ZX Spectrum VEGA

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.276
Μολις ανεβηκε στο IndieGoGo το συγκεκριμενο project. Στην ομαδα ειναι και ο γνωστος στην Spectrum κοινοτητα Chris Smith.

Mιλαμε για μια νεα υλοποιηση του Spectrum καθαρα για παιχνιδια.

Ειμαι ακομα στο τσεκαρισμα. Βλεπω τα videos. Θα επανελθω
 
Που πληρωνουμε που πληρωνουμε;;

 


Και νεο home computer να μην ειναι οπως θελουνε να το παρουσιασουνε και να ειναι ενα απλο αντιστοιχο του Atari Flashback και μονο που θα παιζει τα παιχνιδια του μουσταρδα....
:headbangdude:


Και εχει και το ονομα του Clive.



OMG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ...δεν ξερω..μου φαινεται καπως....ιεροσυλια?μεταλλαγμενο zx?Θα προτιμουσα να βγαλουν ενα spectrum οπως το harlequin για παραδειγμα ,που εκτος απο το νεο hardware θα ειχε το original look and feel....

Oλα τα λεφτα παντως η συνεντευξη στην κουζινοτραπεζαρια-καθιστικο του Θειου :D και το ζουμαρισμα στην μινιατουρα του c5
 
Eιθε να μην ειναι ενα ακομη Vaporware.

Ειθε να μην περασει ο καιρος και ποσταρω μετα απο δυο χρονια,"τι εγινε με αυτο".
 
Το Flashback ηταν ενα πληρες remake Aardy, με πολλους ασους στο μανικι του. Μακαρι να σπαταλουσαν την δημιουργικοτητα τους για ενα ολοκαινουριο μηχανημα οπως ηταν ο ΖΧ Spectrum ξανα. Τωρα το Vega.. η απολυτη ιεροσυλια το να κανεις τον Spectrum.. joypad με σταυρο.. joypad?.. με σταυρο?! Δηλαδη, manic miner με σταυρο και οχι καν πληκτρα? Exolon με σταυρο? Ελεος πια με τα TV-connect ματζαφλαρια. Κανενας χριστιανος θα αξιωθει να φτιαξει ξανα τα παλια μας μηχανηματα?
 
O Smith ετοιμαζε το Spectrastick που θα ηταν ενας Spectrum με νεα απλα υλικα. Πρσπαθω να μαθω τι ειναι τουτο που παρουσιαζουν, ποια σχεση εχει με το Spectrastick.

Να υπενθυμισω οτι ο Smith εγραψε και το βιβλιο ZX Specrum ULA και ειναι σεβαστος WOSer

Eιδομεν
 
Το Flashback ηταν ενα πληρες remake Aardy, με πολλους ασους στο μανικι του.
Δεν ειμαι σιγουρος τι ητανε πραγματικα το Flashback και θα ηθελα να ακουσω,στο μυαλο μου το'χα για ενα kiddies console που επαιζε αταροπαιχνιδα,κατι λιγο παραπανω απο τους κλωνους του 10ρικου που πουλαγανε στα πανηγυρια.


Εμενα ξαναλεω αυτην την λανθασμενη προφανως εντυπωση μου ειχε δημιουργησει η ολη προσπαθειa.



Εχω ενα ,η το 1η το 2 ειναι,αυτο που μοιαζει με το 7800 ειναι.



Οσο για το Vega αρνιουμαι να ενθουσιαστω παραπανω απο το να ειναι κατι αντιστοιχο με αυτο που περιγραφω ακριβως παραπανω ,δηλαδη να ειναι μια αξιοπρεπης αναβιωση ενος παλαιου hardware και οχι ενα kidies console.



Απο οτι διαβασα παντως θα παιρνει και SD card και ναι στο σχεδιασμο του βαζω ενα 5 με 6 so far.
 
Αδιαβαστος Aardy.. γρηγορα στο Phoenix τευχος 5. ;)

Wally, μαλλον το spectrastick εγινε Vega Λογω κοστους. Ουτε microswitches ουτε καλωδια.. 4 επαφες για τον σταυρο και ετοιμο το joypad. Τουλαχιστον ας το διαφοροποιουσαν και σαν ξεχωριστο addon κιτ για τους υπαρχοντες Spectrum ωστε να προσφερθει ενα νεο motherboard hardware που να δινει composite και audio out και SD port. Ουτε καν αυτο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με το κεφαλι κατω ,παω για μελετη.
 
Γενικα ολα αυτα τα kickstarter like projects ειναι ψιλομουφες...η σωστη δουλεια γινεται απο τους χομπιστες στα φορουμ,οπου και επιτυχια εχουν αλλα και λογικες τιμες βλεπε harlequin,xt-ide και πολλα αλλα...
 
Βρε αν δε βάλεις κασσετούλα να φορτώσει....τι να λέμε...άλλη γλύκα...
 
Eχω απο χτες στειλει καποιες ερωτησεις στον Smith που αφορουν το project.

Οταν εχω νεα, θα ενημερωσω.
 
Συμφωνώ με όλους (ή μάλλον τους περισσότερους) παραπάνω....προσπερνώ σφυρίζοντας αδιάφορα ;)
 
Ας το δούμε πρώτα σε παραγωγή,να δούμε πόσο θα κοστολογηθεί, την συμβατότητα του με το πρωτότυπο 48κ και 128κ και μετά κρίνουμε αν αξίζει ή όχι! Προσωπικά δεν με αφήνει αδιάφορο...
 
Είναι ψιλοκαλή φάση το ότι υπάρχουν μεγάλα ονόματα πίσω από αυτό το project, δηλαδή δεν φαίνεται να είναι η "επαναστατική" ιδέα ένος καθημερινού gamer που ξύπνησε μια μέρα και είπε να κάνει kickstarter (π.χ. υπήρχε ήδη ένα projectάκι C64 που αυτοθάφτηκε, γιατί κάποιος είχε το vision αλλά δεν ήξερε από ηλεκτρονικά ή programming και ήθελε να πληρώσουμε και να το κάνει μετά η community). Είναι ενδιαφέρον που βρίσκεται και ο θείος πίσω από αυτό και επίσης άτομα μέσα στο χώρο το game dev και hardware.

Αλλά όταν το ξανασκέφτομαι με χαλάνε πολλά πράγματα. Καταρχήν δεν έχει πληκτρολόγιο, τουλάχιστον στην παρουσίαση. Πως θα παίξουμε πολλά από τα παιχνίδια; Π.χ. text adventures. Με virtual keyboard; Αν εγώ θέλω να αναπολήσω και να γράψω κώδικα στη basic, θα μπορώ; Γιατί να μην πάρω έναν κανονικό spectrum τότε από το ebay; Αν είναι για games, και πάλι. Η τιμή 100 λύρες; Γιατί να μην συνδέσω ένα raspberry pi με ένα πληκτρολόγιο και emulator; Ή το openhandheld dingoo που το είχα πετύχει στα 54 ευρώ και δίνει μαζί TV-Out cable και του βάζεις spectrum emulator και ότι άλλο θες.

Με χαλάει λίγο, αν ήταν κανάς Spectrum ή CPC next generation, full blown με πληκτρολόγιο και κάποια extra features τότε ίσως. Αν αυτό το είχαν στα 30 άντε το πολύ 40 ευρώ, για ψιλο-νοσταλγία και χαβαλέ ίσως.
 
Εγω ειμαι πολυ μπερδεμενος.

Ο Smith ειναι πολυ σοβαρος ανθρωπος, βαθυς γνωστης του Spectrum και παλια καραβανα της κοινοτητας..τοσο ωστε να ξερει τι περιμενει η κοινοτητα αυτη.

Μου κανει εντυπωση παντως οτι δεν εμφανιζεται να απαντησει σε ερωτησεις.

Ειναι δικοπο μαχαιρι η ολη φαση παντως.

Το project χρηματοδοτικα πεταει. Σε λιγοτερο απο δυο μερες εφτασε στο 82% της χρηματοδοστησης!

Aυτο ειναι καλο αν το εγχειρημα ειναι σωστο και θα ειναι κακο αν το εγχειρημα ειναι μουφα διοτι θα επηρεασει καθε μελλοντικη τετοια προσπαθεια.

Ειναι μεγαλη ευκαιρια, μιας και υποστηριζει το ULA+, αν ως πλατφορμα αποκτησει πελατεια, να δουμε παιχνιδια που το υποστηριζουν! Aυτος ειναι ο βασικος λογος που με ψιλο-ενθουσιαζει το project.

Η τιμη στο retail υποθετω θα ειναι γυρω στο 35αρι (το 100αρι ειναι τιμη για funding) που δεν ειναι λιγα!

Δεν μπορω να κατανοησω παντως γιατι δεν εχει ολοκληρο πληκτρολογιο οπως το Kickstarter της Elite (που κατα τα αλλα εχει τα μαυρα χαλια του). Πως θα παιξεις LOM, SkoolDaze? Πως θα παιξεις διπλο? Πως θα ρυθμισουν 1000+ παιχνιδια που λενε οτι θα ειναι διαθεσιμα να παιζουν με τα κουμπακια αυτα??

Oλοι θελαμε εναν νεο Spectrum φτιαγμενο με συγχρονα υλικα, συγχρονα connectivities (πχ HDMI), backward compatible hardware/software και με ULA+. :(

Παντως ειναι καταλυτικη η παρουσια του Θειου εστω και νοερη...
 
Δεν νομίζω να το βγάλουν στα 35 διότι θα κυνηγήσουν κέρδος και εκεί...στα διπλά εκτιμώ ότι θα πάει!

Μακάρι να έχεις εσύ δίκιο...
 
Μπραβο στον Γουαλη ,η ειδηση τωρα σκαει σε ολα τα μεγαλα sites και στο CNN.


Nα του βαλουμε και μια φωτο


 


sinclair_vega_spectrum_new_design.jpg

Με full keyboard θα ηταν πολυ καλυτερο,ετσι οπως ειναι τωρα φλασμπακιζει,απο την αλλη με full keyboard περισσοτερο κοστος.


Εν τελει να το παρουμε αποφαση ,δεν ειναι ο next gen μουσταρδας που περιμεναμε αλλα μια κονσολιτσα που θα παιζει ολα τα αγαπημενα παιχνιδακια στην TV ,δεν ειναι κακο ετσι.
 
F, S, R ε;

FuS Roh dah!!!

Skyrim for Spectrum confirmed!
 
Xαχαχαχαχαχαχα

Τωρα...χωρις να θελω να κινδυνολογησω...μιλανε για χιλιαδες παιχνιδια.

Θα δωσουν μερτικο ή θα ζητησουν αδεια χρησης απο εκατονταδες προγραμματιστες, απο εκατονταδες εταιριες που δεν υπαρχουν?

Διοτι η φαση δεν ειναι WOS. Το μηχανακι αυτο εχει εμπορικο σκοπο.

Και για να το παω παραπερα...αν βγαζει φραγκα, μηπως κινδυνευσει το αρχειο του WOS? Μηπως ανθρωποι/εταιριες μυριζομενοι κερδος, ανακαλεσουν τις αδειες διακινησης που ειχαν δωσει στο WOS?
 
Πίσω
Μπλουζα