ZXSpin

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
741
Ποιός Spectaculator???

Ο ZXSpin είναι ο καλύτερος emulator που έχω δοκιμάσει, και έχω δοκιμάσει αρκετούς ;)

http://www.zxspin.co.uk/zxspin.zip

Περιττό να πω ότι μπορείτε να μεταφέρετε σε κασέττα τα games που κατεβάζετε
 
Καλυτερο απο το spectaculator????Εισαι σιγουρος!!

Εχω περιεργεια να το δω!!!!
 
Χμ δεν είναι και άσχημο shinobi αρκετά καλό.Όμως πιστευω πως

το spectaculator είναι λίγο ποιο σύνθετο!!
 
Αχ πάλι μπουρλότο με άναψες πρωί πρωί... :D

Πολύ καλό φαίνεται.... :thumbup:
 
o Spectaculator ειναι πολυ πιστος αλλα

1)ειναι commercial

2)εχει βαλτωσει

O ΖΧSpin απο την αλλη,ειναι δωρεαν,εχει assembler,debugger και φρεσκα features απως το DiVIDE emulation και εξελισσεται συνεχως...

Μαλιστα ειναι πλεον η defacto λυση για το testing κατα το development νεου hardware

Παρολα αυτα ο Spectaculator (στο mimic TV mode) μου "θυμιζει" πιο πολυ Spectrum....αλλα οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες οποτε pick anything ;)
 
Ο Dunn ανεβασε test version που μολις τελειωσε το private testing.

Κατεβαστε το ZxSpin 0.7i απο εδω

Info εδω

[EDIT] Νεα εκδοση ZxSpin 0.7o με υποστηριξη Harlequin modes (Display->Emulation tab - 64 Colour Enhanced ULA)
 
Πω πω ποστ επειτα απο 3 χρονια.

Αμα ειναι της μοδας και εχει πιστους φανς ενα home τελειωσε.
icon10.gif
 
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την test version!

Πιστευω οτι ειναι εξαιρετικα κοντα (σε απεικονιση) στον πραγματικο Spectrum.

Φαινεται οτι η χρηση του DirectX βοηθησε πολυ αν και κατ ομολογια χρηστων παλιοτερων μηχανηματων,βαρυνε ελαφρως.

Απο δυνατοτητες δε, πιστευω οτι υπερκαλυπτει ακομα και τον advanced χρηστη περα απο καποια bug-ακια που λενε οτι ισιωνει τωρα στον debugger.

Eσεις την κανατε καμια "βολτα"?
 
Μολις ανεβηκε ο SPIN 0.7s (συνεχιζει να ειναι Test)

New in this version are RPI filters and Overlays for those of you lucky enough to be able to run this in Direct3D mode. A selection of both have been provided in the appropriate folders - set then in Options -> Display -> Effects.
Gigascreen blending has been enabled for ULA64 and ULA Ramping modes, but will be very much slower with those enabled.

Joysticks have gotten better - you're now able to select which joystick you want to use, and define keys for all the buttons your stick supports. You can also define buttons for the POV hat, but as I've not actually got a stick that has one, I can't test it - expect spectacular failure for that, I shouldn't wonder.

You can, by popular request, hide the UI in the View menu. Use the small border around the display to move the window, and use the menus with a right-click. You can re-enable the UI with that menu's View option.
 
To παραπανω link δεν λειτουργει. Τσιμπηστε το απο εδω

Μια εξαιρετικη λειτουργια της εκδοσης ειναι το Find Game. Βαζεις το παιχνιδι που θες να παιξεις και μεσω της Infoseek ψαχνει στο WOS, στο βρισκει (εκτος αν ειναι denied) και το φορτωνει!

Δηλαδη δεν χρειαζεται να εχεις ROMS παιχνιδιων...
 
Και οταν δεν εχεις internet, δεν παιζεις :D
 
Χμμ,. εδώ και καιρό χρησιμοποιούσα τον παρατημένο πλέον Realspec. Τότε υποστήριζε τα ρωσικά μοντέλα του Spectrum και σωστά timings για multicolor effects. Ακόμα και τώρα τον χρησιμοποιώ. Ξέρω πως οι περισσότεροι δεν τον προτείνουν και προτείνουν άλλους όπως τον ZX Spin ή τον Spectaculator. Τελευταία φορά που πήγα να δοκιμάσω κάποιον από αυτούς κάτι έγινε βέβαια (crash;) οπότε δεν το κοίταξα. Θα το ξανακάνω στο μέλλον.
 
Πίσω
Μπλουζα