Zώνη ψιλοπαράξενων ελληνικών cult ταινιών από Αντέννα το 1993

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.356
Αντιδράσεις
3.625
Αμυδρά θυμάμαι μια μεταμεσονύχτια ζώνη ελληνικών ταινιών,που πήγε να καθιερώσει ο Ant1,φθινόπωρο 1993.Οι ταινίες αυτές ανήκαν στην λεγόμενη cult κατηγορία και ήταν σπάνια προβαλλόμενες.Δεν ανήκαν ούτε στις βιντεοκασέτες αλλά ούτε και στο λεγόμενο Νέο Ελληνικό Σινεμά (δηλ. να είναι  παραγωγή Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου).Τρείς απ' αυτές που θυμάμαι διαβάζοντας στο τηλεοπτικό πρόγραμμα της εποχής  ήταν "Ο δράκουλας των Εξαρχείων" (που είναι και η πιο γνωστή απ' όλες αλλά τότε δεν πρέπει να είχε προβληθεί ποτέ απ' την tv για αυτό και σπάνια μέχρι τότε),το  "Ε και λοιπόν" (με εναλλακτικό τίτλο "Το σουτιέν του μπαμπά μου") και το "Εδώ είναι Βαλκάνια".Νομίζω η ζώνη αυτή (που ήταν μεσάνυχτα Δευτέρας) δεν κράτησε για πολύ έκλεισε πρόωρα  όχι με μια ελληνική ταινία  αλλά με το "Salo" του Pasolini που κόπηκε στον αέρα επεισοδιακά,όπως διάβαζα στις εφημερίδες τότε,και νομίζω αντικαταστάθηκε από κάποια ξένη σειρά (ή σειρές η μια μπορεί να ήταν και οι "Ανεξερεύνητες υποθέσεις" όπως μετέφραζε το Ant1 τα "X Files").Θυμάται κανείς σας αυτή την ζώνη με τις παράξενες ελληνικές ταινίες;Δεν θυμάμαι αν προβλήθηκαν άλλες απ' αυτές που αναφέρω αλλά και οι 3 ήταν πολύ περίεργες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το ηξερα καθολου αυτο το θεα. Θυμαμαι μονο οτι ιδια εποχη παλι ο Αντ1 ειχε ξεκινησει μια μεταμεσονυχτια ζωνη τρομου. Την πρωτη φορα την εκανε τυπο εκπομπης με παρουσιαστη το Μαστορακη, ενα αλλο τυπο και κατι μοντελες-πιπινια. Επαιξε 3-4 ταινιες και καθε τοσο σταματουσε για να σχολιασει. Την επομενη βδομαδα ομως εβαλε σκετες ταινιες χωρις να εμφανιστει ο Μαστορακης και σια, οποτε δεν ακολουθησα.

ΥΓ. συγνωμη που η απαντηση ηταν εκτος θεματος :)
 
Πίσω
Μπλουζα