Zak McKracken and the Alien Mindbenders (1988)

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.314
Αντιδράσεις
480
Zak McKracken and the Alien Mindbenders (1988)

[edit] imageshack dead img [edit]



Άλλο ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια στον Commodore 64.

Τη δημιουργία του παιχνιδιού ανέλαβε για λογαριασμό της LucasFilms ο David Fox και τη μουσική του επένδυση ο Matthew Alan Kane.

Το “Zak McKracken and the Alien Mindbenders” έπεσε στα χέρια μου λίγο μετά από το Maniac Mansion κάπου στα τέλη ‘80. Η εταιρεία παραγωγής του παιχνιδιού ήταν φυσικά και πάλι η LucasArts. Θυμάμαι πως μου το παρουσίασαν (λανθασμένα βέβαια) σαν το Maniac Mansion 2. Κι αυτό γιατί η LucasArts είχε δημιουργήσει ένα adventure με τον ίδιο ακριβώς τρόπο χειρισμού των χαρακτήρων. Το σενάριο βέβαια ήταν πολύ διαφορετικό.

Ο Zak ένας νεαρός και μοναχικός δημοσιογράφος κάπου στη δεκαετία του 90, προσπαθεί μέσα από τις ιστορίες που εκδίδει να κερδίσει το βραβείο Pulitzer. Το αφεντικό του, συνήθως τον στέλνει σε βαρετές αποστολές με σκοπό να καταγράψει γεγονότα που δεν έχουν κανένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τον ίδιο και για τον κόσμο.

[edit] imageshack dead img [edit]

Ένα όνειρο όμως την ημέρα πριν ξεκινήσει την αποστολή που του έχει ανατεθεί για να κάνει ρεπορτάζ σχετικά με κάποια δικέφαλα σκιουράκια στο Seattle, του δημιουργεί ανησυχίες οι οποίες πολύ σύντομα θα τον οδηγήσουν στην αναζήτηση της ερμηνείας του ονείρου του το προηγούμενο βράδυ.

Σιγά σιγά ο Zak θα ανακαλύψει πως το όνειρό του αυτό, σχετίζεται με την προσπάθεια της εξωγήινης φυλής Skolarians να προειδοποιήσει τους ανθρώπους για την επερχόμενη απειλή από μια άλλη εξωγήινη φυλή τους Caponians, που έχουν ως στόχο να μετατρέψουν όλο τον πληθυσμό της Γης σε ... βλάκες. :)

Για το σκοπό αυτό οι Caponians έχουν δημιουργήσει μια τηλεφωνική εταιρεία μέσω της οποίας στέλνουν ένα είδος σήματος στις τηλεφωνικές γραμμές και μειώνουν την ευφυία των ανθρώπων.

Για να αποτρέψει ο Zak αυτήν την απειλή θα ταξιδέψει σε κάθε σχεδόν άκρο της Γης ακόμη κι έξω από αυτήν, όπως στον Άρη. Στην προσπάθειά του αυτή δε θα είναι τελείως μόνος αλλά θα συναντήσει και τις Annie Larris, Melissa China και Leslie Bennett.

[edit] imageshack dead img [edit]

Η Annie είναι μια ιστορικός η οποία είχε ακριβώς το ίδιο όνειρο με τον Zak και σκοπός της είναι να το ερμηνεύσει, εξερευνώντας αρχαία αντικείμενα.

Οι Melissa και Leslie είναι δυο γυναίκες αστροναύτες οι οποίες ταξίδεψαν στον Άρη εξαιτίας ενός ονείρου που τους προέτρεπε να προσεδαφιστούν εκεί και να περιμένουν για οδηγίες από κάποια εξωγήινη φυλή.

[edit] imageshack dead img [edit]

Μέχρι και δελφίνι έχει τη δυνατότητα να χειριστεί κάποιος στο παιχνίδι.

Και οι τέσσερις μαζί θα πρέπει να λύσουν διάφορα μυστήρια και γρίφους ώστε να καταφέρουν να συγκεντρώσουν τους 3 κρυστάλλους που οραματίστηκαν ο Zak και η Annie ώστε να τους ενεργοποιήσουν και να αποτρέψουν τα σχέδια των Caponians.

Κάθε κρύσταλλος έχει διαφορετικές ιδιότητες τις οποίες ο Zak θα πρέπει να ταξιδέψει στα πέρατα της Γης για να μάθει να τις χρησιμοποιεί. Οι χώρες στις οποίες πρέπει να ταξιδέψει είναι η Αγγλία, η Αίγυπτος, το Μεξικό, το Περού, το Ζαΐρ κ.α.

[edit] imageshack dead img [edit]

Το φινάλε του παιχνιδιού είναι.... ενδιαφέρον... :)

Οι γρίφοι του παιχνιδιού μπορούν να χαρακτηριστούν γενικά δύσκολοι αλλά το καυστικό χιούμορ που βγαίνει από τη λύση αυτών, τους κάνει ιδιαίτερα διασκεδαστικούς. Το σύστημα κίνησης κι εντολών των χαρακτήρων (SCUMM) είναι όμοιο με αυτό του Maniac Mansion με κάποιες μικρές διαφορές στις χρήσεις νέων εντολών όπως Put on, Take off κ.α. Οι χαρακτήρες μπορούν να πεθάνουν επομένως θέλει ιδιαίτερη προσοχή διότι σε αυτήν την περίπτωση το παιχνίδι δεν μπορεί να τελειώσει.

Το μόνο ίσως αρνητικό σημείο του παιχνιδιού θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η δυσκολία στους λαβύρινθους μέχρι να βρεις τις αίθουσες (ορισμένες φορές στο σκοτάδι) που φυλάσσονται οι κρύσταλλοι. Κατά τα άλλα τα γραφικά και ο ήχος του παιχνιδιού κρίνονται ως πολύ καλά για adventure της εποχής εκείνης. Στον Commodore 64 το παιχνίδι έπιανε μια δισκέτα ολόκληρη (και τις 2 πλευρές) και η εναλλαγή των πλευρών ήταν αρκετά συχνή. Το παιχνίδι όπως είναι λογικό είναι πολύ μεγάλο και η δυνατότητα που δίνουν πλέον οι emulators ώστε να σώζει κάποιος το παιχνίδι τη στιγμή που θέλει, είναι πολύ βολική αν θέλει να το τελειώσει κάποιος χωρίς να αφιερώσει ολόκληρη μέρα (μπορεί και νύχτα) πάνω από τον υπολογιστή του.

Για μένα το Zak McKracken αποτελούσε, εκτός από τον ψυχαγωγικό του χαρακτήρα, ένα παιχνίδι-adventure υπόσχεση για το πόσο ρεαλιστική μπορεί να είναι η ψηφιακή ζωή και πόσους «βαθμούς ελευθερίας» μπορεί να έχει ένας χαρακτήρας σε κάποιο παιχνίδι.

Μετά από 20 χρόνια περίπου το αποτέλεσμα μάλλον με ικανοποίησε.

SEE YA!
 
Εξαιρετικό παιχνίδι και review! :thumbup:

Παρόλο, λάτρης των adventures, δεν κατάφερα να το τελειώσω! Μου φαίνεται θα το ξαναρχίσω μετά από την παρουσίασή σου Alucard.

Απ'ότι βλέπω, δεν είχε και άσχημα γραφικούλια η έκδοση για C64.

Το πακέτο του παιχνιδιού, περιείχε (τουλάχιστον στην έκδοση για ST), και μια εφημερίδα "The National Inquisitor" με ημερομηνία March 29 1997!!!

Σε αυτήν μπορούσες να διαβάσεις διάφορα hints για το παιχνίδι και όχι μόνο...

Φυσικά το έχω ακόμα το πακέτο!

Το ZAK MCKRAKEN, το ζαχάρωνα κι εγώ για παρουσίαση, οφείλω να σου ομολογήσω! :D
 
Το πρωτο adventure με το οποιο ασχοληθηκα σοβαρα... με ειχε πορωσει παρα πολυ...

Αξιζει να αναφερω οτι το παιχνιδι ειναι 100% βασισμενο σε (διακωμωδημενες) θεωριες για τους αρχαιους εξωγηινους (βλ. Ντενικεν, Λιακοπουλος κλπ) και συμφωνα με τη Wikipedia, o Φοξ γνωριζε προσωπικα εναν μεντιουμ. Δεν ειναι τυχαιο που σχεδον ολες οι περιοχες που θα επισκεφτειτε ειναι 'αινιγματικες' (Πυραμιδες, Μεξικο, Στοουνχετζ, Ατλαντιδα και τελικα... η χαμενη πολη του Αρη) ενω θα γνωρισετε και γκουρού.

Μια διορθωσουλα: το παιχνιδι διαδραματιζεται το 1997, δηλαδη δεκα χρονια μετα την κυκλοφορια του (ας πουμε επιστημονικη φαντασια :) )
 
@ DINO Μάλλον σε πρόλαβα για λίγο, αλλά κάθε σχόλιο - συμπλήρωση είναι ευπρόσδεκτα φυσικά :)

@ Rakeesh Έχεις δίκιο, θα το διορθώσω και από το αρχικό κείμενο.
 
Άψογη η παρουσίαση σου αγαπητέ Alucard! :thumbup:


Πραγματικά νιώθω ότι έχω μια πλήρη εικόνα για το παιχνίδι!

Θα συμφωνήσω επίσης με τον φίλτατο Dino ότι τα γραφικά στον Commodore φαίνονται αξιοπρεπέστατα! :)
 
Πω πω πω πω!!!!Αυτό και αν είναι Review!!!Γεμάτο!! πλήρες..Πολύ ωραίο το κείμενο σου Alucard..Για εμένα το Zak McKracken είναι ίσως το καλύτερο Adventure της τότε Lucasfilm...Αξεπέραστο μοναδικό.
 
ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗΚ-ΤΙ-ΚΟ adventure αγαπητοί !! - Συγχαρητήρια για την πολύ καλή παρουσίαση, Alucard. :)

Oπως και το Maniac Mansion, δυστυχώς δεν το είχε κανείς φίλος μου σε commodore ώστε να το παίξω σε αυτό το format.

Το πρωτοείδα σε pc ενός συμμαθητή μου και μάλιστα εκείνη την περίοδο ήταν τόσο πορωμένος με αυτό, που του βγάλαμε παρατσούκλι "Zαφ Μακ Κράκερς" !! :biglaugh:

Λίγο αργότερα όταν πήρα Amiga, είχα την ευκαιρία να ασχοληθώ μαζί του εκτενέστερα - και θυμάμαι με είχε δυσκολέψει αρκετά (πράγμα σπάνιο για adventure της Lucas. Mαζί με το Last Crusade είναι μάλλον εκείνα με δείκτη δυσκολίας μεγαλύτερο απο τα υπόλοιπα της εταιρίας). Για το σενάριο δεν λέω τίποτα, αφού καλύφθηκε πλήρως. Η αίσθηση πάντως της περιπέτειας που "ζείτε" είναι εκπληκτική -πράγμα που αποτελεί και την πεμπτουσία κάθε adventure- και γι' αυτό όσοι (ελάχιστοι) δεν το έχουν παίξει ακόμα, πρέπει να επανορθώσουν άμεσα !!

Νομίζω πως το παιχνίδι είχε γίνει και review στο Pixel κάποια στιγμή, αλλά όχι απο τον Αντρέα - (μάλλον απο τον Γιωργάκη, αν δεν με γελάει η μνήμη μου) και έπιανε μετά βίας μία σελίδα. Bέβαια υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είμαι 100% off στο συγκεκριμένο θέμα - πραγματικά δεν μπορώ να θυμηθώ με σιγουριά...

Η εφημερίδα ήταν όντως όλα τα λεφτά !! (Dino, αν έχεις και το Maniac Mansion με το poster/πίνακα ανακοινώσεων, κόβω τις φλέβες μου !! :D ).
 
billy είπε:
Η εφημερίδα ήταν όντως όλα τα λεφτά !! (Dino, αν έχεις και το Maniac Mansion με το poster/πίνακα ανακοινώσεων, κόβω τις φλέβες μου !! :D ).
Δυστυχώς, ήθελα να το αγοράσω, αλλά δεν το έβρισκα πουθενά!

Δεν ήταν εύκολο εδώ στην Πάτρα να βρεις τους τίτλους που θες originals, και μάλιστα για ST!

To ΖΑΚ, το πήρα μαζί με το INDIANA JONES AND THE LAST CRUSADE (Adventure), σε πακέτο προσφοράς! Το INDY III, έχει μέσα το ημερολόγιο του ήρωα, με σημειώσεις, σκίτσα, ακόμα και σημάδια από φλυτζάνι του καφέ!!!
 
παιδια αν θελετε εχω σε ηλεκτρονικη μορφη την εφημεριδα του ζακ, και το ημερολογιο του πατερα του Ιντυ

επισης εχω και τον πινακα ανακοινωσεων του Μανιακ, αλλα σε μικρες διαστασεις
 
Dino:

...κρίμα !! :( (και μετά σου λένε "Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα"...)

Rakeesh:

Ευχαριστώ για την προσφορά σου φίλε. :)

Tα manuals αυτά τα έχω ήδη μαζέψει σε ψηφιακή μορφή απο διάφορα πολύ γνωστά manual-o-sites - και όχι μόνο.

(Ετσι κι αλλιώς, τα Zak McKracken & Last Crusade τα είχα ήδη original - όπως και ο Dino).
 
Rakeesh είπε:
παιδια αν θελετε εχω σε ηλεκτρονικη μορφη την εφημεριδα του ζακ, και το ημερολογιο του πατερα του Ιντυ
επισης εχω και τον πινακα ανακοινωσεων του Μανιακ, αλλα σε μικρες διαστασεις
Αν δεν είναι copywrited και μπορείς να τα post-αρεις ελεύθερα, θα ήθελα να τα δω :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!

Καταπληκτικό review για ένα ιστορικο και ένα απο τα καλύτερα adventures...το παιχνίδι το είχα παίξει σε PC και ΑΜIGA...ρε ALucard..εχω πάθει πλάκα με τα γραφικά του Commodore...ψάρωτικα!! πρεπεί να χρησιμοποιήσαν στο έπακρο τις δυνατότες του Commodore

ΕΥΓΕ!
 
Ο Alucard έχει μπει για τα καλά στην οικογένεια των τσουρινάκιδων...
 
Το παιχνιδι το ξανατερματισα προσφατα σε Amiga emulator για να θυμηθω τα παιδικα μου χρονια :)

Επισης, συμφωνα με το τελευταιο μου ψωνιο και συνηθειο, προσπαθησα να ξεψαχνισω το παιχνιδι, να κανω πραγματα που δεν ειχα δοκιμασει ποτε, και με 'λαθος' σειρα για να δω τι θα συμβει. Κοινως trivia-seeking :p

Παροτι το εχω παιξει παρα πολλες φορες, το παιχνιδι ειναι πολυ πλουσιο, εχει πολλα 'μυστικα' και ανακαλυψα πραγματα που δεν ηξερα μεχρι τωρα! :D Πριν χρονια βεβαια ειχε πεσει ενα Hint book στα χερια μου αλλα δυστυχως δεν το ειχα διαβασει ολο.
 
Δεν το πιστευω ,υπηρχαν 8μπιτοι που παιζαν adventures.


Μπας και ειχα διαλεξει λαθος HOME,μπαα αδυνατον.
 
Πω πω, ανασύρθηκε ιστορικό thread, απο τα "βάθη" του GRM... :D

To παιχνίδι όπως έχουμε πεί πάμπολλες φορές, είναι φοβερό. Είχε παρουσιαστεί στο PC Master απο τον Αντρέα, και στο Pixel απο το "δίδυμο της επιτυχίας" των Λεκό/Γιωργάκη.

Πάνε *πολλά* χρόνια πλέον απο τότε που το έπαιξα τελευταία φορά (στην FM Towns έκδοση).

Aardvark είπε:
Δεν το πιστευω ,υπηρχαν 8μπιτοι που παιζαν adventures.
Μπας και ειχα διαλεξει λαθος HOME,μπαα αδυνατον.
Kαι ο δικός σου οκτάμπιτος είχε adventures τέκνον μου - πολλά και καλά. :D :D :D (π.χ. The Pawn, Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Gnome Ranger, και πλήθος άλλων)
 
oσοι ξερετε Γερμανικα δειτε και το remake ή μαλλον sequel. Eιναι δωρεαν αλλα αν τετοια ποιοτητα θεωρηται δωρεαν τοτε δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.περιλαμβανει ποιοτικες ταινιες animation και επαγγελματιες ηθοποιους. 7 χρονια τους πηρε

Ετοιμαζεται και αγγλικη μεταφραση

http://www.mckracken.net/cms/between-timespace-2/story.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα