Περιοδικο "Computing"

dadmin

Banned
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.698
Αντιδράσεις
118
Ισως το σπανιοτερο Ελληνικο (μεταφραση του Αγγλικου) computerοπεριοδικο να ειναι το Ελληνικο "Computing" κυκλοφορησε 4-5 τευχη το 1983/1984 και αυτο ηταν ολο. Το διαβαζαμε θυμαμαι στο σχολειο ολοι οι computerακηδες και μας ετρεχαν τα σαλια.

Ψαχνω περισσοτερες πληροφοριες - αν κανεις θυμαται τιποτα, ευπροσδεκτος.
 
Δεν το θυμαμαι...αλλα ξερω οτι ψαχνω ενα εξισου ΠΑΝσπανιο (σε σημειο να νομιζω οτι μπορει τελικα να το εχω δει σε ονειρο)

Σε καποιο παλιο computer shop (ωραια λεξη...καιρο εχω να την χρησιμοποιησω) στους Αμπελοκηπους γυρω στο ~1985 ειχα παρει 3 τευχη καποιου περιοδικου που ασχολειτο αποκλειστικα με Sinclair.

IΣΩΣ ειχε και κασσετα.

Ηταν στα Ελληνικα (ισως μεταφρασμενο),σε μικρο σχημα και θυμαμαι πολυ χαρακτηριστικα το review του "Go to Hell"

Δυστυχως δεν θυμαμαι τιποτα αλλο...οποιος ξερει κατι...
 
Ας οργανωθουμε λοιπον...εμπρος λοιπον καλο μου google :biglaugh:
 
στην Ψυτταλεια...μαζι με ολα τα υπολοιπα σκουπιδια της Αθηνας και με ολους τους "θησαυρους" που ηλιθιωδως, ως πιτσιρικαδες, ξεφορτωθηκαμε...
 
μπορεί να εχω κατι απ αυτα.. ο πατέρας μου ηταν λάτρης του ΖΧ και δεν εχει πετάξει τίποτα.

Φυλλάδια περιοδικά ZX, γνήσιες κασέτες,προγράμματα..Μεγάλη συλλογή PIXEL..

Αν έχετε τα ονόματα του υλικού θα με βόλευε..για να ψάξω,αλλα σκάνερ δε παίζει προς το παρόν..θα αρκεστείτε στις foto?
 
Sygnwmh gia

- ta varvarogreeklish katarxin .....

kai

- gia to offtopic

Kapoia stigmh gyrw sto 88-89 eixe vgei kai ena <> periodiko pliroforikis (epirreasmeno apo antistoixes amerikanikes apopeires) apromayro me poli ftwxi poiothta ektypvshs kai Dtp ,me sympathitiko omws periexomeno ,ena diagonismo stis prwtes selides gia psifiopoiisi toy keimenoy tis K.Diathikis .......

enw

- eixe Review toy Barbarian !!!!!!!!!!!!!!!

kai

- Review toy Gameover me tin afisa toy paixnidioy olokliri !!!!!!(synithos se kataxwrhseis -Review itan ligo ....kommeni) -gia tin opoia afisa- ta exei pei ola paliotera o ........ se palaiotero topic.
 
Nemo είπε:
Sygnwmh gia- ta varvarogreeklish katarxin .....

kai

- gia to offtopic

Kapoia stigmh gyrw sto 88-89 eixe vgei kai ena <> periodiko pliroforikis (epirreasmeno apo antistoixes amerikanikes apopeires) apromayro me poli ftwxi poiothta ektypvshs kai Dtp ,me sympathitiko omws periexomeno ,ena diagonismo stis prwtes selides gia psifiopoiisi toy keimenoy tis K.Diathikis .......

enw

- eixe Review toy Barbarian !!!!!!!!!!!!!!!

kai

- Review toy Gameover me tin afisa toy paixnidioy olokliri !!!!!!(synithos se kataxwrhseis -Review itan ligo ....kommeni) -gia tin opoia afisa- ta exei pei ola paliotera o ........ se palaiotero topic.
Ti δειχνει η αφισα? :diablotin:
 
Χμμμ. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, είχα ένα τεύχος Computing με ένα listing για Spectrum με εναν 3D λαβύρινθο, που αποτέλεσε και το πρώτο παιχνίδι που πληκτρολόγησα με την βοήθεια ενος φίλου (ο ένας διάβαζε και ο άλλος πληκτρολογούσε) ολοκληρωμένο και αποθήκευσα σε κασέτα. Και παρότι μικρό σε μέγεθος, μας δυσκόλεψε γιατί ψάχναμε σε ποιο πλήκτρο βρισκονταν ορισμένα keywords εντολών. Μου το είχε δώσει ένας συμμαθητής μήνες πριν αγοράσω τον Spectrum. Είχε αφιέρωμα για παιχνίδια του Spectrum (το Maziacs, και το Halls of Things μεταξύ άλλων).

Ήθελα να ανεβάσω το αρχειάκι του παραπάνω listing, αλλά πως ανεβάζει καποιος αρχεία εδω;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είχα 2-3 τεύχη του συγκεκριμενου περιοδικού που χαθηκαν κατά την ...εκκαθάριση του 1999-2000 από τα ...καθαριστικά συνεργεία στην αποθήκη μου όταν έκανα την θητεία μου. Λέτε να ζητήσω αποζημίωση από το υγειονομικό;
 
Ευχαριστώ φίλε Shock για την διευκρίνιση σχετικά με το ανέβασμα συνημμενων αρχείων.

Ιδου λοιπόν : 3D Park (έτσι ονομαζόταν και στο περιοδικό; ). Με μερικές δικές μου μετατροπές.

Πλήκτρα:

O - αριστερά, P - Δεξιά, Space - Bήμα εμπρός.

Όταν τελικά τρέξαμε το παιχνίδι, ο φίλος ο οποίος με βοήθησε, στην αρχή δεν κατάλαβε τι ήταν αυτό που βλέπαμε (η τρισδιάστατη απεικόνιση ενός λαβύρινθου δηλαδή).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σαι καλα Lord Vek.Μηπως τυγχανει να εχεις και listing?
 
Μα, μπορείς στον emulator να πατήσεις Shift + Space (το Break του Spectrum) για να δεις το listing.
 
Σορρυ, εννουσα αλλα listingS του εν λογω μυστηριωδους περιοδικου
 
Ιδού λοιπόν Wally και λοιποί fellow νοσταλγοί του παρελθόντος. Βρήκα λίγο χρόνο και έψαξα για το συγκεκριμένο τεύχος το οποίο και σκανάρισα.

Θα το βρείτε στο http://rapidshare.com/files/140277205/Computing_8.zip

σε μορφή pdf (μέσα στο zip)

Χρονοβόρα διαδικασία και πολύ περισσότερο γιατί το προγραμματάκι του scanner μου (scanjet 4470c) που συνεργάζεται με το Photoshop κλείνει μετά από κάθε σελίδα αγνοώντας τι του έχω ορίσει στα options και αναγκάζομαι να το ανοίγω ξανά και ξανά. Και υπ' όψη πως κάτω από κανονικές συνθήκες δεν έχω χρόνο ούτε για να απλώσω τις κάλτσες μου (για να μην πω το πιο αισχρό ουτε για να κλ@σω)... Διαφορετικά η συμμετοχή μου στο forum θα ήταν αρκετά πιο ενεργή.

Στο ίδιο το τεύχος τώρα, όπως προανέφερα μου το είχε δώσει συμμαθητής μου και ήδη έλειπαν οι εξωτερικές σελίδες του (ευτυχώς όχι πολλές, από το editorial και μετά είναι μέσα). Κάποιος παρατηρητικός ίσως προσέξει λίγη μούχλα (!) στις άκρες της πρώτης και της τελευταίας σελίδας (από τις εναπομείναντες σκαναρισμένες), αποτέλεσμα πολυετούς αποθήκευσης σε σκοτεινό και ανήλιαγο σημείο.

Αλήθεια... Προτιμάτε μορφή pfd ή cbr-cbz στα τεύχη (για να έχω υπόψη μου στο μέλλον); Και μπορεί το forum να φιλοξενήσει απ' ευθείας μέτρια προς μεγάλα αρχεία (το συγκεκριμένο ήταν 48 MB), ή προτιμάτε rapidshare ;
 
Πιστευω οτι "εφτιαξες" πολυ κοσμο εδω μεσα LordVek!Thanx

Το site εχει δικο του dedicated server και μπορει ανετα (και ευχαριστως) να το φιλοξενησει.

Τα περιοδικα εδω τα scanαρουμε σε μορφη jpg.

Τωρα σπευδω να διαβασω! :)
 
To τευχος που ειχε ανεβασει ο lordvek υπαρχει????
 
Πίσω
Μπλουζα