Περί Full HD,HD ready TV και κατάλληλες ίντσες..!

Amigos είπε:
η TFT επίσης βόλεψαν και πάρα πολύ της εταιρίες.. όταν για παράδειγμα ένα κοντέινερ έφερνε από κινα 1000 CRT τώρα φέρνει 5000 TFT (ενδεικτικά νούμερα) μιλάμε για τεράστιο κέρδος ..
Σωστός...Μου θυμίζει την εποχή μετάβασης από το βινύλιο στο CD, που μας έπεισαν ότι το CD έχει καλύτερο ήχο (ας γελάσω). Στην πραγματικότητα ήταν θέμα κόστους, γιατί το CD ήταν πολύ φτηνότερο στην παραγωγή του.

Και μετά κόπτονταν για την πειρατεία! Ενώ με το βινύλιο, μόνο κασετοπειρατεία υπήρχε, που έχανε απίστευτα σε ποιότητα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Leon είπε:
Σωστός...Μου θυμίζει την εποχή μετάβασης από το βινύλιο στο CD, που μας έπεισαν ότι το CD έχει καλύτερο ήχο (ας γελάσω). Στην πραγματικότητα ήταν θέμα κόστους, γιατί το CD ήταν πολύ φτηνότερο στην παραγωγή του.
Και μετά κόπτονταν για την πειρατεία! Ενώ με το βινύλιο, μόνο κασετοπειρατεία υπήρχε, που έχανε απίστευτα σε ποιότητα....

+1000

Μανο μην πιάσουμε και των ήχο... δράμα η κατάσταση παραμυθιαζουν και των κόσμο οτι στέλνουν στέρεο ήχο αχαχαχαχαχα ..

κάτι άκουσα πριν λίγο καιρό οτι ολα τα κανάλια θα γίνουν ψηφιακά!! θα αλλάξει κάτι ? τι λέτε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
να αναφερω κατι λιγο οφ τοπικ?φταχνω ενα media center pc και δεν βρισκω φτηνη καρτα γραφικων με hdmi.καμια προταση?
 
παρε μια οποιαδήποτε καρτα με έξοδο DVI και ανταπτορα DVI to HDMI και είσαι άρχοντας..

card_hdmi.jpg
 
και φρόντισε αυτός ο αντάπτορας να είναi δικάναλος αλλιώς πάρε ένα καλό καλώδιο DVI->HDMI.
 
δικάναλος?? για ήχο?
 
Για το τηλεπτικό σήμα θα συμφωνήσω πως δεν είμαι ο καταλληλότερος να κρίνει, μια και η τηλεόραση με τα σκουπίδια της έχει βγει από τη ζωή μου χρόνια τώρα.

Αλλά για να παίζεις παιχνίδια σε μεγάλη οθόνη με ένα καλό HTPC ( το δικό μου είναι top notch από πλευράς mobo επεξεργαστή και κάρτας γραφικών, αν και η τελευταία δείχνει τα χρονάκια της) ή βλέπεις HD ταινίες, η FullHD είναι μονόδρομος.

Τι να τη κάνω τη CRT σήμερα όταν βολεύει μόνο για παρακολούθηση τηλεοπτικού προγράμματος; Προσωπικά τίποτε.

Όσο για τα χρήματα που ανέφερε ο φίλτατος LEON παραπάνω, να αναφέρω ότι κάποιοι από μας σκάνε πολλαπλάσια για συσκευές (π.χ. κάποιος τρελλάρας pooky για gaming laptop) που στην ουσία είναι άχρηστες και για πέταμα (π.χ. κάποιος τρελλάρας pooky για netbook ο οποίος τρελλάρας πάει και για δεύτερο) στα 700 ευρώ μιας FullHD TFT tv θα κολλήσουμε; Δεν νομίζω.........

Απλά η ιστορία επαναλαμβάνεται. Το βινύλιο είναι καλύτερο του CD, οι CRT είναι καλύτερες των CRT, τα παλιότερα αυτοκίνητα είναι καλύτερα από τα καινούργια και πάει λέγοντας.

Οι CRT πέθαναν, ευτυχώς οι σαπιοκασσέλες δεν θα ξαναγυρίσουν πίσω.
 
Pooky είπε:
Όσο για τα χρήματα που ανέφερε ο φίλτατος LEON παραπάνω, να αναφέρω ότι κάποιοι από μας σκάνε πολλαπλάσια για συσκευές (π.χ. κάποιος τρελλάρας pooky για gaming laptop) που στην ουσία είναι άχρηστες και για πέταμα (π.χ. κάποιος τρελλάρας pooky για netbook ο οποίος τρελλάρας πάει και για δεύτερο) στα 700 ευρώ μιας FullHD TFT tv θα κολλήσουμε; Δεν νομίζω.........
Μα δεν λέω για αυτούς που ξέρουν τι αγοράζουν και γιατί το κάνουν. Αλλά για τους υπόλοιπους "κακόμοιρους" οι οποίοι αγόρασαν TFT για να βλέπουν τηλεόραση γιατί κάποιος επιτήδειος τους έπεισε ότι είναι "καλύτερες".

Και φυσικά οι CRT είναι καλύτερες. ;) Απλά δεν βολεύουν και δεν γίνονται μεγαλύτερες (ή ίσως γίνονται αλλά θα ήταν πολύ ογκώδεις και βαριές).
 
Pooky είπε:
τα παλιότερα αυτοκίνητα είναι καλύτερα από τα καινούργια και πάει λέγοντας.
όχι, δεν είναι...συμφωνώ πάντως στην ανωτερότητα των crt και γενικότερα των 4:3 στην θέαση απλών τηλεοπτικών προγραμμάτων.

Έτσι την πάτησε και ο πατέρας μου που έστειλε στο εξοχικό την άριστη 29αρα 100hz που είχε για να πάρει μία σόνυ 32 hd ready.

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να του εξηγήσω γιατί είναι "ζουληγμένη" η οθόνη...
 
Συμφωνώ για το τηλεοπτικό σήμα, αλλά όπως είπα τηλεοπτική εκπομπή έχω να παρακολουθήσω χρόνια. Ακόμα και αν κάτι από τα τηλεοπτικά δρώμενα με ενδιαφέρει να παρακολουθήσω, το κατεβάζω από Ελληνικό tracker και το βλέπω χωρίς διακοπές για ενοχλητικές διαφημίσεις, αν και κάτι τέτοιο έχω να κάνω πολλούς μήνες.

Φυσικά κάποιος που θα βλέπει μόνο "τηλεόραση" είναι βλαξ αν σκάσει 500 ευρώ και πάρει μία tft για αυτό το λόγο. CRT υπάρχουν ακόμα και σήμερα σε εξωφρενικά χαμηλές τιμές.
 
Για όποιον ενδιαφέρεται,να σας πληροφορήσω ότι στα Praktiker έχουν,για τον μήνα Φεβρουάριο,μεταξύ άλλων,την 37LG5000 (37άρα Full HD ΤV) στα 500 ευρώ....

ΠΟΛΥ καλή τιμή ομολογουμένως !

Επίσης,SONY KDL-40L4000 (40άρα,επίσης Full HD) στα 750 ευρώ...
 
H Sony από 725 euro.

Με κατατρόμαξες, γιατί μόλις πήρα την 40W4000 στα 920 και έχασα τη γή κάτω από τα πόδια μου :D
 
Tελικά έπρεπε να περάσουν...10 μήνες και 17 ημέρες -από τότε που άνοιξα το παρόν thread έως χθες- για ν' αγοράσω TV !!! :p :p

Νομίζω όμως ότι άξιζε τον κόπο,μια και απέκτησα τελικά μια 42άρα Sharp Full HD,που συνδυάστηκε με αλλαγή στη διαρρύθμιση του χώρου όπου θα μπει,μια κι αλλιώς θα πήγαινα σε 37άρα που αρχικά σκεφτόμουν.

Δεν την έχω λειτουργήσει ακόμη πάντως,εντυπώσεις soon ! ;)

Τιμή ;

570 ευρώ,καθόλου άσχημα,και λίγο παραπάνω από τα 500 ευρώ που είχα θέσει ως όριο για αγορά TV... ;)
 
Καλορίζικη και περιμένουμε εντυπώσεις!!!!!!
 
Με γειες περιμενουμε φωτο και σκαναρισμα ,ουπς λαθος. :sealed:

Ωραια τιμη για 42αρα ,εγω πριν τρια χρονια ειχα παρει 26αρα με 1000 και 768p. :cry:
 
Πράγματι, πολύ καλή τιμή!

Καλορίζικη! :thumbup:
 
Πλεον θα παιζουμε τα παιχνιδια στις ιδιες αναλυσεις παλιοPCa Μανο!! :p :p :p

Εγω δεν θα σου ευχηθω να σου ριζωσει! :D Καλοθεατη,μεγιες και σε κανα 4αρη χρονια βουρ για OLED!
 
Πίσω
Μπλουζα