You VS Yourself...

spyros_s

Human RetroDatabase
Joined
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.946
Αντιδράσεις
323
To έκοψα από το θέμα σε ποιο game είσαστε ανίκητος αφού μάλλον χάθηκε:

Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: θα μπορούσατε σήμερα να νικήσετε στο ίδιο παιχνίδι των 8-16bits τον...έφηβο εαυτό σας;

(εξαιρώ για να προλάβω τον alkis 21 και το kick off 2 στο οποίο έχει κάνει phd έκτοτε)

Αλήθεια πόσο χάσαμε από τα χρόνια;
 
Mε τον εφηβο εαυτο μου απλα θα ημασταν ακριβως το ιδιο και στα παντα θα ημασταν ισοπαλια γιατι πολυ απλα οι ικανοτητες μου δεν μειωθηκαν ουτε στο ελαχιστο απο την εφηβεια μου μεχρι και σημερα που ειμαι 34.
 
οι περισσότεροι ...βετεράνοι gamers του φόρουμ είναι στα 40+ ή γύρω σε αυτά...
 
Γραψε τοτε αν οι σαρανταρηδες θα μπορουσαν να νικησουν σημερα τον εφηβο εαυτο τους και οχι γενικα αν θα μπορουσε να νικησει καποιος τον εφηβο εαυτο του.
 
Εγω πιστευω θα νικουσα τον εφηβο εαυτο μου στα περισσοτερα παιχνιδια , αφου πλεον εχω περισσοτερη εμπειρια... Απλα τοτε ειχα περισσοτερη υπομονη στα παιχνιδια, τωρα σπανε τα νευρα μου ευκολα!!
 
metalcandyman είπε:
Γραψε τοτε αν οι σαρανταρηδες θα μπορουσαν να νικησουν σημερα τον εφηβο εαυτο τους και οχι γενικα αν θα μπορουσε να νικησει καποιος τον εφηβο εαυτο του.
προσωποποιείς το ερώτημα στην δική σου μοναδική κατάσταση. Εσύ είσαι expert retro gamer που εξελίσει τις τακτικές του συνεχώς ακόμα και τώρα...οι περισσότεροι αν όχι η συντριπτική πλειοψηφία δεν το κάνει αυτό! Το ερώτημα έχει να κάνει κυρίως με τους βετεράνους των home υπολογιστών οι οποίοι στις μέρες μέρες μας καταπιάνονται ευκαιριακά στα πλαίσια του χόμπυ τους με τα ίδια παιχνίδια στα παλιά τους μηχανήματα
 
Mα γιαυτο εγραψα αυτο με τους σαρανταρηδες σπυρο φιλαρακι μου.Δηλαδη ποιο πολυ θες της γνωμες αυτων των ηλικειων και οσον ασχολουνταν με τους home υπολογιστες παρα καποιων που ασχολουνταν με τα arcades πχ η με nes,snes κλπ.
 
Ξέρεις τι γίνεται; Κάνω -και έχω καταλάβει ότι άτυπα κάνουν και άλλοι της "γενιάς μου"- έναν διαχωρισμό, ανάμεσα στους gamers που ξεκίνησαν στα 80'ς πρωτοπόροι στο gaming και σ' εκείνους που ακολούθησαν στα 90'ς. Σίγουρα και οι 2 κατηγορίες έχουν τεράστια εμπειρία απλά οι πρωτοπόροι αναλώθηκαν σε παιχνίδια που μέχρι τα μέσα των 90'ς περιορίστηκαν και χάθηκαν...για παράδειγμα το αγαπημένο σου pacman ή το ghost and goblins ή τα beat em up σαν το double dragon ουσιαστικά χάθηκαν από το 1993 και μετά! Τα παιχνίδια action άλλαξαν μορφή και δεν θύμιζαν τα παιχνίδια των 80'ς που κυριολεκτικά μπορούσες να χάσεις σε 2 λεπτά! Τότε τα αντανκλαστικά και η αποστήθιση των κινήσεων των "κακών" έφτανε για να προχωρήσεις...τώρα το παιχνίδι είναι διαφορετικό και μαζί και οι νεώτεροι gamers. Εγώ λοιπόν εστιάζω σε μας που τα ζήσαμε αυτά και επιστρέφουμε ελέω του χόμπι μας! Τι ψάρια πιάνουμε σε σχέση με τότε;
 
Ajax87 είπε:
Εγω πιστευω θα νικουσα τον εφηβο εαυτο μου στα περισσοτερα παιχνιδια , αφου πλεον εχω περισσοτερη εμπειρια... Απλα τοτε ειχα περισσοτερη υπομονη στα παιχνιδια, τωρα σπανε τα νευρα μου ευκολα!!
Δεν εχω να πω τιποτα περισσοτερο απο αυτα που εγραψες.
 
Ajax87 είπε:
Εγω πιστευω θα νικουσα τον εφηβο εαυτο μου στα περισσοτερα παιχνιδια , αφου πλεον εχω περισσοτερη εμπειρια... Απλα τοτε ειχα περισσοτερη υπομονη στα παιχνιδια, τωρα σπανε τα νευρα μου ευκολα!!
Το αυτό κι από μένα!.... Απλά το κομμάτι "υπομονή" έχει εξαφανιστεί στο κομμάτι των adventures. Στα υπόλοιπα παιχνίδια θεωρώ ότι βελτιώθηκε και η υπομονή μου.
 
spyros_s είπε:
(εξαιρώ για να προλάβω τον alkis 21 και το kick off 2 στο οποίο έχει κάνει phd έκτοτε)
:animlaugh: Πραγματικά, ένα 15-0 σ' αυτό το υπεροπτικό τσουτσεκάκι που ήταν ο 15άχρονος εαυτός μου πολύ ευχαρίστως θα έριχνα.

Ενδιαφέρον topic, θέλει σκέψη... Νομίζω σε platform games, shoot'em ups, γενικά action titles ο πιτσιρικάς θα νικούσε τον γέρο. Σε racing παιχνίδια, μάλλον τώρα είμαι καλύτερος. Το ερώτημα είναι τα adventures... Σε τίτλους δυσκολίας 80s (dead ends, έντονο pixel hunting κτλ.) ο μικρός θα είχε πλεονέκτημα, αφού έχω πλέον μηδενική αντοχή σε τέτοια. Στα υπόλοιπα λογικά θα κέρδιζε ο μεγαλύτερος, λόγω εμπειρίας, περισσότερο οργανωμένης μεθοδικότητας και δυνατότητα κατανόησης ενός πολύπλοκου σεναρίου.
 
Πίσω
Μπλουζα