Παγωτά

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
289
Εν οψει του καλοκαιριου, θυμηθηκα τα παγωτα που τρωγαμε μικροι.

Φρουτ λαιτ.. φρουτενιο παγωτο

ειναι το φρουτ λαιτ, φινο και δροσερο

ξυλακι παγωτο με φραουλα, κυκλοφορησε απο την Αλτζιντα για εναν μονο χρονο

Το μολυβι, το θυμαται κανεις; γρανιτα παγωτο

To καραμπολα

άλλα δεν θυμαμαι τωρα
 
Eυκαιρια να πω τον πονο μου,επεσε στα χερια μου ολως τυχαιως (don't ask) μετα απο πολλα χρονια ο διαδοχος του Lucky Cup το Lucky boy.

Eξωτερικα η συσκευασια φαινεται πλουσια και με περιεχομενο,ε λοιπον η θηκη που εμπαινε το δωρο επιανε ολοκληρο το κατω μισο,μιλαμε για δωρο μεγεθους δακτυληθρας και στο πανω μισο με το που ανοιγες το καπακι εβλεπες αερα και κατω κατω μια κουταλια παγωτο ,παγωτο αραιωμενο με νερο.

Νταξει λενε το πιτσιρικι το εχουμε σιγουρο θα το παρει για το δωρο ετσι και αλλιως ας γλυτωσουμε απο το περιεχομενο.

Ελεος ειμαστε καταναλωτες εχουμε δικαιωματα.
icon8.gif
 
Aardvark είπε:
Eυκαιρια να πω τον πονο μου,επεσε στα χερια μου ολως τυχαιως (don't ask) μετα απο πολλα χρονια ο διαδοχος του Lucky Cup το Lucky boy.Eξωτερικα η συσκευασια φαινεται πλουσια και με περιεχομενο,ε λοιπον η θηκη που εμπαινε το δωρο επιανε ολοκληρο το κατω μισο,μιλαμε για δωρο μεγεθους δακτυληθρας και στο πανω μισο με το που ανοιγες το καπακι εβλεπες αερα και κατω κατω μια κουταλια παγωτο ,παγωτο αραιωμενο με νερο.

Νταξει λενε το πιτσιρικι το εχουμε σιγουρο θα το παρει για το δωρο ετσι και αλλιως ας γλυτωσουμε απο το περιεχομενο.

Ελεος ειμαστε καταναλωτες εχουμε δικαιωματα.
icon8.gif

Αμαν πια, όλα τα έχουν χαλάσει!

Ούτε ένα παγωτό της προκοπής πλεον.

Anyway, αγαπημένα μου παγωτά ήταν το πυραυλάκι Τρυκ (με το δωράκι στο πάνω μέρος),και η γρανίτα Turboτης Έβγα
 
Σχετικα με αυτο που λεγετε και σε αλλα θεματα σχετικα με τα τροφιμα..

Εχουν πραγματι αλλιωσει τις γευσεις? ή εμεις τις θυμομαστε νοστιμοτερες (σαν μια ωραια αναμνηση..)?
 
Δεν είμαι φαν του τυποποιημένου παγωτού (αν και έχω τσακίσει τόνους στη ζωή μου) , αλλά το σχετικά φρέσκο που τρώω από συγκεκριμένο μαγαζί παλαιότερα είχε καλύτερη γεύση: :xm:

το καϊμάκι είχε έντονα τη γεύση της μαστίχας ενώ

η σοκολάτα πολλά περισσότερα, μεγαλύτερα και νοστιμότερα κομμάτια σοκολάτας :dribble:

για να μην πω για τη σαντιγύ που ήταν χειροποίητη και όχι αυτές οι αηδίες στο μπουκάλι... :(
 
snakeyes08 είπε:
η γρανίτα Turboτης Έβγα
Το turbo ήταν κι εμένα από τα αγαπημένα μου! Θυμάμαι έβγαινε σε γεύση σοκολάτα και πορτοκάλι (για το πορτοκάλι δεν παίρνω κι όρκο) αλλά σε όποιον το λέω δεν το θυμάται... Επίσης αγαπημένα μου ήταν το chicago, το τρινιτα (ή τρινιντατ, δεν θυμάμαι καλά. Ένα σε άσπρο κυπελάκι με μπλε και κόκκινα γράμματα.) Όλα αυτά της ΕΒΓΑ βέβαια!! :)
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7yYf2Ccygy8]YouTube - Ξ Ξ±Ξ³ΟΟΟ ΞΞΞΞ (ΞΞ»Ξ―Ξ±Ο ΞΞΏΞ³ΞΏΞΈΞ­ΟΞ·Ο)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=8Fl7j_o8O04&feature=related]YouTube - Ξ Ξ±Ξ³ΟΟΟ Ξ£ΞΉΞΊΞ¬Ξ³ΞΏ (ΞΞ­Ξ»ΟΞ±)

Axxxxxxxx..!!!!!!!!!!!!! H παλιά καλή εποχή..........
 
αυστηρα lolipop και μπομπονελα με γευση κοκα κολα οπως και magnum πυραυλο..
 
Mόλις έφαγα ένα ρόκετ. περιέργως έχει ακόμα την ίδια γεύση
 
Εγώ τώρα αναπόλεσα την "Σουλτάνα" ! Το έβγαζε η Άλτζιντα . ΜΜμμμμμ τι ωραίο παγωτό . Ένα τόσο δα μικρό κυπελάκι που όμως η γεύση του έκανε για τρία . Και στο τέλος σε αντάμοιβε με μία ωραία σκληρή σοκάλατα που είχε ως εσωτερική επικάλυψη ! Αααχχχχ , μα γιατί τα καταργήσανε αυτά τα παγωτά ; ...
 
To μονο παγωτο που δειχνει να ειναι αθικτο απο τον χρονο ειναι ο πυραυλος Magnum με το σοκολατακι, που την εποχη του 80 ηταν Ultra King Sized icecream, ενω τωρα μoιαζει με δειγμα μπροστα σε κατι πυραυλους 20 εκατοστων με πλαστικα διαφανη bubble καπακια και ιστοριες επανω τους...
 
krios είπε:
Mόλις έφαγα ένα ρόκετ. περιέργως έχει ακόμα την ίδια γεύση
Το «Ρόκετ» ήταν της ΕΒΓΑ, ενώ πανομοιότυπη γεύση, συσκευασία και... τιμή είχε το «Κοκτέηλ» της Δέλτα. Θα πρέπει το δεύτερο να είχε αντιγράψει το πρώτο. Ίσως γι' αυτό και δεν άντεξε τόσο πολύ στο χρόνο.
 
Το κοκτέηλ της Δέλτα θεωρείται επίσης κλασσικό και τουλάχιστον μέχρι πέρυσι βρίσκονταν στην γκάμα της εταιρείας. Δεν ξέρω αν το κατάργησε φέτος.

Επίσης κλασσικό παγωτό ήταν το ξυλάκι Τόνγκο με την διαφήμιση που έλεγε: Τόνγκο παγωτό μπανάνα τόνγκο ξυλάκι έβγα.

Άφησα τελευταία 2 αγαπημένα μου...το tattoo ξυλάκι με γεύση μπανάνα φιστίκι και την κλασσική γρανίτα χάιντι με γεύση φράουλα και σχήμα...αντρικού μορίου!!!

Αυτή ήταν το φθηνότερο παγωτό της εταιρείας οπότε και το πλέον προσιτό.
 
krios είπε:
Mόλις έφαγα ένα ρόκετ. περιέργως έχει ακόμα την ίδια γεύση
Εννοείς, περιέργως υπάρχει ακόμη ;)

Πάντως ρε παιδιά διαβάζοντας μόλις 3-4 καταχωρήσεις σε αυτό το νήμα βλέπω ότι ακουγόμαστε όλο και πιο πολύ σαν τους γονείς μας όταν ήμασταν 15 ετών - "αχχχ παλιά ήταν καλά, τώρα έχουν χαλάσει όλα" κλπ...

Αυτή η διαδικασία μπαρμπαδοποίησης είναι λίγο ανησυχητική δε νομίζετε;
 
Καθόλου. Εμείς μπορεί να ακουγόμαστε σαν τους γονείς μας, αλλά δεν γκρινιάζουμε σαν αυτούς.

Και όντως παλιότερα ήταν όλα πιο απλά. Άρα και ομορφότερα. Οπότε και καλύτερα!!!!!!!!
 
Frank213 είπε:
Πάντως ρε παιδιά διαβάζοντας μόλις 3-4 καταχωρήσεις σε αυτό το νήμα βλέπω ότι ακουγόμαστε όλο και πιο πολύ σαν τους γονείς μας όταν ήμασταν 15 ετών - "αχχχ παλιά ήταν καλά, τώρα έχουν χαλάσει όλα" κλπ...Αυτή η διαδικασία μπαρμπαδοποίησης είναι λίγο ανησυχητική δε νομίζετε;
Ρε φίλε,το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ χθες διαβάζοντας αυτό το thread,αλλά μετά είπα,"μπα,άσε,ιδέα μου είναι"... :D :D

Θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές,θέλουμε δε θέλουμε,παίζει αυτή η μπαρμπαδοποίηση,συντελείται δηλαδή στο μυαλό του καθενός μας λίγο ή πολύ,και γι' αυτό προσπαθώ πολύ να την πολεμώ όσο περισσότερο γίνεται.... ;) :)
 
Όπως τα λες Μπαρμπα-Μάνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ,έτσι,έτσι,Μαστρο-pooky !!!!!!!!
 
manos426f είπε:
Ρε φίλε,το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ χθες διαβάζοντας αυτό το thread,αλλά μετά είπα,"μπα,άσε,ιδέα μου είναι"... :D :D
Θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές,θέλουμε δε θέλουμε,παίζει αυτή η μπαρμπαδοποίηση,συντελείται δηλαδή στο μυαλό του καθενός μας λίγο ή πολύ,και γι' αυτό προσπαθώ πολύ να την πολεμώ όσο περισσότερο γίνεται.... ;) :)
Μία από τα ίδια... θέλει λίγη προσπάθεια για να το αποφύγεις. Νομίζω ότι η μπαρμπαδοποίηση σε κάνει γραφικό - "αχ τότε ήταν έτσι" κλπ... και στο τέλος μένεις εντελώς εκτός εποχής και τρέχουσας πραγματικότητας.

Και αυτό είναι κακό επειδή χάνεις τα καλά της κάθε εποχής, αντί να τα ενσωματώσεις στα όσα έχεις μαζέψει από τα προηγούμενα χρόνια.

Τέσπα, και εγώ προτιμώ το χύμα παγωτό από συγκεκριμένα μαγαζιά - όσο ρετρό και αν είναι τα ΔΕΛΤΑ/ΕΒΓΑ κλπ, είναι για τα μπάζα... και πάντα ήταν.
 
Ρε παιδιά απλά αναφέρουμε ρετρό καταστάσεις...δεν μπαρμπαδοποιούμαστε ούτε ζούμε την ζωή μας μέσα από το παρελθόν. Δεν νομίζω ότι αναπολούμε την δεκαετία του 80 αλλά την αθωότητα των παιδικών και των εφηβικών μας χρόνων που όλοι μετά από κάποια στιγμή μυθοποιούμε στο μυαλό μας.

Σε τελική ανάλυση δεν είναι κακό να θυμάσαι... κακό είναι να ξεχνάς! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα