Περί Full HD,HD ready TV και κατάλληλες ίντσες..!

Mμμμ will keep in mind... :)
 
@Maddog

Ασφαλώς και θα ξέρεις ότι θα χρειαστείς μετά κι ένα PC ικανό να αναπαράγει 1080p video,έτσι δεν είναι ; ;)

Πάντως,οφείλω να πω και μια αλήθεια που διαπίστωσα για τις HD τηλεοράσεις.Όπως ακριβώς έγινε με τη μετάβασή μας από τα CRT στα TFT monitors,υπάρχουν και κάποια εμφανή αρνητικά στοιχεία.

Έτσι λοιπόν,στις πολλών ιντσών HD-ready και φυσικά ακόμη περισσότερο Full HD τηλεοράσεις,η θέαση ενός DivX είναι λίγο....απογοητευτική,ειδικά όταν η ανάλυσή του δεν είναι και η καλύτερη δυνατή.

Ψιλοξενέρωσα βλέποντας 2-3 τέτοια,για τα οποία όταν τα ξαναδώ,μάλλον θα προτιμήσω το 19''άρι monitor του PC.... :D
 
Ο χώρος πάντως που έχει διαθέσιμος ο φίλτατος Maddog είναι εξαιρετικά περιορισμένος (doc θα τη βάλεις εκεί που έχεις την 32άρα CRT ή θα πάει στο computer room; ) οπότε 40 ίντσες μάλλον θα του έβγαζαν τα μάτια. Ακριβώς για το λόγο του ότι γνωρίζω την απόσταση στην οποία θα κάθεται μπροστά στην tv του προτείνω την full HD, μια και είναι λιγότερο από δύο μέτρα αν δεν κάνω λάθος.

Storm σου στέλνω το λογαριασμό της 40άρας Samsung μια και ηθελα ένα monitor για το desktop μου. Αλλά έχετε υποψη σας ότι θα δούμε μεγάλο ξεστοκάρισμα και απίθανες μειώσεις τιμών μετά τα Χριστούγεννα, αφού και υποτονική κίνηση αναμένεται στην αγορά και οι ανταγωνιστές είναι πάρα πολλοί και ήδη έχουν παρατάξει στρατεύματα........
 
Pooky είπε:
Ο χώρος πάντως που έχει διαθέσιμος ο φίλτατος Maddog είναι εξαιρετικά περιορισμένος (doc θα τη βάλεις εκεί που έχεις την 32άρα CRT ή θα πάει στο computer room; ) οπότε 40 ίντσες μάλλον θα του έβγαζαν τα μάτια. Ακριβώς για το λόγο του ότι γνωρίζω την απόσταση στην οποία θα κάθεται μπροστά στην tv του προτείνω την full HD, μια και είναι λιγότερο από δύο μέτρα αν δεν κάνω λάθος.
Ακούγεται περίεργο. αλλά 40 ίντσες είναι λίγες.

Δείτε αυτόν τον calculator.

Για HDTV 16:9 1080p η maximum απόσταση για 42" TV είναι 5.5 πόδια, δηλαδή λιγότερο από δύο μέτρα.
 
manos426f είπε:
@Maddog...Έτσι λοιπόν,στις πολλών ιντσών HD-ready και φυσικά ακόμη περισσότερο Full HD τηλεοράσεις,η θέαση ενός DivX είναι λίγο....απογοητευτική,ειδικά όταν η ανάλυσή του δεν είναι και η καλύτερη δυνατή....
Όταν όμως βλέπεις mkv 720p+ παθάίνεις πλάκα !!!
 
Τα Divx αρχεία τα παρακολουθώ αποκλειστικά και μόνο στην οθόνη του MSI Wind που είναι εξαιρετικά μικρή, φωτεινότατη και λόγω εξαιρετικά μικρού pixel pitch το αποτέλεσμα είναι άψογο. Φυσικά εκεί βλέπω τις ταινίες που δεν με ενδισφέρουν και τόσο, (για παράδειγμα είδα το revenge of the nerds πρόσφατα) μια και τις υπόλοιπες τις παρακολουθώ στην HD TV.

Συμφωνώ ότι παθαίνεις πλάκα με τα 720p αρχεία, με τα 1080p μένεις απλά λαλάκας.
 
πιπέρι pooky αχαχαχαχα
 
Η LCD/TFT τεχνολογια σημαινει bye-bye στα SD divx.Το αποτελεσμα ειναι θλιβερο.Ποσο μαλιστα οταν δεν διαθετουμε upscaler τετραψηφιου αριθμου ευρω.

Αναγκαστικα πρεπει να ισοφαριζουμε τη native αναλυση...
 
ρε παιδιά έχουμε φτάσει στην εποχή του blue ray που βλέπεις ταινία και μένεις κάγκελο και συζητάμε ακόμα για το divx? στην χειρότερή σήμερα να δεις DVD..
 
Τα Divx που ειναι DVD Rip σχετικα καλης ποιοτητας και που δεν εχουν γρηγορες σκηνες ,μια χαρα φαινονται στις TFT,.

Τωρα για τους απαιτητικους πασο.

Τα ρεστα μου. :xm:

Τωρα για οποιον θελει να μαθει το καινουργιο κολπακι που θα μας πασαρουν οι εταιριες μετα τα FULL HD 1080p κ.τ.λ δεν ειναι αλλο απο το οικιακο 3D.

Ηδη η LG δηλωσε οτι το 2009 θα βγαλει ενα τουλαχιστον μοντελο LCD ,με δυνατοτητα 3D και η panasonic εκανε προταση για νεο 3D standard στα BLU-RAY ,οπως και τα καινουργια HDMI καλωδια μετα τις $%@$%@ 1.2-1.3 θα λαβουν νεο update με δυνατοτητα χρησης στερεοσκοπικου 3D.

Καλυτερα να συνηθισετε να φορατε τα χαζογυαλια στο σπιτι. :D
 
Aardvark είπε:
Τωρα για οποιον θελει να μαθει το καινουργιο κολπακι που θα μας πασαρουν οι εταιριες μετα τα FULL HD 1080p κ.τ.λ δεν ειναι αλλο απο το οικιακο 3D.

Ηδη η LG δηλωσε οτι το 2009 θα βγαλει ενα τουλαχιστον μοντελο LCD ,με δυνατοτητα 3D και η panasonic εκανε προταση για νεο 3D standard στα BLU-RAY ,οπως και τα καινουργια HDMI καλωδια μετα τις $%@$%@ 1.2-1.3 θα λαβουν νεο update με δυνατοτητα χρησης στερεοσκοπικου 3D.

Καλυτερα να συνηθισετε να φορατε τα χαζογυαλια στο σπιτι. :D
τι λες τώρα?? dvix= το αταρι 2600 των ταινιών σορυ phil :D
 
Amigos είπε:
ρε παιδιά έχουμε φτάσει στην εποχή του blue ray που βλέπεις ταινία και μένεις κάγκελο και συζητάμε ακόμα για το divx? στην χειρότερή σήμερα να δεις DVD..
Το DVD έχει πεθάνει για μένα φίλε Amigos. Ακόμα και το μέγεθος των 4 περίπου giga, είναι απαράδεκτα μεγάλο για την ποιότητα που προσφέρει, μπορεί να βρεις 720p αρχείο της ίδιας ταινίας με αδιαμφισβήτητα ανώτερη ποιότητα.
 
Tελικά πήγα στο Saturn σήμερα και πήρα 2 TV,μία για τον πατέρα μου και μία για έναν φίλο του.Ο father τσίμπησε την 40'' Samsung HD-ready με 479 ευρώ,ο φίλος του την 32'' Samsung HD-ready με 399 ευρώ...

Η κατάσταση απροσδόκητα cool.Ούτε οι υστερίες που διάβασα για τα εγκαίνια του πρώτου Saturn,ούτε σπρωξίματα στα ταμεία,ούτε καθυστερήσεις,ούτε τίποτα...

Εκτός βέβαια μιας ΚΑΡΑΣΧΕΤΗΣ και ΞΙΠΑΣΜΕΝΗΣ υπαλλήλου που προσπαθούσε βλακωδώς και με απαράδεκτο ύφος να με πείσει ότι παράδοση στο σπίτι δε γινόταν για τα 2 αυτά μοντέλα,επειδή ήταν σε προσφορά ( !!!!! ).

Τελικά έπιασα τον υπεύθυνο,διευκρίνισα ότι σαφώς και γινόταν παράδοση στο σπίτι,με 10 ευρώ επιβάρυνση και μετά......τις στρίμωξα στο "μικρό κτήνος",το Seatάκι μου (ΠΟΛΥ γέλιο το πώς κατάφερα να τις βάλω ΚΑΙ τις δύο,ειδικά με το θεόρατο κουτί της 40άρας ! ) και έφυγα !

Δεν το έκανα βέβαια για τα 10 ευρώ,αλλά πολύ απλά διότι ψιλοσπάστηκα και αποφάσισα να τις πάρω και να φύγω !

ΟΚ λοιπόν,η mother πήρε TV (ως δώρο από εμένα),ο father πήρε TV,ο φίλος του father πήρε TV,ε,τώρα είναι η σειρά μου !! :D :D

Για μένα κόζαρα την 40'' Full HD Samsung με 649 ευρώ και ψήθηκα άσχημα,αλλά δεν την πήρα,αντιστάθηκα και πάλι ! :D

(και βέβαια δε χωρούσε και αυτή στο αμάξι !! )

Αλλά το σκέφτομαι,stock έχει αρκετό σε γενικές γραμμές άλλωστε...
 
Καλορίζικες!

Μάλλον στα εγκαίνια του πρώτου καταστήματος έγινε εξαιρετικά αρνητικό feedback για την όλη κατάσταση που ίσως και να απέτρεψε το κόσμο. Και εχθές έμαθα ότι τα πράγματα ήταν εξαιρετικά ήσυχα.

Βέβαια από την άλλη μεριά ίσως πιά ο κόσμος να στέγνωσε από ρευστό. Ίσως η κρίση να είναι πραγματικότητα και όχι καταστροφολογία..................
 
Pooky είπε:
Βέβαια από την άλλη μεριά ίσως πιά ο κόσμος να στέγνωσε από ρευστό. Ίσως η κρίση να είναι πραγματικότητα και όχι καταστροφολογία..................
Λες ρε συ ;

Δεν αποκλείεται,ξέρω 'γω....
 
Pooky είπε:
Βέβαια από την άλλη μεριά ίσως πιά ο κόσμος να στέγνωσε από ρευστό. Ίσως η κρίση να είναι πραγματικότητα και όχι καταστροφολογία..................
Χα,χα,χα,έτσι λέγαμε χθες ε ; :rofl:

Λοιπόν,ξαναπήγα βόλτα με τη μάνα μου σήμερα στο Saturn και θα σας πω το εξής:

Και οι δύο παραπάνω TV's,αλλά και η 40'' Samsung Full HD στα 649 ευρώ,ε-ξαντ-λή-θη-καν ! !

Και υπενθυμίζω ότι το stock δεν ήταν μικρό....

Πλέον παίζει Sony 40'' Full HD,Philips 42'' Full HD (μου έκανε πολύ κακή εντύπωση η συγκεκριμμένη) και Samsung 37'' Full ΗD στα 699 ευρώ έκαστη...

Όχι,δεν ψώνισα και πάλι... :D
 
Αφού δεν πήρες ακόμα, έχεις σκεφτεί να πάρεις Plasma; Έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας από τις LCD και πάρα πολύ ανώτερο contrast. Μπορείς να βρεις 42άρα Full HD Plasma σε λογική τιμή (κατά τι ακριβότερη από πολλές LCD όμως).
 
Χμμμ,μου έκανες καλή πάσα φίλε Leon....

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τις plasma:

1)Κατώτερη τεχνολογία

2)Ελάχιστο μερίδιο στην αγορά,πιο δύσκολη εύρεση ανταλλακτικού,αν βέβαια χρειαστεί...

3)Μεγάλη εκλυόμενη θερμότητα στο χώρο

4)Μεγαλύτερη ευπάθεια

5)Πιο γρήγορη πτώση απόδοσης σε βάθος χρόνου

Επαναλαμβάνω,αυτά τα έχω ακούσει από 2-3 πηγές,δεν τα έχω διασταυρώσει είναι η αλήθεια...
 
Πίσω
Μπλουζα