Λίγα ελληνικά ροκ '70s

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
435
Αν αγαπάτε ή θυμόσαστε κάτι από τη δεκαετία του '70 ίσως σας φανούν γνωστοί οι: Εξόριστοι Δημήτρης Κατής, Ρωμανός, Ηρακλής, Εξαδάχτυλος, Δάμων κ Φιντίας, Δέσποινα Γλέζου και Νοστράδαμος, Κάστορες, Σταύρος Λογαρίδης, Λύδα και Σπύρος (οι τελευταίοι ήταν λίγο γλυκεροί).

Αν όχι προσπαθήστε να βρείτε κάποια κομμάτια τους. Πιστεύω ότι αξίζει να ακούσετε έστω και για εγκυκλοπαιδική γνώση. Kαι βέβαια:

picture.php


Σήμερα άκουσα στο ράδιο Δημήτρη Πουλικάκο. Στο σουπερμάρκετ, στο σουπερμάρκετ θα βρούμε... :)

Παρακαλώ επιμελητές αν έχει αναφερθεί ξανά, σβήστε το
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Αν αγαπάτε ή θυμόσαστε κάτι από τη δεκαετία του '70 ίσως σας φανούν γνωστοί οι: Εξόριστοι Δημήτρης Κατής, Ρωμανός, Ηρακλής, Εξαδάχτυλος, Δάμων κ Φιντίας, Δέσποινα Γλέζου και Νοστράδαμος, Κάστορες, Σταύρος Λογαρίδης, Λύδα και Σπύρος (οι τελευταίοι ήταν λίγο γλυκεροί).Αν όχι προσπαθήστε να βρείτε κάποια κομμάτια τους. Πιστεύω ότι αξίζει να ακούσετε έστω και για εγκυκλοπαιδική γνώση.

Σήμερα άκουσα στο ράδιο Δημήτρη Πουλικάκο. Στο σουπερμάρκετ, στο σουπερμάρκετ θα βρούμε... :)
Προσωπική επιλογή: οι Δάμων και Φιντίας (οι αξέχαστοι: Παύλος Σιδηρόπουλος και Παντελής Δεληγιαννίδης) -πολύ αγαπημένοι. Ο ήχος τους έχει μια χίπικη ανεμελιά και οι στίχοι τους είναι γεμάτοι από νεανικά οράματα για έναν καλύτερο, πιο ελεύθερο και ανοιχτόμυαλο, κόσμο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=olOnoKGz85c]YouTube - Pavlos Sidiropoulos - O kosmos tous
 
Παύλος Σιδηρόπουλος παντού και πάντα. Επίσης ο Νίκος Παπάζογλου, αν και έγινε πιο μετά γνωστός (όταν είδα να χορεύουν στην μπάρα το "Πότε βούδας πότε Κούδας <τραγούδι του '79 αν δεν κάνω λάθος>, έπαθα σοκ!!!!)

:sealed:
 
..καλα ,ειπαμε ο Γατης κ οι αξυριστοι εναι τρισμεγιστοι,αλλα τι δουλεια εχουν με τη δεκαετια του 70?εκτος αν μου διαφευγει κατι..πχ να παιζουν σαπορτ στο μικρο Αλεξη..
 
stelliana είπε:
Παύλος Σιδηρόπουλος παντού και πάντα. Επίσης ο Νίκος Παπάζογλου, αν και έγινε πιο μετά γνωστός (όταν είδα να χορεύουν στην μπάρα το "Πότε βούδας πότε Κούδας <τραγούδι του '79 αν δεν κάνω λάθος>, έπαθα σοκ!!!!):sealed:
Μάλλον κάνεις λάθος. Εγώ θα έλεγα πως είναι παραγωγή αρχές της δεκαετίας του εννενήντα από τον Ρασούλη
 
demis είπε:
Προσωπική επιλογή: οι Δάμων και Φιντίας (οι αξέχαστοι: Παύλος Σιδηρόπουλος και Παντελής Δεληγιαννίδης) -πολύ αγαπημένοι. Ο ήχος τους έχει μια χίπικη ανεμελιά και οι στίχοι τους είναι γεμάτοι από νεανικά οράματα για έναν καλύτερο, πιο ελεύθερο και ανοιχτόμυαλο, κόσμο.
Φοβερό κομμάτι!

Για κάποιο λόγο θυμάμαι να είναι το πρώτο που άκουσα από Σιδηρόπουλο (Το "Να μ'αγαπάς" δεν μετράει :p ).

Να προσθέσω φυσικά τους Aphrodite's Child του Παπαθανασίου. Πιο 60s αλλά αν δεν απατώμαι το "sprint, summer, winter and fall" το βγάλαν στα 70s το ίδιο και το 666 album.

666.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
don dokken είπε:
..καλα ,ειπαμε ο Γατης κ οι αξυριστοι εναι τρισμεγιστοι,αλλα τι δουλεια εχουν με τη δεκαετια του 70?εκτος αν μου διαφευγει κατι..πχ να παιζουν σαπορτ στο μικρο Αλεξη..
χαχαχαχαχα!!!

e-teo είπε:
Μάλλον κάνεις λάθος. Εγώ θα έλεγα πως είναι παραγωγή αρχές της δεκαετίας του εννενήντα από τον Ρασούλη
χαχαχαα μάλλον κι εσύ κάνεις λάθος. Ειναι μεσα των 80'ς με παραγωγή όντως του Ρασούλη. Εγώ θέλω να υπενθυμίσω Κώστα Τουρνά με Πολ, όπως επίσης και μόνος του από το 1973 και ύστερα με κομμάτια όπως

 
Πίσω
Μπλουζα