MEDIUM PRIORITY] Screen savers. Possibly use GNOME or other open source ones, (OpenGL).
Δυστυχως παιδια εκλεισε το OpenGL....

[MAJOR - MEDIUM PRIORITY] Support USB disks dynamically (meaning, inserted/removed after boot)
Μην κουραζεστε - ειναι ηδη εδω και 2 χρονια ετοιμο.

[MAJOR - HIGH PRIORITY] CD-ROM/DVD-ROM support (ripping, ISO 9660, UDF, etc.) - possibly via libcdio
Ααα possibly ??? Μα καλα δεν εχει δει ποτε του Linux και ετοιμαζεται να κανει Project ???

[MAJOR - LOW PRIORITY] Hibernation - Suspend to Disk (STD) (code should be completly different from STR)
Hibernation στο Linux ?? Και χωρις επεμβαση στον Πυρηνα ? καλοοο..το αλλο με τον Τοτο το ξερεις Wally ? :biglaugh:

[MINOR - HIGH PRIORITY] Fix hacks which might not work on some platforms (improve cross-platform code)
Απλα , LoL

[MAJOR - MEDIUM PRIORITY] WMA aduio decoder codecs for PAPlayer (port from FFmpeg
Ειναι οντως απιστευτος...τους καλει να portαρουν codecs που ανηκουν στην Μ$ και που τους χρησιμοποιουμε αυτουσιους στο Linux ... ε ναι εχει πατημα ομως , θα του δωσει "αδεια" η μαμα :help:

Αφηνω πολλα απ'εξω αν καποιος εχει ορεξη μπορει να συμπληρωσει τα "κενα" του συντακτη.

5. Αλλο ενα λαμπρο project ξεκινησε .... τι να πει κανεις ? θα το καταπιουμε και αυτο εμεις οι μαζοχες του Linux - αν και στοιχειωδως παρατηρητικος να ειναι κανεις, ξερει οτι ολα αυτα υπαρχουν ηδη και δουλευουν χωρις το Θεοσταλτο αυτο project της μεταφορας δηλαδη ενος αρχαιολογικου Player απο μια αρχαιολογικη πλατφορμα στο GUI του Linux - ενος GUI που αντιγραφεται συνεχως απο την M$ btw...

http://ffmpeg.mplayerhq.hu/[/URL]
 
To XBMC ΔΕΝ εχει καμια σχεση με την MS.

Ξεκινησε απο εναν τυπα,με τον οποιο μιλαγαμε τοτε στο irc,τον Frodo και εχω τη χαρα να εχω το πρωτο Build του προγονου του XBMC,του YAMP.

Aπο εκει και μετα μετεξελιχθηκε σε XBMP και τελικα σε XBMC.

Tην αρτιοτητα του συντακτη δεν την κρινω,ουτε με ενδιαφερει.

Αυτο που γνωριζω ειναι οτι στο ΧΒΟΧακι μου με δυο κλικ βλεπω ζωντανα τι γινεται σε μουσεια και βοτανικους κηπους,βλεπω video απο το PC φιλου σε αλλη πολη,παιζω multiplayer games χωρις να χρειαζομαι Live,ακουω απο SID μεχρι ADPCM του Gamecube χωρις να ψαχνω για codecs στο internet(!!!).

Το περιβαλον το διαμορφωνω οπως θελω και δεν υπαρχει αρχειο που να μην μπορω να δω-ακουσω (αρκει να το επιτρεπει η ισχυς του XBOX...)
 
Tην αρτιοτητα του συντακτη δεν την κρινω,ουτε με ενδιαφερει.
Δεν θα πρεπε ομως ?

Το περιβαλον το διαμορφωνω οπως θελω και δεν υπαρχει αρχειο που να μην μπορω να δω-ακουσω (αρκει να το επιτρεπει η ισχυς του XBOX...)
Και σε μας τους μαζοχες μια χαρα παιζουν ολα :biglaugh:
 
Παντως σε σχεση με Windows Media Center, MediaPortal κλπ , ο XBMC ειναι πολυ μπροστα τοσο σε ευκολια οσο και σε περιβαλον....
 
εδώ και πολλάάά χρόνια υπάρχει το mythtv και το LinuxMCE. Πείτε μου αν σας θυμίζει τίποτα

1

Νομίζω δεν πάρχει καμία

σύγκριση
 
Το link σου για το Beryl_Mythtv θα αποτελεσει σπουδη για το επομενο GUI των windows :diablotin:
 
LOL Tel

Εγώ πάλι έπαθα πλάκα με τα άλλα 2 videάκια. Wally τη γνώμη σου
 
Aν εννοεις για τις τουμπες και τις ντριπλες που κανει το GUI,εχεις δικιο...πολυ ωραιο.

Αλλα δεν βλεπω να κανει κατι που δεν κανει ο XBMC στο ταπεινο XBOX (και μαλιστα με σχεδον μηδενικη παραμετροποιηση...ουτε θελω να σκεφτω τι θελει για να στηθει τουτο που ποσταρες...)
 
Ούτε θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει αν το βάλω στο Pc μου ... :D
 
Wally είπε:
Αλλα δεν βλεπω να κανει κατι που δεν κανει ο XBMC στο ταπεινο XBOX
Αμα λέω ότι είσαι απίστευτος....

Από το site του LinuxMCE

Media & Entertainment • 3D alpha-blended GUI optimized for displaying on a TV and using a remote control

• Media browser presenting all content on all devices in the home on a 3D rotating cube

• Plug-and-play detection and aggregation of network storage and DMA's

• Built-in NAS providing centralized backup and whole-house media server

• "Follow Me" Media, each family member's media follows him/her through the house

• Automatically controls all existing av devices, like TV's, Stereo's, etc.)

• Many control options: mobile phone, webpad, pda, phone

Smart Home

• Home Automation: Control lighting, climate, security, camera surveillance, and more

• Communication: Phone system with auto-attendant, voice mail, call forwarding/routing for VOIP and POTS lines

• Security: Uses your existing home alarm, surveillance cameras, lights, phones and tv's to notify you on your mobile phone of any security alerts with the option of reseting the alarm or broadcasting your voice in the house over the tv's
Όσο για την παραμετροποίηση που λες.

Είδες να κάνει καμια παραμετροποίηση ο τύπος? LiveCD είναι. Επειδή είχα XBMC θυμάμαι το XML αρχειάκι στο root που του βάζαμε μέσα τα paths για να δει τα διάφορα videos. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.
 
ΡΕ SHOCK ΕΛΕΟΣ!!!

για media center μιλαγα,τι με νοιαζει αν κλεινει το κλιματιστικο???

xml παλια στο Τεξας,τα κανεις μεσα πο το GUI τωρα
 
Φαντάζομαι δεν έχεις δει με το power on του projectorα να χαμηλώνουν τα φώτα ε? Φαντάζομαι ούτε έχεις δει B&O σύστημα. Αλλά μη ξεχνάμε εσύ απλά θες να δεις ένα video (κατά το εγώ παίζω μόνο παιχνίδια :biglaugh: ).

Από οτι εχεις καταλάβει πάμε προς full home automation σε 1-2 χρόνια θα το βάλει στο καινούριο ΧΒΟΧ και στα Windows η μαμά και τότε θα είναι innovation.

Προς το παρόν είναι περιττό.

Κάτι σαν το 3D desktop του Linux 3 χρόνια πριν, και το ενσωματωμένο στο OS, firewall 10 χρόνια πριν.
 
για media center μιλαγα,τι με νοιαζει αν κλεινει το κλιματιστικο???

Οσο και αν σου ακουγετε καπως - αυτος ειναι πραγματικος Media Center, κανει οτι κανει και XBMC και 200 πραγματα ακομα - χωρις "ρυθμισεις" σελιδων και χωρις ντροπες - 2 χρονια τωρα δουλευει στο Linux - αλλα ειπαμε "μαζοχες συμφορουμιτες,θα εχετε και εσεις σε λιγο ενα MC της προκοπης (βασικα το κορυφαιο...)".....Ελεος βρε Wally :help:
 
Οχι δεν με νοιαζουν μονο τα παιχνιδια αλλα δε θα γεμισω το σπιτι ρελεδες!

Και σου προτεινω να μην το γεμισεις ουτε εσυ...πολλοι τραβανε τα μαλια τους

Aλλο hitech και αλλο gaytech... :D

ΒΤW...B&O το βλεπω ΠΟΛΥ συχνα ;)
 
- Εβαλα πριζες και ρελεδες Legrand στο σπιτι.

- Ααα πουλακι μου εισαι gay δηλαδη.

:help:
 
Η Legrand βγαζει και τυρια...μεγειες

Προφανως η αντιληψη σου περι hitech περναει κριση ή τα εχετε χαλασει εδω και καιρο...και ετσι ρεπεις στην αλλη μερια ;)
 
Συμφωνουμε, το να ειμαι μαζοχας και gay το αντεχω - αλλα να εχω και καλη hitech αισθητικη παει πολυ ρε αδερφε :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα