Λαβύρινθος

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.917
Αντιδράσεις
3.955
Λαβύρινθος (1989-90?), MEGA


Πρεμιέρα: Τρίτη 21/11/1989



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Λαβύρινθος

To τηλεπαιχνιδι με το οποιο εκανε comeback η Μαρια Αλιφερη στην ιδιωτικη τηλεοραση απο το Μεγκα,αρχες 90ς ,καθε κυριακη.

Ενας computerized λαβυρινθος ηταν με τον οποιο εβγαιναν και οι ερωτησεις.

Εχω μιση ωρα απο αυτο ,το βιντεακι ειναι 3λεπτο.

Σημαντικο θεωρω την αλλαγη της ατακας με την οποια τελειωνε την εκμπομπη και αυτην την φορα ηταν

"Μεχρι την αλλη κυριακη οχι ζαβολιες".....

Δεν το εβαλα το τελος με την αποφωνηση ,αν θετε το βαζω αλλη φορα. #)




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
To τηλεπαιχνιδι με το οποιο εκανε comeback η Μαρια Αλιφερη στην ιδιωτηκη τηλεοραση απο το Μεγκα,αρχες 90ς ,καθε κυριακη. Ενας computerized λαβυρινθος ηταν με τον οποιο εβγαιναν και οι ερωτησεις.
Μπράβο Aardvark, σε ευχαριστούμε πολύ! Χρόνια είχαμε και αυτό να το δούμε! :thanx2:

Ο "Λαβύρινθος" δεν είχε την επιτυχία που είχαν τα παλαιότερα τηλεπαιχνίδια της Αλιφέρη, "Τετράγωνα των αστέρων" και "Κάνε ό,τι κάνω" (αν και, αν δεν κάνω λάθος, φιγουράριζε μέσα στις TOP-20 εκπομπές του 1990, έτσι δεν είναι?) οπότε η Αλιφέρη δεν κατάφερε να κάνει το απόλυτα επιτυχημένο comeback που όλοι περιμέναμε.

Οι λόγοι, κατά τη γνώμη μου, είναι οι εξής:

Πρώτος και κυριότερος, το ίδιο το τηλεπαιχνίδι (η δομή/συνταγή του). Δεν είχε αυτό "το κάτι" των "Τετραγώνων", αλλά ούτε και του "Κάνε ό,τι κάνω". Τι εννοώ? Τα "Τετράγωνα των αστέρων" αλλά και το "Κάνε ό,τι κάνω" απέπνεαν μία "ζεστασιά" και ένα παρείστικο και ευχάριστο κλίμα. Πολύ πιθανόν σε αυτό να συντελούσε και η παρουσία των guests, οι οποίοι είτε προσπαθούσαν να "παραπλανήσουν" τους παίκτες στα "Τετράγωνα", είτε "υποβάλλονταν" σε δοκιμασίες μαζί με τους παίκτες στο "Κάνε ό,τι κάνω". Και στις δύο περιπτώσεις, στον κόσμο άρεσε να βλέπει γνωστά αστέρια να είναι λίγο πιο χαλαρά μπροστά στην κάμερα, να αστειεύονται και να αυτοσχεδιάζουν, καθώς επίσης και τη Μαρία Αλιφέρη, αγαπημένη "οικοδέποινα", να τους βοηθάει να "χαλαρώσουν" έχοντας μια πολύ ζεστή επικοινωνία μαζί τους (αλλά και με τους παίκτες).

Από την άλλη μεριά, ο "Λαβύρινθος" ήταν ένα τηλεπαιχνίδι που δεν ήταν καθόλου "ζεστό". Κατ' αρχάς ήταν "άχαρο". Η εικόνα από το studio όλο διακοπτόταν και βλέπαμε το Λαβύρινθο στον ηλεκτρονικό υπολογιστή, γεγονός που κούραζε πολύ πιστεύω μετά από λίγη ώρα (τουλάχιστον εμένα). Έπειτα, το παιχνίδι αυτό δεν είχε καλεσμένους όπως τα άλλα δύο, με τους οποίους να έρχεται σε επαφή η Αλιφέρη. Ήταν δηλαδή ένα άχαρο παιχνίδι ερωτήσεων-απαντήσεων που θα μπορούσε να το είχε παρουσιάσει οποισδήποτε άλλος και δε "χρειαζόταν" η Αλιφέρη, η οποία θα μπορούσε να είχε αξιοποιηθεί σε κάτι πολύ καλύτερο (κατά τη γνώμη μου) ή σε κάτι πολύ πιο κοντά σε αυτό που ήξερε (και την είχε συνηθίσει και ο κόσμος) και της "πήγαινε" να κάνει.

Εγώ πάντως, παρά τη χαρά που είχα που θα την ξανάβλεπα μετά από τόσα χρόνια και την λαχτάρα που είχα για να δω την πρώτη εκπομπή, δεν ενθουσιάστηκα και μάλιστα βαρέθηκα να παρακολουθώ το παιχνίδι μετά από τις πρώτες 2/3 περίπου εβδομάδες. Αν δεν κάνω λάθος μάλιστα, το παιχνίδι από αρχικά Τρίτη, Παρασκευή και Κυριακή περιορίστηκε μόνο σε Κυριακή στη συνέχεια? Τέλος, ακόμα και η (συνειδητή αυτή τη φορά) απόπειρα δημιουργίας σλόγκαν "όχι ζαβολιές" απέτυχε (ίσως ακριβώς επειδή ήταν συνειδητή).

Εκτός των παραπάνω λόγων, ίσως έπαιξε ρόλο και το γεγονός της μεγάλης απουσίας της Μαρίας Αλιφέρη από τη μικρή οθόνη (8 χρόνια ήταν "κομμένη") και σίγουρα το γεγονός ότι τα πράγματα είχαν αλλάξει και ο ανταγωνισμός είχε μεγαλώσει (4 κανάλια πλέον - ΕΤ1, ΕΤ2, MEGA και ΑΝΤ1 (λίγες μέρες μετά το ξεκίνημα του παιχνιδιού)). Παρόλες τις "αντίξοες" συνθήκες, το γεγονός ότι ο Λαβύρινθος πήγε (όσο πήγε) καλά σε θεαματικότητες, οφείλεται αποκλειστικά στη Μαρία Αλιφέρη και στην αγάπη και "λαχτάρα" που είχε ο κόσμος για να την ξαναδεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσέξατε το σηματάκι του ΜΕΓΚΑ πάνω αριστερά; Κάτι μου έει ότι πρόκειται για πρόσφατη επαναπροβολή (για τα 10χρονα του καναλιού; Ετοιμαστείτε το Νοέμβρη που θα κλείσει τα 20χρονα να δείτε τι έχει να γίνει!!!
 
Απο τα 15 ειναι και οντως για τα 20χρονα ο Μπουτος κανει ετοιμασιες απο τωρα.

Ετοιμαστειτε....... :)
 
Μετα την τοσο σωστη και λεπτομερη αναλυση του φιλου bernard.c (και μπραβο του) δεν εχω να προσθεσω τιποτα το ιδιαιτερο μια και συμφωνω μαζι του. Το "γεγονος" ηταν η ιδια η Μαρια Αλιφερη, η οποια ηταν και εκει πανεμορφη, παρα το ιδιο το παιχνιδι. Παντως εκανε πανω απο 50 εκπομπες.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ziuuFGORDck]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είδα το επεισόδιο που πρόβαλε το mega στα 15χρονα (μαζί με άλλα τηλεπαιχνίδια-Παζάρι,Μέγκα Μπάνκα κλπ-και ομολογώ οτι δε μου άρεσε... Όντως άχαρο...
 
Στα 20 χρόνια mega περιμένουμε κάτι πιο συναρπαστικό,και ας ελπίσουμε να δείξει όλη νύχτα αρκετά επεισόδια από κάποια εκπομπή!
 
Απο οτι εχει ακουστει απο τον διευθυντη προγραμματος θα γυρισουν μερικα reunions επεισοδια απο χαριτες ,ισως και απο απαραδεκτους (οσοι μειναν). :xm:
 
Geia sas!Kserete pou mporw na vrw olokliro to epeisodio tou Lavirinthoy pou exete anevasei?To psaxnw edw kai kairo!!An kapoios to vrei mporei na to anevasei??Thnxs
 
Γεια και σένα.

Αν κάνεις μια βόλτα απο τους κανονισμούς θα δεις οτι

1) δεν γράφουμε greeklish και

2) είμαστε φόρουμ και δεν κάνουμε διακίνηση υλικού. Οπότε δε θα βρεις τίποτα για κατέβασμα!
 
Τρειλερ για το τηλεπαιχνιδη Λαβυρινθος με την Μαρια Αλιφερη.


Μεταδοθηκε 5 Ιανουαριου 1990.
 
Πίσω
Μπλουζα