Περιοδικό RetroGamer

arc

RetroWannaBe
Joined
30 Ιουλ 2007
Μηνύματα
52
Αντιδράσεις
8
Αυτό τον καιρό ολοκλήρωσα την συλλογή του Retro Gamer του γνωστού αγγλικού περιοδικού (από τα μόνα στο χώρο) που διαπραγματεύεται θέματα Retro gaming. Ήταν αρκετά δύσκολο αλλά όποιος καιροφυλακτεί στο ebay δεν βγαίνει ποτέ χαμένος!! Έτσι όταν θα φτάσει να γίνει και αυτό PIXEL ξέρετε που θα με βρείτε :D

Η γνώμη μου γενικά είναι ότι πρόκειται για μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια από ανθρώπους που έχουν μεγάλη εμπειρία στο χώρο και κυρίως μεράκι να μπουν στα ενδότερα. Από reviews τα πάει μια χαρά και καλύπτει μεγάλη γκάμα μηχανημάτων/εταιριών/κτλ. Αυτό που πιστεύω όμως ότι ξεχωρίζει είναι οι συνεντεύξεις συντελεστών τις εποχής (προγραμματιστών/σχεδιαστών κυρίως) οι οποίοι εργάζονταν πίσω από τα παρασκήνια των παιχνιδιών που όλοι αγαπήσαμε.

Μια στήλη που πραγματικά ξεχωρίζει επίσης είναι η "Back to the 80s - Latest news from 18.." που αναφέρει γεγονότα από ένα μήνα των δεκαετιών 80-90. Υπάρχει collector's corner, άρθρα "The making of..." και ενίοτε μπαίνουν θέματα με πολύ ενδιαφέρον όπως "Best shoot em up, beat em up " κτλ.

Συνήθως στο τέλος μια συνέντευξης υπάρχει η προτίμηση του εκάστοτε στα αγαπημένα του παιχνίδια και μαντέψτε πως ονομάζεται η στήλη !!: "Desert island discs" (Ποιος δεν θα ήθελε να αράξει ένα μηνάκο σε ένα έρημο νησί για να τελειώσει 2-3 αγαπημένα παιχνίδια-αποθειμένο από τα 80's!!!! ευρηματικότατο :bow:

Αλήθεια διαβάζει κανείς Retro Gamer εκεί έξω?
 
Εμενα μου λειπουν μονο 2 τευχη (εκ των οποιων το ενα ειναι το πρωτο τευχος που δυσκολα/ακριβα βρισκεται πλεον).

Εξαιρετικο περιοδικο αν και μερικες φορες, για να γεμισει υλη, επαναλαμβανεται.

Must buy για καθε πραγματικο retro gamer.

Μαλιστα ο Παπασωτηριου το φερνει σε συμφερουσα τιμη...

Nα προσθεσω οτι στα διαφορα GRM meetings στα Εξαρχεια βλεπω πολλους απο τους συμμετεχοντες να το κρατανε... :)

Αξιζει να ανοιξουμε μια κουβεντα και να σχολιαζουμε το καθε νεο τευχος σε αυτο το thread... ;)
 
Συμφωνώ για την επανάληψη. Είμαι συνδρομητής εδώ και 2 χρόνια και μια φορά χρειάστηκε να το ξανα αγοράσω λόγω απώλειας. Έρχεται σπίτι κατευθείαν. Ο νέος εκδοτικός τους οίκος είναι αρκετά σοβαρός. Πώς θα γίνει να κανονίσουμε κάποια στιγμή να πάμε εκδρομή σε κανένα forum από αυτά στα οποία αναφέρεται?! θα έχει ενδιαφέρον!!

Στο τελευταίο τεύχος (54) τρελάθηκα που κάλυψε ένα αγαπημένο μου παιχνίδι στην Amiga , το Ruff n' Tumble. Αν και το Cannon Fodder το έχει ξαναπαρουσιάσει είναι πάντα ένα εκπληκτικό παιχνίδι. Και το άρθρο για την SNK ήταν καλό.
 
Αρκετά καλό περιοδικό...

Όταν άλλαξε εκδοτική εταιρία με ψιλοχάλασε αλλά σιγά σιγά έφτιαξε...

Μου λείπουν αρκετά τεύχη, γιατί όπως είπε και ο Wally, επαναλαμβάνεται αρκετές φορές, και αγοράζω ένα τεύχος, αφού δω πρώτα τι έχει στο εξώφυλλο...

Δυστυχώς είναι ίσως η μοναδική επιλογή σήμερα για τους Retro Gamers...
 
!!

Είμαι και εγώ συνδρομητής (άρχισα απο φέτος εδώ και 6 τεύχη) και το θεωρώ κορυφαίο περιοδικό..Από την ποιότητα των σελίδων και τις φωτογραφίες, μέχρι τα αρθρα και τα αφιερώματα...

Είναι απο τα περιοδικά που τα διαβάζω από την αρχή μέχρι το τέλος. Μου λείπουν και μένα κάποια τεύχη και σκέφτομαι να τα συμπληρώσω μέσω e-bay, ίσως και απο το retromaniax:cool:

Πάντως, η εκδότρια εταιρεία κυκλοφορεί τα 30 πρώτα τεύχη σε ηλεκτρονική μορφή και μπορεί καποιος να ξεκινήσει έτσι.

Αλήθεια, έχει κανείς δει κανείς τα bookazines που έχουν εκδόσει?? αξίζει η αγορά τους?
 
Νομίζω πως θα ήταν περιττό να επαναληφθώ κι εγώ μιλώντας για την ποιότητα του εντύπου, οπότε θα το παραλείψω αφού με καλύψατε...

Θα συμφωνήσω πάντως μαζί σας πως αρκετά θέματα επαναλαμβάνονται μοιραία, ειδικά κάποια θέματα που είχαν καλυφθεί πριν την αλλαγή publisher (κυρίως αφιερώματα σε παιχνίδια, εταιρείες, μηχανήματα κ.λπ.), όμως κάπου αυτό είναι αναμενόμενο, όταν έχεις να κάνεις με ολόκληρο πολυσέλιδο έντυπο και σχετικά περιορισμένη θεματολογία, χωρίς ουσιαστικά άμεσες εξελίξεις... (εδώ εγώ που γράφω απλώς μια ολιγοσέλιδη retro-στήλη και έχω ξεμείνει από θέματα μετά από 5 χρόνια...)

//Πραγματικά τεράστια η διαφορά της τιμής μεταξύ Παπασωτηρίου-περιπτέρων... Ο πρώτος τα πουλάει, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 7? (ας το επιβεβαιώσει καποιος), ενώ στα περίπτερα τα αγοράζω 11,50?!!! Αν δεν κάνω λάθος τα εισάγει μόνος τους, οπότε γλιτώνει τος φόρους, αλλά όπως και να'χει, νιώθω λίγο κορόιδο κάθε μήνα που δίνω τα +30ευρα στο περίπτερο για 3 περιοδικά (RG, EDGE, gamesTM), τη στιγμή που ξέρω πως σε άλλο σημείο της Αθήνας θα έδινα λίγο παραπάνω τα μισά...
 
Ο Παπασωτ το πουλαει 8,90 για την ακριβεια.Μονοδρομος για ειδικο τυπο...
 
γνώμη μου είναι αφού είναι τόσο καλό περιοδικό να σκαναριστουν ιδικά τα παλιά του τεύχη για εμάς που δεν τα έχουμε και να ξεκινήσουμε να περνούμε τα καινούργια..
 
Wally είπε:
Ο Παπασωτ το πουλαει 8,90 για την ακριβεια.Μονοδρομος για ειδικο τυπο...
Φαίνεται πόσο καιρό έχω να αγοράσω RG από Παπασωτηρίου... :precry:

Και πάλι πάντως, τα περίπτερα έχουν 30% αύξηση στην τιμή του και ειδικά όταν αγοράζεις πολλά τέτοια έντυπα κάθε μήνα, μαζεύεται ένα συνολικό ποσό κάπου 10-15? που δίνεις έξτρα χωρίς λόγο...

Βέβαια, δεν μου φταίει κανείς που όταν βλέπω κάποιο από τα περιοδικά αυτά στην προθήκη του περιπτέρου το αγοράζω χωρίς δεύτερη σκέψη και δεν περιμένω να τύχει να περάσω κάποια μέρα κοντά από Παπασωτηρίου, αλλά κάνω την ηλίθια σκέψη "έλα μωρέ, για 2-3? διαφορά... και ποιος ξέρει πότε θα πάω από Παπ και αν θα υπάρχουν ακόμα τεύχη κ.λπ."

Amigos είπε:
γνώμη μου είναι αφού είναι τόσο καλό περιοδικό να σκαναριστουν ιδικά τα παλιά του τεύχη για εμάς που δεν τα έχουμε και να ξεκινήσουμε να περνούμε τα καινούργια..
Δεν νομίζω πως είναι και τόσο... "νόμιμο" να σκανάρουμε running περιοδικά... Ας μην βάλουμε το forum σε μπελάδες καλύτερα

//Βέβαια, αν ψάξεις online πιθανότατα κάτι να βρεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Olorin είπε:
Φαίνεται πόσο καιρό έχω να αγοράσω RG από Παπασωτηρίου... :precry:
Και πάλι πάντως, τα περίπτερα έχουν 30% αύξηση στην τιμή του και ειδικά όταν αγοράζεις πολλά τέτοια έντυπα κάθε μήνα, μαζεύεται ένα συνολικό ποσό κάπου 10-15? που δίνεις έξτρα χωρίς λόγο...

Βέβαια, δεν μου φταίει κανείς που όταν βλέπω κάποιο από τα περιοδικά αυτά στην προθήκη του περιπτέρου το αγοράζω χωρίς δεύτερη σκέψη και δεν περιμένω να τύχει να περάσω κάποια μέρα κοντά από Παπασωτηρίου, αλλά κάνω την ηλίθια σκέψη "έλα μωρέ, για 2-3? διαφορά... και ποιος ξέρει πότε θα πάω από Παπ και αν θα υπάρχουν ακόμα τεύχη κ.λπ."

Δεν νομίζω πως είναι και τόσο... "νόμιμο" να σκανάρουμε running περιοδικά... Ας μην βάλουμε το forum σε μπελάδες καλύτερα

//Βέβαια, αν ψάξεις online πιθανότατα κάτι να βρεις...

Η καλύτερη λύση είναι η συνδρομή παιδιά...προσφέρουν καλή έκπτωση..

πλακα πλάκα ρε συ Νότη γιατί δεν προτέινεις στην compupress να προσφέρουν καλύτερη έκπτωση στην συνδρομή του PC master?? αυτήν τη στιγμή δεν προσφέρει ιδιαίτερα κινητρα στον καταναλωτή η συνδρομή του στο PC Master..σου μιλάω σαν χρηματοικονομικός τώρα. Στο εξωτερικό (Αμερική-Αγγλία) δίνουν ιδιαίτερη βάση στους συνδρομητές γιατί οι μαζικές προπωλήσεις δημιουργούν στις εταιρίες εισροή μετρητών και ρευστότητα. Για αυτό τον λόγο δημιουργούν κίνητρα στον καταναλωτη να γίνει συνδρομητής (εκπτωσεις, δώρα κ.λ.π)
 
thamonas είπε:
Η καλύτερη λύση είναι η συνδρομή παιδιά...προσφέρουν καλή έκπτωση..πλακα πλάκα ρε συ Νότη γιατί δεν προτέινεις στην compupress να προσφέρουν καλύτερη έκπτωση στην συνδρομή του PC master?? αυτήν τη στιγμή δεν προσφέρει ιδιαίτερα κινητρα στον καταναλωτή η συνδρομή του στο PC Master..σου μιλάω σαν χρηματοικονομικός τώρα. Στο εξωτερικό (Αμερική-Αγγλία) δίνουν ιδιαίτερη βάση στους συνδρομητές γιατί οι μαζικές προπωλήσεις δημιουργούν στις εταιρίες εισροή μετρητών και ρευστότητα. Για αυτό τον λόγο δημιουργούν κίνητρα στον καταναλωτη να γίνει συνδρομητής (εκπτωσεις, δώρα κ.λ.π)
Για να είμαι ειλικρινής, συζητούσαμε ακριβώς το ίδιο θέμα με έναν άλλον συντάκτη του περιοδικού πριν λίγο καιρό... πως δηλαδή οι συνδρομές στο εξωτερικό συμφέρουν πολύ περισσότερο από ό,τι αυτές των ελληνικών εντύπων...

Από εκεί και πέρα εγώ πολύ ευχαρίστως να το προτείνω, άλλωστε συμφωνώ μαζί σου, απλώς δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει βάρος η άποψή μου... Είναι σαν να προτείνει π.χ. ο Στολτίδης (τυχαίο όνομα ούτε καν οπαδός του Ολυμπιακού δεν είμαι) στον Κόκκαλη, να κάνει μεγαλύτερες εκπτώσεις στα πακέτα των εισιτηρίων διαρκείας...
 
Πάρα πολύ καλό περιοδικό. Το μόνο παράπονο μου είναι που ασχολείται πάρα πολύ με τα 8μπιτα.

ΟΚ Πάω στο καταφύγιο τώρα γιατί θα με περιλάβουν οι φανατικοί των 8μπιτων. :D :D
 
Τα έχω όλα εκτός από τα 2 πρώτα. Που θα μου πάει, θα τα τσιμπήσω και αυτά κάποια στιγμή...

Θεωρώ ότι το περιοδικό είναι κορυφαίο στο είδος του και το γράφουν άνθρωποι με πραγματικό μεράκι. Αφού καταφέρνουν να με κάνουν να ανακαλύπτω ακόμα νέα πράγματα μετά από 11 χρόνια που ασχολούμαι με retrogaming, κάτι πρέπει να κάνουν σωστά. Σίγουρα έχουν πάντα περιεχόμενο που δεν μπορείς να βρεις στο Internet και γι'αυτό και μόνο αξίζουν respect!

Φυσικά όπως κάθε έντυπο έχει σκαμπανεβάσματα, αλλά η ποιότητα του είναι σταθερά άνω του μέσου όρου των ξενόγλωσσων περιοδικών και συντριπτικά υψηλότερη από οτιδήποτε βγαίνει εγχωρίως.

Olorin είπε:
Και πάλι πάντως, τα περίπτερα έχουν 30% αύξηση στην τιμή του και ειδικά όταν αγοράζεις πολλά τέτοια έντυπα κάθε μήνα, μαζεύεται ένα συνολικό ποσό κάπου 10-15? που δίνεις έξτρα χωρίς λόγο...
Βέβαια, δεν μου φταίει κανείς που όταν βλέπω κάποιο από τα περιοδικά αυτά στην προθήκη του περιπτέρου το αγοράζω χωρίς δεύτερη σκέψη και δεν περιμένω να τύχει να περάσω κάποια μέρα κοντά από Παπασωτηρίου, αλλά κάνω την ηλίθια σκέψη "έλα μωρέ, για 2-3? διαφορά... και ποιος ξέρει πότε θα πάω από Παπ και αν θα υπάρχουν ακόμα τεύχη κ.λπ."
Μπορείς να κάνεις κράτηση του περιοδικού στο όνομα σου στον Παπασωτηρίου. Οπότε έχεις ένα ολόδικό σου τεύχος να σε περιμένει να πας να το πάρεις όποτε σε βγάλει ο δρόμος σου προς τα εκεί (επισήμως τα κρατάνε για ένα μήνα, αλλά μου έχει τύχει 2 φορές να πάω καθυστερημένος και να βρω και 2ο τεύχος να με περιμένει).

Ακριβώς επειδή δεν πηγαίνω συχνά στο Κέντρο και την είχα πατήσει 2 φορές και εξαντλήθηκε το τεύχος, έκανα την κράτηση και έκτοτε δεν έχω χάσει κανένα τεύχος.
 
Maddog είπε:
Μπορείς να κάνεις κράτηση του περιοδικού στο όνομα σου στον Παπασωτηρίου. Οπότε έχεις ένα ολόδικό σου τεύχος να σε περιμένει να πας να το πάρεις όποτε σε βγάλει ο δρόμος σου προς τα εκεί (επισήμως τα κρατάνε για ένα μήνα, αλλά μου έχει τύχει 2 φορές να πάω καθυστερημένος και να βρω και 2ο τεύχος να με περιμένει).Ακριβώς επειδή δεν πηγαίνω συχνά στο Κέντρο και την είχα πατήσει 2 φορές και εξαντλήθηκε το τεύχος, έκανα την κράτηση και έκτοτε δεν έχω χάσει κανένα τεύχος.
Δεν το'χα σκεφτεί έτσι... Καλή ιδέα... Thanks! ;)

(βέβαια δεν κατεβαίνω κάθε μήνα κέντρο, αλλά έτσι ίσως έχω λόγο να το κάνω...)

Πάντως, με το που είδα το εξώφυλλο του τελευταίου τεύχους σε θυμήθηκα... :D Είδες φαντάζομαι τι είχε, ε??? :worship:

rg_054.jpg
 
Θα συμφωνησω σχεδον σε ολα με ολους. Εχω κι εγω ολα τα τευχη πλην ενος. Στο ebay πλεον βγαινουν τα τευχη πιο αραια πλεον και γι'αυτο χρειαζεται εγρηγορση. Ημουν τυχερος γιατι καποια απο τα πρωτα τευχη (μαζι με το σπανιο πρωτο) το αγορασα απο ενα πωλητη με τη μια. Παντως θεωρω οτι τα τευχη της "πρωτης γενιας" ηταν καλυτερα και ειχαν πιο ρετρο feeling. Με χαλαει που της δευτερης γενιας εχουν γινει λιγο πιο "επαγγελματικα" γραμμενα και πιο επιτηδευμενα. Ενταξει βεβαια δε μπορουμε να τα εχουμε ολα σ'αυτη τη ζωη. Επισης νομιζω οτι το ενδιαφερον για τις γιαπωνεζικες και λοιπες εκδοσεις παιχνιδιων ειναι απο λιγο ως πολυ υπερβολικο και καταλαμβανει αρκετο χωρο. Κι ενα τελευταιο μικρο παραπονακι: η Αmiga φαινεται να ειναι αρκετα στην απεξω ενω δεν το αξιζει ΦΥΣΙΚΑ. Κατα τ'αλλα ολα καλα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνδρομή παιδιά. Καλύτερη τιμή-σου έρχεται σπίτι. Αν κάποιος χρειάζεται το τεύχος της δεύτερης περιόδου No5 ευχαρίστως το χαρίζω καθότι το έχω διπλό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...τελικά είμαι ο μόνος που δεν το αγοράζω μου φαίνεται !! :D

Πάλι καλά που "ψηφιοποίησαν" τα πρώτα 30, για να μπορέσω να ρίξω μία προσεκτικότερη ματικά. Πριν απο την κίνηση αυτή, είχα μόνο ξεφυλίσσει ένα-δύο τεύχη που έτυχε να πέσουν στα χέρια μου απο διάφορους φίλους...
 
Billy, χωρίς την παραμικρή επιθυμία να σε κολακέψω, θα μπορούσες άνετα να αρθρογραφείς στο περιοδικό. Αφού είσαι κινητή εγκυκλοπαίδια (τουλάχιστον για old computers, στις κονσόλες βάζεις λίγο "νερά" :D )
 
Πίσω
Μπλουζα