Εξαφανισμένα "Νέα Μέλη"...

Stratulator

ΠαρταΟλας
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.578
Αντιδράσεις
1.644
Βλέπω ότι έχουμε 18.294 μέλη. και Ενεργά μόνο 654. Αν βγάλουμε τα ενεργά μέλη, μένουν 17.640. Πες ότι μερικοί απ'αυτούς μπαίνουν σπάνια να πουμε 640;

Όχι θα πούμε 2.640. Ή όχι, μαζί με παλιότερα μέλη που σταμάτησαν να μπαίνουν και πολλές εξαιρέσεις ,ας πούμε 3.640... 14.000 ακόμα.

Μεγάλος αριθμος. Που είναι όλοι αυτοι;

Φυσικά, ο καθένας κάνει ότι θέλει και το πως θα διαχειρίζεται τον λογαριασμό του και πως θα "κινείται" στο φόρουμ και στην κοινότητα ,είναι δικό του θέμα.

(Αλλά,αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να σχολιάζουμε)...

Εννοείται, ότι δεν αναφέρομαι σε αυτούς που μπορεί να μπαίνουν απλά, "μιά στο τόσο" αλλά, μπαίνουν και γράφουν. :)

Ας τους χωρίσουμε :

Οι σωστοί

1) Πολλοί κάνουν λογαριασμό για να παρακολουθούν τα 'Θέματα' και να βλέπουν τις φωτογραφίες ,χωρίς να συμμετέχουν.

2) Άλλοι κάνουν λογαριασμό με αφορμή μόνο ένα θέμα που τους ενδιαφέρει,σχολιάζοντας μόνο εκεί.

3) Κάνουν λογαριασμό με αφορμή μόνο ένα θέμα που τους ενδιαφέρει,σχολιάζοντας σπάνια.

4) Αυτοί που έχουν γενικά , μικρή συμμετοχή και λίγα μηνύματα.

Οι εκνευριστικοί

5) Γίνονται μέλη και μένουν στο Θέμα "Καλωσόρισμα"/"Νέα Μέλη" με 3-4 μηνύματα ή πολλά περοσσότερα και μετά εξαφανίζονται.

6) Κανουν λογαριασμό πέρσι και πάνε στο Θέμα "Καλωσόρισμα"/"Νέα Μέλη" τον επόμενο χρόνο, και...

"Καλώς σας βρήκα!". Δεν ξαναμπαίνουν ποτέ.

7) Τα μέλη που κάνουν λογαριασμό ,μόνο για να κάνουν "την δουλειά τους".


Και εννοώ, αυτούς που έχουν απορίες , επειδή δεν θυμούνται μια ταινία ,ένα τραγούδι - οτιδήποτε.



Αφού όλα τα παιδιά εδώ, τους απαντάνε πρόθυμα και λύσουνε τις απορίες τους- μετά 'μην τους είδατε'.



Μένουν στα 5-6 μηνύματα ή όσο τραβήξει για την αναζήτηση και μόνο.



Οι χειρότεροι


8) Οι "Ψάχνω για λινκ/efxaristw"

9) Οι έμποροι και "μπαχαλάκηδες". Αλλά ευτυχώς η διαχειριστική ομαδά είναι δυνατή και δεν υπάρχουν συχνά κρούσματα.

Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι στο *7), δεν εννοω τα παιδιά που όντως αναζητούσαν πληροφορίες,τις βρήκαν εδώ,

'έμειναν' και έχουν παρουσία πιο συχνή ή ακόμα και πιο σπάνια. ;)

Επίσης, αν ξέρω κάτι, είναι χαρά μου να το μοιραστώ χωρίς να κοιτάω, πότε γράφτηκε ή πόσα μηνύματα έχει το μέλος που το ζητάει.

Καταλαβαίνω ότι απο την στιγμή που γίνεται κάποιος μέλος δεν είναι ωραίο να διαγραφεί,

αλλά, επίσης δεν έχει νόημα να γίνει μέλος για να πεί "ένα γειά" ή να κάνει μια ερώτηση και μετά να μην ξαναμπεί/γράψει ποτέ.

Αυτά,χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ λεπτό θέμα. Θεωρώ ότι το γεγονός της "εξαφάνισης" είναι σαν τα μέλη που έγιναν banned, αποτελεί μυστήριο για τους περισσοτέρους από μας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Οντως.... :xm:

Παντως πιστευω οτι οι πιο πολλοι πρατουν το πρωτο....

Stratulator είπε:
1) Πολλοί κάνουν λογαριασμό για να παρακολουθούν τα 'Θέματα' και να βλέπουν τις φωτογραφίες ,χωρίς να συμμετέχουν.


Stratulator είπε:
Αυτά,χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν...
Δεν νομιζω να αποτελεσει προσβολη,μια συζητηση που θα γινει σε υγειη πλαισια και χωρις παρεκτροπες. :)
 
Ήθελα κι εγώ να ρωτήσω τί γίνεται μ' αυτά τα μέλη, αλλά ώς νέο μέλος και η ίδια σκεφτόμουν ότι δεν θ' ακουστεί καλά. Συμφωνώ με τα παραπάνω και δεν βρίσκω τίποτα από αυτά παράλογο-εξ' αλλου κι εγώ διαβαζα για 1,5 χρόνο το forum πριν να κάνω εγγραφή, άρα ουσιαστικά συμμετείχα χωρίς να γράφω. Ακόμα και αυτοι που γράφουν σπάνια ή μετά από ένα σημείο εξαφανίζονται θα έχουν τους λόγους τους και είναι άδικο να τους κρίνουμε. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κάποιος ν' ανοίξει ένα δικό του θέμα για να συστηθεί (αντί να παει στο καλωσόρισμα), συνήθως με περισσή αυτοπεποίθηση και μεγαλοπρέπεια μετά να μην ξαναμπεί. Αν δεν ξαναμπαίνει γιατί να κάνει τόσο δυναμική είσοδο, δεν είναι λογικό. :xm: Εκτος αν αναζητά μόνο θετικά σχόλια για τον ίδιο.

 

 

Ελπίζω να μην ακούστηκα πιό κακιά απ' όσο έπρεπε :wait2:
 


 
Stratulator είπε:
1) Πολλοί κάνουν λογαριασμό για να παρακολουθούν τα 'Θέματα' και να βλέπουν τις φωτογραφίες ,χωρίς να συμμετέχουν.
Δεν ξέρω αν το θέμα με τις εικόνες που δεν φαίνονται στα μη μέλη έχει γίνει με αυτόν τον σκοπό, αλλά αυτός είναι ένας από τους βασικούς (Αν όχι ο βασικότερος!) λόγους για να κάνει κάποιος λογαριασμό ακόμα και αν δεν θέλει να έχει ενεργή συμμετοχή στις συζητήσεις και τα θέματα.

Και ναι, το παραδέχομαι.. Αυτός ήταν ένας από τους βασικότερους λόγους που έκανα και εγώ λογαριασμό μετά από αρκετό καιρό που παρακολουθούσα το φόρουμ. #) :p

Stratulator είπε:
7) Τα μέλη που κάνουν λογαριασμό ,μόνο για να κάνουν "την δουλειά τους".


Και εννοώ, αυτούς που έχουν απορίες , επειδή δεν θυμούνται μια ταινία ,ένα τραγούδι - οτιδήποτε.



Αφού όλα τα παιδιά εδώ, τους απαντάνε πρόθυμα και λύσουνε τις απορίες τους- μετά 'μην τους είδατε'.



Μένουν στα 5-6 μηνύματα ή όσο τραβήξει για την αναζήτηση και μόνο.
Προσωπικά ακόμα και αν κάποιος κάνει λογαριασμό μόνο και μόνο για να ρωτήσει για κάποια ταινία και μετά να εξαφανιστεί, δεν το θεωρώ και τόσο σοβαρό "έγκλημα".

Και το ότι υπάρχει στο ελληνικό ίντερνετ μία σελίδα που μπορεί να δώσει κάποιες τέτοιες πληροφορίες, και να βοηθήσει κάποιον που ψάχνει κάτι που ίσως και να είναι και σχετικά σπάνιο σαν πληροφορία, πιστεύω ότι είναι από τα βασικότερα ατού του retromaniax, και δεν νομίζω ότι θα ήταν σωστό αυτές τις πληροφορίες να τις μοιράζονται μόνο τα ενεργά μέλη.

Stratulator είπε:
8) Οι "Ψάχνω για λινκ/efxaristw"
Αυτοί είναι οι "αγαπημένοι" μου...

Και πραγματικά έχω ρίξει πού γέλιο με τους "ευχαριστάκιδες" που κάποιοι ρίχνουν και 4-5 ποστ μέχρι να καταλάβουν ότι λινκ δεν θα δουν όσες ευχαριστίες και να ρίξουν. :p

Όπως και αυτοί που ανοίγουν θέματα και μετά το 1995, και μετά το λουκέτο που θα φάνε στο πρώτο τους ποστ την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια.
 
Βρε παιδιά, συγχωρέστε μου τη χαζή απορία, αλλά τι νόημα εξυπηρετεί αυτό το θρεντ? Και δεν το λέω επιθετικά, απλά είναι ειλικρινής η ερώτησή μου! Είναι του στυλ "κάνουμε μια κοινωνιολογική έρευνα και συζητάμε τ' αποτελέσματά της" ή απλά απορούμε γιατί κάποιος να μπει σ' αυτή τη διαδικασία (της εγγραφής) όταν δεν πρόκειται να συνεχίσει?

Τέλος πάντων, πιστεύω ότι ο διαχωρισμός που έκανε ο φίλος Στρατουλάτορας είναι σωστός. Αρκεί να σας πω ότι όταν γράφτηκα στο φόρουμ, το έκανα γιατί πρώτα γνώρισα παιδιά από εδώ και μετά μπήκα στη διαδικασία να δω τι εστί retromaniax. Επίσης, από το 2008 που γράφτηκα, ξεκίνησα να γράφω συστηματικά και ουσιαστικά το 2010! Αυτό άραγε σε ποια κατηγορία να με κατατάσσει? :)

Όσο για τα μέλη που γίνονται banned, σας διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχει κανένα μυστήριο. Υπερέβησαν κανονισμούς (κι εσκαμμένα) και απλά μας άφησαν! Κι επειδή δεν είμαστε φανς της κατινιάς και θέλουμε να προσελκύουμε κόσμο με τη θεματολογία μας και όχι με τους καβγάδες μας, τα θέματα καθαρίζονται ώστε να μένουν μόνο οι πληροφορίες που ενδιαφέρουν.
 
D@redevil είπε:
Όσο για τα μέλη που γίνονται banned, σας διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχει κανένα μυστήριο. Υπερέβησαν κανονισμούς (κι εσκαμμένα) και απλά μας άφησαν! Κι επειδή δεν είμαστε φανς της κατινιάς και θέλουμε να προσελκύουμε κόσμο με τη θεματολογία μας και όχι με τους καβγάδες μας, τα θέματα καθαρίζονται ώστε να μένουν μόνο οι πληροφορίες που ενδιαφέρουν.
Οκ, καταρχάς έγραψα λάθος "οι περισσότεροι από μας" καθότι μιλούσα για μένα μόνο. Το μυστήριο είναι ότι ενώ από τα ποστ τους δεν έδειχναν πως οδηγούνται για ban, ξαφνικά βλέπεις το ban. Εν πάσει περιπτώσει, εσείς είστε οι διαχειριστές κι εσείς ξέρετε να χειρίζεστε τους κανόνες του φόρουμ αυτού και δεν αμφιβάλλω ή αμφισβητώ τις κινήσεις σας. Μόνο να πω για ένα άλλο φόρουμ που γράφτηκα και με το 1ο θέμα που άνοιξα μου την πέσαν οι admins και με μία απότομη απάντηση (ο θεός να την κάνει) κλείδωσε το θέμα. Μετά από μέρες άνοιξε πάλι για να απαντήσουν και κάποιοι άλλοι. Τελικά σε ένα άλλο θέμα απλά δεν μπορούσα να επικοινωνήσω με αυτούς τους ανθρώπους και αποχώρησα οικειοθελώς.
 
Κι εγω εχω γραφτει σε αρκετα φορουμς κυριως για να θεσω μια ερωτηση, λεω "ενα γεια", συνηθως εχω διαθεση να συμμετεχω, αλλα τελικα λεω "οκ εχω το ρετρομανιαξ και αυτα που ηδη μπαινω, αντε τωρα να μαθαινεις ατομα απο την αρχη, αντε να συζητας πραγματα που εχεις ηδη πει". Η εστω δεν τραβαει οσο με τραβει τα φορουμ οπου ηδη συμμετεχω. Και τελικα ενω ήθελα στην αρχη, καταληγω να μη ξανασχοληθω. Κακως δηλαδη. Δεν μου φαινεται καθολου παραξενο καποιος να δειχνει στην αρχη διαθεση να συμμετασχει και μετα να βλεπει οτι δεν εχει αποθεματα χρονου η αντοχων, και τελικα να εξαφανιζεται.
 
Ας θέσουμε κι άλλον ένα παράγοντα εξαφάνισης μελών...

attachment.php


Συμβαίνει... Όχι συχνά, (ευτυχώς), αλλά συμβαίνει...
 
Xωρίς καμία παρεξήγηση με κανένα. Πιστεύω το thread αυτό δεν έχει ουσιαστικό λόγο ύπαρξης. Το θέμα θα μπορούσε απλά να είχε απαντηθεί με ένα pm σε κάποιον admin, moderator κλπ.
 
DINO είπε:
Ας θέσουμε κι άλλον ένα παράγοντα εξαφάνισης μελών...
attachment.php


Συμβαίνει... Όχι συχνά, (ευτυχώς), αλλά συμβαίνει...
Δηλαδή με το "γεια σας" και "αντιο"!!

Χεχεχεχε!!!! (Σατανικό γέλιο Βάντας από το Sport Billy).. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου εχουν λειψει πολλα παιδια που δεν ξαναγραψαν
 
Εχεις δοκιμασει να τους στειλεις πμ Αριαδνη;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι γιαννη φυσικα με καποια παιδια μιλαμε αλλα ηταν αλλιως οτσν γραφαν εδω/ με ενα μελος που πολυ θα ηθελα να μιλησω εχει γινει μπαν, οποτε που να το βρω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και θα συμφωνήσω με το Μάριο σε αυτό:

telonio είπε:
Xωρίς καμία παρεξήγηση με κανένα. Πιστεύω το thread αυτό δεν έχει ουσιαστικό λόγο ύπαρξης. Το θέμα θα μπορούσε απλά να είχε απαντηθεί με ένα pm σε κάποιον admin, moderator κλπ.
Μιας και τελικά υπάρχουν απορίες επί του θέματος και ειδικά όσον αφορά το μπαν:

johnny19818 είπε:
(...) Το μυστήριο είναι ότι ενώ από τα ποστ τους δεν έδειχναν πως οδηγούνται για ban, ξαφνικά βλέπεις το ban. Εν πάσει περιπτώσει, εσείς είστε οι διαχειριστές κι εσείς ξέρετε να χειρίζεστε τους κανόνες του φόρουμ αυτού και δεν αμφιβάλλω ή αμφισβητώ τις κινήσεις σας. (...).
Πρέπει να σου δείξω μερικά από τα πμς που έχουμε πάρει εγώ και η Kambia! :) Πλέον όταν μου στέλνουν πμ με μπινελίκια επειδή τους τόνισα το προφανές ή κλείδωσα κάποιο θέμα ή επενέβην σε κάποια απάντηση, κάνω καταμέτρηση των βρισιών και προσπαθώ να βρω τι ξέχασαν. Μερικά από τα best of τα μοιραζόμαστε από κοινού με την Kambia! :p

Και για να σου απαντήσω πιο άμεσα: ενίοτε το τι κάνει κάποιο μέλος στο δημόσιο ταμπλώ με το τι κάνει στα πμ του είναι 2 διαμετρικά αντίθετα πράγματα. Εκεί, δεν αφήνουν πολλές επιλογές, πέραν του μπαν. Επειδή δεν το συζητάμε περαιτέρω, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αφορμές. Α, και κάτι τελευταίο: για να φτάσουμε στο ban έχουμε εξαντλήσει όοοοοοοοοοοοοοοοοοολη την υπομονή μας με κάποιο μέλος (μιλάμε για δεύτερες και τρίτες και νιοστές ευκαιρίες). Όμως για όλα υπάρχουν όρια.
 
D@redevil είπε:
Μιας και τελικά υπάρχουν απορίες επί του θέματος και ειδικά όσον αφορά το μπαν:

Πρέπει να σου δείξω μερικά από τα πμς που έχουμε πάρει εγώ και η Kambia! :) Πλέον όταν μου στέλνουν πμ με μπινελίκια επειδή τους τόνισα το προφανές ή κλείδωσα κάποιο θέμα ή επενέβην σε κάποια απάντηση, κάνω καταμέτρηση των βρισιών και προσπαθώ να βρω τι ξέχασαν. Μερικά από τα best of τα μοιραζόμαστε από κοινού με την Kambia! :p

Και για να σου απαντήσω πιο άμεσα: ενίοτε το τι κάνει κάποιο μέλος στο δημόσιο ταμπλώ με το τι κάνει στα πμ του είναι 2 διαμετρικά αντίθετα πράγματα. Εκεί, δεν αφήνουν πολλές επιλογές, πέραν του μπαν. Επειδή δεν το συζητάμε περαιτέρω, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αφορμές. Α, και κάτι τελευταίο: για να φτάσουμε στο ban έχουμε εξαντλήσει όοοοοοοοοοοοοοοοοοολη την υπομονή μας με κάποιο μέλος (μιλάμε για δεύτερες και τρίτες και νιοστές ευκαιρίες). Όμως για όλα υπάρχουν όρια.
Δηλαδή μιλάμε για μια κατάσταση Doctor Jekyll και Mister Hyde, απ'έξω κούκλα κι από μέσα πανούκλα. Ε, τότε δεν το συζητάμε καν. Το κλείσιμο λογαριασμού είναι μάλλον αναπόφευκτο.
 
και εγω στην αρχη δεν εγραφα τοσο πολυ μετα ασχοληθηκα περισσοτερο καποια μελη που ειχαν γινει ban με προβληματισαν πραγματικα γιατι δεν ειχαν δωσει αφορμη για αυτο Οπως ο Panp ας πουμε απ την αλλη καπου εδω μεσα ειχα διαβασει πως αν καποιος ζητησει να αποχωρησει καταχωρειται παλι ως ban οποτε ισως αυτο να το εξηγει καπως
 
Ενα παιδι που διαβαζα πολυ ηταν η ντομενικα, εψαχνα να βρω ποστ της η θρεντ που εκανε γιατι παντα ειχε κατι να πει πολυταξιδευμενη γαρ! Τωρα απο τα παιδια που ειναι εξαφανισμενα χωρις μπαν, υπηρχαν ατομα που λατρευα να διαβαζω/ ευτυχως οι αλλοι ειστε εδω οποτε παρηγοριεμαι...εσεις μπορει να μην το αντιλαμβανεστε αλλα ειστε μερος πια της ζωης μας και η απωλεια σας πονα.
 
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον telonio και την D@redevil !

Γενικά πάντως υπάρχει μια τάση απομάκρυνσης από fora (ίσως και λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε στην σκληρή μας πραγματικότητα...).

Εν πάση περιπτώσει, το τι θα κάνει κάποιος με τον λογαριασμό του, αφορά μόνο αυτόν τον ίδιο... αρκεί βέβαια να κινείται μέσα σε λογικά και κόσμια επίπεδα ;-)
 
Yπαρχουν ατομα που δεν εχω καταλαβει τοσα χρονια γιατι εφυγαν απο το forum και δεν ασχοληθηκαν ξανα οπως υπαρχουν και πολλα ατομα που γνωριζω πολυ καλα τους λογους που εφυγαν και αυτοι ειναι πολλοι και διαφοροι.Για τα ban δε με πεφτει λογος γιατι οσα ξερουν οι admins,moderators κλπ δεν τα ξερει ο κοσμος ολος οποτε παμε παρακατω.Οι ρυθμοι της ζωη εχουν αλαξει καποια πραγματα δεν ειναι οπως ηταν πριν χρονια και γενικα η ζωη ολων μας οσο να ναι σε αλλους πιο πολυ σε αλλους πιο λιγο εχει γινει διαφορετικη απο αυτη που ηταν οποτε ειναι απολυτως λογικο η ενασχοληση με το ιντερνετ και τα forums να εχει παραμεριστη και συμφωνω με τον γιωργο (geoanas) παραπανω οτι υπαρχει απομακρυνση γενικοτερα απο τα fora και το βλεπω στον ιδιο μου τον εαυτο.Καποτε ποσταρα δεκαδες μηνυματα καθε μερα δεν υπηρχε μερα που να μην ανοιξω ενα,δυο η και παραπανω θεματα να κατσω να γραψω review για παιχνιδια,ταινιες και γενικοτερα πολλα και διαφορα και τωρα περα του οτι εχω ανοιχτο το retromaniax ολη μερα ποσταρω ελαχιστα και απο νεα θεματα ουτε καν λογος γιατι πολυ απλα δεν εχω ορεξη.Τελως παντως οπως ειπε και ο γιωργος το τι θα κανει ο καθενας με τον λογαριασμο του ειναι δεικο του θεμα αλλα να πω την αληθεια με τρελενουν και μενα ατομα που ανοιγουν θεμα για καλοσορισμα με μεγαλα λογια κλπ και μετα απο αυτο και ελαχιστα posts μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου εξαφανιζονται και δεν ασχολουνται ξανα και ειναι πολυ κριμα αυτο γιατι σε ολους αυτους που περασαν απο δω μεσα για ελαχιστες ωρες η μερες υπηρχαν πολυ αξιολογα ατομα.
 
Πίσω
Μπλουζα