Ηθοποιοί μεταγλωττίσεων

Κατερίνα Πετούση: η φωνή της Οντετ από τη Λίμνη των Κύκνων,της Μαρί απο την Windaria, της Νάγια από το Τάρο Ο γιος της Δρακαινας, της Gigi από την ταινία The Fountain of Youth(http://www.youtube.com/watch?v=DJjJysOlFfI ) , της φιλενάδας του γατου Waldo απο το The Secret lives of Waldo Kitty (http://uk.youtube.com/watch?v=Qy2VjMMOx6U ), της Κίμπερλυ (ροζ Ranger) και νομίζω και της κακιάς μάγισσας στους Power Rangers( υπάρχουν μερικά επεισόδια μεταγλωττισμένα στο http://www.youtube.com/watch?v=_xlihjZVwrU για να την ακούσετε), της Βερόνικα στη σειρά <<Αρτσι>> και της μικρής Αννα-Μαρίας στην ταινία All Good Dogs go To Heaven (που πιο πρόσφατα το ξαναμεταγλώττισαν με τη Ματίνα Καρα στον αντίστοιχο ρόλο). Επίσης ακουγόταν σε όλα τα επεισόδια των σειρών Μικρό Μου Πονυ(στις παλιές μεταγλωττίσεις του ’80 εννοώ, ΟΧΙ σε αυτές του ALTER), <<Φωτεινούληδες>>, <<Βαβουροπατάτες>> και <>. Ακόμα, πήρε μέρος στη μεταγλώττιση της τελευταίας σεζόν της σειράς Μικρο Σπιτι Στο Λιβαδι. Και στη σειρά Λάμψη έπαιζε την Πέρσα.

η Λετα Μουσουτη, την θυμαμαι απο την Καντυ. Αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτη που επαιζε στους "Δυο Ξενους" και εχει πολυ ψιλη φωνουλα. Αυτη η φωνουλα ειναι πολυ χαρακτηριστικη, και την συγκεκριμενη ηθοποιο την ειχα καλεσμενη στον Αlpha, μαζι με την Καρρα και τον Παυλιδη προσφατα.
Η Λέτα Μουσούτη είναι η φωνή της Σουζάνας (Καντυ Καντυ), της Κίτυ και της γυναίκας του κ. Φουρτούναστη «Σάντυμπελ», της Πέννυ στον <<Αστυνόμο Σαϊνη>> , Ζορρίνο και μικρή πριγκίπισσα των Ίγκας στην ταινία <<Ο Τεν Τεν και ο Ναός του Ήλιου>> κ.α.

Η φωνή της Άννυ (Καντυ Καντυ) είναι η Μαρία Κυριακίδου.

Η ψιλη φωνή είναι της Ράνιας Ιωαννίδου (Ρίκυ στη Σάντυμπελ, Χάιμελ στο Καρουσέλ κ.α).
 
Ο Χρήστος Πάρλας νομίζω πως έδινε τη φωνή του στον κακό του αστυνόμου Σαϊνη, δεν θυμάμαι τώρα πως τον έλεγαν, δόκτορο Κλάους αν δεν κάνω λάθος;;;

Επίσης στα στρουμφάκια θυμάμαι χαρακτηριστικά την Μπέττυ Αρβανίτη που έκανε την Ψιψινέλ και μία άλλη, πολύ γνωστή ηθοποιό (που ήταν και στη συνέντευξη του Alhpa με τον Παυλίδη και τη Καρρά) και έκανε τη Στρουμφίτα.
 
Ο Χρήστος Πάρλας νομίζω πως έδινε τη φωνή του στον κακό του αστυνόμου Σαϊνη, δεν θυμάμαι τώρα πως τον έλεγαν, δόκτορο Κλάους αν δεν κάνω λάθος;;;
Ναι, ο Χρήστος Πάρλας ήταν η καλύτερη επιλογή για τον Δρ Κλάους! Αφού τον προτιμώ και από αυτόν που τον κάνει στα Αγγλικά.

Μια άλλη φωνή που δεν έχω δει να αναφέρεται:

Λάζαρος Ανδριώτης: Κυρίως στις 80’s μεταγλωττίσεις «Μικρό μου Πόνυ», Archie (όπου έκανε τον Reggie κ.α.), Jem and the Holograms (όπου αν θυμάμαι καλά έκανε τον Ρίο), Heathcliff ( http://www.youtube.com/watch?v=FqoFaFR3cOQ), Lucky Luc (όπου έκανε τον Ραν Ταν Πλαν και έναν από τους Ντάλτονς αλλά όχι σε όλες τις μεταγλωττίσεις), The Chipmunk Adventure (1987) (η φωνή του Άλβιν κ.α.)

Επίσης:

Πέρη Ποράβου: κα Τάρνερ στη σειρά «Η Λάσυ και η Ομάδα Διaσωσης» (

), Ελίζα-Τζέην (η αδελφή του Αλμάντζο που ήταν δασκάλα πριν την Λώρα) στο «Μικρό Σπίτι Στο Λιβάδι», η διευθύντρια του ορφανοτροφείο στο Stuart Little/Ποντικομικρούλης κ.α.
Φανή Πολέμη: Νηλς Χόλγκερσον, Νηλ σε μερικά επεισόδια στην «Κάντυ Κάντυ» (στα πιο πολλά η Υβόνη Μεταξάκη όπως έχει ήδη αναφερθεί), Γκόρντον κ.α. στο «Δυο Χρόνια Διακοπές» και αν δεν κάνω λάθος o Τηλέμαχος στη «Διαστημική Οδύσσεια»

Αλέξης Σταυράκης: Ακούγεται κυρίως σε πολλές ταινίες Ντίσνευ όπως Scar στο Lion King, Δίας στον «Ηρακλή», Clayton στον «Ταρζάν» αλλά και σε άλλα καρτούν όπως Κάντυ Κάντυ και Windaria.
 
composite20080328180451co5.jpg


Εδώ απο πάνω ο Βασίλης Καίλας σε σκηνή από την ταινία του Γρηγ. Νουλέλη ΠΗΡΕΣ ΠΤΥΧΙΟ? - 1985

(συμπρωταγωνιστές η Λιλα Καφανταρη, ο Νικος Ζιαγκος (reggato kerigold), ο Βασιλης Τσαγκλος και η συγχωρεμένη Ελίζα Μαλινδρέτου)

composite20080327213802tk7.jpg


Kαι εδώ η Ματίνα Καρρά από το μακρινό 1964 και την ταινία ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ (με βέγγο και κωσταντάρα)

composite20080329001038rh1.png


Αργυρης Παυλίδης (δεξιά όπως κοιτάμε) και Ακίνδυνος Γκίκας σε επεισόδιο του Disney Club (1994-5)
 
Paidia gnorizete poios ekane ti foni tou kabamaru kai tis Mai apto gnosto anime? Gia ton kabamaru pisteuo oti itan o Bladimiros Kiriakidis (se ena simio idika sto anime i foni tou einai xekathari ekei pou fantazete kai kali ti mama tou) Gia ti Mai ti foni tis tin exo petixi sto getter robo, kai ekane ti mitsirou. Gnorizete to onoma tis ithopoiou?
 
Γεια σου φίλε/η Absolute Shadow και καλωσήρθες στο φορουμ μας. Εάν θες σε παρακαλώ γράφε με κεφαλαία, γιατί τα greeklish εκτός του ότι είναι αντιαισθητικά , δε διαβάζονται εύκολα, και επίσης είναι δύσκολη η αναζήτηση. Το ξέρω ότι σε άλλα (πολλά) φορουμς επιτρέπονται, αλλά οι κανονισμοί μας εδώ το αποτρέπουν αυτό. Καλά ποστς...
 
Φιλος παρακαλω, οκ επρεπε να ειχα διαβασει απ'την αρχη τους κανονισμους :xm:
 
Xθες εβλεπα το πρωτο επεισοδιο του Καπαμαρου και παλι αναρωτηθηκα ποιος ηθοποιος δινει την φωνη του στο Ninja Boy...παντως οποιος κ'αν ειναι, σκιζει..."Γριουλα, εχει φαγητο στο Τοκιο?" :rofl:
 
ξέρει κανείς ποιό χαρακτήρα μεταγλώτισσε ο τάσος κωστής στα στρουμφάκια;;;;
 
Θυμαμαι χαρακτηριστικα καποιες φασεις οπου καποιος ηθοποιος μπορει να μη υπολογιζε καλα τη διαρκεια οπου μιλουσε ο χαρακτηρας σε σχεση με τα μετεφρασμενα λογια

Γιαυτο καποιες φορες τραβουσε μακροσυρτα τη φραση του, η προσεθετε κατι στα γρηγορα

Πχ. 'Τωρα θα καταλαβεις Χι-μαν γιατι εκαναααα αυτοοο το κοοοοολλλποοοοο'

Η πχ αλλες φορες 'Πρεπει να παμε να τους σωσουμε! (και γρηγορα) Ναιναιοπωσδηποτε!'

Το χει παρατηρησει κανας αλλος; :D
 
Χαχαχα! Ναι, τώρα που το λες η φωνή του ήταν χαρακτηριστική για αυτά τα μακρόσυρτα που έκανε! Ειδικά όταν έκανε τον κακό!
 
Δήμητρα Δημητριάδου (για τους εχθρούς Ελίζα)

19770526bjy3.jpg
 
Τη φωνή της Μάι τη δίνει η Σοφία Καψαμπέλη. Εγώ πάλι θα ήθελα να ρωτήσω ποιός είναι ο ηθοποιός που δίνει τη φωνή του στο Τζόι στο Γιου-Γκι-Ο. Επίσης είναι ο ηθοποιός που έχει δώσει τη φωνή του στον παππού της διαφήμισης του Πινόκιο της vodafone και αυτός που έδινε τη φωνή του στον αιχμαλωτο τουρίστα της διαφήμισης για μια πιστωτική...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα στρουμφάκια
Αννέτα Παπαθανασίου - Σπιρτούλης

Σοφοκλής Πέππας - Μπαμπαστρούμφ

Δ Λιγνάδης - (είναι ακόμα πολύ μακριά μπαμπαθτρούμφ) έναν ψευδό έκανε
Σε μερικά επεισόδια η φωνή του Σπιρτούλη ήταν η Λουίζα Μητσάκου, επίσης γνωστή ως η κακιά αδελφή της Άννια στους «Δώδεκα Μήνες» και ως Βερόνικα στη “Windaria”. Μάλιστα, σε ένα τουλάχιστον επεισόδιο από τα Στρουμφ έκανε και τη Στρουμφίτα ενώ η Αννέτα Παπαθανασίου έκανε ως συνήθως τον Σπιρτούλη.

Αλλη χαρακτηριστικη φωνη ειναι η Βασιλισσα Ακα απο τον Νιλς Χολγκερσον.
Η φωνή της Άκκα ήταν η Σοφία Μυρμηγκίδου.

Να προσθέσω και τον ηθοποιό Σπύρο Μπιμπίλα,ο οποίος αν δεν με απατά η μνήμη μου είχε χαρίσει τη φωνή του στα "Στρουμφάκια" (αν όχι τότε σίγουρα σήμερα) και στο "Μικρό μου Πόνυ" και σε άλλα που τώρα μου διαφεύγουν.
Ο Μπιμπίλας ήταν και στην παλιά και στη καινούρια μεταγλώττιση των Στρουμφ και έκανε διάφορες φωνές. Επίσης ο Γιάννης Ευδαίμων και ο Βασίλης Καίλας ακούγονταν κατά καιρούς στην παλιά μεταγλώττιση αν θυμάμαι σωστά. Σε ένα επεισόδια θυμάμαι και τον Ζαχαρία Ροχα (Σίμπα στον «Βασιλιά Των Λιονταριών») οπου έκανε ένα στρουμφάκι που λεγόταν «Λαγούμης».
 
Γιώργος Χριστόπουλος: Η φωνή του δρυίδη Πανοραμίξ και του Καίσαρα στη μεταγλωττισμένη εκδοχή της ταινίας «Οι Δώδεκα Άθλοι του Αστερίξ», του κοντούλη βασιλιά και άλλων χαρακτήρων στην ταινία «Τζίτζι και η Πηγή της Νιότης» κ.α.

Νίκος Πόγκας: Η φωνή του κακού Τζαφάρ στον «Αλαντίν» της Ντίσνευ. Επίσης η φωνή του αρχηγού της σωματοφυλακής φρουράς στη σειρά «Νταντακάν», του βασιλιά Αιήτη και του Ορφέα στο Ρώσικο καρτούν «Αργοναυτική Εκστρατεία» (με την παλιά 80ʼs μεταγλωττιση εννοώ, δε νομίζω να είναι ίδια στο DVD της Joconda), και επίσης νομίζω πως είναι η φωνή του αρουραίου που ήθελε να παντρευτεί την Τοσοδούλα στην εκδοχή της Toei, του Fred στους Flintstone έτσι όπως ακούγονταν στο Mega Channel στις αρχές του 90 (πιθανόν να είναι η ίδια μεταγλώττιση στα DVD που κυκλοφορούν) και στο «Μικρό Σπιτι Στο Λιβάδι» μάλλον η φωνή του κυρίου Νελς Όλσεν και σε μερικά επεισόδια, του κυρίου Έντουαρντς.

Γιώργος Νταής: Η φωνή του Ντανιέλ στο «Καρουσέλ» και του Ανεμοσφυρίκτρα στην ταινία «Μικρό μου Πόνυ».

Σοφία Χάνου: Η φωνή της ύαινας Σένζι στον «Βασιλιά των Λιονταριών», η παραμάνα στον «Αστερισμό της Ανδρομέδας» και η κα Πόνυ και η Θεία Ελρόυ στην «Κάντυ». Πρέπει να ʽναι και η φωνή της κακιάς Βάντα στον «Σπορτ Μπίλυ».

Λόισκα Αβαγιανού: Η φωνή της θετής και επίσης της πραγματικής μαμάς της Τζίτζι στην «Πηγή της Νιότης»
 
Λοιπόν, σήμερα καθώς έβλεπα παιδικά στο alter μαζί με τον γιόκα μου, σχεδόν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας απο την βαρεμάρα, ποιόν ακούνε ξάφνου τα όμορφα αυτάκια μου;Τον Αργύρη Παυλίδη :cheers: .Πρόκειται για μια καινούργια σειρά που λέγεται "λόρελάιν και δεν ενθυμούμαι το υπόλοιπο" ,που ένας ταξιδιώτης του χρόνου αλλάζει το ρου της ιστορίας και μεταφέρεται κατα λάθος σε παράλληλο σύμπαν μαζί με μια κοπέλα που έσωσε, απο τον μεσαίωνα. Και η χαρά μου ήταν διπλή γιατί στο καπάκι είδαμε και λίγο απο Σεβάχ ο θαλασσινός, μια ταινία της ντίσνει με πρωταγωνιστή πάλι τον ίδιο ηθοποιό. Συγνώμη αν σας κούρασα ,απλώς χαίρομαι όταν δεν "σνομπάρονται" τέτοιες αγαπημένες φωνές απο τις σημερινές μεταγλωττίσεις, μόνο και μόνο επειδή θέλουν όλα να γίνονται στο πόδι και τσαμπέ.Τα παιδιά μας αξίζουν αυτό που εισπράξαμε και εμείς σαν ποιότητα,έτσι δεν είναι;
 
Καλα εντελως συμπτωματικα το ειδα κι εγω, και (ασχετο) μου φαινεται παρα πολυ καλη σειρα!!!!!!!!!!!!

Ο Παυλιδης οντως δεν εχει 'φαει τα ψωμια του'. Αν και εμφανισιακως εχει αλλαξει αρκετα απο την εποχη που εκανε τον παρουσιαστη τηλεπαιχνιδιων. Τον ειδα σε ενα βιντεακι με συνεντευξη που του εκαναν κατι κοπελες απο ενα candy candy blog
 
Πίσω
Μπλουζα