xbox και softmods

xalia

RetroActive
Joined
27 Απρ 2006
Μηνύματα
379
Αντιδράσεις
8
το sofmod ανοίγω το xbox και συνδέω τη συγκεκριμένη στιγμή το σκληρό του xbox στο ide του pc μόνο soft δε μου κάνει!!!

Να πω την αμαρτία μου όμως το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά...
 
τα πραγματα ειναι πιο απλα...

http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=94429

δεν εχω δοκιμασει το softmod,οταν το "γαργαλαγα" δεν υπηρχαν τετοια κολπα...

παντως δεν εχω βρει τυπο αρχειου που δεν παιζει ο ΧBOX MediaCenter...και ειναι καλη φαση να εχεις τα videos,photos,songs,comics στο PC και να τα απολαμβανεις στο σαλονι...οπως και να χαζευεις το Youtube απο τον καναπε!

Να σου πω οτι και στα emulators, τα roms μπορουν να ειναι στο PC...
 
Χμμ Είναι λίγο πολύπλοκα τα πράγματα !!Που θα βρώ XBox Version 1,0

Αν κατάλαβα καλά απαιτούνται κάποιες προυποθέσεις!

το link κάτι έπαθε ελπίζω να ανοίξει κάποια στιγμή
 
δεν νομιζω να παιζει πλεον ρολο η εκδοση...

το πολυ πολυ βαλε ενα chip με 35 ευρο...

BTW χθες βγηκε και patch για το VGA bios που επιτρεπει HD display!
 
Τα ξέρω τα hack με save exploit wally ΑΛΛΑ

α) που θα βρεις xbox ver 1 όπως λέει και ο akmakas?

β) που θα βρεις original αυτά τα games??? 3 είναι συνολικά και όλα βγήκαν σε επανεκδόσεις που δε σου επιτρέπει το save exploit...

και αν δε κάνω λάθος ξεχνάμε και το live...

για emu δε με νοιάζει τα έχω όλα στο cube και χωρίς να καίω dvd/cd απλά με μία sd κάρτα :p
 
για emu δε με νοιάζει τα έχω όλα στο cube και χωρίς να καίω dvd/cd απλά με μία sd κάρτα
μα δεν χρειαζομαι ουτε καρτα,τα ριχνω στο σκληρο δισκο...

θα ηθελα να δω πολυ σε cube με ποσα frames τρεχουν και AN υπαρχουν οι εξης emulators:

adam

amstrad CPC

atari7800

atarixl

intelivision

Chip8

Ti994a

daphne

DCvmu

DOS box

FBA

msx

fuse

game boy

game boy advance

appleII

lynx

MAME

meka

megadrive

NeoPopX

nes

Odyssey

pcengine

PokemominiX

playstation

sega sc3000

scumm

sega master system

super nintendo

Spectrum

SupervisionX

N64

vic20

commodore 64

Pet

VirtualBoy

atariST

Amiga

wonderswan

x68000

mac

thom

Vectrex

zx 81

atari2600

Zsnes

να δω το cube να παιζει Einheider και PaperMario με trilinear kai anisotropic filtering στα 60fps και τι στον κοσμο!!
 
Wally είπε:
δεν νομιζω να παιζει πλεον ρολο η εκδοση...το πολυ πολυ βαλε ενα chip με 35 ευρο...

BTW χθες βγηκε και patch για το VGA bios που επιτρεπει HD display!
Τι είναι αυτά που ακούω!!!!!Χμμμ Commodore 64 η XBox τωρα....!!!!!

Με έβαλες σε δίλημμα Wally!
 
Πάλι συγκρίσεις θα κάνουμε? Λογικό είναι το xbox να τρέχει ποιο πολλά emu, pc είναι!

Απάντησε μου wally σε αυτά που σε ρωτάω! Pls... στο πάνω post μήπως και πάρω τελικά xbox1...

και όσο για τους emulators που έκανες copy pate από κάποιο site να σχολιάσω...

playstation παίζει full speed? Κάνει save?

Virtual boy γενικά παίζει??

Ν64 full speed??? κάνει save?

daphne full speed???

winuae full speed σε a500/1200/cd32 games?

ΜΑΜΕ παίζει τίποτα αξιόλογο που βγήκε μετά τη χρονολογία γέννησης μου? :p

ότι έχεις δοκιμάσει πες μου...

όταν λες τα ρίχνεις στο σκληρό???? γιατί αν είναι να κάνω ftp και τα σχετικά πάλι μου φαίνεται πιο εύκολο να πάρω την sd κάρτα να τη βάλω στο pc να αντιγράψω ότι θέλω και μετά πάλι στο cube!

Σε cube που ρωτάς έχω δοκιμάσει τα ακόλουθα...

nes, snes, gba, genesis, n64, gba όλα full speed!

ps: δε θέλω να πλακωθούμε ΚΑΙ σε αυτό το thread και να κάνουμε συγκρίσεις για τις κονσόλες! Απλά λύσε μου τις απορίες που έχω για το xbox...
 
playstation: οτι εχω δοκιμασει ειναι full speed (τολμω να πω οτι επαιζα λιγο FinalFantasy7 πριν λιγες μέρες :) )

Virtual boy:το Galactic Pinball που δοκιμασα επαιζε μια χαρα.Kαι ο emulator υποστηριζει τα κλασικα μπλε-κοκκινα γυαλιά :D

Amiga:full speed (απο CD32 εχω δοκιμασει μονο το superfrog (τεμπελακος),και αυτο full speed)

Ν64: μια χαρα ΚΑΙ με φιλτρα (για καλα αποτελεσματα πρεπει να αντιστοιχισεις το game με τον preferred emu (εχει και τους 3 PC emulators embeded ;) )

daphne:Yes,να παμε καμια κοντρα στο SpaceAce καμια φορα

mame: τα Mars Matrix,Gunbird,KOF,τα metal slug,vasara 2,ProGear,the crystal of kings,Raiden Fighters για αρχη

...δεν ξερω αν μετραει αλλα και τα kIller Instinct 1,2 σε dedicated release...

μου ζητας και εσυ specs για αντιπαθητικα για μενα συστηματα (PSX,N64,Vboy...) :D

και ολα τα emulators με save

και ολα σχεδον τα emulators με rewind,record

το Perfect dark(Ν64) ηταν full speed στο Cube?το Gunstar Heroes (του GBA) ειναι full speed? (Aυτα τα εχω δει.Μπορει να με γελασανε τα ματακια μου?)

στειλτο σε νεο thread γιατι ποιος τον ακουει τον ΑΕΟΝ :D
 
το Gunstar Heroes το έχω original στο gba :p και το perfect dard ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει δε ξέρω... αλλά επειδή ψήνομαι και έχω χώρο για 1-2 κονσόλες τουλάχιστον συνεχίζω το πρήξιμο!

Βασικές ερωτήσεις

a) πάω αύριο plaiso/multirama/fnac και παίρνω xbox1, τι έκδοση είναι?

b) θα μπορώ να το softmod με save exploit? (υπάρχει ο απαραίτητος εξοπλισμός?)

c) μόνη λύση για soft mod είναι το άνοιγμα και hot swap στο pc?

d) τα emulator+roms τα βάζω σε cd? Σε dvd? Στο σκληρό?

e) η μεταφορά στο σκληρό του xbox γίνεται μόνο με ftp?

f) για όλες τι ωραίες μαγκιές που λες θέλει αλλαγή ο σκληρός η φτάνει?
 
a)δεν ξερω :( μαλλον 1.6 ή 1.7

b) c) δεν ξερω κατι παραπανω για το soft-mod :( .Αν δε βαριεσαι ριξε μια ματια στο link που postαρα

d)τα emulators στο σκληρο του xbox ή σε cd/dvd.Τα roms ειτε στο σκληρο,ειτε σε cd/dvd ειτε στο PC

e)yeap,very easy!

f)o σκληρος ειναι 10gb...κρινε και πραξε ;)

g)να κανονισουμε να ερθεις απο το σπιτι πριν προβεις σε αγορα!!!!!!!!!
 
άρα μόνο με hot swap για soft mod xmxmxmxm θέλει σκέψη το θέμα... τα περασμένα xmas ήμουν έτοιμος να πάρω το xbox1 wally... δε θυμάμαι τι έγινε τελικά και δε το πήρα! Με ψήνουν οι multimedia δυνατότητες με χαλάει το hotswap (δε το έχω κάνει ποτέ) και τι extra stuff θα χρειαστεί να αγοράσω μετά!

Και μια τελευταία ερώτηση για media center

έχω κάψει τα άντερα μου σε dvd, κανονικά dvd, divx, xvid, ogm, όλα αυτά θα μπορώ να τα δω και να χειριστώ με το remote control του xbox η το χειριστήριο ?

Αλήθεια τι φασαρία κάνει το xbox?
 
*αν εχεις ενδοιασμους,τσιπαρε το

*οτιδηποτε multimedia αρχειο παιζει στον XBMC ειτε με joypad ειτε με remote

*σε db δεν ξερω,αλλα ακους οτι λειτουργει
 
εδώ κολλάω man να για hot swap και εσύ μου λες για chip!! μακριά μακριά!!!

anyway μελετάω το hotswap method και βλέπουμε...

εσύ wally πως το έχεις? με chip?
 
xalia είπε:
εδώ κολλάω man να για hot swap και εσύ μου λες για chip!! μελετάω το hotswap method και βλέπουμε... εσύ wally πως το έχεις? με chip?
Ρε παιδιά μην μιλάτε κινέζικα!!!!Μιλάτε Ελληνικά να καταλαβαίνουμε!!!:biglaugh:
 
soft mod <-- software mod aka without chip

hot swap method <-- ο ένας από τους 2 τρόπους για να κάνεις soft mod το xbox

ενώ έχεις ανοιχτό και το xbox και το pc (όταν λέω ανοιχτό και να παίζει αλλά και να είναι κάμπριο) αφαιρείς το καλώδιο του σκληρού του xbox και συνδέσεις πάνω το ide του pc! Απλά πράγματα...
 
1. Is Hot-Swapping Safe? No , according to ANSI Standards , IDE was not designed to allow for the disconnection of then supply ribbon interface while the ribbon is 'HOT'. Some dangers thats could arise during this action.

4. Repeated attempts of hotswapping, can lead to Hardware failure, Please only do this as a last resort.

5. There is NO garentee that this will work for you, it is an ART, and must be practiced to get right sometimes. The ways posted here have worked for me & countless others.Be advised, you follow this under your own trust-worthyness, if you dont feel comfortable, dont do it.
να τι με σταματούσε και δε το δοκίμασα ποτέ...
 
Μάλλον Cube και X-box είναι τελικά δύο διαφορετικοί κόσμοι!!!!!!
 
αν ήξερε ο κόσμος πόσο εύκολο είναι το soft mod του cube τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά pooky... anyway έχω τυπώσει και διαβάζω, έχω πολλά κενά στο xbox scene...
 
Πίσω
Μπλουζα