Γάμοι Ελλήνων καλλιτεχνών

Γαμπρός και συνετός είναι λίγο οξύμωρο.
Παθητικό φιλί σε αντίθεση με ενεργητικό? Μήπως εννοεί "παθιασμένο"?
 
dimoygolfidis.jpg

πηγή από άρθρο του 2017

eleni-dimoy.jpg

πηγή από άρθρο του 2020
 
Στην δεκαετία εκείνη θα ήταν της μοδός να παντρεύονται τους παππούδες τους. Ας μην επεκταθώ

Πάντως το είχα σκεφτεί κάποτε να κάνω θέμα στα Σκάνδαλα με έρωτες με μεγάλη διαφορά ηλικίας- πάνω από 20 χρόνια- αλλά δεν ξέρω αν ενδιαφέρει ή αν θα έπρεπε να ενδιαφέρει οπότε δεν το έκανα. Το άλλο που είχα σκεφτεί κάποτε ήταν θέμα με έρωτες μαθήτρια/ης με καθηγητή/ καθηγήτρια που είναι κάμποσοι... ποιος ξέρει, μπορεί και να τα κάνω κάποτε
 
Πάντως το είχα σκεφτεί κάποτε να κάνω θέμα στα Σκάνδαλα με έρωτες με μεγάλη διαφορά ηλικίας- πάνω από 20 χρόνια- αλλά δεν ξέρω αν ενδιαφέρει ή αν θα έπρεπε να ενδιαφέρει οπότε δεν το έκανα. Το άλλο που είχα σκεφτεί κάποτε ήταν θέμα με έρωτες μαθήτρια/ης με καθηγητή/ καθηγήτρια που είναι κάμποσοι... ποιος ξέρει, μπορεί και να τα κάνω κάποτε
Δεν θα θεωρούσα τέτοιο γάμο σκάνδαλο, αλλά σίγουρα θα τον θεωρούσα βλακώδη. Τέτοιοι γάμοι με μεγάλη διαφορά ηλικίας είτε προς τη μια είτε προς την άλλη κατεύθυνση, συνήθως είναι γάμοι σκοπιμότητας.
 
Δεν θα θεωρούσα τέτοιο γάμο σκάνδαλο, αλλά σίγουρα θα τον θεωρούσα βλακώδη. Τέτοιοι γάμοι με μεγάλη διαφορά ηλικίας είτε προς τη μια είτε προς την άλλη κατεύθυνση, συνήθως είναι γάμοι σκοπιμότητας.
Στα Σκάνδαλα δε γράφουμε μόνο σκανδαλα, είναι θέμα ποικίλης ύλης:).
Δεν είμαι σίγουρη για τη διαφορά ηλικίας. Δε μπορώ να τους τσουβαλιασω όλους, δεδομένου ότι πολλοί από αυτούς τους γάμους στεριωσαν.
Και σκεπτόμενη και τον εαυτό μου δε νομίζω ότι θα μετρούσα την ηλικία ως κριτήριο συζύγου. Δεν ξέρω κιόλας γιατί δε μου τυχε, θεωρητικά μιλάω.
 
Δυστυχώς ο πρώτος γάμος δεν ευδοκίμησε...αλλά ούτε και ο δεύτερος από τον οποίο απέκτησε τα 2 της παιδιά...

Υπάρχει κι άλλη ανάρτηση #1.383 στο ίδιο θέμα από άλλο δημοσίευμα .
Επιπλέον παραθέτω τη σχετική ανάρτηση #1.385 ως προς την ακριβή ημερομηνία του γεγονότος:

Οι δημοτικές και νομαρχιακές (για πρώτη φορά) εκλογές του Οκτωβρίου του 1994 διεξήχθησαν στις 16 (Α' Κυριακή) και 23 (Β' Κυριακή) Οκτωβρίου 1994. Επομένως ο γάμος της Μαντώς με τον Βασίλη Βασιλόπουλο έγινε την Δευτέρα 17 ή 24 Οκτωβρίου 1994.
Εκείνες τις ημέρες ο καιρός ήταν γενικά βροχερός.
Αξίζει να σημειωθεί ότι από το απόγευμα της 21ης Οκτωβρίου 1994, με πέρας της τις πρώτες πρωινές ώρες της 22ας Οκτωβρίου (διάρκεια περίπου 9 ώρες) σημειώθηκε στην Αθήνα πρωτοφανής καταιγίδα η οποία είχε ως αποτέλεσμα να χάσουν τη ζωή τους 10 άνθρωποι στην ευρύτερη περιοχή της πρωτεύουσας και να προκληθούν τεράστιες καταστροφές. Οι αιτίες της τραγωδίας ήταν οι πλημμύρες τόσο του ρέματος Ποδονίφτη (με αποτέλεσμα να πλημμυρίσουν Νέα Ιωνία, Νέα Φιλαδέλφεια και Περισσός), αλλά και του Κηφισού ποταμού, χαμηλά, στο ύψος του Ρέντη.
 
Πάντως το είχα σκεφτεί κάποτε να κάνω θέμα στα Σκάνδαλα με έρωτες με μεγάλη διαφορά ηλικίας- πάνω από 20 χρόνια- αλλά δεν ξέρω αν ενδιαφέρει ή αν θα έπρεπε να ενδιαφέρει οπότε δεν το έκανα. Το άλλο που είχα σκεφτεί κάποτε ήταν θέμα με έρωτες μαθήτρια/ης με καθηγητή/ καθηγήτρια που είναι κάμποσοι... ποιος ξέρει, μπορεί και να τα κάνω κάποτε
1679031598942.png
Problematic age gap -δεν μπόρεσα να αντισταθώ :diablotin:
:diablotin::diablotin::diablotin::diablotin::diablotin::diablotin::diablotin::diablotin::diablotin::diablotin:
 
Γιατι να το φοβηθουν το δισεκτο ετος η Αλεξιου και ο συζυγος της; Μπαμπουλας ειναι το ετος επειδη εχει μια μερα παραπανω;
Εχετε αγαπη και αλληλοσεβασμο στην ενωση σας και δεν ειναι το δισεκτο ετος αυτο που θα σας χωρισει.
 
Γιατι να το φοβηθουν το δισεκτο ετος η Αλεξιου και ο συζυγος της; Μπαμπουλας ειναι το ετος επειδη εχει μια μερα παραπανω;
Εχετε αγαπη και αλληλοσεβασμο στην ενωση σας και δεν ειναι το δισεκτο ετος αυτο που θα σας χωρισει.
Υποτίθεται ότι είναι γρουσούζικο και δεν γίνονται γάμοι τότε. Ηλίθιες αντιλήψεις που επιβιώνουν μέχρι σήμερα. Όπως και το "δεν πρέπει να δει ο γαμπρός τη νύφη με το νυφικό πριν το γάμο" ή κάτι με κουφέτα στο μαξιλάρι (να λιώσει η επικάλυψη να κολλάει το σύμπαν) ή με κάτι πατήματα στον γαμπρό. Εδώ πιστεύουν σε μάτια και σε ζώδια, σε αυτά δεν θα πιστεύουν;
 
Ανάμεσα στους καλεσμένους στον γάμο του Δημήτρη Μητροπάνου και η Μαντώ μαζί με τον Ιάσονα Τριανταφυλλίδη και τον Μίνωα Μάτσα, όπως και οι Αντύπας, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Νίκος Πορτοκάλογλου και Λάκης Παπαδόπουλος . Ο γάμος του Δημήτρη Μητροπάνου με την Βένια Κοντογιάννη κράτησε ως το τέλος (2012).
 
Γιατί είναι "χαριτωμένος όπως πάντα" ο Ι. Τριανταφ.? Επειδή γέρνει την κεφάλα του στον ώμο της Μαντούς?

"Επί το έργω". Η συντάκτρια δεν ήξερε αν το σωστό είναι "επί το έργον" 'η "επί τω έργω" και σκέφτηκε ότι γράφοντάς το έτσι είχε τουλάχιστον σίγουρα σωστό το ένα, όπερ βλακώδες διότι έτσι σιγούρεψε όχι μόνο ότι είχε το άλλο λάθος, αλλά βάζει το άρθρο να μη συμφωνεί σε πτώση με το ουσιαστικό που είναι πολύ βασικότερο σφάλμα.
 
Πίσω
Μπλουζα