Ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ (Jesus of Nazareth)

Εγώ την θυμάμαι από την κρατική, στα 80's,αλλά συγκεκριμένες χρονιές δεν θυμάμαι. Πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος, πως έχει παιχτεί και εκεί πάνω από 2 φορές...και αυτό γιατί το Μ.Σάββατο, πάντα ήμουν νευριαμένος που θα έχανα το τέλος!!! Αλήθεια, το ξέρετε ότι ο Moris Jarre είναι ο πατέρας του Jeane Michell Jarre; Καταπληκτικοί μουσικοί και οι δυό τους!!!
 
Πρόκειται πραγματικά για μια εξαιρετική ταινία.

Στην ταινία εμφανίζεται και ο Έλληνας ηθοποιός Γιώργος Βογιατζής στον ρόλο του Ιωσήφ.

1c3e7dad8c46b445b9c916ee2db530a9_M.jpg


0BC8355A-1A7D-4D74-8C35-8A659524BFB6.jpg


" Όμως στην μεγάλη αυτή παραγωγή πρωταγωνίστησε και ένας σπουδαίος Έλληνας ηθοποιός.

Τον ρόλο του Ιωσήφ λοιπόν τον έκανε ο γνωστός σε όλους και ταλαντούχος Γιώργος Βογιατζής. Ο ηθοποιός έχει πρωταγωνιστήσει σε πολλές ελληνικές ταινίες και σειρές αλλά έχει συνεργαστεί και με αρκετούς Ιταλούς σκηνοθέτες. Εκτός από τον «Ιησού από τη Ναζαρέτ» έχει παίξει και στα: Gulia e Gulia, L' inverno και Cuore di mamma.Ο Γιώργος Βογιατζής κέρδισε αυτό το ρόλο, έχοντας κάνει την ταινία «Χρόνια της Φωτιάς» στις Κάννες το 1975, η οποία πήρε Χρυσό Φοίνικα."

 

 






Σύμφωνα με http://www.mediagate.gr/TV-Stars/item/20551-O-Ellinas-ithopoios-poy-epaixe-ston-Iisoy-apo-ti-Nazaret
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω την θυμαμαι παντα στον ant1 να την δειχνει

δεν θυμαμαι πιο παλια
 
Μια χρονιά (κάπου ανάμεσα σε 92-95) θυμάμαι ότι για πρώτη φορά η προβολή ήταν το απόγευμα. Ήταν και η πρώτη φορά που κατάφερα και είδα το τελευταίο μέρος.
 
Και οπως καθε χρονο, ετσι και φετος η συζυγος θα μας καθησει να το παρακολουθησουμε...

Πρεπει να το εχω δει καμια 30αρια φορες.

Παντα μενω με την εντυπωση οτι τα πρωτα επεισοδια ειναι λιγο πιο "προχειρα" σκηνοθετικα...

Εχει βγει σε remastered?

Και ενα trivia για τους καμμενους με τη σειρα
 
Wally είπε:
Και οπως καθε χρονο, ετσι και φετος η συζυγος θα μας καθησει να το παρακολουθησουμε...
Πρεπει να το εχω δει καμια 30αρια φορες.

Παντα μενω με την εντυπωση οτι τα πρωτα επεισοδια ειναι λιγο πιο "προχειρα" σκηνοθετικα...

Εχει βγει σε remastered?

Και ενα trivia για τους καμμενους με τη σειρα
Ο ΑΝΤ1 το δειχνει απο τοτε σχεδον που ξεκινησε...

Και γω το βλεπω σχεδον καθε χρονο.....οχι πως εχω καποιο κολλημα, ειναι συνηθεια της εποχης. Οπως το "Μονος στο σπιτι" τα Χριστουγεννα.

Και αναμνησεις, το βλεπουμε απο εφηβοι, δεν θυμαμαι αν το εδειχνε η ΕΡΤ..
 
Δεν το έχω δει ποτέ ολόκληρο αλλά κακά τα ψέμματα, Μεγαλοβδομάδα χωρίς τη σειρά αυτή δε γίνεται. Επίσης ο ηθοποιός που υποδύεται τον Ιησού νομίζω είναι ο καλύτερος.
 
Η πρώτη προβολή σαν σειρά έγινε από το Μέγκα το 91 αν θυμάμαι καλά
 
Wally είπε:
Και οπως καθε χρονο, ετσι και φετος η συζυγος θα μας καθησει να το παρακολουθησουμε...
Πρεπει να το εχω δει καμια 30αρια φορες.

Παντα μενω με την εντυπωση οτι τα πρωτα επεισοδια ειναι λιγο πιο "προχειρα" σκηνοθετικα...

Εχει βγει σε remastered?

Και ενα trivia για τους καμμενους με τη σειρα
Σε Βlu-Ray εχει κυκλοφορησει σε τρεις χωρες-Γερμανια, Μεξικο και Ισπανια.Συμφωνα με το blu-ray.com, απο τις εκδοσεις της Γερμανιας και του Μεξικο, λειπουν σκηνες περιπου 9 λεπτων, ενω η Γερμανικη εκδοση δεν εχει και τοσο βελτιωμενη εικονα σε σχεση με το DVD.Δεν υπαρχουν πληροφοριες για την ποιοτητα εικονας της Ισπανικης, η οποια εχει lossless ηχο.
 
foutix είπε:
Η πρώτη προβολή σαν σειρά έγινε από το Μέγκα το 91 αν θυμάμαι καλά
Οχι,η πρώτη προβολή εγινε απο την ΕΡΤ το 1983,εαν δεν κανω λαθος,και περιμενα πως και πως καθε επεισοδιο...
 
Α οκ. Νόμιζα ότι η πρώτη είχε γίνει σε ιδιωτικό κανάλι. Τότε πώς είχε αντιδράσει η εκκλησία;
 
Η πρώτη τηλεοπτική προβολή του ''Ιησού από τη Ναζαρέτ" έγινε το Πάσχα του 1981 από την τότε ΥΕΝΕΔ. Στην Ελλάδα πρωτοβγήκε στους κινηματογράφους την περίοδο 1978-1979 σε δύο μέρη των δυόμιση ωρών. Το πρώτο μέρος κυκλοφόρησε στα σινεμά τον Δεκέμβριο 1978 και το δεύτερο τον Απρίλιο 1979.
 
atanasio είπε:
Η πρώτη τηλεοπτική προβολή του ''Ιησού από τη Ναζαρέτ" έγινε το Πάσχα του 1981 από την τότε ΥΕΝΕΔ. Στην Ελλάδα πρωτοβγήκε στους κινηματογράφους την περίοδο 1978-1979 σε δύο μέρη των δυόμιση ωρών. Το πρώτο μέρος κυκλοφόρησε στα σινεμά τον Δεκέμβριο 1978 και το δεύτερο τον Απρίλιο 1979.
Thanks Αtanasiο. :bow: Οποτε εγω θυμαμαι την δευτερη... Μετα,απο οσο θυμαμαι δεν ειχε ξαναπροβληθει απο την ΕΡΤ.

foutix είπε:
Τότε πώς είχε αντιδράσει η εκκλησία;
Δεν θυμαμαι κατι περιεργο...αλλωστε η σειρα δεν ειναι και πολυ μακρια απο το Ευαγγελιο...
 
Η Εκκλησία δεν είχε κανένα πρόβλημα με την ταινία του Τζεφιρέλι. Μάλιστα, όταν επρόκειτο να μεταδοθεί από το ιταλικό τηλεοπτικό κανάλι RAI, ο Πάπας είχε συστήσει στους πιστούς να την παρακολουθούν.
 
Eξαιρετική σε όλα. καστ, ερμηνείες , σκηνοθεσία, μουσική...Μεγάλη εβδομάδα και Ιησούς από την Ναζαρέτ, πάνε μαζί...
 
Επίσης ποτέ δεν είδα και το τέλος βέβαια, καθώς Μεγάλο Σάββατο είμασταν πάντα στην ανάσταση. Ειλικρινά δεν ξέρω, δείχνει η ταινία για ανάσταση Κυρίου. Πάντως για μένα η σκηνή όπου ο Ιησούς λέει το "Ιλι ιλι λαμά σαβαχθανί" και ξεψυχάει πάνω στο σταυρό πραγματικά μου προκαλεί ανατριχίλα.
 
Johnny, ακριβώς το τέλος που λες είναι το μόνο σημείο που με ξενερώνει στην κατά τα άλλα αριστουργηματική αυτή σειρά. Ενώ έδωσαν σημασία σε κάθε λεπτομέρεια, στο τέλος κλείνει εντελώς απότομα, και βλέπουμε μόνο μία φορά το Χριστό να εμφανίζεται ανάμεσα στους μαθητές του, αλλά κι αυτό χωρίς να έχουμε προετοιμαστεί. Απλά εκεί που αναρωτιούνται όλοι τι έγινε με το σώμα του, τον βλέπουμε ξαφνικά ανάμεσα στους μαθητές να λέει κάποια τελευταία λόγια κι αυτό ήταν. Ήταν τεράστια ψυχρολουσία για μένα όταν το είχα πρωτοδει, γιατί δεν μπορούσα να πιστέψω ότι αυτή η υπερπαραγωγή τελειώνει έτσι. Ήταν σαν να βαρέθηκαν στο τέλος και να το έκοψαν απότομα, τόσο που νόμιζα ότι κάτι χάνω και δεν μπορεί να είναι αυτό το τέλος. Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί το έκαναν αυτό, για μένα το τέλος είναι πολύ σημαντικό.

Αν εξαιρέσουμε αυτό, η σειρά είναι απίστευτη εννοείται, και όντως όσες φορές και να τη δεις δεν τη χορταίνεις, όπως και τη μαγευτική μουσική της. Και είναι απίστευτο πως ηθοποιοί που γενικά ήταν μέτριοι, όπως ο Powell σε άλλες ταινίες που τον έχω δει, ξαφνικά παίζουν έναν ρόλο που τους εκτοξεύει και είναι σαν να γεννήθηκαν για να κάνουν αυτό. Άρα δεν είναι καθόλου περίεργο το γιατί ταυτίζουν τον συγκεκριμένο με το Χριστό, όσο και να μην του αρέσει. Πόσο χαίρομαι πάντως που δεν του έδωσαν το ρόλο του Ιούδα, για τον οποίον τον προόριζαν στην αρχή!
 
Πίσω
Μπλουζα