Λάθη σε ελληνικές τηλεοπτικές σειρές

Στην κωμική σειρά του Αντέννα ΕΛΛΗ ΚΑΙ ΑΝΝΑ στο επεισόδιο 4 ο ηθοποιός Γιάννης Φέρτης δίνει ένα τετραδιο στο αγόρι. To τετράδιο έχει την ετικέτα προς τα πάνω (εικόνα 1). Στο αμέσως επόμενο πλάνο η ετικέτα είναι προς τα κάτω (εικόνα 2).
μηπως ο ενας το επιασε απο πανω κ ο αλλος απο κατω απλα;
 
Δεν ξέρω αν είναι λάθος, αλλά κάτι δεν μου κολλάει...

Σαν τα τρελά πουλιά, ΕΡΤ 1987

Στο πρώτο επεισόδιο, η Αννα επιστρέφει στην Κωνσταντινούπολη το 1920 μετά από 6 χρόνια, όπου βρίσκει την οικογένεια της οικονομικά κατεστραμμένη. Η Αννα, η μητέρα της (Κλειώ) κι η θεία της (Αγαθώ) συζητούν:
Άννα: -Περάσατε δύσκολα. Κι πως τα βγάλατε πέρα οικονομικά όλα αυτα τα χρόνια;;
Κλειώ: -Με τη σύνταξη της Αγαθώς.

Και αναρρωτιέμαι:
Ποια σύνταξη;;;;; Το 1920, έπαιρναν οι χριστιανοί υπήκοοι (κι ειδικά οι Ρωμιοί) σύνταξη από το Οθωμανικό κράτος;;; Δεν έχω ακούσει, ούτε έχω διαβάσει ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν ευσταθεί κάτι τέτοιο ιστορικά.
Είχε ασφαλιστικό φορέα η Οθωμανική Αυτοκρατορία εκείνη την εποχή ώστε να δίνει κι συντάξεις;;; Και δη στους χριστιανούς;; Κι εν καιρώ πολέμου;;; Την στιγμή κιόλας που ήταν γνωστές οι θηριωδίες με σφαγές, εξισλαμίσεις, επιστρατεύσεις σε τάγματα εργασίας (Αμελέ Ταμπουρού), πορείες θανάτου κ.α.;;;
Η ίδια η Αγαθώ λέει στο ίδιο επεισόδιο οτι φυγάδευσε τους 2 γιους της εκτός Τουρκίας για να μην τους επιστρατεύσουν στα τάγματα εργασίας. Πως γίνεται απο τη μια η Οθωμανική Αυτοκρατορία να κυνηγαει μέχρι εξοντώσεως τους μη Οθωμανούς κι από την άλλη να τους δίνει κι σύνταξη;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εντάξει, όλα ξεκίνησαν να πηγαίνουν κατά διαόλου, όταν στο Ρετιρε, ο τύπος από Αλέξης, έγινε Θάνος και μετά Μήτσος ξέρω γω. Γενικά πάντως, λάθη γίνονται όσο περισσότερο περίπλοκη είναι η πλοκή, υπάρχουν περισσότεροι τρόποι να στραβωσει το continuity.

Μιας και αναφέρθηκε το σίριαλ με τον γνωστό Βυζαντινολόγο, ένα κλασικό λάθος το οποίο ακόμα και τώρα με στοιχειώνει, είναι τα "Τάσια για την Porsche". Ενδεχομένως να πρόκειται για επιτηδευμένο λάθος, προσφέροντας περισσότερο σουρεαλ χαρακτήρα στη σειρά όμως, πως είναι δυνατόν ένα αμάξι πολυτελείας, να φοράει απλά πλαστικά τάσια, όπως τα "θνητά" αυτοκίνητα που υπάρχουν εκεί έξω....

Μιλώντας για continuity και χαρακτήρα του Ρωμαverse, στους Μεν & Δεν, το ζεύγος στα πρώτα επεισόδια λεγόταν Γάγγα ενώ στην πορεία, απέκτησε ως αρχικό γράμμα το Δ και έγινε Δάγγα. Να πρόκειται για κατάσταση οπως στα Εγκλήματα όπου είχαν γυριστεί κάποια επεισόδια και μετά από καιρό γυρίστηκαν τα επόμενα επομένως, υπάρχουν αλλαγές; Η απλά είναι μια αλλαγή την οποία πιθανόν δεν αντιλήφθηκαν πολλοί και ίσως δεν είχε και τόση σημασία;
 
Εντάξει, όλα ξεκίνησαν να πηγαίνουν κατά διαόλου, όταν στο Ρετιρε, ο τύπος από Αλέξης, έγινε Θάνος και μετά Μήτσος ξέρω γω. Γενικά πάντως, λάθη γίνονται όσο περισσότερο περίπλοκη είναι η πλοκή, υπάρχουν περισσότεροι τρόποι να στραβωσει το continuity.

Μιας και αναφέρθηκε το σίριαλ με τον γνωστό Βυζαντινολόγο, ένα κλασικό λάθος το οποίο ακόμα και τώρα με στοιχειώνει, είναι τα "Τάσια για την Porsche". Ενδεχομένως να πρόκειται για επιτηδευμένο λάθος, προσφέροντας περισσότερο σουρεαλ χαρακτήρα στη σειρά όμως, πως είναι δυνατόν ένα αμάξι πολυτελείας, να φοράει απλά πλαστικά τάσια, όπως τα "θνητά" αυτοκίνητα που υπάρχουν εκεί έξω....

Μιλώντας για continuity και χαρακτήρα του Ρωμαverse, στους Μεν & Δεν, το ζεύγος στα πρώτα επεισόδια λεγόταν Γάγγα ενώ στην πορεία, απέκτησε ως αρχικό γράμμα το Δ και έγινε Δάγγα. Να πρόκειται για κατάσταση οπως στα Εγκλήματα όπου είχαν γυριστεί κάποια επεισόδια και μετά από καιρό γυρίστηκαν τα επόμενα επομένως, υπάρχουν αλλαγές; Η απλά είναι μια αλλαγή την οποία πιθανόν δεν αντιλήφθηκαν πολλοί και ίσως δεν είχε και τόση σημασία;
Με λίγη φαντασία: μήπως επειδή στη συνέχεια της σειράς «σφάζονταν» μεταξύ τους, το ζεύγος από Γάγγα χιουμοριστικά μετονομάστηκε σε Δάγγα (που ακούγεται ως Δάγκα), δηλ. δάγκωσε;
 
Πίσω
Μπλουζα