XBOX πρόβλημα

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
πρίν λίγες μέρες κέρδισα σε μια δημοπρασία ένα xbox (στο κουτί του με πέντε παιχνίδια και δύο χειριστήρια αλλά και dvd remote 29 ευρώ!) ,σήμερα λοιπόν ο πωλητής μου είπε ότι το έβαλε στη πρίζα για να το τεστάρει πριν μου το στείλει και μου είπε ότι δεν ανοίγει με τίποτα παρόλο που το έχει χρησιμοποιήσει ελάχιστα και δεν το έχει τσιπάρει ώστε να δικαιολογείται η δυσλειτουργία.

ξέρετε τι μπορεί να φταίει? ξέρω ότι η περιγραφή δεν βοηθάει και πολύ αλλά μήπως μπορείτε να μου πείτε πιθανά αίτια του προβλήματος και πως μπορούν να επιδιωρθωθούν?
 
Το μόνο σίγουρο είναι οτι η κονσόλα σε σένα πρέπει να φτάσει σε λειτουργική κατάσταση. Δεν ξέρω τί μπορεί να έχει αλλά πιστεύω ο πωλητής πρέπει να ανησυχεί γι' αυτό.
 
μου το είπε και ο ίδιος ότι δεν θα το στείλει λόγω προβλήματος (έτσι κι αλλιώς ήταν με αντικαταβολή οπότε δεν θα έχανα τα χρήματά μου) ,εγώ επέμεινα ότι το θέλω κι ας μην λειτουργεί,γι'αυτό ρωτάω πώς μπορεί να επισκευαστεί.
 
πολύ περίεργο πάντως , να κερδίζεις την δημοπρασία σε πολύ χαμηλή τιμή και τελικά να σου λέει ότι δεν δουλεύει ώστε να μην στο στείλει , και να την ξαναβάλει αργότερα μήπως και πιάσει υψηλότερη τιμή...........

αν πάντως ένα xbox δεν ανάβει 2 είναι οι πιθανότερες αιτίες , η το τροφοδοτικό έχει πρόβλημα η αλλιώς το motherboard.....
 
1. Τροφοδοτικο

2. Motherboard

3. Διακοπτης Power on

4. Δισκος/dvdrom (λιγοτερο πιθανα -- ευκολο να τα αποκλεισεις).

Ανταλλακτικα βρισκει κανεις σχετικα ευκολα σε e-shops, ebay κλπ.
 
Και τα δυο τα βρισκεις σε λογικες τιμες. Παντως, μου ακουγεται κλασσικη περιπτωση "δεν εφτασε η τιμη οσο ηψηλα ηθελα και δεν θελω να στο στειλω".
 
πες του να στο στειλει ετσι κ αλλιως, για 29 euro αξιζει κι ας μην αναβει (και να τη σπασεις και στον αλλο)
 
τώρα που ξαναδιάβασα το κείμενο δείχνει ότι μερικοί άνθρωποι δεν μπορούν να πουν αρκετά πειστικά ψέμματα :D ,διαβάστε και εσείς για να καταλάβετε τι εννοώ ! (είναι η περιγραφή του προιόντος)

ΑΤΣΙΠΑΡΙΣΤΟ, ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ
ΜΕ 2 ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ ΔΩΡΟ

ΜΕ REMOTE CONTROLLER ΓΙΑ DVD PLAYER

ΣΕ ΑΨΟΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΚΑΙ 5 ORIGINAL ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΔΩΡΟ:

1)FIFA 2005

2)NBA LIVE 2002

3)PROJECT GOTHAM RACING

4)HALO

5)THE LORD OF THE RINGS (Return of The King)

ΙΔΑΝΙΚΟ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΗΛΙΚΙΑΣ, ΕΝ'ΟΨΕΙ ΠΑΣΧΑ
 
Υποψην αν δεν στο στειλει μπορεις να το πας το ζητημα πολυ μακρυα.. Οι εποχες που δεν εβρισκες το δικιο σου αρχισαν να γινοντε ρετρο εδω και μερικα χρονια :)
 
krem13 είπε:
τώρα που ξαναδιάβασα το κείμενο δείχνει ότι μερικοί άνθρωποι δεν μπορούν να πουν αρκετά πειστικά ψέμματα :D ,διαβάστε και εσείς για να καταλάβετε τι εννοώ ! (είναι η περιγραφή του προιόντος)
όταν κάποιος λέει σε αριστη λειτουργική κατάσταση , και μετά την δημοπρασία λέει ότι δεν ανοίγει..........έλεος......

όπως είπε και κάποιος φίλος πιο πάνω , πέστου δεν πειράζει που δεν ανάβει να στο στείλει.....

και θα σε βοηθήσω εγώ προσωπικά να βρείς ανταλλακτικά όσα θες!
 
Το οτι 'ξαφνικά' δεν δουλεύει είναι μια καλή δικαιολογία οτι δεν του κάνει η τελική τιμή που έλειξε, και λογικά έχει το δικαίωμα να μην το στείλει αφού δεν σου πήρε λεφτά!
 
Εδώ εκτός από την περίπτωση να μην θέλει να στο στείλει, παίζει και η περίπτωση να σου φορτώσει ένα άλλο xbox που όντως δεν δουλεύει επειδή δεν του άρεσε και η τιμή που έπιασε η δημοπρασία. Σε κάθε περίπτωση επειδή εσύ κέρδισες ένα λειτουργικό xbox, είτε θα κόψει το κεφάλι του να σου βρει ένα, είτε θα σου κάνει μία γενναία έκπτωση στην τελική τιμή. Το λιγότερο φυσικά που θα του αφήσεις είναι αρνητκή αξιολόγηση..

Μιχάλης
 
άρα με λίγα λόγια ότι και να έχει διορθώνεται σχετικά εύκολα?

Το οτι 'ξαφνικά' δεν δουλεύει είναι μια καλή δικαιολογία οτι δεν του κάνει η τελική τιμή που έλειξε, και λογικά έχει το δικαίωμα να μην το στείλει αφού δεν σου πήρε λεφτά!
το ξέρω ότι θεωρητικά μπορεί και να μην μου το στείλει χωρίς πρόβλημα αλλά ο τρόπος που έκανε τη δημοπρασία ήταν λάθος γιατί α)στο τίτλο έλεγε xbox από 10 ευρώ β) και σημαντικότερο,δεν είχε βάλει κατώτερη επιθυμητή τιμή που σημαίνει ότι θα έπρεπε να δεχτεί το αποτέλεσμα όποιο και να ήταν και να μην άρχιζε τις ιστορίες περί προβλημάτων κλπ. αν όμως εγώ σαν πλειοδότης δεν τον πλήρωνα θα μου έβαζε αρνητική κριτική ενώ εγώ δεν έκανα κάτι τέτοιο παρόλες τις ιστορίες του.

τέσπα,εγώ από τη μεριά μου δεν συνεχίζω γιατί έχω εκτροχιάσει το ίδιο μου το thread #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αγαπητέ krem13 όπως έγραψα και πιο πάνω ανταλλακτικά βρίσκεις αρκετά εύκολα και σε πολύ χαμηλές τιμές , οποτε η γνώμη μου είναι πες του να στο στείλει
 
το έκανα ήδη και περιμένω απάντηση,ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 
Καλά έκανες, οι τίτλοι και μόνο και τα περιφερειακά καλύπτουν κάπως την τιμή. Όσο για την υπερβολικά χαμηλή τιμή, έπρεπε να ψιλλιαστείς.
 
0raid είπε:
όταν κάποιος λέει σε αριστη λειτουργική κατάσταση , και μετά την δημοπρασία λέει ότι δεν ανοίγει..........έλεος......
Εγω νομιζω οτι ειστε λιγο υπερβολικοι. Πρωτη φορα ειναι που σε ενα καινουριο pc καιγεται πχ το τροφοδοτικο στα καλα του καθουμενου; Ποσο μαλλον σε κατι που ειναι 6-8 χρονων; Εγω πιστευω οτι αν ο πωλητης ειχε κακη προθεση, απλα θα το εστελνε ετσι καμενο και θα σου ελεγε "εμενα μου δουλευε κανονικα, εσυ το χαλασες, προβλημα σου" και αντε μετα να βρεις ακρη. Αν εξαλλου δεν του αρεσε το ποσο που πουληθηκε το xbox, θα μπορουσε να εχει ορισει ενα ελαχιστο reserve price.
 
οι πιθανότητες να δούλευε μια χαρά το μηχάνημα και ξαφνικά να σταμάτησε να δουλεύει είναι πολύ πιο λίγες από το να άλλαξε γνώμη γιατί η δημοπρασία έληξε σε ποσο που δεν θέλει να το δώσει? δεν συμφωνείς?
 
0raid είπε:
οι πιθανότητες να δούλευε μια χαρά το μηχάνημα και ξαφνικά να σταμάτησε να δουλεύει είναι πολύ πιο λίγες από το να άλλαξε γνώμη γιατί η δημοπρασία έληξε σε ποσο που δεν θέλει να το δώσει? δεν συμφωνείς?
Μαλλον δεν εισαι τεχνικος Η/Υ... Αν ειχα ενα ευρω για καθε φορα που ειπα σε καποιον οτι ειναι ετοιμος ο υπολογιστης του, μονο και μονο για να σκασει για ασχετη αιτια πριν ερθει να τον παρει, τωρα θα ειχα τουλαχιστον 9-10 ευρω... μπορει και περισσοτερα! ;)
 
λάθος.......ακριβώς αυτό είμαι......και αυτό έχω σπουδάσει........
 
Πίσω
Μπλουζα