Zardoz (1974)

joe

RetroMasteR
Joined
28 Απρ 2008
Μηνύματα
1.441
Αντιδράσεις
259
Directed by John Boorman Produced by John Boorman Written by John Boorman

Starring Sean Connery, Charlotte Rampling, Sara Kestelman

Zardoz_zed.jpg


Original_movie_poster_for_the_film_Zardoz.jpg


Ok Ειστε ετοιμοι για μια απο τις πιο παραξενες ταινιες επιστημονικης φαντασιας? Aπο τον σκηνοθετη που μας χαρισε το Excalibur ηρθε αυτο το μειγμα, επιστημονικης φαντασιας, σουρεαλισμου και συνεπειων πειραματισμων με ψυχοτροπα.

Η γη το 2294 εχει γινει ενας ερημος τοπος που εχει επιστρεψει στην βαρβαροτητα. Κατοικειται απο τους υπεραριθμους πια Brutals, τους οποιους καταδυναστευει μια πολεμικη καστα ονοματι Exterminators. Μια ιπταμενη πετρινη κεφαλη που θυμιζει μασκα αρχαιου θεατρου ειναι η θεοτητα που πιστευουν οι εξολοθρευτες. Αυτη απαιτει απο αυτους τροφιμα και σε ανταλλαγμα τους δινει οπλα, παρακινωντας διαρκως για εξαγνιση της γης απο τους Brutals μεσω της εξολοθρευσης τους.

Ο Zed παρακινουμενος απο την περιεργεια μπαινει μεσα στην θεικη κεφαλη μαζι με ενα φορτιο σιτηρων, για να ανακαλυψει πως ουσιαστικα προκειται για ενα οχημα. Αφου σκοτωνει τον πιλοτο ταξιδευει στο Vortex. Mια ουτοπικη κοινοτητα προστατευμενει απο τον περιγυρο, οπου κατοικουν οι Αιωνιοι. Μια εκλεκτη ομαδα ανθρωπων που ζουν αιωνια χαρις στην βοηθεια του Tabernacle μιας τεχνητης νοημοσυνης, που τους επιτρεπει μια ανετη αλλα και χωρις στοχους και συγκινησεις ζωη. Μιας και δεν υπαρχει αναγκη αναπαραγωγης η σεξουαλικη δυνατοτητα εχει εκλειψει απο τους αντρες. Ο υπνος εχει επισης αντικατασταθει απο διαλογισμο φτανοντας μεχρι τον ακραιο βαθμο της κατατονιας απο την παραιτηση. Η ζωη των Αιωνιων ειναι βαρετη και ασκοπη, γιαυτο θεσπιζουν μονοι τους ενα περιπλοκο συμπλεγμα κανονων. Επισης διαχειριζονται μεσω της υποτιθεμενης θεοτητας Ζαρντοζ τις ομαδες των Εξολοθρευτων, ωστε να εχουν αποθεματα τροφης και επισης ασχολουνται με πειραματα ευγονικης. Η υψιστη τιμωρια ειναι μια τεχνητη διαδικασια γηρανσης αλλα χωρις θανατο, καταδικαζοντας ετσι τον ενοχο σε αιωνια γηρατεια.

Μεσα σε αυτη τη σαπια κοινωνια θα εμφανιστει ξαφνικα ο Ζεντ, ο οποιος θα αποτελεσει το κεντρο του ενδιαφεροντος, αλλα και το παιχνιδι των εσωτερικων διαμαχων των αιωνιων που διχαζονται αναμεσα στο ενδιαφερον που τους προκαλει αυτος ο βαρβαρος και την σκεψη εξοντωσης του. Ο Ζεντ ομως επισης μαθαινει, απομυθοποιει και προετοιμαζει την δραση του...

Προβολή συνημμένου 84476Προβολή συνημμένου 84477
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η στολή του Κόννερυ όλα τα λεφτά!
 
asikamin είπε:
η στολή του Κόννερυ όλα τα λεφτά!
που να ελεγαν οτι ο Τζειμς Μποντ μια μερα θα κυκλοφορουσε ετσι! χαχαχαχαχα. Και να ηταν μονο αυτο, το ταινιακι ειναι χασιμο τελειως.
 
Οποτε πετυχαίνω αυτήν την ταινία στην τηλεόραση, κάθομαι και την βλέπω *πάντα* !! (αυτό νομίζω τα λέει όλα :D ).
 
Τρικυμία εν κρανίο η ταινιά! δεν βγάζεις άκρη με την πρώτη φορά...
 
Κάπου σε ένα blog διάβασα πως η συμμετοχή του Sean στην ταινία αυτή παίρνει βραβείο ως η χειρότερη επαγγελματική κίνηση καριέρας!!! χαχα!! Τονίζω ότι όταν συμμετείχε ο S.C. ταινία αυτή, είχε ήδη παίξει τον James Bond!!!!!!
 
joe είπε:
που να ελεγαν οτι ο Τζειμς Μποντ μια μερα θα κυκλοφορουσε ετσι! χαχαχαχαχα. Και να ηταν μονο αυτο, το ταινιακι ειναι χασιμο τελειως.
Γι'αυτη τη στολη κανετε ετσι? Δηλαδη τι να πουμε για την σκηνη που φοραει νυφικο??????
 
Λοιπόν, αυτή την ταινία θα ήθελα πολύ να τη δω αλλά μήπως "πάθω" τίποτα; (πχ κατακρεούργηση της αισθητικής μου :D )
 
Δεν λέω καλά τα "μανιτάρια" αλλά εδώ το θέμα ξεφεύγει λίγο. Τώρα, εμένα γιατί μου αρέσει αυτή η ταινία ποτέ δεν το κατάλαβα. Προσωπικό βίτσιο μάλλον....
 
Κάπου στο '92 μεταμεσονύχτια είχε παίξει αυτή η ταινία και θυμάμαι ότι η εισαγωγή της με το ιπτάμενο κεφάλι-μάσκα αρχαίου θεάτρου μου φάνηκε πολύ υποβλητική... Η συνέχεια βέβαια... άστα να πάνε... :D
 
Την ξαναείδα πριν λίγες μέρες, μάλλον πρέπει να κάψω το δισκάκι, δεν είμαι για τόση ποιότητα. Αν και την είχα δει πρώτη φορά στα μέσα του '80 και τότε μου άρεσε, σήμερα δεν την αντέχω με τίποτα !!
 
H ταινία βγαίνει σε λίγο καιρό, restored σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων Bluray (3000).

Ακόμα το σκέφτομαι αν θα το πάρω ή όχι..

Μου αρέσουν γενικά οι παλιές ταινίες φαντασίας..
 
filmmusic είπε:
H ταινία βγαίνει σε λίγο καιρό, restored σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων Bluray (3000).Ακόμα το σκέφτομαι αν θα το πάρω ή όχι..

Μου αρέσουν γενικά οι παλιές ταινίες φαντασίας..
Και μόνο που θα βλέπεις την εμφάνιση του Σον Κόνερι είναι ένα ισχυρό κίνητρο να την πάρεις νομίζω... :D
 
RIO είπε:
Τρικυμία εν κρανίο η ταινιά! δεν βγάζεις άκρη με την πρώτη φορά...
Οντως,τρικυμια και βαλε!!!! :D

Θυμαμαι την ειχα δει πριν χρονια - δεν θυμαμαι αν την ειχα δει στην tv Η' την ειχα νοικιασει απο το videoclub... :confused: - αλλα

δεν εβγαλα ακρη με τιποτα.... :wait2:

Συνηθισμενος και επηρεασμενος απο τον ρολο του Connery ως Bond,περιμενα να δω κατι αναλογο

αλλα στο πιο διαστημικο.... :cool: .....Αμ,δε......με την χαρα και το περιμενε εμεινα.... :precry:

Κατι η αλλοκοτη υποθεση,κατι η - "ασε τα μαλλακια σου,ανακατεμενα...." :acoustic: - κοτσιδα του Connery,

κατι η στολη - Πια στολη δηλαδη....ενα κοκκινο βρακι με τιραντες και μποτες πανω απο το γονατο..... :eek: - κατι το μουστακι....

Ε, δεν ηθελα και πολυ.....την παρατησα!!!! :eviltongue:

Λετε αν κανω μια μεγιστη προσπαθεια να την δω τωρα,να καταληξω καπως ετσι;.... :sealed:
 
stayros είπε:
Κατι η αλλοκοτη υποθεση,κατι η - "ασε τα μαλλακια σου,ανακατεμενα...." :acoustic: - κοτσιδα του Connery,

κατι η στολη - Πια στολη δηλαδη....ενα κοκκινο βρακι με τιραντες και μποτες πανω απο το γονατο..... :eek: - κατι το μουστακι....

Ε, δεν ηθελα και πολυ.....την παρατησα!!!! :eviltongue:
:supergrin: :supergrin: :supergrin: :supergrin:
 
Όταν λέτε ότι δε βγάζεις άκρη, εννοείτε ότι είναι ακαταλαβίστικο;

Ή ότι απλώς γίνεται ό,τι να'ναι στην υπόθεση, αλλά σαν σύνολο είναι κατανοητή;
 
filmmusic είπε:
Όταν λέτε ότι δε βγάζεις άκρη, εννοείτε ότι είναι ακαταλαβίστικο;Ή ότι απλώς γίνεται ό,τι να'ναι στην υπόθεση, αλλά σαν σύνολο είναι κατανοητή;
Φαντασου οτι πας να παραγγειλεις πιτογυρα και τα παιρνεις ενισχυμενα (διπλοπιτα και με απ'ολα... :D ).

Ε,κατι τετοιο ειναι και η συγκεκριμενη ταινια....

Ακαταλαβιστικη διπλοπιτη δοση απο οτι να'ναι με μπολικο ακατανοητο συνολο για σως!!!! :sealed: :what: :wait2:

Σε εκαψα ε; :burn:
 
Πίσω
Μπλουζα