ZZAP! (και ΖΖΑΠ!)

Italodisco

RetroN00b
Joined
8 Ιαν 2008
Μηνύματα
33
Αντιδράσεις
0
το θυμαται κανενας αυτο ?..εχω μονο το τευχος 2 απο το 1988...μια χαρα ητανε.
 
Δε σκανάρεις το εξώφυλο, μπας και το θυμηθούμε και εμείς ;
 
Τίντούτο; Με τί ασχολούταν; Πότε (προφανώς από '88...);
 
καταρχας λεγοταν ΖΖΑΠ !! δεν ξερω ποσα τευχη βγηκανε και οσον αφορα τα κειμενα μαλλον μοιαζουνε για αναδημοσιευση απο αγγλικο περιοδικο.ασχολουνταν με ολους τους μικρο και αταρι αμιγκα ενοιται.
 
Italodisco είπε:
καταρχας λεγοταν ΖΖΑΠ !! (...) τα κειμενα μαλλον μοιαζουνε για αναδημοσιευση απο αγγλικο περιοδικο
Μιλάμε για περιοδικό ονόματι "ΖΖΑΠ", το οποίο είναι εξελληνισμένη version του ZZAP!64, του πασίγνωστου περιοδικού για C64 (και αργότερα για Amiga) ?

Eγώ πάντως πρώτη φορά το ακούω...
 
Κι εγώ... μπας κι έκανε κανείς καμμιά λαμογιά με το πρωτότυπο και γι αυτό το μάζεψε πολύ γρήγορα; Αν υπήρχε όντως, πάντως, θα ήθελα πολύ να το δω!
 
ρε λες να ειναι σπανιο τελικα ? :D ειναι ενα περιοδικο αφιερωμενο σε ολους τους μικρο και με νεα απο αταρι και αμιγκα με reviews,interviews κλπ...παντως μοιαζει να ειναι μεταφρασμενο απο αγγλικο περιοδικο γιατι υπαρχουν πολλα λαθη στα κειμενα λες και καποιος εβαλε το αγγλικο κειμενο σε μεταφραστη τυπου Alstavista/Babelfish...θα τραβηξω φοτο και θα το βαλω να το δειτε...και η λαμογια δεν αποκλειεται βεβαιως βεβαιως...
 
Μα αφου λες οτι το εχεις το περιοδικο - ριξε μια ματια καπου θα λεει τα στοιχεια του Εκδοτη του. Αλλαξα και τον τιτλο του thread μην μας παρουν με τις πετρες..
 
οκ το ονομα του ειναι Σαμουχος Α.Ε. και ειχε βιβλιοπωλεια με υπολογιστες εκεινη την εποχη...
 
Ισως να είναι ο ίδιος Σαμούχος που έβγαζε και το MAD την παλιά, καλή εποχή.

Για να δούμε τι θα δούμε...
 
SCAN! SCAN! SCAAAAAAAAAAAN!
 
δεν υπαρχει σκαννερ οποτε θα βαλω καμια φοτο..
 
Ναι, είναι ο ίδιος Σαμούχος που έβγαζε και το MAD. Έχω το πρωτο τεύχος, πρόκειται για μεταφράσεις από Zzap!64 και άλλα περιοδικά της Newsfield. Μόλις καταφέρω να το ξεθάψω θα ανέβει scan το εξώφυλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
e16688ac.jpg


To βρήκα! Πρώτο τεύχος, Δεκέμβριος 1987

Όλο μεταφράσεις από Zzap!, κι όταν λέω μεταφράσεις, το εννοώ!

Για παράδειγμα, το review του Pirates of the Barbary Coast:

9e2ec610.jpg


:burn:

9e2ec610.jpg

e16688ac.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερο! Δεν ειχα προσεξει το ποστ. Να σαι καλα ρε Aardvark που το επισημανες.

Μπραβο και στον neueregel που μας ελυσε την απορια!
 
CRAZY !! :eek:

Ούτε εγώ είχα πάρει χαμπάρι ότι ενημερώθηκε το thread, με scans !!

Επίσης είδα ότι είχε γίνει (ονομαστική) αναφορά του περιοδικού αυτού μέσα απο τις σελίδες του Pixel, αλλά μετά απο τόσα χρόνια, το είχα ξαχάσει τελείως !!
 
Πριν απο πολλα χρονια μου ειχαν δωσει εναν πακο περιοδικα. Τα ειχα βαλει στην αποθηκη μου με προοπτικη καποια στιγμη να τα τσεκαρω. Σημερα ειχα κατεβει να φερω τα Χριστουγεννιατικα στολιδια (ειμεθα early adopters παραδοσιακα χμμμ) και επεσε πανω στα περιοδικα. Πηρα ενα κατα τυχη και ανεβηκα σπιτι.

Με το που το αφηνω, πεφτει το ματι μου σε Ελληνικα (ειχα την εντυπωση οτι ολα ηταν Αγγλικα και Αμερικανικα περιοδικα). Zzap64! Ελληνιστι και μαλιστα το πρωτο τευχος. Οντως ειναι 99% μεταφραση (μονο το συντομο review των παιχνιδιων της Acocsoft φαινεται original αν και θα ριξω και πιο προσεκτικη ματια μηπως εντοπισω και αλλα) και μαλιστα δινει την εντυπωση οτι την μεταφραση εκανε καποιος 70χρονος κυριουλης που δεν ειχε πολυ σχεση με το videogaming. Μερικα ειναι κωμικα.

Eχει θεματα για ολα τα home micros αρα μαλλον προκειται για μεταφρασεις απο ολα τα περιοδικα της Newsfiled.

Σε μια καταχωρηση λεει οτι (τουλαχιστον) τον Σεπτεμβρη του 1987 κυκλοφορουσε PC Magazine στα Ελληνικα (!!??) - ξεραμε για το PC Zone

Καποια στιγμη θα το σκαναρω και θα τσεκαρω κατω μηπως εχει και αλλα τευχη.

Παραθετω μερικες τυχαιες φωτοζ.

IMG_20171126_165207.jpg

IMG_20171126_165207.jpg

IMG_20171126_165402.jpg

IMG_20171126_165306.jpg
 
Να βαλω και εγω καποιες σελιδες απο το πρωτο τευχος σε ισως λιγο καλυτερη ποιοτητα. Το αυθεντικο ZZAP64! ειχε καταπληκτικα εξωφυλλα, εργα τεχνης. Το ελληνικο Ζζαπ! ειναι αθλιο λογο των κακιστων μεταφρασεων.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραιος!

H μεταφραση δεν σου αφηνει αντερο απο τα γελια. Μονο και μονο γι αυτο, αξιζει μια θεση στη βιβλιοθηκη.
 
Πίσω
Μπλουζα